www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Doze


Radu Lazarovici
 Share

Recommended Posts

Scurt si la obiect, pe mine nu ma intereseaza detalii de genu se poate si cu no name-uri cu boostere cu tot felul de minuni, nu zic ca nu e asa, o frumoasa parte din viata mea "chitaristica" este experimentatul, adica luat schimbat cantat luat schimbat cantat si tot asa cu o multitudine de scule de la corzi la ampuri pe lampi, e o placere de-a mea, nu zic ca sunt nemultumit, desi in general sunt acuzat cand mai scot o chitara sau un amp la vanzare, nici vorba, am niste pitici care imi dau idei tot timpul, incearca si asta dar si aia si cealalta, nu-mi place sa ma limitez, nu sunt un om limitat, asa consider ca-mi largesc orizonturile, poate gresesc, dar o fac pe pielea mea ;)!

Link to comment
Share on other sites

Unii evalueaza dozele uitindu-se la specificatii tehnice, altii cintind pe ele. In general ca sa cinti pe ele trebuie sa ti le cumperi. Ma intreb care din ei se bucura mai mult de chitara si de viata in general?

:respect:

 

Daca ai experienta mai mare legata de doze poti face o evaluare corecta si ajutat de specificatiile tehnice, pentru ca vei putea compara in cunostinta de cauza. Insa acea experienta nu se face doar citind specificatii tehnice sau prin datul cu parerea pe vreun forum, ci cantand cu acele doze.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ce sa evaluezi, ce sa compari? N-ai inteles ca suna toate la fel? Doar in poza/grafic sint diferite.

Mai tii minte cand am testat la tine cele 2 Tokaiuri LS250 si sunau foarte diferit :) ?

Eu aveam P-57 Classic Plus la bridge si Seymour Duncan Seth Lover la neck. Nu mai retin ce set aveai pe al tau...

Edited by guitarhero1957
Link to comment
Share on other sites

Ce sa evaluezi, ce sa compari? N-ai inteles ca suna toate la fel? Doar in poza/grafic sint diferite.

 

Am zis eu asa ceva? Uita-te mai bine :)

Ziceam de demo-urile de pe paginile producatorilor. Eu am gasit de ex la DiMarzio aceleasi bucati de melodii puse pentru diferite doze, unde se mai specifica si chitara pe care sunt montate (nici vorba, nici o legatura chiar, complet altceva), pozitia dozei de asemenea se simte ca e eronat data... Atunci cand vrei sa cumperi, dupa ce sa te iei? Dupa Thomann, unde toate sample-urile is la fel? :lol:

Si mai e o chestie : SD suna mai infundat si cu mai multe joase decat DiMarzio la doze asemanatoare si cu specificatii tehnice foarte apropiate si nu e doar parerea mea...

Edited by alinu_tau
Link to comment
Share on other sites

Eu zic ca e ceva mai complex de atat, nu vreau sa intram in polemici, stiu ca ai tone de experiente si deobicei stau si ascult/ invat de la tine si Hari dar aici am sa te contrazic, am tras 2 track-uri cu acelasi ton aceasi chitara dar 2 doze diferite in bridge si cu mult drive in ton si am simtit diferentele, ideea e ca vreau sa "ingras" putin tonul pt ca aceasta chitara cu care cant eu e destul de bright ampul la fel si vreau un anumit timbru si un set calibrat bridge neck.......iar scandura are iar importanta am avut o chitara ieftina tot mahon dar ceva specie mai usoara care suna numai pe inalte si medii inalte, n-avea joase deloc, era subtirica deci parerea mea e ca nu e asa simpla treaba. 2 la mana chiar imi face placere sa experimentez, si cred ca si voi astia batranii ati facut asta ca altfel de unde atata experienta azi ;) ( bine clar in alte vremuri si cu alte conditii)

 

Cand utilizezi de ex. cu trupa ta tonuri clean unde ar conta 5% mai :"gras" sau mai "skiny" ...?

In concert nu conteaza , in studio sau ma rog homestudio , ai doua trei chitare cateva efecte si faci soundul cum vrei ptr un pasaj daca este foarte important .

 

In homestudio am 3 bucati EQ ,combfilter , manual wah , acoustic sim , plus diferitele tipuri de simulare care au timbrul diferit si cabsim , compresoarele cu timbru reglabil ,compresor pe trei benzi ,crosover pe intrare , delay ,chorus , reverb cu timbru reglabil ...toate acestea deci

 

1 2 3 4 5 6...N... reglaje de timbru in afara de doze si ton al chitarei .

In plus timbrul si grasimea se schmba si in functie cum este reglat chorusul, harmoniser-ul ..

Ecou poate deschide tonul , chorus la fel m phaser inchide timbrul ..compresorul inchide timbrul .....etc ....

 

In plus trebuie sa ai cel putin patru tipuri de chitare Strat ,Tele , Ibanez ,Gibson plus acustica , classica , si un doublesix .

 

Cu toate acestea fac un singur ton .

 

Ptr tonul clean merge si doar preampul eventual compresor dar depinde de ambiental ....

 

 

Dar problema ramane tot mana .Din mana faci soundul dai nuantele si caracteristica ..

 

De obicei omul se leaga de un sound auzit pe un disc etc ...pierde timp si bani ca la urma sa vada ca nu se potriveste cu ce si-a imaginat !

 

Tonul trebuie sa fie al tau cu orice chitara ..mai mult maniera de cantat da acea caracteristica personala si nu timbrul .

 

in loc sa pierzi timpul cu "tonuri" mai bine sa exersezi si sa inregistrezoi sa compui fraze /piese .

Chestia cu experimentat tonuri este pierdere de timp enorma !

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Scurt si la obiect, pe mine nu ma intereseaza detalii de genu se poate si cu no name-uri cu boostere cu tot felul de minuni, nu zic ca nu e asa, o frumoasa parte din viata mea "chitaristica" este experimentatul, adica luat schimbat cantat luat schimbat cantat si tot asa cu o multitudine de scule de la corzi la ampuri pe lampi, e o placere de-a mea, nu zic ca sunt nemultumit, desi in general sunt acuzat cand mai scot o chitara sau un amp la vanzare, nici vorba, am niste pitici care imi dau idei tot timpul, incearca si asta dar si aia si cealalta, nu-mi place sa ma limitez, nu sunt un om limitat, asa consider ca-mi largesc orizonturile, poate gresesc, dar o fac pe pielea mea ;)!

 

Azi mi-a fost lene sa cant asa am trecut la partea nasoala sa caut tonuri..e cea mai plictisitoare parte a unei inregostrari /mixare etc...

29 distorsuri x 4 cabsim x Tone aprox 100 de tonuri fara a calcula Tone ce are plaja de 0-30

si fara EQ , compresor ,EQ .. si alte efecte ce toate influenteaza si timbrul general ,,

tonul !! dozei direct ..ce s mai vorbesti de sustain si de alte treburi asa suna chitara direct !!

Acestea doar cu Zoom R8 daca mai ma pun sa incerc si cu Boss ,Korg ..se duce o saptamana pe incerceri adio cantat...hehe

http://forums.rgc.ro...ttach_id=127201

 

si asa suna cu BT bass si tobe prima secventa cu tonul original apoi introduc pe rand simulatoarele de deferite amplifuri ..

http://forums.rgc.ro...ttach_id=127202

 

apoi caut un sound ce se potriveste BT-ului cu tot cu chitarele ritm L si R

http://forums.rgc.ro...ttach_id=127203

 

Daca ascultati sunetul original dat de doza se aude ca nu prea conteaza ptr soundul final.

 

Chitara Vintage doze ?* willkinson ? scria un timp pe ele dar sa luat cu timpul ..hehe .).corzi vechi fara brilianta sustain de nici un fel ,, corp mahon gat paltin .i

Inregistrat cu doza bridge .

Inregistrarea a fost facuta cu distors " Z Bottom " in monitor dar catre track doar "Dry" sunetul original al chitarei ..apoi pot sa aleg ce distors vreau precum si alte efecete post recording .sau chiar si "reamp" pot sa fac adica trimit in statia cu tuburi si reinregistrez cu microfon ca sa am alt sound ...etc

in acest caz cu distorsiune nu prea conteaza "calitatea" dozei .

Cu soundurile clean sunt probleme mari cu dinamica , daca vizionati formele de anvelopa al sunetului chitarei Dry se vede ce amplitudine mare are atacul din aceasta cauza este inregistrat la volum /gain mic ca sa nu produca overdrive in preamp .Cu compresor se poate scoate ceva dar modifica cata soundul ideal daca e nevoie de acel sunet specific se face " reamping" ca sa scot cea ce doar electronic este cam greu de scos .

La fel se pot folosi alte procesoare efecte externe postrecording ...doar ytimp si rabdare sa ai ..

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Am o intrebare pt cei ce-au mai folosit Seymour Duncan Sh-2n, e normal sa fie atat de bright doza asta??? Eu o am legata pe un Ibanez Rg 520 QS, corp din mahon, si doar cu pot de vol de 500kohm, idea e ca suna foarte bright, e primul humbucker asa bright, parca e stratocaster :) , pe clean e splendid dar pe drive devine putin suparator pe corzile subtiri, intentionez sa leg inapoi tonul +cond poate mai pot corecta asa.

Link to comment
Share on other sites

description

Provides an articulate and clear tone. Great for fast runs. The brighter tone has slightly less output and is a good match with most bridge pickups. When distorted, the tone is full and bright. Smooth sustain. Compared to the SH-1 '59 Model, the Jazz has slightly less output and a more detailed treble response. Comes with four-conductor hookup cable.

 

Daca totusi ti se pare exagerat de "bright", verifica daca nu cumva ai legat bobinele in paralel.

Link to comment
Share on other sites

description

Provides an articulate and clear tone. Great for fast runs. The brighter tone has slightly less output and is a good match with most bridge pickups. When distorted, the tone is full and bright. Smooth sustain. Compared to the SH-1 '59 Model, the Jazz has slightly less output and a more detailed treble response. Comes with four-conductor hookup cable.

 

Daca totusi ti se pare exagerat de "bright", verifica daca nu cumva ai legat bobinele in paralel.

 

 

E legat ca la "carte"(dupa schema lor)....restul am citit si eu pe net, eu vreau pareri de la posesori sau fosti posesori!

Link to comment
Share on other sites

Am o intrebare pt cei ce-au mai folosit Seymour Duncan Sh-2n, e normal sa fie atat de bright doza asta??? Eu o am legata pe un Ibanez Rg 520 QS, corp din mahon, si doar cu pot de vol de 500kohm, idea e ca suna foarte bright, e primul humbucker asa bright, parca e stratocaster :) , pe clean e splendid dar pe drive devine putin suparator pe corzile subtiri, intentionez sa leg inapoi tonul +cond poate mai pot corecta asa.

 

BRIGHT????? no way

 

eu nici macar nu am tone pot si e chiar wooly fara inalte exagerate, uneori ma enerveaza ca pe E gros cand e fretted dupa tasta 12 ba chiar tinde sa se inece ca nu are inalte sa o defineasca...ma mir

 

iti pot aduce chitara sa auzi ca nu e asa, culmea..eu as vrea sa fie brighter

 

Cat de bine ai facut lipiturile?

 

daca ai legat asa chiar nu imi explic http://cdn.seymourdu...s/1hum_1vol.jpg

 

sh2 e o doza foarte warm si aproape muddy pt corzile groase, am alta alnico V care e cum zici tu ca e jazzul, dar la mine jazzul nu are simptome de genu

Edited by Razvan S.
Link to comment
Share on other sites

BRIGHT????? no way

 

eu nici macar nu am tone pot si e chiar wooly fara inalte exagerate, uneori ma enerveaza ca pe E gros cand e fretted dupa tasta 12 ba chiar tinde sa se inece ca nu are inalte sa o defineasca...ma mir

 

iti pot aduce chitara sa auzi ca nu e asa, culmea..eu as vrea sa fie brighter

 

Cat de bine ai facut lipiturile?

 

daca ai legat asa chiar nu imi explic http://cdn.seymourdu...s/1hum_1vol.jpg

 

sh2 e o doza foarte warm si aproape muddy pt corzile groase, am alta alnico V care e cum zici tu ca e jazzul, dar la mine jazzul nu are simptome de genu

 

Te invit sa vezi/testezi/incerci, e legat bine si suna ca un strat de bright, de-aia ziceam ca e ciudata daca o leg invers (green-hot si black & bare ground) suna full da nu mai suna ok pe clean

 

Si asa face si un invader al colegului meu de trupa legat dupa schema seymour duncan suna bright si intra in microfonie si are si ton legat tot ca de fabrica si i-a lagato Rici invers cum am scris mai sus sa fie ok, deci ciudat

Edited by bach
Link to comment
Share on other sites

Hai sapt viitoare cand ai timp sa vezi si sa auzi si mai vb dupa :D

 

Ok man. Nu da serios..incep sa question my sanity :lol: pentru ca mie nu mi se pare asa, iti atasez aici un sample.

 

In ultimele secunde(mai exact de la 1.22 la 1.33) la acel 3 string arpeggio trec de la neck (sh2) la bridge (sh6)

 

untitled214141.ogg

 

Stii ca am difurile alea G12-50 care preluat suna chiar ft bright la volume mici pentru preluare , dar si asa...nu mi se pare incredibil de bright. Si retine, nu am tone pot deloc.

 

Dar ,,live'' se aude mult mai not bright, adica diferenta e mare de la bridge la neck cand esti langa mine cel putin.

 

Sau aici cam toata piesa http://soundcloud.co...escu_razvan/cp2

 

Sau

 

0.00-0.09 ; 0.47-0.53 trec pe neck,in partea dreapta; restu erau bridge sh6

 

Untitled_Master.ogg

Edited by Razvan S.
Link to comment
Share on other sites

Te invit sa vezi/testezi/incerci, e legat bine si suna ca un strat de bright, de-aia ziceam ca e ciudata daca o leg invers (green-hot si black & bare ground) suna full da nu mai suna ok pe clean

La SD din cate stiu eu negrul e intrarea principala (hot), albul si rosul se leaga impreuna si se izoleaza si verdele cu ecranajul se leaga la masa. In modul standard. Cum le-ai legat tu cred ca merge numai o bobina, sau nu stiu poate in paralel cum ti-am zis mai sus.

 

http://www.seymourduncan.com/support/wiring-diagrams/schematics.php?schematic=color_codes

Edited by alinu_tau
Link to comment
Share on other sites

La SD din cate stiu eu negrul e intrarea principala (hot), albul si rosul se leaga impreuna si se izoleaza si verdele cu ecranajul se leaga la masa. In modul standard. Cum le-ai legat tu cred ca merge numai o bobina, sau nu stiu poate in paralel cum ti-am zis mai sus.

 

http://www.seymourdu...tic=color_codes

.

 

 

Sunt legate dupa wiring-ul lor, negru pe switch alb+rosu cositorit si izolat si verde + fir de metal la masa (exact ce-ai scris tu) si suna cum spuneam mai sus, bright. Nu e prima doza care o leg, n-am scris pe topic sa intreb cum se leaga doza, am cerut niste pareri de la utilizatori.

Edited by bach
Link to comment
Share on other sites

Si n-ai un aparat sa-i masori impedanta? Daca nu ai pot de ton si cel de volum e de 500K, atunci trebuie sa fie exact cat scrie in specificatiile de pe saitul lor, cu extrem de mici diferente.

 

Revin, ca acum m-am uitat pe saitul lor la specificatii WOW! :) Deci doza modelul neck are 7,72K si tonul asa 5/3/9 ceea ce inseamna ca suna exact ca o doza de strat poate chiar mai bright. Asta e :D

Edited by alinu_tau
Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Fiind un pasionat al schimbarii echipamentului muzical (din cand in cand) m-am gandit sa schimb dozele de pe un ibanez rg ce-l detin, momentan am montat un set de JB/Jazz-vol pot 500k-output. Soundul care l-as vrea eu e ceva inspre sound-ul de singlecoil dar clar mai ''gras'', am studiat piata am vazut ceva doze interesante cum sunt P-92 Fralin dar ma tot bate gandul la un set PAF, care credeti ca dintre PAF-uri se inscrie in tonalitatea asta, sound curat, articulat, cristalin dar nu taios si pe drive si pe clean?

 

Ps Tonerider AC2 sau AC4 sunt seturi ok?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.