www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Epiphone Lp100 Bolt-On Neck


Guest xkyve
 Share

Recommended Posts

Nu este mai lunga. Este doar deformata. Cu un cleste potrivit o faci in 10 secunde.

 

Dă-mi voie să-ţi spun ca, daca în 10 secunde o rezolv cu un cleşte, în 10 "in&out"-uri de jack revine la loc, sau se duce dracului...

În mod normal, după ştanţare se face tratamentul termic, care face arcurile să-şi păstreze poziţia de lucru...

 

Dar nu asta era ceea ce voiam sa evidenţiez...

 

.

Link to comment
Share on other sites

Imi cer scuze ca ma bag ca musca-n lapte.. dar inainte de a expedia o CHITARA nu verifica nimeni ce e in cutie? Cred ca e de minim bun simt ca atunci cand un client comanda o chitara online(e clar ca persoana nu are posibilitatea de a veni sa vada/aleaga instrumentul) ca aceasta sa fie verificata atent si setata cat de cat. Faptul ca nimeni din magazin nu a observat acel defect(si nu era ceva greu de observat) imi sugereaza ca sunteti doar simpli vanzatori(pt voi instrumente = caramizi = sosete = paine) pt care clientul nu reprezinta nimic(maxim fraierul care da banii si are incredere ca primeste ceva ok).

 

sincer, eu prefer la o comanda online pachetul sa fie sigilat din fabrica, asa am siguranta ca am cumparat o chitara noua, nu una care a stat prin showroom x ani, au incercat-o toti si apoi am cumparat-o eu ca era la reducere de x%.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ok ! Deja se depăşeşte limita, după parerea mea.... Observ că pe forum , din când în când se creează un trend de genul "să dăm şi noi, ca să fim cool" ... Eu sunt fan Vintage JSH , dar mi se pare totuşi ca se cam exagerează contra Epiphone, în cazul de faţă... E un caz particular, în care cineva, pe traseu, nu şi-a făcut treaba şi cu asta basta ! Să ajungi până la a zice că Epifon e de cacao, mai e ...

Sigur, sunt oribile headstock-urile de la Epi [ :P ], dar asta e o chestie pur subiectivă. E doar parerea mea !

 

Pot şi eu să dau un exemplu, dupa care aştept să văd ce părere aveţi... Na, că nu mă pot abţine !

Mai jos vedeţi o poză, destul de recentă, cu chitara mea, cu o mufă cumparată de la Switchcraft ! Am scris corect... Switchcraft , nu ?

 

post-10823-0-23271800-1346610124_thumb.jpg

 

Ce părere aveţi ?

 

.

 

Or avea americanii mufele mai lungi :)).

:yay:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Or avea americanii mufele mai lungi :)).

:yay:

 

:lol:

 

Deci, pe cuvânt, eu am rămas mască !

 

Şi , pt "serby", ştiu ce înseamna reglajul cu patentul ... Am avut Dacie, iar patentul şi un smoc de liţe erau de bază în trusa de scule....ÎN ANUL O MIE NOUĂ SUTE OPTZECI !!!

 

Dane [ Airhead ] ! Astea se fac la o maşina cu comenzi numerice de ultima generaţie, precis una care bate vreo câteva sute pe minut ! Nu sta nici un chinez sa îndoaie cu patentul... Precis cineva o venit beat în tura si o fi tastat ceva aiurea la comenzi.... Îţi dai seama câte au "scăpat" pe piaţă...

 

 

Late edit

@Fiveseven : Presupun că nu ai dat like la faze cu "îndoitul cu patentul" de la postul #33 ... Cel puţin, aşa sper...

.

.

Edited by ramurel
Link to comment
Share on other sites

Nu as garanta nimic legat de fabricile chinezesti (inca se lucreaza mult "de mana" pe acolo) si nu vad nici o grseala de dimensiune. Din ce zici tu eu inteleg ca este o problema de elasticitate.

 

Oricum ... that's not the point. Nu ai facut decat sa demonstrezi ca alt brand, la fel ca Epiphone, trimite pe piata chitari fara sa faca vre-un fel de quality check.

 

PS: Nu iti sugeram sa folosesti un patent. Exista clesti mai potriviti cum ar fi un cioc de barza.

Edited by serby
Link to comment
Share on other sites

Oricum ... that's not the point. Nu ai facut decat sa demonstrezi ca alt brand, la fel ca Epiphone, trimite pe piata chitari fara sa faca vre-un fel de quality check.

 

NU ! Tu ai zis de Gibson, iar eu ţi-am dat spre comparaţie un brand de nivelul lui Gibson ! [ sau Fender ]

 

PS: Nu iti sugeram sa folosesti un patent. Exista clesti mai potriviti cum ar fi un cioc de barza.

 

:lol: Nu te laşi, huh ?

 

 

.

Edited by ramurel
Link to comment
Share on other sites

Pt Gibson-urile originale tot respectul. Nu am nimic altceva decat admiratie pentru chitarile lor. Eu sunt suparat ca au dat Epiphone-ul in cea mai mare parte pe mana unei firme de chinezi idioti.

Link to comment
Share on other sites

Cubune, cu rele, eu am o editie limitata de chitara epiphone, extrem de ieftina si de fiabila... am tot chinuit-o mai mult de un an si nici cea mai mica eroare nu am gasit la ea... ca de, dupa sufletu omului asa si chitara... doar daca ai bani sa iei un reissue ceva un model sh intretinut bine in rest e loterie frate in zilele astea... deci degeaba vorbaraia asta... in fine, ideea e ca aici e lipsa de profesionalism si nerusinare...

Link to comment
Share on other sites

Chitara a venit cu suruburile nestranse din fabrica, clientul a returnat-o si i-a fost rambursata contravaloarea chitarii.Speram sa va spuna el ...

 

Si voi ce dracu paziti acolo? "Asa a venit din fabrica" nu tine. E datoria voastra sa verificati ce va trimit aia de la fabrica lu' peste. Stiti zicala aia, cica-i mai usor sa previi decit sa vindeci, nu?

 

Asa se intimpla cind esti putoare. Primesti acolo cutiile cu chitare, le arunci in magazie, da fraieru' comanda, iei cutia d-acolo, hirsti cu ea in duba curierului si la revedere. Dupa care te trezesti cu injuraturi din partea clientului, iti strica reputatia, plus ca n-ai facut nici cine stie ce afacere, ca ala ti-a cerut banii inapoi.

Daca trageai un ochi inainte sa trimiti chitara, o gineai ca e nasparlie si ii trimiteai aluia alta chitara, una buna. Ala era multumit, nu te mai injura pe forum si nici nu-ti cerea banii inapoi.

 

Inca o chitara cum numai Epiphone stie sa faca. Sa o adaug la lista de rebuturi

Nu stiu de ce Gibson si-a propus sa distruga un brand precum Epiphone-ul dar vad ca sunt hotarati sa duca treaba pana la capat.

 

Alt expert. Asta primeste un exemplar cu pionezele sarite. Noi, expert este, concluzionam ca Gibson sint pusi pe distrugerea brandului Epiphone. Ai tu certitudinea ca asa a plecat chitara aia din fabrica? Oricit de prost ai fi, nu ai cum sa nu observi ca griful ala nu e insurubat cum trebuie, deci neglijenta din partea celor de la fabrica nu cred ca e. Cel mai probabil chitara s-a belit pe drum. Vina e a cascatilor de la E-sound, ca nu-si verifica marfa.

Link to comment
Share on other sites

Ar fi bine sa citesti totul inainte de a comenta. Problema din poza nu are cum sa apara de la transport fara sa fie distrus ambalajul. Oricum nu ar fi prima chitara cu gatul prost strans de la Epiphone. Pe langa asta chitari cu gatul rasucit, fret-uri ciobite sau neasezate, fretboard inegal de la stanga la dreapta, doze nelipite in circuit sunt treburi care nu apar de la transport.

Am spus ce am spus fiind indreptatit de calitatea indoielnica a marcii Epiphone care candva facea chitari bune.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 1 month later...

sincer, eu prefer la o comanda online pachetul sa fie sigilat din fabrica, asa am siguranta ca am cumparat o chitara noua, nu una care a stat prin showroom x ani, au incercat-o toti si apoi am cumparat-o eu ca era la reducere de x%.

 

NU se cumpara o chitara pe "neve" ,,,!!

NU se cumpara o chitara proaspat iesita din fabrica ...sa stea cel putin un an in magazin expusa sa treaca prin patru anotimpuri dupa care verifici daca nu este stramba , nu se crapa ici - colo , nu se crapa lacul etc etc ....

 

In cazul uni chitare scumpe de FIRMA serioasa cumparata printr-o firma de comercializare serioasa ,care prezinta oarece garantie ,,si care asigura garantie cu posibilitatea de returnare in caz de "orice nemultumirii" in perioada de minim 3 ani este alta treaba ..

Dar si in acest caz este deranjant sa dai o caruta de bani pe un instrument care circula prin lume intre magazin si fabrica si ,,,,tine ,,,in loc sa poti canta , dar macar banii sa-i recuperezi daca nu primesti un instrument bun.

 

Instrumente cu defectiuni se poate sa fie comercializate cu o reducere considerabila la pret ?

Poate cineva "pe parcurs" a schimbat instrumentul de calitate cu unul cu pret redus si ...a facut un ban cinstit .????

 

 

Ia sa adunam cate chitare sunt in recensamantul de pe rgc.ro ....<<<<>>>> si cate sunt cele cu reclamatii la calitate ,

 

Foarte putine !!!

Marea majoritate sunt OK .Indiferent de ce firma/brand este vorba .

 

De cand ma ocup cu asa ceva ,o singura chitara am vazut in magazin cu lacul crapat pe aproape toata surafata corpului ..arata superb poate era "vintage" cum am avazut in colectia de chitare al lui Ted Nugent ..,,crapaturile ca la o pictura veche in ulei ..

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.