www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Nisip La Potentiometru


Guest lo_gain
 Share

Recommended Posts

Guest lo_gain

Cand dau volumul mai tare sau mai incet la chitara (acustica, takamine EG 440C) in zona unde e volumul pe la 50% caraie foarte urat, si are portiuni in care efectiv parca imi taie volumul cu totul... Ce e de facut?

Link to comment
Share on other sites

Trebuie curatat cu una din metodele:

- spray special pentru potentiometre si apoi injectata vaselina siliconica (tot la spray)

- injectat amestec 1:1 de alcool izopropilic cu ulei de mecanisme fine (cel de culoare galbena de la masinile de tuns sau de cusut - nu e de folosit cel incolor)

- injectate 2 picaturi motorina

Link to comment
Share on other sites

Spray-ul de contacte nu este o solutie potrivita. Efectul benefic este de scurta durata si apoi apar aceleasi probleme sau lucrurile se agraveaza.

Link to comment
Share on other sites

Cand dau volumul mai tare sau mai incet la chitara (acustica, takamine EG 440C) in zona unde e volumul pe la 50% caraie foarte urat, si are portiuni in care efectiv parca imi taie volumul cu totul... Ce e de facut?

 

Cati ani are ?

 

Garantie are chitara ? Fa reclamatie ,....la ...????????

 

Daca are sub 3 ani si deja caraie ,,,,dai in judecata firma ...sau cumperi un potmetru ,,,costa pe la 30-50 RON ...ca sa inlocuiesti "caraitorul" ...sau duci la un electronist ..te costa probabil 100 RON +potmetru 50 RON

... sa-ti dea si garantie ...

 

Poti incerca cu spray ,,,dar ??? intreruperea este dubioasa ..

Spray sa fie "uleios" ,,,nu spray uscat !!!!...de obicei scrie undeva pe cutia spray-ului ...

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

deobicei tipul asta de potentiometru (eq de electroacustica\) este deschis, fara carcasa. "caraitul" apare pt ca e mancata una dintre muchiile corpului, pe care aluneca cursorul. cursorul are o montura elastica care preseaza pe marginea corpului. aceasta are o adancitura in mijloc pt a sesiza pozitia de mijloc. tie ori ti s-a mancat "plasticul" de la jumatate incolo, ori s-a spart o bucata din corpul potentiometrului, asa ca tija elastica gliseaza pe niste denivelari.

demonteaza-l si o sa vezi daca merge pilit / slefuit... nu trebuie decat sa ai macar o mana dreapta :))

daca trebuie schimbat nu prea gasesti la magazin. multe sunt dedicate, au LED in cursor, prize intermediare, etc

se intampla sa schimbi EQ-ul cu totul

Edited by sorin65
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Guest lo_gain

Asa arata carcasa, ce se afla dincolo de ea, nu stim. Deci trebuie demontat agregatul din chitara si vazut ce fel de potentiometru exista. Apoi se alege metoda prin care se va depana sau se va repara piesa.

 

Demontarea... forta bruta sau are ceva smecherie? Eu nu vad nici un soi de surub...

Link to comment
Share on other sites

Guest lo_gain

bagi mana prin rozeta, strngi carcasa de partile laterale acolo unde simti ca se lasa ceva - are niste aripioare elastice, de fixare de corpul chitarii,, si imppingi in sus tot dispozitivul. forta bruta si finete :)

 

Merci mult :D

Link to comment
Share on other sites

bagi mana prin rozeta, strngi carcasa de partile laterale acolo unde simti ca se lasa ceva - are niste aripioare elastice, de fixare de corpul chitarii,, si imppingi in sus tot dispozitivul. forta bruta si finete :)

 

Bun, il scoate din chitara. Si dupa aia ce face?

 

517WHjmmogL.jpg

 

Macar indrumati-l pana la sfarsit.

 

http://www.amazon.com/gp/customer-media/product-gallery/B000EENBQ2/ref=cm_cmu_pg_nextPage?ie=UTF8&action=nextPage&currentImageID=mo2R7A42GJIBZG4&currentImagePage=0&currentImagePageOffset=3&isremote=0&page=0&pageSize=10&sort=rating&totalImages=40

Edited by Doctor X
Link to comment
Share on other sites

scoate bateria. apoi pe spate mai are un surub. il scoate, apoi carcasa se desface in doua.

scoate cele 4 suruburi ale placii de baza, scoate cheitele poturilor, apoi scoate cablajul. in momentul asta poturile sunt la vedere si e posibil sa se vada cu ochiul liber starea potentiometrelor si ce este de facut in continuare.

takamine exceleaza la concursul celor mai scumpe preampluri de chitara, dar si in topul celor mai proaste.

folosesc condensatoare SMD cu cca 500 de ore de functionare, asa incat dupa un timp, preamplificatoarele se aud din ce in ce mai incat , cu intreuperi pana nu se mai aud deloc :))

mi-am stricat ochii de cate am reparat :)) ...

bine..lo_gain are unul low entry, s-ar putea sa fie mai usor de reparat. eu vorbeam de cele accoustasonic high end...

Edited by sorin65
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Guest lo_gain

daca tot ma ajutati in procesul de invatare, cum ii zice la toata bucata asta neagra ce o scot din chitara? asta e doza efectiv, sau?

Link to comment
Share on other sites

daca tot ma ajutati in procesul de invatare, cum ii zice la toata bucata asta neagra ce o scot din chitara? asta e doza efectiv, sau?

"bucata neagra " este o carcasa /cutie in care este montat Preamplif-ul .si locas ptr baterie .

 

Cand demontezi si vrei sa scoti din chitara .....ATENTIE !,Nu tragi de cutia neagra (black box ) ..sa nu rupi firul de legatura ce vine de la doza .Doza se afla in calus si firul continua sub calus .. cablul probabil are un minijack ce trebuie decuplat .

Link to comment
Share on other sites

eu iti recomand sa folosesti ALCOOL IZOPROPILIC ! faci rost de o seringa de maxim 5 ml, cu un ac mai lung si cat mai subtire si incerci sa introduci alcoolul in potentiometru, rotind usor... e bine sa faci mai multe CLATIRI, pana cand simti ca se misca cat mai fin potentiometrul... ALCOOLUL IZOPROPILIC are marele avantaj ca nu lasa urme si se usuca aproape instantaneu ! ideal este sa introduci in potentiometru, tot cu o seringa cu ac mai fin, niste VASELINA SILICONICA cat mai fina... va lubrifia mult mai bine potentiometrul decat orice alt tip de vaselina sau spray de contacte !

 

nu stiu ce fel de potentiometru ai acolo, daca este logaritmic sau liniar... si mai ales ce fel de constructie are potentiometrul(daca are carcasa deschisa sau capsulata...)... daca a prins praf, banuiesc ca are carcasa deschisa... in functie de tipul si valoarea potentiometrului, iti recomand o eventuala inlocuire cu unul dintre modelele din linkurile atasate...

 

eu folosesc asemenea potentiometre si sunt absolut IMBATABILE ! sunt capsulate si rezista la vreo minimum 250.000 de rotatii !

 

bafta !

 

http://www.alliedelec.com/search/productdetail.aspx?SKU=70153172

 

http://www.alliedelec.com/search/productdetail.aspx?SKU=70153162

Link to comment
Share on other sites

o mica rectificare..... doza de obicei are un jack de 2,5mm si mai ttrebuie sa fie un fir de la cutia neagra la jack-ul de iesire, cel din end-pin (acolo unde agati cureaua la fundul chitarei), acest fir se conecteaza la cutie cu jack de 3,5mm. Sunt cu jack-uri diferite din doua motive, 1 ca firul dozei sa poata trece prin gaura din bridge si 2 sa nu poti conecta invers cele doua cabluri.

Link to comment
Share on other sites

o mica rectificare..... doza de obicei are un jack de 2,5mm si mai ttrebuie sa fie un fir de la cutia neagra la jack-ul de iesire, cel din end-pin (acolo unde agati cureaua la fundul chitarei), acest fir se conecteaza la cutie cu jack de 3,5mm. Sunt cu jack-uri diferite din doua motive, 1 ca firul dozei sa poata trece prin gaura din bridge si 2 sa nu poti conecta invers cele doua cabluri.

 

asa e. cel de 3.5 e stereo pt a asigura alimentarea preampului cand se introduce cablul chitarei.

de la doza, la alte modele takamine e o mufa RCA. la reghin e 2.5. nu-s toate standard, dar in general sunt mufe diferite la doza si la chitara.

Edited by sorin65
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Guest lo_gain

oare pot sa gasesc undeva o carcasa cu totul, care sa mearga bine in locul asteia? adica... sa schimb potentiometrul pot, sau chiar si sa iau exact modelul asta TP 4T dar am citit in multe locuri ca nu te tine prea mult... ma gandeam sa imi iau una cu totul noua... gasesc ceva compatibil cu chitara? sa nu ma apuc sa dau gauri sau sa o largesc pe asta care e deja...

Link to comment
Share on other sites

oare pot sa gasesc undeva o carcasa cu totul, care sa mearga bine in locul asteia? adica... sa schimb potentiometrul pot, sau chiar si sa iau exact modelul asta TP 4T dar am citit in multe locuri ca nu te tine prea mult... ma gandeam sa imi iau una cu totul noua... gasesc ceva compatibil cu chitara? sa nu ma apuc sa dau gauri sau sa o largesc pe asta care e deja...

Probabil va tine cat a tinut si acesta original. Cumpara vreo 5 potentiometre si le ai pe 10 ani, cand se strica unu pui altul.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.