www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Mic Usb Sau Mic Cu Preamp?


Recommended Posts

what he said.

 

daca ai de ales intre o placa behringer simpla cu microfon entry-level vs. microfon condenser usb (audiotehnica/samson etc) - go for the USB. Macar nu o sa ai +2/4 cabluri si imediat il bagi si inregistrezi ce vrei.

 

daca ai bani de placa si microfon bun... evident ca nu se compara. modelele USB sunt in general destul de entry level, doar ca mai practice, avand convertorul integrat.

Link to comment
Share on other sites

Guest rgc_apogee

depinde si ce buget ai....daca ai 1000 ron ca exemplu iti faci un setup ok microfon preamp placa sunet......

microfoanele pe usb nu sunt de o calitate ok ..nici macar de home studio.....

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Guest rgc_apogee

nu se compara nici ca sound nici la convertori cu un microfon condenser cu preamp separat si placa de sunet separata... ;)

microfoanele pe usb sunt facute sa aduca in casa oricarui pasionat un sound cat mai apropiat de cel al microfonului condenser...

in nici un studio nu exista microfoane usb...daca vrei sa tragi acasa asa ca pentru tine da..iei pe usb...dar daca vrei ca piesele sa sune calitativ mai bine ai sa strangi mai multi bani si iti cumperi condenser....

FiveSeven urmeaza sa spui ca preampurile din placile de sunet sunt la fel de bune sau chiar mai bune ca cele din preamplificatoare dedicate :))))

si da absolut CONDENSER ESTE PESTE USB am incheiat discutia

Link to comment
Share on other sites

Guest rgc_apogee

exemplu..

decat sa ia asta

http://www.senia.ro/p-120-usb-microfon-studio-akg-22381-3

 

 

mai bine ia urmatorul set si mai pune 200 ron...si iese mult mai bine..pluc ca la placa de sunet dedicata nu mai ai latenta la direct monitoring , are procesor propriu pe care poti pune mai multe efecte..spre exemplu in cubase...si multe altele

http://www.senia.ro/p-120-microfon-studio-akg-23244-3

http://www.senia.ro/scarlett-2i2-interfata-audio-focusrite-31575-3

 

 

si asta e doar un exemplu... acum daca tu spui ca microfonul ala pe usb e mai bun decat setul asta cu acelasi model de microfon dar condenser si cu placa de sunet focusrite destul de buna pentru home studio....e clar

Link to comment
Share on other sites

Tot ce spun e că-i ridicolă afirmația "Toate microfoanele pe USB sunt proaste/toate preamplificatoarele și convertoarele separate sunt superioare." Sunt fel de fel de produse pe piață, pentru toate buzunarele, și nu toate au aceleași obiective. E.g. găsești diverse preamplificatoare la prețuri fenomenale care sunt obiectiv inferioare ca performanță (lățime de bandă, zgomot, liniaritate, slew rate etc.) și celei mai "chinezești" interfețe pe USB (integrată sau nu), dar sunt folosite din alte motive.

Edited by FiveseveN
Link to comment
Share on other sites

Dar nu se poate sa se puna un cablu din microfon sa intre in usb ? sau macar din microfon in computer prin spate ? ( adica XLR cu jack ) ?

Nu chiar așa funcționează Universul; prin cablurile USB circulă semnal digital, prin cel de microfon circulă semnal analogic. Ai nevoie de un convertor pentru a trece de la unul la altul și asta face o interfață audio (placă de sunet).

Iar intrarea de microfon (roz) de pe interfețele audio integrate e construită pentru un anumit tip de microfon (electret) și au performanțe discutabile.

Dacă vrei să afli mai multe caută o carte/articole despre echiparea unui studio.

Link to comment
Share on other sites

Guest rgc_apogee

HoRiA N.

daca vrei sa bagi si 2-3-4-5-10 efecte pe ceea ce inregistrezi chiar ar trebui sa iei un setup asemanator cu ce am scris mai sus...dai cu 200-30 ron mai mult decat pe un microfon cu usb dar sti ca faci o treaba...ai si amplificator de casti pe ea plus control de volum la boxe...direct monitoring...

oricum sa postezi sa spui ce buget ai si sa te ajutam pe cat posibil sa iti iei ceva bun in acei bani indiferent ca e ceva pe usb sau pe xlr :)

Link to comment
Share on other sites

Salut! ..as vrea sa va intreb cum ar suna mai bine o inregistrare ....cu microfon USB sau cu microfon legat la un preamp si dupa conectat la pc ....?????

 

Microfon USN sau NonUSB trebuie sa aiba un Preamp.

 

Deci intrebarea este aiurea ,

 

Convertorul AD + convertotul USB este o treba ce se pune intre microfon +pream si un port USB al PC-ului .

 

In functie de calitatea si tipul AD apoi calitatea convertorului USB depinnde calitatea transferului .

 

Presupunem ca microfonul +ppreamp-ul este de calitate .

 

De ex Zoom H4 poti sa-l folosesti ca si interfata audio pe USB si ai convertor Delta Sigma A/D 96KHz/24bit x64 ( sau x128) calitate super ptr audio.

La care poi sa atasezi preamp si microfon de calitate ,

Zoom R8 ,R16 si R24 au aceleasi calitati .

 

Boss BrBr80 ...Boss 800 si altele la fel se pot folosi ca si interfata ,,nu cunosc tipu de convertor D/A dar este calitativ...

 

Deci numai recorderul /interfata costa 300 Euro ,daca mai cumperi preamp +microfon de calitate ...urca pretul..

 

Dar aceste recordere au microfoane electret foarte calitative incorporate suficient de bune ptr un chitarist amator .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

HoRiA N.

daca vrei sa bagi si 2-3-4-5-10 efecte pe ceea ce inregistrezi chiar ar trebui sa iei un setup asemanator cu ce am scris mai sus...dai cu 200-30 ron mai mult decat pe un microfon cu usb dar sti ca faci o treaba...ai si amplificator de casti pe ea plus control de volum la boxe...direct monitoring...

oricum sa postezi sa spui ce buget ai si sa te ajutam pe cat posibil sa iti iei ceva bun in acei bani indiferent ca e ceva pe usb sau pe xlr :)

pai da ...as vrea sa bag cateva efecte ...adica...doar sa modelez un pic sunetul ....buget : la inceput am vrut sami iau un zoom q3 ....acela ii 600 RON ....apoi am vazut mic-urile astea cu USB .....si ma tot gandeam sa ma incadrez in acelasi pret ..cat de cat ....mam gandit la un blue yeti mic ... http://www.esound.ro/Blue-Microphones-Yeti---Microfon-USB,p-11601.html ...700 RON ......deci si daca mias lua mic cu preamp as vrea sa dau cam tot asa ...800 ...dar poate nu se mai merita .....si deci ori imi iau de vreo 1000 mic cu preamp ......ori cu 700 ....blue yeti ....sau mai stiu eu ....ceva cu USB ...inca nu mam hotarat .....app:ce zici de zoom q3 ??

 

Microfon USN sau NonUSB trebuie sa aiba un Preamp.

 

Deci intrebarea este aiurea ,

 

Convertorul AD + convertotul USB este o treba ce se pune intre microfon +pream si un port USB al PC-ului .

 

In functie de calitatea si tipul AD apoi calitatea convertorului USB depinnde calitatea transferului .

 

Presupunem ca microfonul +ppreamp-ul este de calitate .

 

De ex Zoom H4 poti sa-l folosesti ca si interfata audio pe USB si ai convertor Delta Sigma A/D 96KHz/24bit x64 ( sau x128) calitate super ptr audio.

La care poi sa atasezi preamp si microfon de calitate ,

Zoom R8 ,R16 si R24 au aceleasi calitati .

 

Boss BrBr80 ...Boss 800 si altele la fel se pot folosi ca si interfata ,,nu cunosc tipu de convertor D/A dar este calitativ...

 

Deci numai recorderul /interfata costa 300 Euro ,daca mai cumperi preamp +microfon de calitate ...urca pretul..

 

Dar aceste recordere au microfoane electret foarte calitative incorporate suficient de bune ptr un chitarist amator .

so .....ori nai explicat tu bine ....ori eu chiar nam inteles foarte clar ........oricum un mic USB poti sal legi la un preamp ?????????? .......dami si mie un link cu un preamp de ala ..

Link to comment
Share on other sites

Guest rgc_apogee

ia setupul ala de care ti-am spus mai sus si ai sa imi multumesti

daca vrei sa folosesti calculatorul ia ce ti-am spus....

Link to comment
Share on other sites

Guest rgc_apogee

FiveseveN si dupa inregistrare daca baga placa de sunet onboard nu duce multe efecte...tot mai rentabil iese cu setupul ala pe care l`am propus mai sus placa de sunet focusrite 2i2 si microfon akg perception 120...decat sa se chinuie omul sa seteze buffer size mereu dupa ce vrea sa bage cate un efect in plus fata de cat poate sa duca placa de sunet onboard mai bine merge pe una externa

 

 

 

totusi i-am propus omului sa ii dau un akg c3000 clasic plus o placa de sunet externa emu 0404 usb la 1100 ron...ambele ca noi....si poate trage excelent...merita sau nu?

Edited by rgc_apogee
Link to comment
Share on other sites

Thread-ul ăsta semănă cu discuția dintre un marțian și-un neptunian care încearcă să rezolve problemele unui pământean.

  1. Ce treabă are interfața cu efectele? Ele rulează pe CPU, 2i2 are doar convertoare, nu și DSP. Dacă rămâne fără resurse o face indiferent că are ADC AC'97 sau MOTU. Absolut irelevant atâta timp cât toată procesarea se face după tracking (i.e. poate face bounce dacă e nevoie).
  2. Dacă omul ar vrea să monitorizeze wet cu ce-l ajută direct monitoring? În plus și unele microfoane pe USB au direct monitoring, e.g. Yeti-ul menționat mai sus.

Din nou, nu zic că un sistem integrat (mic pe USB) ar fi soluția optimă. Doar că prejudecățile nu țin loc de argumente.

Deci, HoRiA, o interfață cu preamplificator/oare integrat/ă îți oferă mai multă flexibilitate pentru că o poți folosi cu ce microfon vrei, sau surse de linie). Și de obicei au măcar două intrări. Dar de obicei e și mai scumpă această variantă.

Tu știi ce pretenții ai în ceea ce privește performanța și anduranța. Există și soluții ieftine cu performanțe decente, iar legea cu diminishing returns e foarte pregnantă în acest domeniu.

Link to comment
Share on other sites

Guest rgc_apogee

FiveseveN totusi tu ce zici... crezi ca e mai bine sa dea zic o suma de 800 ron pe un microfon pe usb decent sau sa mai puna un 200-250 lei si sa ia microfon si placa de sunet????

eu sunt 100% convins ca face mai multa treaba cu a doua varianta..

am avut si eu acum ceva timp cateva microfoane pe usb...Mxl , At2020 , samson c01u ,shure pg27 usb si m`am convins.....am avut ocazia sa testez fata in fata pg27usb contra lui pg27 condenser pe o placa de sunet focusrite saffire pro 26 i/o cu preampurile interne si nu sunau la fel...conversia sunetului era diferita exista si o latenta in cubase si sonar....

daca omul o sa isi ia monitoare in viitor ce o sa faca? o sa le bage in placa de sunet onboard si o sa isi cumpere si controller separat de volum???? cu castile ce va face???? le baga in placa onboard si cumpara amplificator de casti??

cheltuiala e mai mare daca e sa gandim coerent si corect

sti cum sunt cei care se ocupa de muzica..isi cumpara o scula apoi isi cumpara incontinuu...deci omul trebuie sa faca o alegere perfecta si sa nu cheltuiasca in viitor alti bani degeaba

 

 

totusi sa spui...merita setul emu 0404usb si akg c3000 1100 ron??

Link to comment
Share on other sites

Thread-ul ăsta semănă cu discuția dintre un marțian și-un neptunian care încearcă să rezolve problemele unui pământean.

  1. Ce treabă are interfața cu efectele? Ele rulează pe CPU, 2i2 are doar convertoare, nu și DSP. Dacă rămâne fără resurse o face indiferent că are ADC AC'97 sau MOTU. Absolut irelevant atâta timp cât toată procesarea se face după tracking (i.e. poate face bounce dacă e nevoie).
  2. Dacă omul ar vrea să monitorizeze wet cu ce-l ajută direct monitoring? În plus și unele microfoane pe USB au direct monitoring, e.g. Yeti-ul menționat mai sus.

Din nou, nu zic că un sistem integrat (mic pe USB) ar fi soluția optimă. Doar că prejudecățile nu țin loc de argumente.

Deci, HoRiA, o interfață cu preamplificator/oare integrat/ă îți oferă mai multă flexibilitate pentru că o poți folosi cu ce microfon vrei, sau surse de linie). Și de obicei au măcar două intrări. Dar de obicei e și mai scumpă această variantă.

Tu știi ce pretenții ai în ceea ce privește performanța și anduranța. Există și soluții ieftine cu performanțe decente, iar legea cu diminishing returns e foarte pregnantă în acest domeniu.

ce mic cu USB miai recomanda ????

Link to comment
Share on other sites

pai da ...as vrea sa bag cateva efecte ...adica...doar sa modelez un pic sunetul ....buget : la inceput am vrut sami iau un zoom q3 ....acela ii 600 RON ....apoi am vazut mic-urile astea cu USB .....si ma tot gandeam sa ma incadrez in acelasi pret ..cat de cat ....mam gandit la un blue yeti mic ... http://www.esound.ro...SB,p-11601.html ...700 RON ......deci si daca mias lua mic cu preamp as vrea sa dau cam tot asa ...800 ...dar poate nu se mai merita .....si deci ori imi iau de vreo 1000 mic cu preamp ......ori cu 700 ....blue yeti ....sau mai stiu eu ....ceva cu USB ...inca nu mam hotarat .....app:ce zici de zoom q3 ??

 

 

so .....ori nai explicat tu bine ....ori eu chiar nam inteles foarte clar ........oricum un mic USB poti sal legi la un preamp ?????????? .......dami si mie un link cu un preamp de ala ..

Preamplificator si DI

Focusrite ISA One Analogue

 

De ex.

http://www.soundcrea...gue-id7971.html

 

Si altele ...

http://www.soundcrea...nt--cid31_1776/

 

 

Deci inca odata daca nu intelegi

 

MICROFON =.traductor ...presiune sonora ---> semnal electric analogic

 

PREAMP = Adaptor impedanta + corectie frecvente +Preamp +adaptor impedanta iesire

 

BLOC "USB" = Interfata AD (CONVERTOR A/D) + interfata USB .(circuit adaptor algoritm USB)..

 

 

Precum vezi sunt TREI bucati blocuri functionale .

 

Microfonul este doar microfon .....microfon USB nu exista ...

 

Microfon cu adaptor USB exista ,,,,calitatea adaptorului si al microfonului ...sub semnul intrebarii !

 

Microfon calitativ +convertor calitativ + adaptor USB de calitate este altceva.

 

Pe USB poti sa ai de la RABLE de scule/microfoane pana la inalta calitate .

 

post-902-0-33858000-1340054000_thumb.jpg

 

O rabla de microfon cu un adaptor USB nu inseamna CALITATE OBLIGATORIE !

 

Blocul Adaptor USB nu garanteaza ca cea ce este legat inaintea sa este de calitate !

 

 

Poti sa gasesti :

 

Mixer audio cu intrare de microfon de inalta calitate cu iesire ..analogica si iesire digitala SPDIF .

Ce poto cupla la intrarea analogica si SPDIF al unei placi de sunet de calitate E-MU sau alta firma.

De ex. ALESIS 16Mix USB .

 

 

Microfon ...adaptor preamp .....convertor AD extern ...adaptor USB ----intrare USB

 

Zoom H4n , Boss BR BR 80 care sunt si recordere +mixer

.La acestea poti folosi o gama larga de microfoane fiind dotate cu adaptor preamp complex dar de calitate doar buna .

 

Ptr calitate superioara se foloseste dupa un microfon de calitate un preamp de calitate apoi intri in aceste adaptoare preamp +usb...ca sa ai dinamica ,

 

.Nu m-am uitat la altele dar o fi de cumparat si numai adaptor preamp+adaptor USB fara recorder ca sa fie mai ieftin

 

Zoom Q3 este camcorder slabut cu sunet bun .

 

Zoom Q3 HD camcorder mai bun este full HD dar nu are Focus reglabil ! Nu are Zoom Optic !

 

Sunetul este OK .daca a ramas de la H4n ..

 

Deci daca Zoom atunci Zoom H4n ..

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Dar tot nu am inteles la ce-ti trebuie ?

 

Ptr chitara ? Este suficient un microfon electret calitativ cu un preamp calitativ cu zgomot mic , sau doua microfoane ptr rezultate mai bune .

 

Exista adaptor Analog -USB cu doua intrari ptr doua microfoane electret , cu intrare Lin-In Stereo ....si multiple iesiri ..

 

E de la MSI il am pe undeva pe un raft ..nu l-am incercat ptr inregistrare ...o sa fac o interfata de masurat impedante , inductivitate m si altele ... pre asta am luat acest adaptor ca sa nu depind de placa de sunet si sa- pot folosi cu orice PC sau Laptop pe port USB.

Link to comment
Share on other sites

.Nu m-am uitat la altele dar o fi de cumparat si numai adaptor preamp+adaptor USB fara recorder ca sa fie mai ieftin

 

http://www.shure.com/americas/products/accessories/microphone-accessories/problem-solvers/x2u-xlr-to-usb-signal-adapter

Și cu direct monitoring :) Și phantom power.

 

Eu am problemele mele cu prețurile echipamentelor de acest fel, așa că aș spune că nu merită nici una din soluțiile discutate. Vezi mai degrabă sfatul lui Arpi de mai sus.

Link to comment
Share on other sites

FiveseveN si dupa inregistrare daca baga placa de sunet onboard nu duce multe efecte...tot mai rentabil iese cu setupul ala pe care l`am propus mai sus placa de sunet focusrite 2i2 si microfon akg perception 120...decat sa se chinuie omul sa seteze buffer size mereu dupa ce vrea sa bage cate un efect in plus fata de cat poate sa duca placa de sunet onboard mai bine merge pe una externa

 

 

 

totusi i-am propus omului sa ii dau un akg c3000 clasic plus o placa de sunet externa emu 0404 usb la 1100 ron...ambele ca noi....si poate trage excelent...merita sau nu?

Nu-i rau dar poate este depasit ,,ca si pret /calitate /necesitate /complexitate.

 

Microfonul AKG ar fi un castig .!!! dar are nevoie de un adaptor /preamp in acest caz din E-MU ..

 

1400 Ron Zoom H4n ..2 intrari ....mic/mic phantom sau Line ...doua mic electret interne ,redare mixare 4 canale .pe. doua iesiri L si R .Inregistrare simultan 2 intrari

 

1400 RON Zoom R8 2 intrari ....mic/ mic phantom sau Line ...doua mic electret interne ,redare mixare 8 canale .pe. doua iesiri L si R .Inregistrare simultan 2 intrari.

 

1200 Ron Boss BR BR 80 ceva similar cu Zoom R8 este mult mai compact ...

 

Toate ultraportabile ..

 

Dar daca ai banii investiti intr-un PC si softuri ...poti ramane la E-MU sau alte placi ...

,

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Guest rgc_apogee

0404 usb nu pci

si omul are buget de 1000-1100 ron

pana la urma a zis ca ramane sa isi cumpere microfon cu usb

Link to comment
Share on other sites

Daca asculta de mine face cum vrea el ...

 

dar ptr oameni cu oleaca gandire dialectica..

 

pe Tohmann a coborat pretul la Zoom R8 cu doua milioane a ajuns la 1200 Ron .

 

Nu stiu cum e cu transportul ...nu vad unde scrie ..am gasit 30 Euro deci 130 Ron

 

 

Zoom R8 Zoom R8, combined 8-Track Multitrack SD-Card Recorder, USB-Audiointerface 24-Bit/96KHz, DAW Controller and 8-Voices Pad-Sampler. Recorder: thomann 8-Track-Playback, 2 Track Recording at the same time, 2x XLR/1/4" TR Inputs with 48-V-Phantom Power, over 150 DSP-Effects, recording on SD/SDHC-Cards up to... info n.gif

n.gifn.gifn.gifn.gifn.gifn.gif

1244 RON

 

Cu 30 ron transportul ajungi la 1400 ron.

 

 

Am comandat un Zoom R8 de 3 saptamani ...pare-se ca distribuitorii nu au livrat scula ca sa astepte scaderea de pret de la firma ?

Oare cu cat primesc ei de la firma direct ..

 

 

Sa lasam ca omul sa invete pe banii sai , numai in acest fel are efect invatatul.

 

Dupa ce a primit sfaturi trebuia sa se informeze sa invete despre ce este vorba sa studieze etc ..dar probabil are dificultati si a renuntat.

Nu prea inteleg de fapt ce vrea sa inregistreze .

Sunt convins dupa nivelul "discutiei"a nici el nu stie ,,,,,dar e tanar si mai are timp sa invete ...

 

Treaba lui .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

0404 usb nu pci

si omul are buget de 1000-1100 ron

pana la urma a zis ca ramane sa isi cumpere microfon cu usb

 

 

Pai daca nimeni nu a explicat omului ca pe FIREWIRE trebuie sa fie microfonul ca sa aiba transfer de 192 KHz/24bit

 

USB este doar ptr BIROTICA si e o p[orcarie de fapt ...

 

FIREWIRE este SPECIAL !!! ptr streaming audio si video

 

Dar interesele financiare in cum si-au impartit domeniile au dus la aberatii ....

 

Exact ca si in cazul CD si DAT ...sau PCM ...si ...PWM ...............pacaleala peste pacaleala ..

 

Deci tineti minte ...NU ! ..USB ........ci........FIREWIRE este sistemul ptr audio si video.

 

By contrast, FireWire has support for DCL programs that run on the FireWire chipset itself, so (assuming the driver is written correctly) the CPU doesn't get involved until much later in the process.

 

 

This is a significant win since the most critical part of the handling of audio data is copying the data from the interface to an in-memory ring buffer with sufficiently low latency to avoid pops and crackles. As a result, for high-end audio, there is no substitute for FireWire.

 

 

 

De fapt dupa ce a fost intelegerea intre firme si producatori ..nu s-au tinut ede intelegere si USB a intrat pe teritoriul Firewire unde nu avea ce sa caute ..

 

Chiar daca ajung la USB 5.0 nu au algoritmul cipului Firewire ..si sa nu uitam ca nici Firewire nu a stat pe loc !!

 

 

De citit discutii :

http://homerecording...ire-usb-314715/

 

 

Idea ar fi ca , vrea lumea USB ca in laptop nu poate sa schimbe placa de sunet .Dar !! are laptopul mufe USB

toate legate la un singur controler ...care fura din latimea de banda ...pui un USB HDD extern , mouse , etc si creste latenza !!!

 

Firewire 400 duce 96 canale cu 96KHz/24bit la viteza mult mai mare decat USB intre timp au ajuns de cativa

ani la Firewire 3200

De fapt USB 1,0 duce 2 canale , USB 2.0 6-8 canale , USB 3 nu stiu dar ceva mai mult ..

 

Ptr un singur microfon stereo este suficient USB 1.0 la 48Hz /16bit .

 

La acest nivel este ok si microfonul multimedia si placa de sunet onboard.

Edited by karpi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.