www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce Chitara Electrica Sa Imi Iau


Guest Bobby_3690
 Share

Recommended Posts

Bobby, arunca un ochi la chitara asta http://www.thomann.d...e_lp_100_ch.htm asculta cum se aude asta si dup-aia asculta cum se aude Epiphone-ul ala de 500 de lei.

Nenea finics... invata sa-ti tii limbajul in frau mai intai si sa ii respecti pe cei din jur. Si dup-aia apuca-te sa scrii. E pacat ca in loc sa vorbim civilizat, chiar daca in contradictoriu, si sa oferim pareri obiective, trebuie sa ne impiedicam de cate un "nenea" pus pe harta si pe porcait. Nu sunt atat de "pusti" sau mic pe cat ai matale, nenea, impresia. Lasa dumneata frustrarile la sotie acasa si la copii si exprima-te decent.

 

Baietica, tu ai latrat primul, daca nu-ti mai amintesti din cauza prafurilor pe care le tragi pe nas, reciteste topicul :blink:

Link to comment
Share on other sites

Guest Bobby_3690

Bobby, arunca un ochi la chitara asta http://www.thomann.d...e_lp_100_ch.htm asculta cum se aude asta si dup-aia asculta cum se aude Epiphone-ul ala de 500 de lei.

Nenea finics... invata sa-ti tii limbajul in frau mai intai si sa ii respecti pe cei din jur. Si dup-aia apuca-te sa scrii. E pacat ca in loc sa vorbim civilizat, chiar daca in contradictoriu, si sa oferim pareri obiective, trebuie sa ne impiedicam de cate un "nenea" pus pe harta si pe porcait. Nu sunt atat de "pusti" sau mic pe cat ai matale, nenea, impresia. Lasa dumneata frustrarile la sotie acasa si la copii si exprima-te decent.

 

Nustiu daca la mine te'ai referit cand ai spus de limbaj. Daca te'ai referit la mine imi cer scuze daca te'am jignit cu ceva , dar nu cred. Am spus ca nu toate firmele fantome sunt neaparat si de calitate proasta. Nu stiu unde ai vazut tu ca am vorbit eu indecent.

Link to comment
Share on other sites

Sa nu comparam Dean cu Epihpone, Fender sau Ibanez.

 

 

Bun.. n-o fi dean firma fantoma... da' stiu ca Aria, de exemplu, nu e firma de luat in seama. Hai c-ai inteles tu ce am vrut sa spun :))

 

Salut.

Am si eu o problema. Mi-am luat o chitara mai ieftina asa si nu e fender sau ibanez si am o problema la ea. Mi s-au dezacordat freturile. Am vazut ca te pricepi. Da si mie niste sfaturi ce sa le fac.

 

post-1183-0-01315700-1322253372_thumb.jpg

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Nustiu daca la mine te'ai referit cand ai spus de limbaj. Daca te'ai referit la mine imi cer scuze daca te'am jignit cu ceva , dar nu cred. Am spus ca nu toate firmele fantome sunt neaparat si de calitate proasta. Nu stiu unde ai vazut tu ca am vorbit eu indecent.

 

biglaff.gif...incredibil... Bobby, ce dreaq, nu esti deloc atent...

Edited by stratosaurus
Link to comment
Share on other sites

Nustiu daca la mine te'ai referit cand ai spus de limbaj. Daca te'ai referit la mine imi cer scuze daca te'am jignit cu ceva , dar nu cred. Am spus ca nu toate firmele fantome sunt neaparat si de calitate proasta. Nu stiu unde ai vazut tu ca am vorbit eu indecent.

 

Stai linistit bobby. Nu la tine ma refeream.

In fine, trecem peste. Deci, pana la urma, ramai la Epiphoneul ala de 500 de lei a? Domle, pai spor la cantat!

 

Salut.

Am si eu o problema. Mi-am luat o chitara mai ieftina asa si nu e fender sau ibanez si am o problema la ea. Mi s-au dezacordat freturile. Am vazut ca te pricepi. Da si mie niste sfaturi ce sa le fac.

 

post-1183-0-01315700-1322253372_thumb.jpg

:) Da.. pai intra inapoi in photoshop si indreapta-le . Da, am remarcat si eu aberatia pe care am fost in stare sa o scriu.

Explicatia pt. care am scris si cateva aberatii in posturile anterioare sau pt. care nenea finics avea impresia ca postarile au venit din partea unui tanc de a 6-a este una simpla: postam in timpul serviciul, intre picaturi, in mare viteza si in graba. Cam asta.

Link to comment
Share on other sites

Stai linistit bobby. Nu la tine ma refeream.

In fine, trecem peste. Deci, pana la urma, ramai la Epiphoneul ala de 500 de lei a? Domle, pai spor la cantat!

 

 

:) Da.. pai intra inapoi in photoshop si indreapta-le . Da, am remarcat si eu aberatia pe care am fost in stare sa o scriu.

Explicatia pt. care am scris si cateva aberatii in posturile anterioare sau pt. care nenea finics avea impresia ca postarile au venit din partea unui tanc de a 6-a este una simpla: postam in timpul serviciul, intre picaturi, in mare viteza si in graba. Cam asta.

 

Nu sunt facute in photoshop, vezi ca Vai folosea asa ceva pe unul din Ibanezuri. (sunt facute special asa, au incercat sa rezolve problema cu falsatul).

Link to comment
Share on other sites

Guest Bobby_3690

Da pana la urma cred ca raman la epiphonul de 500 de lei. E cel mai bun cred, in raport calitate/pret.

Amplificator de care mi'ai recomanda dar sa nu fie foarte scump. Sa fie unul micut de camera( intelegi ce vreau sa spun.)

Link to comment
Share on other sites

Ia-ti bre ce chitara vrei, e irelevant, pe bune.

 

Sa nu fie grifu prea stramb si dpdv tehnic sa fie functionala, si gata.

 

Prea va agitati degeaba. E acelasi lucru. Amp/device de amplificare/efecte/eq sa ai ok si gata, restu e...irelevant.

 

Nu suna destul de nush cum? Bagi din eq, and there u go.

Link to comment
Share on other sites

Ia-ti bre ce chitara vrei, e irelevant, pe bune.

 

Sa nu fie grifu prea stramb si dpdv tehnic sa fie functionala, si gata.

 

Prea va agitati degeaba. E acelasi lucru. Amp/device de amplificare/efecte/eq sa ai ok si gata, restu e...irelevant.

 

Nu suna destul de nush cum? Bagi din eq, and there u go.

 

Eh, o sa-l zgarie o tzara la mana stanga Epifonu', dar nu-i grav: mere pentru nubi.

Link to comment
Share on other sites

Nu sunt facute in photoshop, vezi ca Vai folosea asa ceva pe unul din Ibanezuri. (sunt facute special asa, au incercat sa rezolve problema cu falsatul).

 

Lasa-l in lumea lui pe Victorut, nu vezi ca pe masura ce se straduieste sa para informat o da tot mai rau de gard ?

Auzi ca "pai intra inapoi in photoshop si indreapta-le" , saracu' chiar credea ca au fost facute in photoshop :lol:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Deci .

 

La chitarele ieftine se crapa tastele, pot sa intreb in cate bucatii crapa ? o fi ceva cu nodurile de minim si maxim ale armonicelor .Probabil armonica a trei-a crapa tastele.

 

Tastele pot sa se dezacordeze de la infrasunete dar si de la curent daca deschizi fereastra , asa ca atentie la curent .

 

Dar nu sunt edificat cu arsul statiei ...de la ce se arde daca chitara este ieftina ?

Oricum nu mai trebuie sa ne uitam la cat tine o chitara ..astia acum au anuntat la TV ca au mai gasit in Mexic o tablie de piatra pe care in 2012, 11, 21 se termina lumea ,este adevarat ca nu scrie clar doar se termina calendarul ..dar su piatra este sparta si lipseste o bucata ...unde poate scrie unde se continua calendarul pe o alta piatra ... .Asa ca pana atunci tine oriice rabla de chitara.

 

Deci se cojeste si lemnul ...asta mai pot sa cred exista chitare din lemn cu umiditate prea mare se poate intampla.

 

Dar la 400 lei cumperi alta chitara ..si e rezolvata treaba.Din cea distrusa faci "lap steel guitar" .

La statie pui o siguranta de 1A/230V in serie cu cablul de chitara si nu se mai arde.

Dar atentie la cum tii pana !!

Ptr siguranta faci un upgrade cu un paratrasnet si totu-i rezolvat.

 

In loc de Floyd trebuie un Duesenberg Multibender

 

 

http://www.youtube.com/watch?v=UvKPhrznOXE&NR=1

 

sau

 

http://www.youtube.com/watch?v=pIilq3JdCT4&NR=1

Treci la invatat ptr bac ...mai sunt cateva luni si daca pici adio chitara nu mai apuci sa canti pana in 2012, 11, 21

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Da pana la urma cred ca raman la epiphonul de 500 de lei. E cel mai bun cred, in raport calitate/pret.

Amplificator de care mi'ai recomanda dar sa nu fie foarte scump. Sa fie unul micut de camera( intelegi ce vreau sa spun.)

 

Mai pune 200 de lei si ia-ti asta http://www.thomann.de/ro/epiphone_lp_special_i_ltded_wc_bundle.htm cu tot cu amplificator, tot ce-ti trebe.

Daca nu iti permiti o chitara mai buna, n-are rost sa te complici nici cu amp scump. Pt. nevoile tale setul asta e perfect.

 

Da, intra-devar, chiar n-am stiu ca exista astfel de chitare, cu barele indoite. Bah.. e bine.. omul cat traieste invata.

Link to comment
Share on other sites

Guest Bobby_3690

Mai pune 200 de lei si ia-ti asta http://www.thomann.d...d_wc_bundle.htm cu tot cu amplificator, tot ce-ti trebe.

Daca nu iti permiti o chitara mai buna, n-are rost sa te complici nici cu amp scump. Pt. nevoile tale setul asta e perfect.

 

Da, intra-devar, chiar n-am stiu ca exista astfel de chitare, cu barele indoite. Bah.. e bine.. omul cat traieste invata.

 

Exact chitara de aia as vrea sa imi iau si eu. Amplificatorul din acel set este unul prost, are un prieten si se aude rau. Cred ca o sa imi iau un aplificator Vox AmPlug AC30

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?BrandsID=6&BrandCategsID=222&BrandProductID=1354

Si in 650-700 de lei ma incadrez cu totul.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest DarkVlad

Salut, cant la chitara de vreo 2-3 ani dar am doar un Squire Stratocaster care nu este prea bun. Ma intrebam ce chitara recomandati? Am un buget de 2 000 lei (20 de milioane). As dori o chitara buna pentru Heavy, Thrash, Death dar si Hard Rock. Ma gandeam la ceva cu EMG-81 si 85 ca doze. Pot gasi asa ceva in bugetul pe care il am?

Link to comment
Share on other sites

Intrebare : Ce Chitara Electrica Sa Imi Iau

Raspuns: Rosie

 

Una second hand folosita ,sa nu fie tastele tocite ..daca sunt tocite scazi 50 $ din pret .Sa nu fie gatul deformat .Sa nu fie corpul /lemnul crapat .

daca a rezistat ceva timp la alt incepator inseamna ca este o chitara reusita si o sa mai reziste o vreme .

Sa o verifice un cunoscator .

Cu 400 Lei una folosita ce noua a costat 800 -1000 , mai mult nu merita .Daca te abureste unul cu dozele "upgradate " s si-le tina si sa le puna unde vrea .Dozele "originale " ale chitarelor toate sunt foarte bune .Sunt diferente de timbru si de volum dar asta nu este atat de important .

 

:)) Rosie, ce m-am amuzat :))

Asculta de karpi ca ti-a zis bine; cauta o chitara pe forum second hand, in stare cat mai buna si cat mai putin "umblata" la ea de catre posesor, cat mai "originala"; n-ar trebui sa te duca la mai mult de cateva milioane; am vorbit astazi cu un tip de pe forum, cu destul de multa experienta, care si-a luat o chitara foarte faina "no name" cu aproximativ 150 lei :)) Cum zice karpi, sub 5 milioane la second hand o sa gasesti o chitara foarte buna; nu are rost sa te arunci aiurea sa iei nu stiu ce chitara, crede-ma nu merita, chitara nu va fi problema ta MULT, MULT, timp de acum inainte. Daca vrei sa investesti in ceva, amplificatorul este punctul in care trebuie investit; desi in prima faza, nici asta nu va conta prea mult :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest Marian444

Bine... cu 400 de lei nu iti iei ceva bun in orice caz...eu am un gibson sg standard si un amplificator fender frontman 25R.pe amp. am dat 400lei si pe chitara 4800lei.Cumparati un epiphone lp special 1.merita si zic asta pt ca am avut un epiphone de asta.sau daca mai faci rost de bani cumparati un epiphone lp stadard plus.are un coleg si am cantat si eu la el... suna foarte bine.cat despre amplificator...iti recomand un fender frontman 25R pt ca pe mine ma serveste foarte bine.sau daca nu vrei unul asa de mare merge si un fender frontman 15R.

Link to comment
Share on other sites

Seria Frontman de la Fender nu e una grozava, modelele mai reusite fiind cele mai mari, adica 65R si 212R. Astea mici nu suna a nimic orice le-ai face, astea mai mari suna ok doar la volum mare. Spun asta pentru ca le-am avut s-au macat probat cam pe toate. La bani putini recomand Vox Pathfinder 15, Peavey Rage 258 sau un modeling amp gen Roland Cybe 15, toate suna foarte ok pentru banii lor, fiecare cu specificul si coloratura lui proprie.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.