www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Propuneri Legate De Sectiune Mica Publicitate


Guest serby
 Share

Recommended Posts

Guest serby

Salutare,

 

Propun impartirea sectiunii de vanzari chitare electrice dupa forma:


    • Double cut:
      • Strat
      • Super-strat
      • SG
      • Altele

      [*]Single cut:

      • Tele
      • LP
      • Altele

      [*]Alte forme:

      • Explorer
      • V
      • X
      • Altele

Propun impartirea sectiunii de Echipamente IT si studio in:

  • Microfoane
  • Interfete audio
  • Mixere
  • Procesoare de sunet
  • Monitoare audio
  • PC-uri si componente
  • Altele

Link to comment
Share on other sites

va fi destul de greu de facut asta.....si daca se va aplica , reactia nu poate fi imediata numai daca va sta cineva din admini sau cei care se ocupa de site....destul de des sa verifice......plus ca mereu vor aparea chestii noi.....asta nu e thomann......plus ca mie mi se pare ca e ok si asa cum este acum.....te cuprinde lene asa de mare sa cauti mai multe pagini? eu zic sa cauti , ca poate intre timp te razgandesti sa iti iei altceva.

Link to comment
Share on other sites

Nu cred ca ar fi o idee atat de stralucita...mie mi se pare mica publicitate super ok asa cum e acum.Daca vreau chitara electrica merg la acea sectiune, ma uit la mai multe modele si poate vad un model mai ok decat cel la care ma gandeam initial.

 

Plus ca sunt multe persoane ce nici acum nu posteaza in locurile corespunzatoare anunturi din nestiinta sau comoditate, la asta mai adauga si persoanele ce nu stiu ce tip de chitara au.

Edited by Septi
Link to comment
Share on other sites

Mie mi se pare o idee buna, de ce nu?

 

Am mai spus, există platforme mult mai eficiente pentru aplicația asta: vezi eBay și altele. Categoriile unui forum au proprietăți necesare pentru a cataloga discuții, nu produse. Nu are nici un sens să vopsești cioara. Vinde pe Okazii dacă vrei astfel de facilități.

În plus, cantitatea de informații nu justifică diseminarea suplimentară. Doar utilizatorii sunt leneși.

Link to comment
Share on other sites

Guest serby

Eu m-am gandit ca ar fi util pentru cei care urmaresc ceva anume.

Va amintesc ca este o simpla propunere asa ca nu vad motive ca sa imi sariti la gat.

Link to comment
Share on other sites

Da, treaba e ca poate fi util pentru unii, dar ii va zapaci pe majoritatea. Mai ales cineva care nu prea are treaba cu chitarele, isi va tranti anuntul in prima sectiune, sau aia care-i suna lui bine. In plus, mai toate chitarele pe care mi le-am luat de pe rgc, au fost pur si simplu "ah, uite ca-i misto si ieftina", nu le-am cautat, ele m-au gasit pe mine. Sunt sigur ca pe mentalitatea asta s-au facut si se fac multe trade-uri pe-aici.

Link to comment
Share on other sites

Ce procent din anunțuri vizează chitare cu 7 sau 8 corzi? Sunt măcar 20%?

 

Sincer, mi se pare un pic ignorantă atitudinea. Da, e adevărat că sînt în minoritate covîrşitoare, dar gîndeşte-te şi aşa: să punem în balanţă efortul necesar adăugării acestei secţiuni noi (împărţirea chitarelor în 6 şi 7-8 corzi) şi, de cealaltă parte, efortul unui eventual cumpărător de a "defrişa" prin toate anunţurile pînă găseşte ce caută. Nici măcar funcţia de căutare nu ştiu cît de utilă poate fi, deoarece prezentarea anunţurilor poate fi variată, deci cuvintele cheie de căutare pot să nu furnizeze rezultate(le dorite).

 

Mai mult, deoarece raportul este atît de nefavorabil anunţurilor pt chitare cu 7-8 corzi, vînzătorii se descurajează uşor şi lasă anunţurile să se ducă la fund (mult mai departe de prima-a doua-a treia pagină). Nu susţin dictonul leneşilor "Dacă nu e pe prima pagină de Google Search, atunci nu există", dar căutarea (cu succes) a anunţurilor pentru asemenea chitare mi se pare dificilă.

 

Sigur, ne supunem majorităţii, dar efortul necesar acestei schimbări mi se pare mic. Sau altă propunere ar fi: aşa cum s-au inventat etichetele strălucitoare VÎND/SCHIMB/CUMPĂR, se pot inventa unele cu numărul de corzi. Măcar aşa vor fi mai evidente anunţurile.

 

Părerile mele, ca persoană interesată aproape exclusiv de chitare cu 7 corzi şi cititor fidel al secţiunii de Mică Publicitate.

Link to comment
Share on other sites

Sincer, mi se pare un pic ignorantă atitudinea. Da, e adevărat că sînt în minoritate covîrşitoare, dar gîndeşte-te şi aşa: să punem în balanţă efortul necesar adăugării acestei secţiuni noi (împărţirea chitarelor în 6 şi 7-8 corzi) şi, de cealaltă parte, efortul unui eventual cumpărător de a "defrişa" prin toate anunţurile pînă găseşte ce caută. Nici măcar funcţia de căutare nu ştiu cît de utilă poate fi, deoarece prezentarea anunţurilor poate fi variată, deci cuvintele cheie de căutare pot să nu furnizeze rezultate(le dorite).

 

Mai mult, deoarece raportul este atît de nefavorabil anunţurilor pt chitare cu 7-8 corzi, vînzătorii se descurajează uşor şi lasă anunţurile să se ducă la fund (mult mai departe de prima-a doua-a treia pagină). Nu susţin dictonul leneşilor "Dacă nu e pe prima pagină de Google Search, atunci nu există", dar căutarea (cu succes) a anunţurilor pentru asemenea chitare mi se pare dificilă.

 

Sigur, ne supunem majorităţii, dar efortul necesar acestei schimbări mi se pare mic. Sau altă propunere ar fi: aşa cum s-au inventat etichetele strălucitoare VÎND/SCHIMB/CUMPĂR, se pot inventa unele cu numărul de corzi. Măcar aşa vor fi mai evidente anunţurile.

 

Părerile mele, ca persoană interesată aproape exclusiv de chitare cu 7 corzi şi cititor fidel al secţiunii de Mică Publicitate.

 

Treaba e asa, daca vreau sa-mi iau 7 corzi de pe la mica publicitate, am vreo 5-6 cautari de facut. Chiar n-am vazut alte chitare decat Schecter C7, Ibanez Apex, Ibanez RG7321, SGR by Schecter. Cam astea sunt prin Romania, in cea mai mare parte. Nu vei putea sa satisfaci niciodata toate nevoile utilizatorilor, mai ales pe un forum. Pe unii ii intereseaza chitarele cu 7 corzi, pe altii alea cu Floyd, pe altii ii intereseaza sa fie albe, pe altii LP-uri, etc. Ar trebui sa faci o groaza de sectiuni, care, oricat de logice ti s-ar parea, vor ajunge sa te incurce.

Edited by 'mnezãu
Link to comment
Share on other sites

Treaba e asa, daca vreau sa-mi iau 7 corzi de pe la mica publicitate, am vreo 5-6 cautari de facut. Chiar n-am vazut alte chitare decat Schecter C7, Ibanez Apex, Ibanez RG7321, SGR by Schecter. Cam astea sunt prin Romania, in cea mai mare parte. Nu vei putea sa satisfaci niciodata toate nevoile utilizatorilor, mai ales pe un forum. Pe unii ii intereseaza chitarele cu 7 corzi, pe altii alea cu Floyd, pe altii ii intereseaza sa fie albe, pe altii LP-uri, etc. Ar trebui sa faci o groaza de sectiuni, care, oricat de logice ti s-ar parea, vor ajunge sa te incurce.

 

Ai dreptate, în orice context a-i mulţumi pe toţi e o utopie. Doar încercam să găsim nişte secţiuni (criterii) esenţiale. Numărul de corzi, spre deosebire de culoarea chitarei, de pildă, mi se pare un criteriu mai important.

 

În fine, nu strică sugestiile domnului @Fiveseven, măcar de dragul diversificării şi dezvoltării personale :)

Link to comment
Share on other sites

Guest serby

Si eu sunt de parere ca numarul de corzi este important. Dar m-am gandit ca as fi fost acuzat de mult mai mault decat OCD in cazul in care faceam propunerea cu o clasificare mai ... stufoasa.

Link to comment
Share on other sites

Si eu sunt de parere ca numarul de corzi este important. Dar m-am gandit ca as fi fost acuzat de mult mai mault decat OCD in cazul in care faceam propunerea cu o clasificare mai ... stufoasa.

 

Nu se zice OCD!!!! Se zice CDO, cu literele in ordine alfabetica, fir-ar sa fie!!!! :wee: (scuze de off, nu m-am putut abtine :) )

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

eu propun ca anunturile de genul asta sa fie sterse de catre admini:

http://forums.rgc.ro/topic/77172-vand-chitara-electrica/

....adica anunt postat la sectiunea "chitari electrice" cu titlul imbecil "vand chitara electrica". De parca eu credeam ca vinde drujbe....Si in majoritatea cazurilor pierzi vremea, intri sa vezi despre ce e vorba si de obocei e o ragalie de chitara.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
  • 6 months later...

Propun ca cei cu 2 sau mai multe negative la feedback sa aiba bann si sa li se stearga anunturile. Cand deja DOI diferiti reclama acealasi user, deja e o problema.

 

Asta daca calificativele negative sunt date corect. Din cate am vazut, au mai existat si neintelegeri si atunci n-ar fi ok sa ramai fara cont doar ca s-au gasit 2 nebuni sa te 'reclame'. E drept ca astea sunt exceptii, probabil ca cine are 2 negative, le are pe buna dreptate.

 

Si oricum, cu siguranta asta ar incuraja crearea de noi conturi. Eu unul as prefera sa am de-a face cu unul cu 2 negative decat cu un user nou. Asa stiu la ce sa ma astept sau macar sa stau in garda.

Personal nu mi se pare o idee buna. Pana la urma calificativul negativ d-asta exista, sa stie lumea ca ceva a mers prost. Pe de alta parte daca are 100 pozitive si 3 negative, eu nu mi-as face mari probleme.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.