www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ibanez Srx350 - Conversie La Fretless + Aplicare Rasina Epoxidica


George M.
 Share

Recommended Posts

Nu s-a redus prea mult rugozitatea prin lustruire. Ultimul smirghel a fost de 1500. Dar, foarte important, dupa slefuire, inainte de aplicarea rasinei, neaparat trebuie curatata tastiera de praf (din porii lemnului) si grasime cu acetona (conform specificatiilor Bison). Va iesi foarte mult praf din pori, acestia se vor deschide si tastiera va deveni aspra. Rasina cred ca va adera bine la suprafata, va patrunde in pori.

 

Si eu mi-am pus aceeasi intrebare la momentul respectiv, dau cu copy-paste:

 

Privind a doua poza, banuiesc ca rasina nu a aderat la tastiera in locul acela. Apare o problema:

- conform indicatiilor date de Bison, suprafata pe care se aplica rasina trebuie slefuita (cu smirghel de 100, parca, pe care il furnizeaza odata cu seringa) pentru a creste aderenta rasinii la suprafata;

- noi, pe o tastiera de instrument muzical, nu putem da cu smirghel de 100, dupa ce am pregatit suprafata atat de ingrijit, slefuind-o cu granulatie de 1500-2000, plus, eventual, lustruire; se strica toata munca, tot aspectul.

 

Ce putem face? Daca are cineva o parere, il rog s-o publice.

 

Ma gandesc, in primul rand, la urmatorul plan de bataie:

- noi vrem ca tastiera sa arate impecabil; asa o voi face: finisare cu granulatie 1500, poate fara lustruire in acest stadiu;

- pregatirea suprafetei prin stergere cu o carpa imbibata in acetona, asa cum recomanda Bison; astfel dispare orice urma de praf, care este anti-aderent, si orice urma de grasime, care este putin probabil sa existe, dupa slefuire;

- incalzirea tastierei cu ajutorul uscatorului de par; povestea pe Youtube un tip care si-a pus rasina pe grif, ca a citit el pe net cum ca incalzirea tastierei favorizeaza aderenta rasinei; nu stiu cat tine faza asta, dar voi incerca, totusi.

 

Acea rasina s-a desprins fiindca daduse cu bait inainte de aplicare.

 

Daca nu se da cu nimic pe lemnul crud si se degreseaza si deprafuieste cu acetona sau macar alcool izopropilic, sunt convins ca rasina adera bine la lemn.

Link to comment
Share on other sites

Eu am o nedumerire. Tastiera rosewood se lasa natur. La fretless trebuie lacuita cu epoxy?

 

Merge si natur, dar se recomanda aplicarea unui strat de protectie, deoarece palisandrul nu este un lemn tare precum abanosul.

Rasina influienteaza si sunetul la fretless, mai mult atac.

Link to comment
Share on other sites

Eh, norocul incepatorului. Al doilea nu iese niciodata la fel de bine, Se Stie :lol:

 

Bravo, frumos lucrat!

 

Nu se stie, vedem la BIS! :lol:

 

Merci, pentru al meu am pregatit o surpriza, dar Secret pana atunci, daca imi iese, sunt tare, daca nu, dau ideea mai departe. :D

Edited by George M.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

A, deci tu eşti ăla cu basul lui Ştefan ? Super-treabă !

Am tot citit de vreo două ori primul post şi nu pricepeam cum de "Prietenul Stefan vine sambata sa-l ia in primire."...ca io l-am şi auzit cum sună la el... :lol: Mi-am dat seama în final c-ai copiat-o şi p-asta din link-ul de-acu' o lună, de pe xBass... :)

 

Din nou, felicitări !

 

,

Edited by ramurel
Link to comment
Share on other sites

A, deci tu eşti ăla cu basul lui Ştefan ? Super-treabă !

Am tot citit de vreo două ori primul post şi nu pricepeam cum de "Prietenul Stefan vine sambata sa-l ia in primire."...ca io l-am şi auzit cum sună la el... :lol: Mi-am dat seama în final c-ai copiat-o şi p-asta din link-ul de-acu' o lună, de pe xBass... :)

 

Din nou, felicitări !

 

Ha ha!! :lol: Deci basul lui Stefan a cutreierat toata tara. L-am auzit si eu in cateva clipuri de-ale sale, printre care si cavarurile facute de catre voi, care imi plac foarte mult.

Multumesc!

 

 

 

laminezi tastiera cu carbon?

 

Nu, mai speculati, dar nu vreau sa ma rasuflu. :D

Edited by George M.
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.