www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Fret-Uri, Taste


whty26
 Share

Recommended Posts

Stie cineva de ce se fabrica chitari cu freturi asa moi??

Am un ibanez (acustic) la care tocmai or trebuit schimbate freturile.

Un telecaster care dupa numa juma' de an incepe sa dea semne de uzura,

iar cd-60ul unui prieten dupa nici 2 ani ii in ultimul hal?

 

Intrebarea ii: Ce instrumente, firme, modele au niste fretwire-uri cum trebuie?

Cam la ce preturi ajung chitarile cu freturi bune-foarte bune ?

Au altii chitari din 70' si freturile is inca (aproape) perfecte... si is cantate desigur

 

S-a mai confruntat cineva cu chestia asta? Cant cam o ora pe zi... nu cred cai foarte mult

Link to comment
Share on other sites

Chitarele ieftine in general au hardware si taste mai slabe,din motive evidente: se face economie la ce nu se vede.Cand cumperi o chitara nu o sa stii ca dupa 2 luni ti se tocesc tastele sau iti bazaie bridgeul.

La capitolul instrumente si firme e foarte foarte discutabil,la modul: cunosc pe cineva care isi luase Gibson Studio si imi spunea ca are tastele ca untul;pe de alta parte alti utilizatori au fost foarte multumiti.

Cred ca depinde foarte mult si de regimul de utilizare al instrumentelor,de pastrare,etc.

Clar,acum cateva zeci de ani treaba era facuta mai cu cap si chiar cu bani mai putini.Un Gibson care acum costa 2000 de euro atunci il luai cu cateva sute de dolari si era mult mai "adevarat".Probabil (defapt sigur) productia in masa a adus odata cu ea aceste dezavantaje.

Link to comment
Share on other sites

Pai asta-i chestia care instrumente scumpe au taste foarte bune?

Totusi la un fender tele nu mi se pare normal dupa juma' de an sa observi uzura...

iar modul de pastrare ii unul standard: temperatura camerei, iar cand am nevoie de ea undeva am totdeauna carcasa...

 

Edit: totusi daca iti iei un instrument, nu-l iei sa te uiti la el :))...

si daca ai mai dat si ceva bani (mai multi) inseamna ca vrei totusi sa canti cat decat si destul de des

Edited by whty26
Link to comment
Share on other sites

Exista mai multe tipuri de fret-uri. nichel, inox, fiecare cu proprietatile lor, in functie de aliaj. Unele se uzeaza mai repede, altele mai greu. Daca ti se uzeaza fret-urile nu inseamna ca arunci instrumentul la gunoi, tinand cont ca avem mai multe modele de ales, avem oameni priceputi care ni le pot schimba, nu vad ca rezistenta lor sa fie un factor in alegerea unei chitare.

Cat despre materialele folosite in trecut, probabil ca nu exista accesul asta la piese de schimb ca acum si foloseau alte aliaje. Daca rezista mai mult nu inseamna ca sunt mai bune. Multi simt diferente la ton, la mana. In orice caz, eu unul nu sunt de acord cu ridicarea in slavi a chitarelor vechi. Pe ce am pus mana pana acum si avea mai mult de 15 ani vechime, era mult mai prost facuta decat ce gasesc pe piata in momentul asta.

Link to comment
Share on other sites

mda... ai dreptate si tu, dar un refret la Ursu' ii destul de scump (cam o treime din valoare chitarii, ceea ce mi se pare scump)

+ nu ai garantia ca iasa perfect, vor fi freturi ridicate, car nu vor intra perfect

+ se ingruneaza refretul daca ai un fretboard mai atos, sau ai un binding sau daca ai mapleneck lacuit...

Link to comment
Share on other sites

mda... ai dreptate si tu, dar un refret la Ursu' ii destul de scump (cam o treime din valoare chitarii, ceea ce mi se pare scump)

+ nu ai garantia ca iasa perfect, vor fi freturi ridicate, car nu vor intra perfect

 

Exista si alte persoane pricepute pe aici care ti-ar putea face refret, cel mai probabil la preturi mai "de criza" decat dl Ursu. Iar calitatea operatiunii nu cred ca ar lasa de dorit, chiar daca respectivele persoane nu poarta "titlul" de lutier.

Edited by mike KidLazy
Link to comment
Share on other sites

mda... ai dreptate si tu, dar un refret la Ursu' ii destul de scump (cam o treime din valoare chitarii, ceea ce mi se pare scump)

+ nu ai garantia ca iasa perfect, vor fi freturi ridicate, car nu vor intra perfect

+ se ingruneaza refretul daca ai un fretboard mai atos, sau ai un binding sau daca ai mapleneck lacuit...

 

Daca nu-ti niveleaza fret-urile, nu te duce la Ursu'. Am vazut mai multe anunturi de oameni care fac refret si au si sculele necesare ca sa iasa treaba ok. Din poze pare ca fac o treaba foarte ok. Recomandari nu pot sa dau pentru ca nu am avut asa ceva facut la o chitara de-a mea, am auzit doar de prin alte parti ca au fost foarte multumiti de operatiune. Dai o treime din valoarea chitarei, dar, cel mai probabil vor tine mult mai mult decat alea de acum. In plus, iti poti alege si dimensiunea. Poate ti-ar placea mai mari, mai mici, alta forma, etc.

 

Uite ce preturi se vehiculeaza pe-aici. Prin Romania am auzit in jur de 100e, de cele mai multe ori mai putin.

Link to comment
Share on other sites

Apropo, pana sa se faca refret propriu zis, poate inca se mai poate salva ceva printr-o nivelare de taste... care din umilele mele cunostinte parca e ceva mai ieftina decat un refret.

 

Oricum, dupa refret stiam ca se face si nivelare... altfel ar fi cam aiurea sa ai taste noi si sa nu fie la nivel.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Totusi nivelarea freturilor nui prea sanatoasa, poate duce inspre falsare (in special pe o acustica)

 

De ce? Mie mi s-a facut nivelare de taste, ce-i drept, pe o electrica, si nu falseaza nimic (si nici nu vad de ce ar falsa o acustica (,) cu taste nivelate). In conditiile astea, daca iti trebuie nivelare dupa refret, ce te faci? :)

Edited by mike KidLazy
Link to comment
Share on other sites

Intru in discutie cu un aspect care dupa ce am vazut nu a fost luat in considerare pana acum si anume : ce corzi folosesti . Am avut mai multe electrice pana acum si ce pot spune este ca la unele am folosit set de 11 , la ceea ce nu a trebuit mult sa toceasca tastele , e adevarat chitara era un epiphone les paul dar cand am trecut innapoi la set de 10 nu se mai facea praf in modul abuziv ca la 11 . De asemena la fender stratocaster folosesc corzi de zece , cateodata imi mai place sa schimb si sa trec le cele mai heavy corzi pe care le gasesc atunci s-au petrecut uzurile pe fret pe care le are acum . Factorul de corzi este in corelatie si cu modul si technica chitaristului . Corzi de 11 sau chiar 12 + playing like SRV = byebye fretwire , am vazut un interview in care guitar-techul l-a convins sa treaca innapoi de la corzi de 12 la 11 deoarece schimba freturile atat de frecvent incat a facut praf unele gaturi de trebuia sa le schimbe .

 

P.S Nu stiu de unde scoti ca nivelarea tastelor nu e sanatoasa , este chiar foarte sanatoasa .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Deci distanta dintre nut si 12th fret trebuie teoretic sa fie egala cu distanta dintre 12th fret si saddle

deci dupa o nivelare se schimba raporturile (see image)... shtiu ca foarte putin dar destul cat sa poata deranja

De ce mai ales pe acustica? pentru ca nu poti face o intonatie perfecta in comparatie cu electricele

 

Mai exact: Coarda nu mai sta exact pe mijlocul fretului si sta mai intro margine

(decat daca nivelarea se reface cu raza, dar nu cred ca sta nimeni sa pileasca atat la fiecare fret)

 

Edit: plus ca bend-urile is mult mai greu de facut (ca ii mai multa frecare)

Edited by whty26
Link to comment
Share on other sites

ok, ai dreptate, ma refeream la versiunea mai simpla (numa pilit) pt ca o zis cineva cai mai ieftin decat refretul

 

Edit: daca costa 100 Eur fret dressing n-ar merita facut deoarece un refret poate fi pana in 100 eur (depinzand de lutier, sau altcineva)

Pt ca dupa un fret dressing ai acelas fretwire moale care dupa un an ii la fel de uzat, pe cand dupa refret cu un wire bun poti sa nu mai ai probleme 10 ani...

Edited by whty26
Link to comment
Share on other sites

ii adevarat ca majoritatea din romania nu isi intoneaza chitara acustica,

totusi o acustica se (nu neaparat) intoneaza prin pilirea sadle-ului, astfel ca lungimea corzii poate diferi.

odata pilit, cand se schimba grosimea corzilor vor aparea si probleme de intonatie deoarece acesta a fost facuta pt corzi de alta grosime.

Link to comment
Share on other sites

  • 11 years later...

Salutare,

Am și eu problema fret-urilor originale de la o chitară Fender stratocaster MN, cumpărată în anul 2016 de la Guitar Shop. Am făcut o nivelare de taste în 2019 și cred că trebuie un refret, nu cred că mai merge încă o nivelare după cum se prezintă unele taste din poziția 13-14. M-ar interesa dacă tastele de inox sunt mai rezistente decât cele originale, dacă sunetul chitării este afectat de înlocuirea cu taste din inox (Jescar din USA) și cam cât m-ar costa o astfel de lucrare? Mulțumesc anticipat pentru răspunsurile voastre!

Link to comment
Share on other sites

@BBKING Tastele stainless steel sunt foarte dure, dupa mine, o chitara cu SS nu va trebui retastata niciodata, si pe langa asta, se mentin smooth and shiny mut mai mult.

Sunt cateva chestii de luat in calcul:

-sunetul se schimba o idee, devine putin mai zingy, dar mi se pare o chestie usor de corectat. Vezi aici

-feel-ul se schimba putin, eu dupa ce am retastat o fosta chitara cu SS am simtit-o cumva mai rigida for the lack of a better term, dar e chestie de obisnuinta

-se zice ca o sa rupi mai des corzi, tastele mai dure uzandu-le mai tare

-pretul unei retastari cu SS este destul de piperat, si pe buna dreptate. Se lucreaza foarte greu cu ele, si iti distrug uneltele prematur. In Bucuresti ultima data auzisem parca de 300e pentru retastare cu SS dar s-ar putea sa se mai fi schimbat. 

 

Link to comment
Share on other sites

Soluția lui evh e oarecum elegantă: să vină din fabrică dotate cu taste SS, dar înălțime vintage, îs maleabile coardele pe ele și se simt fain, alunecă , rezistă în timp, dar sună mai puțin zingy decât dacă ai jumbo SS. Și falsezi mai puțin dacă te apucă menghinele pasionale.

Am avut un evh japonez și mi-au plăcut mult gâtul și senzația pe taste.

Edited by apocapsile
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.