www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Mic Usb Sau Mic Cu Preamp?


Recommended Posts

Guest rgc_apogee

oricum nu trage la 192...trage la 48 cu 24 bit ceea ce usb 2.0 duce foarte bine...pana la urma e alegerea lui....:)

si sa sti ca in viitor poate am sa ma bag pe un zoom sa vad ce stie sa faca....totusi daca e sa dau de mai multi bani trec pe fireface 400 sau 800..ca nu am ce face cu toate optiunile de pe zoom..

trag doar voce si hai din cand in cand vreo chitara ( cand vrea cineva musai )

Link to comment
Share on other sites

oricum nu trage la 192...trage la 48 cu 24 bit ceea ce usb 2.0 duce foarte bine...pana la urma e alegerea lui.... :)

si sa sti ca in viitor poate am sa ma bag pe un zoom sa vad ce stie sa faca....totusi daca e sa dau de mai multi bani trec pe fireface 400 sau 800..ca nu am ce face cu toate optiunile de pe zoom..

trag doar voce si hai din cand in cand vreo chitara ( cand vrea cineva musai )

la ce fel de zoom te refereai?

Link to comment
Share on other sites

oricum nu trage la 192...trage la 48 cu 24 bit ceea ce usb 2.0 duce foarte bine...pana la urma e alegerea lui.... :)

si sa sti ca in viitor poate am sa ma bag pe un zoom sa vad ce stie sa faca....totusi daca e sa dau de mai multi bani trec pe fireface 400 sau 800..ca nu am ce face cu toate optiunile de pe zoom..

trag doar voce si hai din cand in cand vreo chitara ( cand vrea cineva musai )

Doar ca nu stim la ce te referi !

 

E-MU 0404 PCI trage cu 96KHz reda 192KHz , da are si intrare digitala , si digitala optica .

 

E-MU Pe 48KHz suna "murdar" fata de Zoom -H4 sau de Digitech Jamman la 48KHz cand inregistrezi direct pe SD Card .Nu am comparat ca si interfata audio , ma complicam ,,si nici nu vreau interfata ci standalone .

 

E-MU1212 ar fi ceva mai bun dar ,,,nu am incercat

 

Cat se poate trebuie exclus PC-ul din sculele audio ...ca si "organizator" afisaj ..vezi grafic totul este OK dar partea de audio cu aceste placi de sunet nu prea e OK. .De ce sa investesti intr-o placa foarte foarte scumpa ca sa tot upgradezi si PC-ul cand rezolvi problema dintr-un foc cu un recorder digital modern.

 

Zoom R8 , R16 , R24 ,,,nu am incercat inca dar in specificatii zice ca pe USB 2.0 este interfata audio HD 95KHz/24 bit daca totusi esti nevoit sa utilizezi PC-ul ptr inregistrare .

 

\Cat despre optiuni ...DAW standalone complet ...sampler , drumpad , MIDI ..., mastering algorhythm....MIDI controler ..etc etc ..

 

cum sa nu ai nevoie ...cu Cubase inclus in pret ....ai o scula ideala la un pret foarte convenabil...

 

Efectele le poti folosi si in concert ....atribui fiecarui din cele 8 canale cate un preset de efecte insert , plus pe master out alte cateva efecte asa ai 8 seturi de efecte preset ptr live performance ,

Scula ese portabila mica cu 4 baterii AA functioneaza cel putin doua concerte una dupa alta..plus pot inregistra ce canti, poti sa ai loop-uri .BT-uri , ..etc etc ...

 

Boss BR BR 80 este aproape la fel are si pitch control ptr corectat falseturi , are si efectde armonizator mai calitativ ptr "cor" vocal ...si este si mai mic decat Zoom R8, nu este si controler MIDI are tobe loop-uri dar nu are pad-uri MIDI .. ... ...costa ceva mai putin ..1200 ...as vrea si unul din acesta dar ....

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

De ce sa investesti intr-o placa foarte foarte scumpa ca sa tot upgradezi si PC-ul cand rezolvi problema dintr-un foc cu un recorder digital modern.

 

Epoca recorder-elor era pe vremea când calculatoarele erau cam cât un motor de Dacie și făceau la fel de mult zgomot și căldură. Cu un netbook la același preț cu Zoom R8 ai recorder digital de 150 GB, tot cu două intrări și ieșiri dar la 192 kHz / 24 bit, ce DAW vrei (inclusiv orice efect vrei), o interfață mai flexibilă, plus toate celelalte lucruri pe care le poți face pe un PC. Și e mai ușor cu 300 g.

Deci exact ce oferă în plus un recorder?

Link to comment
Share on other sites

Epoca recorder-elor era pe vremea când calculatoarele erau cam cât un motor de Dacie și făceau la fel de mult zgomot și căldură. Cu un netbook la același preț cu Zoom R8 ai recorder digital de 150 GB, tot cu două intrări și ieșiri dar la 192 kHz / 24 bit, ce DAW vrei (inclusiv orice efect vrei), o interfață mai flexibilă, plus toate celelalte lucruri pe care le poți face pe un PC. Și e mai ușor cu 300 g.

Deci exact ce oferă în plus un recorder?

Era sa primesc un HDD Recorder acum 18 ani , dar ...am zis ca mai bine PC ..ca ....am gresit .

Prietenul a venit sa tragem un disk ,cu un Tascam pe minidisk , nu-mi placea ca nu vad pe ecran afisajul, interfata grafica ....

nu am observat ca suna la zece clase mai curat decat placa de sunet ce o aveam.

Apoi din aproape in aproape duopa multe placi de sunet am ajuns sa fiu lamurit ... au o afacere oamenii si merg pe PCM cu toate neajunsurile caci asa le convine financiar...

 

Am si notebook este OK ca sa-l utilizezi in loc de un sintetizator mare si scump cu plugin-uri VST te-ai scos. E usor transportabil foarte flexibil poti avea de toate dar calitatea poate nu-i cea mai buna. ptyr DISC sau concert merge ,dar ptr inregistrari se poate sa nu mai fie rentabil daca esti nevoit sa upgradezi la ceva scump cu softuri de 10000$ etc.interfete de mii si mii de $$ .

 

Fiecare dupa ce are scule in prezent si cat poate sa incvesteasca ...

 

Daca insa acum incepi este bine sa nu fii legat de PC dar care este foarte util ptr stocare date siu organizare chiar si ptr mixare ca si extensie la un recorder multicanal mai mic.

 

Ideal ar fi fost sa iau R24 ,.24 canale era ceva dar ...ca sa-l folosesc odata la doi ani cand ma apuca ce stiu eu ce idee de sounscape..nu merita ptr mine sa dau inca 1000 RON ..ptr aia o sa utilizez PC cu Cubase ..si MIDI shynth samplere soft ...nu am de inregistrat mai mult d doua canale , dar daca trebuie pot folosi Zoom -H4 ptr inca doua si JammanStereo ptr inca doua.. asa ca la nevoie pot inregistra o toba pe 6 canale separat ,cu un mixer pot extinde numarul microfoanelor si le impart panoramic pe cele 6 canale. ( odata cand ma hotarasc sa fac un disc cu tobar ...hehe)

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Uite si cele doua parale ale mele :

In zona de pret in care vrei sa te incadrezi, chiar nu are nici o importanta daca e microfonul condenser separat + preamp si interfata de sunet, sau microfon USB cu de toate. Mai ales daca zici ca destinatia va fi nepretentioasa.

Pot doar sa spun ca microfonul USB, in functie de ce vrei sa faci poate impune oarecare limitari; una dintre ele fiind faptul ca este si interfata de sunet, si te obliga sa imprimi prin ea. Asta nu ar fi o problema prea mare "per se", dar daca de ex. vrei sa imprimi mai multe canale (eu de ex. am 2 synth-uri stereo, si 1 modul), you're screwed, pentru ca daca folosesti Windows nu poti folosi modul ASIO cu interfate diferite / combinate de sunet - doar una poate fi folosita pentru imprimare la un moment dat in programul cu care imprimi (este posibil sa existe o solutie si pentru asta cu Asio4All, dar nu am folosit niciodata asa ceva, si prin urmare nu pot sa ma pronunt in necunostinta de cauza).

 

Daca totusi nu ai nevoie sa imprimi mai mult de 1 canal (sau doua, daca microfonul USB ofera si al doilea canal), poti considera ce am scris mai sus a fi irelevant.

Bafta!

Edited by Pontius Pillates
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Toate sunt importante, inclusiv condițiile de înregistrare (spațiu, tehnică) și redare, care deseori sunt tratate superficial. Diferența apare în momentul în care privești echipamentul ca unealtă stilistică: probabil vei auzi că "microfonul X se potrivește vocii Y" și "cu preamplificatorul Z obții sound-ul W", deci apar chestiuni de gust. Dacă e optim sau nu să folosești X sau Z în acel scop sau o soluție mai flexibilă e subiectul altei discuții. Iar convertoarele mai rar au astfel de rol, deși religia audiofililor nu cunoaște limite.

Link to comment
Share on other sites

Guest trendy

Deși karpi are dreptate în general, sunt alte motive la problemele cu usb-ul. De ce Lavry AD11 are usb și nu firewire? Firewire e pentru conectivitate ieftinã mobilã în numãr mare, dar rece (cu câteva excepții), usb e doar pentru conectivitate necesarã (de asta suportul la conectãri calde e așa bun). Câți și-au ars componente pentru cã n-au înțeles asta ca și la conectarea cablurilor XLR. Steve Jobs vroia interfața care le face pe toate, dar unele acțiuni sunt exclusive oricât de mult ne-am complace în snobism. De asta soluțiile Apple sunt menționate doar pentru un mediu de lucru mai plãcut, dar destul de limitat. Chiar a existat echipament serios cu port firewire neconceput pentru Apple?

 

Cu ceva ca http://www.thesycon....ncy_check.shtml sau http://www.resplendence.com/latencymon (pentru cei care prima soluție e prea tehnicã) poți afla ușor dacã îți pierzi vremea cu vreo placã sau nu.

Era sa primesc un HDD Recorder acum 18 ani , dar ...am zis ca mai bine PC ..ca ....am gresit .

Nu ai greșit deoarece ambele erau topologii similare, doar ai fost ignorant la calitatea convertorului (nu ai menționat cã te-ar fi interesat) sau poate diferența era doar la alimentare electricã. Acum 18 ani presupun cã lucrai în mod real, ce diferențã sã fie software? Pe vremea aceea eram așa sãrac cã probabil nu aveam TV și nu prea știu ce implementãri existau, doar limitele tehnologiei. Din cauza stresului local probabil nu aș fi suportat muzica oricât de bunã ar fi fost.

 

De ce sa investesti intr-o placa foarte foarte scumpa ca cand rezolvi problema dintr-un foc cu un recorder digital modern.

De ce ai avea nevoie „sa tot upgradezi si PC-ul”? Sunt destui care înregistreazã complet red book (16/44,1k) pentru SACD și nu mã refer la partea CD de pe un hibrid. Câte canale ai nevoie sã nu ducã orice procesor modern, eventual mai pretențios pentru câteva procesãri? A se constata cã nu am menționat altceva, acolo cineva trebuie sã scrie cod mai complicat și unii nu au chef de optimizãri, în special când știu cã nici nu ar putea fi utilizatã diferența cã a vrut cineva sã încerce sã economiseascã bani, persoana care știa de ce s-au ales componentele nu e disponibilã sau cel mai grav codul e copiat. Diferența e doar în siguranța mai realistã a prezenței persoanei care știa de ce s-au ales componentele dacã nu alegi într-o bãtaie de joc. Pentru experimente plãtești premium pentru a transfera cu ușurințã la calculator și un alt cost pentru mobilitate care la început nu poate fi justificat dacã nu ești sigur cã vrei așa ceva. Evident trebuie sã ai o placã audio scumpã pentru a auzi și prelucra înregistrarea, deci nu existã economie, doar posibilã productivitate (nici mãcar de calitate mai bunã nu poate fi vorba).

 

Revenind la subiect aș putea folosi un microfon pe usb pentru a înregistra performanța la pian digital într-o camerã aprox 380 x 420 x 250 cu 2 uși și geamuri cu volum ocupat 20% de mobilã la un volum destul de mic (sã nu deranjez lumea, care s-ar plânge la mine din interese personale dar la vecini nu ar avea curaj sã se ducã) și apoi sã ascult la volum mai mare pe monitoare ca sã-mi cunosc evoluția? O soluție semnificativ mai ieftinã [pe usb] decât un CEntrance MicPort Pro* și un microfon SH e un risc acceptabil?

Am Korg SP300 și ar fi bunã și soluție bazatã pe MIDI, dar nu am încredere la înregistrare presiune (MIDI velocity) pentru clasicã. Sunt interesat și de a cânta direct în microfon (fãrã sã aud). E doar un hobby și un microfon poate fi folosit și în alte cazuri. Acum nu prea am bani și nici chef dar cândva tot va trebui sã știu ce sã-mi iau și aș prefera sã-mi fac o listã cu posibile achiziții în caz de entuziasm.

Nu mã intereseazã mobilitatea așa mult, dar vreau sã n-am probleme în Linux, așadar aș lista Echo Audiofire 8/ Edirol FA-66/ RME Fireface 400 (dacã aș cere mai mult decât convertire analog la digital) sau Lavry AD11 ca exemple de interese pe termen lung, dacã nu renunț. La microfoane nu [prea] mã pricep și am rãmas cu impresia cã Tetramic și un Edirol R44 ar fi ideal dacã mi-aș permite investiția financiarã și dedicația pe termen lung.

 

*http://www.bioslevel...e_MicPort_Pro/1

http://www.amazon.co...#wasThisHelpful

Link to comment
Share on other sites

Cred ca am amintit ..USB Are un protocol ce il incurca ptr utilizari audio .video in realtime.Firewire are onchip o mare parte din procesare fata de USB in consecinta "latenta" este mai mica , CPU al PC este mai "liber" .Firewire duce 96 canale iar USB poate 8 canale cu cantec,

 

Daca am 96 canale la 96KHz /24 bit cu latentza aproape inexistenta e o treaba , se poate face intrfata soft si altele intre PC si perifericele audio video ,,prin care efectele rutarile etc merg struna...dar odata ce nu avem numai don artoicole putem citi ce bine ar fi .

Pe USB am vre-o trei sau patru scule .interfata Audio ...functioneaza ,,dar nu le folosesc .

 

Upgradarea in cazul PC-urilor este obligatorie ..softurile necesita tot mai multa putere de procesare si tot mai mult RAM .... totul ptr cresterea economica fara "limite" a producatorilor.

 

Un HD Recorder este un computer dedicat numai si numai ptr inregistrare ,cu soft dedicat si toate cele ptr calitatea maxima.

Un Personal Computer face de toate si nimic nu face la calitate maxima.

 

Ca si exemplu pot da ASUS 2GHz 1G RAM . ,,placa video Giga Bite ....nu duce film Full HD ...se vede Slide Show ...hehehehe

 

Pana ce un Media player dedicat cu CPU 500MHz , 256 M RAM cu HDD SATA functioneaza reda perfect film full HD de calitate buna intre timp ce concomitent mai si downloadeaza doua filme de pe net !!

 

Si acum se gasesc scule super profi HDD Recordere ,multicanal cu absolut de toate ,..ce se folosesc in studiouri pro....

Bine , asta nu inseamna ca o interfata USB full duplex nu poate sa fie OK ..doar ca nu este chiar ce ar trebui ..

 

Trebuie sa instalez driverele ASIO e la Zoom si Cubase 5 ca sa incerc si intrefata pe USB 2.0 ce poate 95KHz/24bit sunt curios daca este la fel de curat ca si interfata USB ptr . PC ,precum trage Zoom R8 pe memoria SD la 44KHz /24 bit .

 

Deocamdata invat sa utilizez R8,,adica sa stiu unde sunt comenzile in meniuri si submeniuri ,,,

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Guest trendy

La plãcile de bazã și componentele de calculatoare nu prea se scrie firmware corect, de asta fuge toatã lumea. Nici mãcar Apple pe componentele lor nu e așa bun, dar știi limitele de la început. Pânã la urmã în momente de creativitate orice poate fi customizat mai serios e un eșec.

Ca si exemplu pot da ASUS 2GHz 1G RAM . ,,placa video Giga Bite ....nu duce film Full HD ...se vede Slide Show ...hehehehe

Configurație instabilã sau lipsa optimizãrilor, deși posibil sã fie din cauza prezenței pagefile pe același hdd (se poate seta și ca programele sã aibã prioritate înaintea sistemului la consumul memoriei) pe Windows. În studiouri pro se folosește ce nu te-ar deranja prea mult și calculatorul ar fi prea scump, Avid nu e pentru toatã lumea.

Un HD Recorder este un computer dedicat numai si numai ptr inregistrare ,cu soft dedicat si toate cele ptr calitatea maxima.

Un Personal Computer face de toate si nimic nu face la calitate maxima.

HD Recorder nu are niciun soft dedicat, are firmware și sistem de operare, un PC are și software care rar e optimizat așa bine (de vinã e modul în care s-a dezvoltat IT-ul și înțelegerile din culise, ce poți sã ceri de la companii care nu vor sã optimizeze pentru nișã).

 

USB-ul nu are implementãri bune pentru audio și video ca firewire din motive de costuri, protocolul nu are o așa mare problemã. Apple a investit mult în firewire ca sã se diferențieze și evident asta a însemnat suport software. Au existat implementãri de rețea prin usb ca și prin firewire, toți au renunțat la ambele cã nu e un interes pentru majoritatea. Calitatea nu e un interes pentru majoritatea...

 

Latența nu a fost niciodatã o problemã*, accesul stabil și limitãri în implementarea standardului au fost și încã sunt problemele, dar nu așa mari ca în trecut. Adevãrul e cã nimeni nu a vrut sã dea bani pe 2 certificãri și Apple avea avantaje reale fațã de PC pe vremea respectivã. Se poate trece și peste topologie, dar e o nișã și express card e mai sigur.

* presupunând implementarea completã a unui usb, sunt plãci de bazã în care trebuie sã adaugi o placã cu porturi usb

 

Nimic de adãugat la „O soluție semnificativ mai ieftinã [pe usb] decât un CEntrance MicPort Pro* și un microfon SH e un risc acceptabil?"?

Link to comment
Share on other sites

La plăcile de bază și componentele de calculatoare nu prea se scrie firmware corect, de asta fuge toată lumea. Nici măcar Apple pe componentele lor nu e așa bun, dar știi limitele de la început. Până la urmă în momente de creativitate orice poate fi customizat mai serios e un eșec.

 

Configurație instabilă sau lipsa optimizărilor, deși posibil să fie din cauza prezenței pagefile pe același hdd (se poate seta și ca programele să aibă prioritate înaintea sistemului la consumul memoriei) pe Windows. În studiouri pro se folosește ce nu te-ar deranja prea mult și calculatorul ar fi prea scump, Avid nu e pentru toată lumea.

HD Recorder nu are niciun soft dedicat, are firmware și sistem de operare, un PC are și software care rar e optimizat așa bine (de vină e modul în care s-a dezvoltat IT-ul și înțelegerile din culise, ce poți să ceri de la companii care nu vor să optimizeze pentru nișă).

 

USB-ul nu are implementări bune pentru audio și video ca firewire din motive de costuri, protocolul nu are o așa mare problemă. Apple a investit mult în firewire ca să se diferențieze și evident asta a însemnat suport software. Au existat implementări de rețea prin usb ca și prin firewire, toți au renunțat la ambele că nu e un interes pentru majoritatea. Calitatea nu e un interes pentru majoritatea...

 

Latența nu a fost niciodată o problemă*, accesul stabil și limitări în implementarea standardului au fost și încă sunt problemele, dar nu așa mari ca în trecut. Adevărul e că nimeni nu a vrut să dea bani pe 2 certificări și Apple avea avantaje reale față de PC pe vremea respectivă. Se poate trece și peste topologie, dar e o nișă și express card e mai sigur.

* presupunând implementarea completă a unui usb, sunt plăci de bază în care trebuie să adaugi o placă cu porturi usb

 

Nimic de adăugat la „O soluție semnificativ mai ieftină [pe usb] decât un CEntrance MicPort Pro* și un microfon SH e un risc acceptabil?"?

 

Configurație instabilă sau lipsa optimizărilor..hai sa fim seriosi ..est un PC special optimizat ptr Media !!!! doar asa l-am ales /cumparat ...ca nu vroiam sa scriu mail-uri ..

 

 

Deci cumperi un PC optimizat special ptr Media apoi incepi cu upgradarile si cu "optimizarile " adica exact ce am scris ieri , nu ?

 

Cat despre "asa zisa STABILITATE merge traznet dar nu duce Full HD unde vezi tu aici instabilitate ...este super stabil de prost sistemul .

 

la fel de super prost este si celelat PC care este de trei ori mai performant m dar de fapt cam toate ...sunt facute ptr fraierit cumparatorii .Bani aruncati pe fereastra ....dar ...cand nu ai bani aduni o groaza de scule proaste pe care pana la urma dai bani mai multi decat daca cumparai de la bun inceput o scula de calitate .

 

USB se justifica numai la laptop-uri "universale ",utilizate de nevoie ca si scule de teren .

 

In rest , despre scule de calitate ar fi vorba un acest topic si nu de ce scule foloseste majoritatea ptr jocuri si Home Theatre pe PC.

 

Adica nu de scule de bucatarie ci de un Home studio " decent " utilizabil si peste /dupa perioada de incepator .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

bun ...am tras linie si cam asta a iesit ...

 

...interfata :

 

M-AUDIO FAST TRACK USB MKII http://www.soundcrea...kii-id6844.html

 

...microfon : (unul dintre astea trei .......CU CARE CREDETI CA AS SCOTE UN SUNET MAI BUN ......vreau sa inregistrez cu ele instrumente acustice ,tobe ,percutie ,chitara ...etc .....si voce poate... ):

 

AKG P-120 http://www.senia.ro/...dio-akg-23244-3

 

AKG Perception 170 http://www.senia.ro/...dio-akg-32394-3

 

,,,si setul acesta ....mam gandit ca totusi ...sunt ok ....si inregistrand cu amandoua deodata ar suna bine ....

 

Samson CO1 , CO2 http://www.thomann.d..._studio_kit.htm

Edited by HoRiA N.
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Comparația are sens doar dacă vorbim despre același (model de) microfon. Cel "pe USB" are un preamplificator și un ADC (interfață audio) incluse. Apoi și preamplificatoare sunt j' de mii de modele și evident nu toate sunt la fel.

Deci generalizarea e absurdă, la fel ca răspunsul de mai sus.

Ba da are sens comparatia.Cel mai ieftin preamplificator de microfon cu alimentare phantom power si cel mai ieftin microfon-condensator, conectate direct la LIne IN-ul placii de sunet On-Board ofera calitate net superioara comparativ cu orice microfon USB la acelas pret sau chiar de doua, trei ori mai scumpe.Cunosc multe modele de microfon pe USB, le-am auzit/testat, cunosc si multe modele de microfoane condenser cat si preamplificatoare.Asa ca, in orice combinatie care nu depaseste raportul de pret de 4:1, microfonul cu preamplif iese castigator.

 

bun ...am tras linie si cam asta a iesit ...

 

...interfata :

 

M-AUDIO FAST TRACK USB MKII http://www.soundcrea...kii-id6844.html

 

...microfon : (unul dintre astea trei .......CU CARE CREDETI CA AS SCOTE UN SUNET MAI BUN ......vreau sa inregistrez cu ele instrumente acustice ,tobe ,percutie ,chitara ...etc .....si voce poate... ):

 

AKG P-120 http://www.senia.ro/...dio-akg-23244-3

 

AKG Perception 170 http://www.senia.ro/...dio-akg-32394-3

 

,,,si setul acesta ....mam gandit ca totusi ...sunt ok ....si inregistrand cu amandoua deodata ar suna bine ....

 

Samson CO1 , CO2 http://www.thomann.d..._studio_kit.htm

AKG P-120

Link to comment
Share on other sites

Am folosit patru interfete USB,

 

Doua recordere digitale SD ce au microfoane stereo electret incorporate sunt perfecte si de inalta calitate .Dar fiind recordere digitale SD nu are sens sa le folosesc la PC ..Bineinteles ca le-am probat si ca interfata "microfon USB " suna perfect .Unul pe USB nrge pe 44 sau 48 KHz..celalalt si pe 96KHz ..

Acestea au si preamplif si "formator de ton " ptr microfoane cu simulator de tip de microfoane , EQ , Compresor ,Crossover EQ pe trei cai ...gate , noise gate ,,,,

 

La un mixer analogic cu USB , mixerul are si Digital Out ,,,si Analog out ...pe toate tipurile de ieisre functioneaza excelent ..in schimb pe USB pot sa folosesti in realtime efectele hardware din mixeryl hardware in mixrerul virtual al DAW -ului din PC .(latenza ZERO ).

 

La microfoanele dinamice degeaba ai preamplif super daca placa de sunet ,,interfata AD ,,nu este calitativa.

 

De fapt preamplif/buffer trebuie ca sa -l ai langa microfon a sa duci semnalul la mixer pe impedanta mica cu pierderi mici in frecvente inalte si mai ferit de bruiaj ,,,caci daca amplific cu cablu lung cu preamplifurile din mixer amplific si ce capteaza cablul ..Plus se merge pe sistem "balansat" .

 

Interfetele USB dedicate ptr performanta sunt perfecte la nivelul lor de pret .

 

Capsulele electret de obicei sunt OK dar trebie sa ai si la acestea un preamplif adaptor ...daca nu ai capsule ce au incorporat prempliful adaptor ..

 

Calitatea depinde de capsula microfonului .

 

Am facut teste si am ajuns la concluzia ca microfoane electret de calitate suna foarte aproape de microfoane de studio de tip condensator cu membrana mare .

 

In schimb un microfon condensator cu membrana mare si dubla are avantajul ca se pot realiza diferite caracteristici spatiale de sensibilitate ,,,sferic , cardioid , unidirectonal ..au banda de trecere putin diferite de electret ce este mai aproape de microfoanele condensator cu membrana cu dimetru mic...dar in cele mai multe cazuri sunt aproape la fel ,

 

Cele electret trebuie sa aiba neaparat adaptor /preamp adecvat ca sa aiba si dinamica apropiata celor condensator ,,

 

In interfata USB ptr electret probabil au si preamplif si adaptor adecvat ..

 

Preampliful ptr electret din placile de sunet multimedia nu sunt prea stralucite dar depinde de firma si categoria de calitate / pret al acesteia .

Se pot face inregistrari bune si cu capsula electret simpla dar trebuie din acelea de la casca ce au numai un burete ,,,cele care au carcasa de plastic ,,,carcasa este si un fel de filtru acustic ptr 'voce" ce strica banda de frecventa dealtfel foarte buna al microfonului electret ,

 

Dar cum am amintit sa se cumpere electret ce are buffer-ul incorporat sunt foarte bune..pe net se gasesc si scheme ptr modificari daca trebuie sa aiba dinamica mai mare ,,

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.