www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Doze


Radu Lazarovici
 Share

Recommended Posts

Ca tot suntem la capitolul Doze, ma intereseaza si pe mine un set decent de doze pt un ibanez japan corp de mahon, ceva sa se pupe bine cu mahonul, chitara suna bine deci merita un set bunicel de doze. Oscilez momentan ca preferinte undeva intre PAF si Medium Output deci nu sunt interesat de hi output stuff, prefer un ton cat mai woody ca sa zic asa, drive-ul il face amp-ul :) . Rugaminte mare catre Gibsonisti ca ei sunt in domeniu sa-si exprime parerea. Multumesc anticipat, n-as da nume de artisti ca si tonuri ce le am in cap ca dupaia se strica tot topicul cu alte explicatii banale de care nu e nevoie aici :D!

 

 

 

Ps: As prefera sugestii de humbuckere Alnico :D

Edited by bach
Link to comment
Share on other sites

Bach, depinde de buget, depinde ce amp ai. Si nu, nu strica sa mentionezi niste chitaristi si tonurile lor.

 

Hmmm, pai n-as merge chiar pana la Boutique Pick-ups ca e prea mult, amp Peavey Windsor dar preamp-ul in el e JCM800 ca si valori deci undeva pe la JCM 800 ca ton +boost, ca ton de chitara undeva pe la G.Moore, Doug Aldrich, John Norum ( stiu ca sunt mari diferentele de la unul la altul in materie de doze, ideea e ca-mi place cum se curata tonul din volum la moore, imi plac armonicele la toti 3 pe partea de lead si grasimea si caldura de pe drive)

PS. Nu vreau sa copiez tonul niciunuia dar ca si reper astia 3 ma intereseaza acum ca ton

PS. stiu ca probabil nici unul din cei mentionati nu canta cu PAF-s, probabil doar Moore pe unele chitari, dar am zis sa experimentez, Aldrich are ceva Suhr Hot Output, Norum EMG aproape tot timpul

Edited by bach
Link to comment
Share on other sites

Man dar...ia orice humbucker wax potted decent...ii scoti polii si pui Alnico de care vrei tu de pe ebay, ba chiar si o bara sub polii de Alnico, tot Alnico...

 

http://www.ebay.com/...5#ht_840wt_1163

http://www.ebay.com/...7#ht_840wt_1163

http://www.ebay.com/...a#ht_840wt_1163

http://www.ebay.com/...c#ht_840wt_1163

 

 

http://www.ebay.com/...#ht_1853wt_1163

 

Multzam de ponturi da mai asta imi lipseste sa construiesc doze si le-am facut pe toate :death: , prefer sa le iau gata facute, m-am lenevit

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

La bani ceva mai multi WVC American Steel mi se par de-a dreptul criminale, sunt in gama hot PAF si suna ca un PAF bun, dar cu steroizi.

 

La bani mai putini m-as uita la Manlius, asta daca le gasesti in Europa. Pe Gibson Studio Robot care l-am pus la vanzare este uns et de Manlius Landmark PAF, un set de doze de tip PAF low output (sunt intre 7 si 8 kohms) si suna (dupa parerea mea) cum ar trebui sa sune o doza PAF buna, foarte aproape de dozele Gibson de la inceputul anilor 60 dupa care au fost si copiate. Tonul este curat, bright, dar nu taios si au multe armonici.

Link to comment
Share on other sites

Stau și eu la răcoare, privesc spectacolul și mă gândesc serios să-mi deschid și eu o firmă de făcut doze pline de epitete.

 

Subscriu si eu! :) Putem colabora?

Wow! Nici nu stiam de atatea firme care fac doze... Ce sa faci, trebuie sa-si vanda si ele marfa :P

Deh, daca ai chitara "cheala" si daca nu asculti sfatul lui Razvan sa iti iei niste doze ordinare, noi sau second, poate splitabile in cazul in care mai vrei ceva combinatii interesante ajungi sa dai 7 bulioane pe o pereche de SD noi din magazin... si dupa aia sa le dai SH pe aici la juma de pret...

Edited by alinu_tau
Link to comment
Share on other sites

Epitetele le scot clienții, eu descriu doar modul în care liniile câmpului magnetic sunt atent aliniate conform intervalelor muzicale după un proces inovator bazat pe geometrodinamica elicoidală. Astfel devin garantat în strictă armonie cu conștiința cuantică universală.

 

Așa deci, cauți doze? Mai calde, mai grase, mai dimensionoase? Câți kilopascali? Sau ce erau ăia, ohmi? La ce-s buni?

Ne puteți explica diferența dintre o doză "de 7 K" și una "de 10 K"?

Link to comment
Share on other sites

nu pretul conteaza ,ci calitetea. Ma gandeam la BKP crowler sau rebel yell, dar nu stiu daca se gasesc in magazinele noastre.

 

 

Daca ai scrie limitele in care trebuie sa se inscrie o "doza" ca sa stim si noi ce trebuie sa aiba o doza mai calitativa decat alta necalitativa .

 

Cam la ce te gandesti cand vorbesti de calitate ?Nu am auzit asa ceva in cazul dozelor de chitara ?

 

Am construit zeci si zeci de doze zeci si zeci de tipuri constructive cam tot ce a aparut si in plus ce mi-a trecut prin minte , tot felul de experimente ..nici o diferenta notabila in calitate doar timbrul si amplitudinea se schimba foarte usor .

La doze de " Pickup " (turn table ) am inteles ca trebuie sa redea de la 40Hz -20KHz sa ""citeasca"" un disc vinil cat mai corect aceasta ar fi cerinta in materie de "calitate""

 

Dar la chitara nu exista asa ceva .

 

Chiar prin diferente s-au impus unele combinatii vestite de chitara ,corzi ,doza .

Altfel am avea un singur tip de doza si nu sute de tipuri .

Din punct de vedere comercial este de asteptat ca fiecare sa-si laude marfa ....CEA MAI CALITATIVA DOZA DE CHITARA ??????????????

 

Sa spunem ca un sistem "" humbucker "" ar fi OK dar acesta este inventat de cand lumea asa ca mai nimic nou nu a aparut .

 

Am mai scris pe undeva...cele mai OK ar fi dozele condensator ...DAR problema este adaptorul ce necesita sursa de curent ....

In alta ordine de idei nu sunt convins ca ar ajuta ceva la chitara banda de frecvente extinsa al unei doze condensator , un adaptor + filtru dupa doza mai ales unul activ ..cum am scris .creste pretul si complica situatia mai ales ca se asteapta sa nu ai zgomot de loc ...deci nevoie de electronica scumpa ...si etc etc

 

Se pot cumpara doze condensator ...am vazut ptr vioara si ptr contrabas

Personal am renuntat acum 25 de ani la doza condensator construita de mine dua o schema dintr-o revista din cauzele amintite ...problema de adaptare si amplificare .Cele profi de fabrica probabil; au rezoilvat treaba mai ales ca au trecut 25 de ani si a mai avansat tehnologia ..

Edited by karpi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

M-as uita la mai multi producatori - Manlius, MHD, Zhangliqun, Motor City, Wolfetone au preturi medii.

WCR, Lollar, Fralin, Skatterbrane, Bare Knuckle sint ceva mai scumpe, dar sint universal apreciate.

 

Am gasit pe Ebay.de ceva seturi TONERIDER pret bun zic eu si ca sound par destul de ok, a incercat careva tonerider?!?

Link to comment
Share on other sites

Am gasit pe Ebay.de ceva seturi TONERIDER pret bun zic eu si ca sound par destul de ok, a incercat careva tonerider?!?

man eu la banii de un tonerider am luat cu best offer de pe ebay un sh1 '59... am dat 46 de dolari pe doza si 12 pe transport

tonerideru chiar e mai scump

 

nu merita

Edited by Razvan S.
Link to comment
Share on other sites

Sint cam din aceeasi clasa cu Wilkinson. N-am auzit pareri rele despre ele, dar

pe de alta parte nici n-am auzit prea multe pareri. O fi si asta un indicator... :)

 

Cum spune Razvan, 2nd hand e o optiune ideala. Eu unul cumpar doze noi doar

daca nu apare pe TGP fix ce caut eu intr-un interval de citeva saptamini.

 

Ma tot feresc de cumparat din USA, desi e mai ieftin, plus ca n-am cont de Ebay si ar trebuii sa apelez la alti oameni....

Link to comment
Share on other sites

chestia cu vama inca nu mi-e in clar si taxele plus...etc

 

e ok ,,ala de la posta'' la noi, langa gara de nord acolo

 

crede-ma...nu e problema :D rogi frumos americanu sa puna maxim 12 dolari pe colet sau 10 si fara factura sau ceva sa ateste valoarea..si cand iti vine, ori te crede pe cuvant la valoare, ori dai ,,print screen ebay ,,nemodificat'' '' IYKWIM

si asa nu ii intereseaza, decat daca iei cantitate...mie de multe ori imi veneau coletele direct acasa

 

mai mult, eu cum sunt la work mere altcineva sa mi le ia..deja stie ca iau dinastea de chitara pentru mine si nu le pasa..doar sa nu fie cantitati foarte mari si dubioase, si de la o vreme nu mai dau print screenuri pt nimic si nici nu-mi cere

Edited by Razvan S.
Link to comment
Share on other sites

Ma tot feresc de cumparat din USA, desi e mai ieftin, plus ca n-am cont de Ebay si ar trebuii sa apelez la alti oameni....

e o varianta de luat in calcul,se gasesc solutii si nu costa asa mult cum crezi.

pentru chitarile cu body din mahon merg foarte foarte bine paf pro-urile.s-a mai spus:medium output,armonice,se echilibreaza foarte bine daca iti iei set si au un ton foarte curat si articulat pe lead,taie bine prin mix.poti incerca(neck si bridge):paf pro si Fred,paf pro si Mo Joe,paf pro si paf Joe.merg foarte bine si air norton si the chopper.

la SD nu ma bag,imi plac dar nu am testat.

tot pe netestate imi permit sa-ti sugerez un set de suhr doug aldrich(mie imi place mult tonul lui,gras,plin de armonice).

Link to comment
Share on other sites

Pe acestea nu le-as recomanda, le-am incercat de mai multe ori, sint foarte faine daca-ti

place sa cinti heavy rock, dar cam atit. Au output foarte mare, e greu sa obtii multe nuante

de crunch folosind volumul chitarei.

 

DiMarzio aveau un set aniversar, am uitat numele precis, pe care am cintat o singura data

si care mi se pare ca ar corespunde cerintelor.

 

PAF 36th anniversary cred ca de alea zici... cu dimarzio mai greu second hand, nu prea am gasit

Link to comment
Share on other sites

...spuse karpi din nou ceea ce spune el in fiecare topic despre doze

 

si cainii latra, caravana trece.

 

Acuma asa de curios, si cu tot respectul; domnu' karpi, nu v-ati saturat sa scrieti acelasi lucru si sa vedeti ca oamenii isi vad de treaba mai departe cumparand doze de chitara?

Nu . ca n-as mai scrie ..hehe

 

Odata ce pe aceiasi statie pe aceiasi scena cu acelasi sonorizator eu cu o chitara absolut noname ..doze si mai noname ..am obtinut un sunet si prietenul meu a spus ca statia Ampeg nu er abuna de nimic ...ce rezulta ???

 

Nu a stiut sa regleze statia si nu a "" tinut pana "" cum trebuie adica treaba cu "mana conteaza " respectiv cum produci sunetul .

Dar in loc sa se intrebe lumea de ce la altul suna ? , toti cauta secretul in "DOZE" in scandura si in alte locuri unde cred ei ...nu stiu ce lucruri secrete de unde ca ar veni tonul.

 

Pe demonstrate cu cate feluri de doze si chitare vrei daca nu folosesc tonul nativ al chitarei pe clean in rest absolut NU conteaza .

 

Sunt diferente intre tipuri de doze dar daca folosesti distors etc nu mai conteaza ..singurul lucru ce te intereseaza ar fi sa nu "fluiere "doza"" adica sa nu intre in rezonanta mecanica ...antifonezi doza si totul este rezolvat .

Daca doza are semnal mare este un avantaj ca nu trebuie sa dai sensibilitate mare ( gain) deci nu ai nevoie de un amplificator foarte calitativ cu zgomot redus al prempului care ar putea fi mai mai scump .

 

Dar cu procesoarele moderne cu impedanta de intrare 1M si zgomot redus este rezolvata problema.

 

Urmeaza doar sa-ti gasesti formatorul/distors care-ti convine din sutele de tipuri de efecte /procesoare.

 

Daca nu canti Jazz "clasic" sau Shadows pe clean nu te intereseaza "calitatile"" dozei sau a scandurii .

 

80% din probleme cu tonul este "mana"" !! asta pot demonstra oricui pe viu pe statia lui cu chitara lui .

 

Cine are experienta se uita la videourile de la cantari live si vede exact ce face chitaristul ! Si de ce suna !

 

e ok ,,ala de la posta'' la noi, langa gara de nord acolo

 

crede-ma...nu e problema :D rogi frumos americanu sa puna maxim 12 dolari pe colet sau 10 si fara factura sau ceva sa ateste valoarea..si cand iti vine, ori te crede pe cuvant la valoare, ori dai ,,print screen ebay ,,nemodificat'' '' IYKWIM

si asa nu ii intereseaza, decat daca iei cantitate...mie de multe ori imi veneau coletele direct acasa

 

mai mult, eu cum sunt la work mere altcineva sa mi le ia..deja stie ca iau dinastea de chitara pentru mine si nu le pasa..doar sa nu fie cantitati foarte mari si dubioase, si de la o vreme nu mai dau print screenuri pt nimic si nici nu-mi cere

 

Cand am primit colet cu mixerul vamesul avea lista de scule cu preturile äproximative si a incadrat dupa valoarea din lista .

Poate daca in loc de "Mixer "scria pe acte "Guitar Effect"" putea sa incadreze la ceva mai ieftin ....dar odata ce vin actele sculei in acestea are seria tipul etc etc ce se poate controla pe internet .. ...nu avea nici o indicatie cu "second hand "" a trebuit sa platesc dupa lista .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Nu . ca n-as mai scrie ..hehe

 

Odata ce pe aceiasi statie pe aceiasi scena cu acelasi sonorizator eu cu o chitara absolut noname ..doze si mai noname ..am obtinut un sunet si prietenul meu a spus ca statia Ampeg nu er abuna de nimic ...ce rezulta ???

 

Nu a stiut sa regleze statia si nu a "" tinut pana "" cum trebuie adica treaba cu "mana conteaza " respectiv cum produci sunetul .

Dar in loc sa se intrebe lumea de ce la altul suna ? , toti cauta secretul in "DOZE" in scandura si in alte locuri unde cred ei ...nu stiu ce lucruri secrete de unde ca ar veni tonul.

 

Pe demonstrate cu cate feluri de doze si chitare vrei daca nu folosesc tonul nativ al chitarei pe clean in rest absolut NU conteaza .

 

Sunt diferente intre tipuri de doze dar daca folosesti distors etc nu mai conteaza ..singurul lucru ce te intereseaza ar fi sa nu "fluiere "doza"" adica sa nu intre in rezonanta mecanica ...antifonezi doza si totul este rezolvat .

Daca doza are semnal mare este un avantaj ca nu trebuie sa dai sensibilitate mare ( gain) deci nu ai nevoie de un amplificator foarte calitativ cu zgomot redus al prempului care ar putea fi mai mai scump .

 

Dar cu procesoarele moderne cu impedanta de intrare 1M si zgomot redus este rezolvata problema.

 

Urmeaza doar sa-ti gasesti formatorul/distors care-ti convine din sutele de tipuri de efecte /procesoare.

 

Daca nu canti Jazz "clasic" sau Shadows pe clean nu te intereseaza "calitatile"" dozei sau a scandurii .

 

80% din probleme cu tonul este "mana"" !! asta pot demonstra oricui pe viu pe statia lui cu chitara lui .

 

Cine are experienta se uita la videourile de la cantari live si vede exact ce face chitaristul ! Si de ce suna !

 

 

 

Cand am primit colet cu mixerul vamesul avea lista de scule cu preturile äproximative si a incadrat dupa valoarea din lista .

Poate daca in loc de "Mixer "scria pe acte "Guitar Effect"" putea sa incadreze la ceva mai ieftin ....dar odata ce vin actele sculei in acestea are seria tipul etc etc ce se poate controla pe internet .. ...nu avea nici o indicatie cu "second hand "" a trebuit sa platesc dupa lista .

 

 

Eu zic ca e ceva mai complex de atat, nu vreau sa intram in polemici, stiu ca ai tone de experiente si deobicei stau si ascult/ invat de la tine si Hari dar aici am sa te contrazic, am tras 2 track-uri cu acelasi ton aceasi chitara dar 2 doze diferite in bridge si cu mult drive in ton si am simtit diferentele, ideea e ca vreau sa "ingras" putin tonul pt ca aceasta chitara cu care cant eu e destul de bright ampul la fel si vreau un anumit timbru si un set calibrat bridge neck.......iar scandura are iar importanta am avut o chitara ieftina tot mahon dar ceva specie mai usoara care suna numai pe inalte si medii inalte, n-avea joase deloc, era subtirica deci parerea mea e ca nu e asa simpla treaba. 2 la mana chiar imi face placere sa experimentez, si cred ca si voi astia batranii ati facut asta ca altfel de unde atata experienta azi ;) ( bine clar in alte vremuri si cu alte conditii)

Link to comment
Share on other sites

Eu zic ca e ceva mai complex de atat, nu vreau sa intram in polemici, stiu ca ai tone de experiente si deobicei stau si ascult/ invat de la tine si Hari dar aici am sa te contrazic, am tras 2 track-uri cu acelasi ton aceasi chitara dar 2 doze diferite in bridge si cu mult drive in ton si am simtit diferentele,

 

da cum FRAS sa NU fie diferente??? pff

 

am avut 3 singlecoiluri ,,identice'' si toate 3 sunau diferit si era evident

 

ce sa zic de niste humbuckere unde variabilele cresc si mai mult la coil match sau nu

 

arpi,tonu chiar VINE din doza! pentru ca in functie de ce proprietati tehnice are, aceasta capteaza sau nu acele subtilitati de ,,mana'', dupa vin corzile, etc , pana..si deabia dupa e mana ta care tine pana aia si da ,,magia''

 

degeaba ai tu magie daca doza nu are, si nu reuseste sa o capteze, asta nu e mit

 

se poate mai mult ca sigur ,,out there'' sa existe o anume doza scumpa sau nu, care pun pariu cu tine arpi ca iti va accentua acea magie care o faci de la tine, MULT mai tare decat dozele generice ce le folosesti acum...doar ca nu ai incercat tu sa testezi destule

Edited by Razvan S.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Evident ca dozele nu suna toate la fel, insa daca si boosterul distorsul prin care le treci nu sunt prea "transparente" nu prea ai ce diferente sa simti. Mai poti regla inaltimea lor pentru atac, schimba poturile din chitara, sa incerci diferite combinatii la butoanele de la boost sau distors. Daca mai ai si posibilitati de split sau serie-paralel e si mai bine. Totul e ca doza sa fie construita bine, sa nu fluiere sau sa capteze tot felul de zgomote (putin probabil la humbuckere, dar exista). Candva am cumparat si eu SD si DiMarzio, dar m-am linistit vazand ca ceea ce mi-as dori eu nu pot ghici dintr-o poza si niste date gen Kohm si High/Mid/Low, sau din niste demouri de tot rahatu puse de producatori pe site (unele sunt identice pentru mai multe doze) dar cum nu le poti proba, sau rar gasesti o chitara intr-un magazin sa fie dotata cu dozele pe care le-ai vrea...

Restul chiar e can-can, cum spun colegii

Edited by alinu_tau
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.