www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ceva Ajutor Pt Viitor


Guest Gigell
 Share

Recommended Posts

Pace Voua! As dori in primul rand sa imi cer scuze pt ca sunt sigur ca intrebarea pe care urmeaza sa o pun, a mai fost pusa. Doar ca RGC este extrem de mare si nu am rabdare sa caut prin toate topicurile. Asa...

Revenind. Mai am 1 an si sa spunem jumatate pana termin liceul. Si nu prea stiu ce voi face mai departe. Am stat si am meditat asupra chestiei asteaia, pana cand m-am gandit sa ma inscriu la o facultate de muzica, gandindu-ma ca o sa imi imbunatatesc considerabil tehnica la chitara ( pacat ca nu avem si teorie ) si poate incep sa prind ceva si din clape pana atunci.

Buuuun! Ideea e ca am facut ceva surf pe net si am inteles ca pe la facultatile de genul gasesc oameni care citeau partituri inainte de a invata alfabetul. Chestia asta ma cam sperie, dar nu ma demoralizeaza. Sunt gata sa incep de acum , in timpul in care mi-a ramas , sa invat ceea ce ar trebui sa stiu. Si cu asta ma refer la teorie. Deci rog oamenii care au habar despre asta ( si sunt convins ca sunt destul de multi )sa ma ajute si pe mine, sa ma indrume cu ce ar trebui sa invat de pe acum pt a putea face fata la o facultate de genul. As aprecia foarte mult chestia asta. Va multumesc anticipat.

 

Respect pt cei ce inteleg muzica!

 

P.S : Daca este vorba de ce facultate as vrea sa urmez, ar fii vorba de Facultatea de arte George Enescu din Iasi. Sau poate cea din Timisoara, care spre rusinea mea nu i-am retinut numele.

Link to comment
Share on other sites

Pace Voua! As dori in primul rand sa imi cer scuze pt ca sunt sigur ca intrebarea pe care urmeaza sa o pun, a mai fost pusa. Doar ca RGC este extrem de mare si nu am rabdare sa caut prin toate topicurile. Asa...

Revenind. Mai am 1 an si sa spunem jumatate pana termin liceul. Si nu prea stiu ce voi face mai departe. Am stat si am meditat asupra chestiei asteaia, pana cand m-am gandit sa ma inscriu la o facultate de muzica, gandindu-ma ca o sa imi imbunatatesc considerabil tehnica la chitara ( pacat ca nu avem si teorie ) si poate incep sa prind ceva si din clape pana atunci.

Buuuun! Ideea e ca am facut ceva surf pe net si am inteles ca pe la facultatile de genul gasesc oameni care citeau partituri inainte de a invata alfabetul. Chestia asta ma cam sperie, dar nu ma demoralizeaza. Sunt gata sa incep de acum , in timpul in care mi-a ramas , sa invat ceea ce ar trebui sa stiu. Si cu asta ma refer la teorie. Deci rog oamenii care au habar despre asta ( si sunt convins ca sunt destul de multi )sa ma ajute si pe mine, sa ma indrume cu ce ar trebui sa invat de pe acum pt a putea face fata la o facultate de genul. As aprecia foarte mult chestia asta. Va multumesc anticipat.

 

Respect pt cei ce inteleg muzica!

 

P.S : Daca este vorba de ce facultate as vrea sa urmez, ar fii vorba de Facultatea de arte George Enescu din Iasi. Sau poate cea din Timisoara, care spre rusinea mea nu i-am retinut numele.

 

Cauta-ti o meserie serioasa ( adevarata ) muzica poate fi doar un hobby nu vezi ca vin super staruri la shushe in mici cluburi de la noi !!! ptr ceva maruntis .

Daca esti fiu de miliardar in $$$$$ este alta treaba ....atunci te faci Jean Michel Jarre .

 

Muzica costa foarte mult este un hobby ptr milionari ptr copii de bani gata .

Ca sa ajungi muzician ai nevoie de bani si de timp liber altfel ajungi doar un slujbas ..un muzicant de birt .

 

Prima data trebuie sa-ti iei bacul !!!!..

.... asa ca pune-te pe invatat .

Edited by karpi
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Deci rog oamenii care au habar despre asta ( si sunt convins ca sunt destul de multi )sa ma ajute si pe mine, sa ma indrume cu ce ar trebui sa invat de pe acum pt a putea face fata la o facultate de genul. As aprecia foarte mult chestia asta. Va multumesc anticipat.

 

 

 

1. Cred ca s-a mai discutat aici: http://forums.rgc.ro/topic/65370-o-intrebare/

 

2. Gandeste-te si la ce ti-a spus Karpi mai sus

Link to comment
Share on other sites

ok karpi, si asta ar insemna ca noi romanii nu mai putem avea un viitor in muzica? adica ok... am inteles ca suntem invadati de tot felul de ''ciurucuri'' , dar inseamna ca nu mai putem face nimic din muzica decat un hobby?

Pt ca daca stau putin sa ma uit si sa pun in balanta toate parerile pe care le-am auzit de la mai multi oameni, cu arta mori de foame. Nici teatrul, nici muzica , nici desenul, din nimic nu mai poti avea un viitor.

Atunci nu mai inteleg rostul profilelor umaniste.... Ciudat....

Apreciez raspunsurile tuturor, sincer :)

Cat despre bac, nu ma complic. Va fii floare la ureche. Nu am cifre, deci tot bacul la mine va tine mai mult de logica, iar la asta ma descurc.

 

btw karpi, nu sunt fiu de milionar, ba tocmai sunt de joasa speta, dar am avut o chemare pentru arta mereu, si muzica m-i s-a parut cea mai apropiata de mine :D

Link to comment
Share on other sites

ok karpi, si asta ar insemna ca noi romanii nu mai putem avea un viitor in muzica? adica ok... am inteles ca suntem invadati de tot felul de ''ciurucuri'' , dar inseamna ca nu mai putem face nimic din muzica decat un hobby?

Pt ca daca stau putin sa ma uit si sa pun in balanta toate parerile pe care le-am auzit de la mai multi oameni, cu arta mori de foame. Nici teatrul, nici muzica , nici desenul, din nimic nu mai poti avea un viitor.

Atunci nu mai inteleg rostul profilelor umaniste.... Ciudat....

Apreciez raspunsurile tuturor, sincer :)

Cat despre bac, nu ma complic. Va fii floare la ureche. Nu am cifre, deci tot bacul la mine va tine mai mult de logica, iar la asta ma descurc.

 

btw karpi, nu sunt fiu de milionar, ba tocmai sunt de joasa speta, dar am avut o chemare pentru arta mereu, si muzica m-i s-a parut cea mai apropiata de mine :D

 

Gigele, pune mana pe carte ca o sa ai probleme la proba scrisa la romana. Parol!

Link to comment
Share on other sites

de ce toata lumea se teme de limba romana? :))

mie unul m-i se pare foarte simpla atata timp cat ai imaginatie ;))

Pana si subiectele de bac de anul trecut m-i s-au parut ok....

Link to comment
Share on other sites

de ce toata lumea se teme de limba romana? :))

mie unul m-i se pare foarte simpla atata timp cat ai imaginatie ;))

Pana si subiectele de bac de anul trecut m-i s-au parut ok....

 

Nu mai filosofa ...eset bine sa ai incredere in tine ..DAR nu sari cu imaginatia peste etapele reale !

 

Pune-te si invata ptr bac .Cine stie ce metoda noua de evaluare mai apare si esti aranjat cu imaginatia .

 

Citeste toata bibliografia obligatorie ca sa ai material ptr imaginatia ta .Nu tu esti autorul ci esti doar invatacelul care trebuie sa reproduca lectia .

Cand ajungi tu scriitor poti sa-ti folosesti imaginatia ( sau trombonul )

 

Esti inca foarte tanar nu vezi nimic din viata ce te inconjoara ...

 

Deocamdata artisti vestiti abea de-si duc zilele ...

 

Daca erai atent la ce am scris te lamureai ...de aici trag concluzia ca nici la Limba si Literatura Romana nu te vei descurca la nivelul care esti daca intradevar ar trebui sa te bazezi doar pe imaginatia ta.

 

Deci am scris clar ...Artisti vestiti ,vedete recunoscute din lumea muzicala mondiala vin la CIUBUCURI pana si in cluburi ptr ceva maruntis !!! Aici trebuia sa intervina imaginatia ta si sa-ti completezi imaginea reala a situatiei.

 

 

Te ai gandit cum si cand o sa faci sa ai faima mondiala ca sa canti macar in cluburi ptr maruntis ??? .

 

Mai ai o sansa la XFactor sau la Romanii au talent .

DAR ,nu am vazut inca absolut nici o "stea noua" ce sa rupa salile de concert dupa un concurs castigat la vre-o emisiune TV sau vre-un festival .

 

Busuioc a participat parca in Spania , si a ajuns cunoscut ...Susan Boyle in Anglia unde dupa succesul de la concurs a primit contracte ptr concerte si ptr inregistrari .

Asa ca doar asta te mai poate ajuta ..

 

Clasa a XII-a ???...E cam tarziu .Nu mai ai timp fizic cand sa inveti sa canti si sa si ajungi vedeta pana la 25 de ani ...varsta dupa care ramane doar sansa cu vre-un concurs TV ..si prost noroc sa te bage in seama vre-un producator /sponsor.

 

Chiar si dintre cei care i-si fac un nume la cate un concurs din acesta multi ajung sa apara doar prin reclame ....

 

Asa ca fa ce a spus, de trei ori ,Lenin .

 

Gandeste-te la o meserie de viitor .

 

Mai ai doar cateva luni !!!!!

Edited by karpi
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

ok karpi, si asta ar insemna ca noi romanii nu mai putem avea un viitor in muzica? adica ok... am inteles ca suntem invadati de tot felul de ''ciurucuri'' , dar inseamna ca nu mai putem face nimic din muzica decat un hobby?

Pt ca daca stau putin sa ma uit si sa pun in balanta toate parerile pe care le-am auzit de la mai multi oameni, cu arta mori de foame. Nici teatrul, nici muzica , nici desenul, din nimic nu mai poti avea un viitor.

Atunci nu mai inteleg rostul profilelor umaniste.... Ciudat....

Apreciez raspunsurile tuturor, sincer :)

Cat despre bac, nu ma complic. Va fii floare la ureche. Nu am cifre, deci tot bacul la mine va tine mai mult de logica, iar la asta ma descurc.

 

btw karpi, nu sunt fiu de milionar, ba tocmai sunt de joasa speta, dar am avut o chemare pentru arta mereu, si muzica m-i s-a parut cea mai apropiata de mine :D

 

Ganduri de genul imi treceau si mie prin minte la o varsta apropiata de a ta. Am mai crescut, iar acum imi pare rau ca nu prea m-am tinut de carte si n-am urmat o facultate mai buna... Daca as fi absolvit studii tehnice as fi avut mult mai multe posibilitati in momentul acesta si mult mai mult de castigat.

Cat timp tu acum ai un hobby, chitara, insa n-ai fost atat de pasionat de el incat sa inveti teorie muzicala (sunt lucruri de care este imposibil sa nu te izbesti odata ce progresezi), ce te face sa crezi ca unul sau doi profesori cu salariile injumatatite iti vor deschide apetitul catre muzica? Din punctul meu de vedere, cel mai bine faci o facultate care sa-ti poata asigura o cariera, daca zici ca treaba cu bacul e "floare la ureche", o sa poti intra la o facultate fara taxa, intr-un domeniu care te pasioneaza, iar cu banii pe care i-ai da pe o scoala de muzica, poti sa-ti angajezi unul sau chiar doi profesori de muzica. Oricarui profesor ii este mult mai simplu sa explice si sa raspunda la intrebarile unui singur elev decat unui amfiteatru plin.

Sa stii ca majoritatea chitaristilor celebri, ori au invatat cu profesori in particular, ori singuri, destul de putini au rupt bancile conservatoarelor. Acum depinde si ce vrei, daca pe tine te intereseaza strict chitara, probabil ca te-ai plictisi de moarte la ore de canto sau ce ore mai sunt in programa...

Nu lua chiar in gluma bacul, ca poti sa ai tu imaginatia lui Sadoveanu, insa cu "m-i" si "fii" folosite gresit , nu o sa-ti dea nici un profesor nota de trecere...

Link to comment
Share on other sites

Sustin ce spune Gojira mai sus, dar... arta este o vocatie, spre deosebire de orice pregatire tehnica, economica, etc.

Daca intradevar simti nevoia de a face arta, nu prea conteaza cati si ce bani castigi din asta. Trist ca exista discutia asta pe un forum de chitaristi. Daca stam sa ne gandim la ce putem castiga din ceva ce inca nu stim, ajungem repede la concluzia ca e neprofitabil sa facem orice si ca trebuie sa fim copii de milionari. Dar daca facem ceva cu pasiune, fara sa urmarim castigul, ci excelenta, vom descoperi motivatii intrinseci si vom descoperi ca putem trai decent fara sa fim milionari.

Asa ca... fa ceea ce iti place. Nu-ti face griji cat castigi, fa-ti griji sa fii cel mai bun in ceea ce faci. Si invata, totusi, si gramatica limbii romane!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

arta este o vocatie, spre deosebire de orice pregatire tehnica, economica, etc.

Daca intradevar simti nevoia de a face arta, nu prea conteaza cati si ce bani castigi din asta.

 

VOCÁȚIE, vocații, s. f. Aptitudine deosebitã pentru o anumitã artã sau științã; chemare, predispoziție pentru un anumit domeniu de activitate sau pentru o anumitã profesiune.

 

Definitia de mai sus nu are a face cu ridicolul situatiei in care te-ai plasat sfatuindu-l pe Gigell sa isi perfectioneze aptitudinile de limba si literatura. Daca as fi vrut sa subliniez asta, te-as fi intrebat de ce formula "intradevar" nu contine o cratima.

 

Nu. Ceea ce vreau sa discut e perceptia romantic-distorsionata asupra activitatii artistice, o viziune perpetuata in varii cercuri, printre care, spre consternarea mea, in cercuri artistice.

Muzicianul profesionist, pictorul profesionist, sculptorul profesionist, poetul profesionist (...) inginerul profesionist, economistul profesionist, nu sunt ei cu totii profesionisti tocmai in virtutea faptului ca isi castiga existenta din profesiile alese ?

Activitatea care nu iti aduce posibilitatea de a-ti continua existenta o putem numi altfel decat "hobby" (ocupatie extraprofesionala)?

 

Iar tu sfatuiesti un viitor student sa pretuiasca statutul de hobbyist, pentru ca a fi profesionist e mult prea mercantil, trivial chiar. De parca ciorba de aplauze ar fi cea mai satioasa.

Ceea ce propui tu e cu adevarat trist.

 

In orice caz, daca va intrebati de unde provine acel cuvant dubios... do, re, m-i, fa, sol, la, si.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Hobistii sustin cam in orice domeniu "sufletul" miscarii !!!

 

Hobistii sunt cei mai buni spectatori , i-si pastreaza interesul pe perioade foarte lungi ..nu renunta usor .Ei sustin si financiar miscarile si industria conexa , promoveaza sustin arta .Ei i-si permit sa vina in muzica lor cu inovatii caci nu sunt legati de banii castigati din aparitii pe scena...etc

 

Un profesionist care trebuie sa traiasca din specializarea sa "artistica" trebuie sa faca compromis dupa compromis .

 

Cand canti pentru bani arta nu mai are loc !

 

Trebuie sa canti comercial

 

sau

 

In cel mai fericit caz sa ai noroc sa te afirmi cu ceva artistic ,,,dar ...va trebui sa ramai "pe loc" si sa-ti repeti cele cateva piese si stil de cantat pana iesi la pensie .Publicul nu prea accepta schimbari in orientarea artistica .

 

Artistul interpret este identificat cu o perioada de timp de catre public ...etc etc ... ( de citit si vazut documentare despre Hendrix care a ajuns in depresie in scurta sa cariera artistica tocmai din aceste cauze ...sau Phil Laynot ...si din pacate au mai fost multi artisti cu problema descrisa... )

 

Aprox in 20 in 20 de ani din motive complexe ( discutate si ele ..) se poate relansa un artist , daca rezista atata in preajma miscarii artistice .In acest fel poate face schimbari dat fiind ca are alt public ...dar trebuie intre timp sa se adapteze la noile conditii stiluri sonoritati ca dezvoltarea sa in timp sa fie in pas cu cerintele .Sa zicem ca trebuie sa se adapteze ..

 

Problema este sa reziste financiar ,sa traiasca din muzica pana apar conditiile de relansare ,si bineinteles sa aiba manageri sau producatori care nu l-au uitat .

 

Foarte putini artisti se mentin in mainstream sau sunt mentinuti acolo zeci si zeci de ani..

 

A mai fost discutata treaba pe rgc.ro ...

Edited by karpi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

cu arta mori de foame. Nici teatrul, nici muzica , nici desenul, din nimic nu mai poti avea un viitor.

Atunci nu mai inteleg rostul profilelor umaniste.... Ciudat....

Asa am fost sfatuit si eu. Si am facut din sila ASE-ul, iar azi dupa vreo 10 ani de cand am terminat facultatea, abia astept sa ajung acasa sa pun mana... tot pe chitara. Sfatul meu e sa iti alegi o meserie pe care sa n-o urasti peste 10 ani. Daca nu esti sigur de meseria respectiva, o sa ajungi sa o urasti oricum in mai putin de 5 ani. Fa ce-ti place si ce stii mai bine. Nu te gandi care meserii sunt mai banoase, nu trebuie sa iti dicteze banul ce sa faci. Banul e doar o moneda de schimb, nu un ideal in viata. Ce trebuie sa stii de acum e ca odata ce iti alegi o cale in viata, cu greu poti sa o mai schimbi.

Edited by SorinT
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Asa am fost sfatuit si eu. Si am facut din sila ASE-ul, iar azi dupa vreo 10 ani de cand am terminat facultatea, abia astept sa ajung acasa sa pun mana... tot pe chitara. Sfatul meu e sa iti alegi o meserie pe care sa n-o urasti peste 10 ani. Daca nu esti sigur de meseria respectiva, o sa ajungi sa o urasti oricum in mai putin de 5 ani. Fa ce-ti place si ce stii mai bine. Nu te gandi care meserii sunt mai banoase, nu trebuie sa iti dicteze banul ce sa faci. Banul e doar o moneda de schimb, nu un ideal in viata. Ce trebuie sa stii de acum e ca odata ce iti alegi o cale in viata, cu greu poti sa o mai schimbi.

 

Sa nu confundam sezonul cu fazonul !!!

 

Deci ...alegi sa canti si sa traiesti din cantat la chitara ....OK.

 

Ajungi sa canti marsuri muncitoresti Staliniste caci sa zicem ca asta o sa gasesti .

 

Deci esti fericit ca o sa canti la chitara dar o sa urasti locul de munca !!!

 

Asa ca meseria este una locul de munca poate fi cu totul altceva din punct de vedere al satisfactiilor ......

 

Dac ai un loc de munca bun cu retributie satisfacatoare ai si timp liber in care cu banii castigati i-ti poti permite sa sustii o trupa de amatori/hobby-sti.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Sa cant la chitara si mie imi place , ca de altfel (cred) tuturor de pe acest forum. Insa e cam tarziu sa-ti descoperi "vocatia" in ultimii ani de liceu, si sa incepi sa inveti acum, ai pierdut niste ani importanti si in 10 ani nu o sa poti recupera ceea ce ai pierdut pana la varsta asta. Pana la urma cantatul la chitara ramane un hobby , o pasiune....cel putin pentru mine .

Link to comment
Share on other sites

@winston, dar nu numai. Ca o curiozitate, Van Gogh a vandut un singur tablou in timpul vietii, si pe ala fratelui sau. Mergand pe un fir logic, nu era un pictor profesionist, pentru ca nu se intretinea din pictura. Pfff. Succes in meseriile voastre!

 

Valabil numai pentru cine nu face distinctie intre secolul XIX si secolul XXI, cel putin in privinta evolutiei notiunii de profesiune pe fondul democratizarii/masificarii societatii.

Dar hai sa compartimentam si pentru Karpi: in toate domeniile exista loc si dezirabilitate pentru vizionari, deschizatori de drumuri, autori de opere avangardiste, creatori care gandesc dincolo de granitele curentului cultural dominant, actual si care, prin urmare, nu satisfac asteptarile publicului larg si, regretabil, de multe ori nu sunt remunerati in timpul vietii.

Cu toate acestea, un muzician care creeaza in limitele curentului dominant si care, prin urmare culege laurii de la un public mai larg impreuna cu banii pe vanzari de bilete, CD-uri s.a. - cu care isi poate cumpara painea cea de toate zilele - este un artist profesionist. Poate fi unul mediocru, sau poate fi chiar bun - cu mentiunea ca nu e revolutionar - dar artist in orice caz; profesionist pentru ca, repet, isi castiga existenta ca urmare a aplicarii cunostintelor detinute in domeniul respectiv de activitate.

Punctual, oricare Van Gogh de secol XXI se numeste un pictor in timpul liber. Iar o intreaga breasla de Van Gogh, asa cum par a dori unii romantici fortat-elitisti, inseamna extinctia breslei.

 

O alta perspectiva:

Daca, dupa cum spunea Karpi, "hobbyistii sunt sufletul miscarii [psihicul breslei n.a.]", fantomatici, intangibili, atunci dupa cum a uitat sa spuna Karpi "profesionistii sunt corpul fizic al breslei" materiali, telurici. In cheie dualist-carteziana (care nu ar fi chiar abordarea cea mai fericita, dar lucram cu materialul clientului), un element fara celalalt nu are sens.

 

 

intru adevar = intr-adevar, iar nu "intradevar"; la fel cum intru o = intr-o, iar nu "intro"; ai o explicatie mai buna ?

Link to comment
Share on other sites

ps mai verifica cu intradevarul ala ;)

 

E doi cuvinți, bããã!!!

 

On-topic: Fiecare gandeste cum vrea. Personal consider ca idealistii astia care au vazut prea multe filme hollywoodiene si cred ca pot face orice daca le place, traiesc in globul lor de sticla, iar cand asta se sparge se trezesc intr-o lume care li se pare foarte rea... Na, acum depinde unde ne intalnim in cativa ani din acest moment. Unii vor fi pe scena, altii la metrou, au bagat net de mare viteza acolo, ne-auzim ;).

Edited by Gojira
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest Victorius

Salut domnilor, eu cred ca profesionist e cel care isi cunoaste profesia. In cazul nostru, eu as numi un profesionist pe cineva care cunoaste muzica, teoria muzicala, are talent, etc. Faza cu "isi castiga bucata de paine" sau nu din asta, nu denota profesionalismul.

 

Iar pentru cel care a deschis threadul, pot sa ii spun ca au fost oameni care s-au apucat si mai tarziu de muzica. Eu te-as sfatui sa mergi la un profesor de muzica sa te asculte si sa te evalueze, el iti va spune daca se merita sa incepi drumul asta.

 

Din secolul 19 si pana acum, nu s-au schimbat multe, cel putin in Romania. Oamenii de arta o duc greu, poate mai greu decat atunci. Trebuie sa ai o chemare mai puternica decat dorinta de a duce un trai decent, puterea de a continua...multi artisti "traiesc" din aplauze, neavand nicio satisfactie financiara.

D'apoi noi?

 

Multe talente au fost nevoite sa plece in strainatate pentru a fi apreciate, ca in tara lor erau invizibili. Da, trebuie sa-ti placa meseria pe care o alegi, asta in cazul in care ai cu ce trai pana vei ajunge sa traiesti din muzica.

Link to comment
Share on other sites

... poate ca d'aia scrie la trupa "my bedroom :))"

 

revenind la deja foarte interesanta polemica despre cum un chitarist trebuie sa isi faca banii din chirurgie plastica, v-as invita sa indicati un chitarist mare care a facut altceva in afara de muzica (sau care face).

ori, scuza asta cu "nu se poate trai din muzica, mai bine o faci de hobby" devine un pic demna de mila, inlocuind un mult mai sincer "nu sunt in stare sa fiu cel mai bun, si prefer sa stau in banca mea si sa fiu bun in altceva"

 

cat despre remarca cu secolele, sunt fara cuvinte :-??

Link to comment
Share on other sites

... poate ca d'aia scrie la trupa "my bedroom :))"

 

revenind la deja foarte interesanta polemica despre cum un chitarist trebuie sa isi faca banii din chirurgie plastica, v-as invita sa indicati un chitarist mare care a facut altceva in afara de muzica (sau care face).

ori, scuza asta cu "nu se poate trai din muzica, mai bine o faci de hobby" devine un pic demna de mila, inlocuind un mult mai sincer "nu sunt in stare sa fiu cel mai bun, si prefer sa stau in banca mea si sa fiu bun in altceva"

 

cat despre remarca cu secolele, sunt fara cuvinte :-??

 

Chitaristi mari care au facut altceva sunt multi. Hammett a lucrat la Burger King, BB King a fost tractorist, iar exemplele pot continua.

Asta e problema TV-ului si internetului, iti da impresia ca exista doar succes. Pe langa astia mari, sunt de sute sau mii de ori mai multi care au incercat sa-si urmeze visul si au ajuns foarte rau. Chitaristi celebri care pot trai din muzica sunt putini. Cel mai probabil nu sunt nici cat populatia unui orasel mai micut din Romania. Ideea de a porni la drum numai pentru a-ti gasi un loc in acel orasel, mi se pare extraordinar de greu realizabila.

La noi din tara, foarte multi chitaristi traiesc din altceva, nu din cantat. Iar aia care traiesc din cantat, sunt nevoiti sa se scalambaie prin reclame si pe la show-uri idioate ca sa aiba un venit mai consistent.

Asta e societatea in momentul asta. Cu ceva timp in urma, probabil lucrurile puteau fi mai simple, insa acum nu prea...

Nu am spus ca sa faca banii din chirurgie plastica daca visul lui e sa fie chitarist. Dar s-ar putea, de exemplu, ca un chitarist sa urmeze Facultatea de Electronica, sa zicem. E un lucru care l-ar putea ajuta si daca ar deveni un chitarist celebru si daca nu...

 

In orice caz, toata discutia a pornit de la un fapt concret. Un liceean care s-a gandit ca i-ar placea sa cante la chitara. Nu a studiat temeinic instrumentul, nu stie sa-l foloseasca prea bine, insa se gandeste ca poate l-ar ajuta o scoala de muzica. Nu vorbim nici macar despre un hobby in cazul asta. Dupa cum am spus, marii chitaristi n-au rupt bancile conservatoarelor. Si aia care le-au rupt, s-au dus la scoli foarte bune, nu in Romania, la profesorii saraci si fara chef de predat. Partea cu cantatul poate incepe ca hobby si poate sfarsi ca meserie. Partea mai proasta e cand vei fi sigur ca faci o cariera din asa ceva si ajungi sa devina un hobby...

 

Van Gohg o fi vandut un singur tablou, insa iti pot arata pictori care vand si 2 tablouri pe zi si abia traiesc... Aia nu apar in carti si nici la TV, asta nu inseamna ca nu exista.

Link to comment
Share on other sites

Sustin din plin ceea ce ti-au zis ceilalti, si mai ales karpi. :) Cauta sa inveti cat mai bine la scoala, invata o meserie serioasa care sa iti asigure traiul, ca in romania mai ales ca si chitarist nu stiu ce sanse ai; oricum, e mult mai frumos si mai bine sa canti din pasiune decat constrans de situatie, ca un mercenar; nu cred ca ti-ai dori prea mult sa-i faci solourile lui adi minune sau ceva similar...un lucru facut din pasiune si neconstrans de considerente financiare va iesi mult mai bun...

Edited by adrian_mirea
Link to comment
Share on other sites

Credinta se aplica la biserica.

In viata reala daca mergi pe mana credintei ajungi sa iti blestemi zilele.

In America biserica Luterana promoveaza muzica. Sa nu va mire cati negrotei stiu sa cante. Si chiar foarte bine. La noi biserica are alte prioritati... Strangem bani pentru catedrala. Si promovam manelele la proTv.

Edited by SorinT
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest Grid927

Bai tristilor. Lasati baiatul in pace. Daca voi sunteti niste frustrati care visati la Rock dar sunteti prea blazati ca sa mai faceti ceva nu omorati orice speranta.

 

Gigele tata, e greu. Sa traiesti din muzica e foarte greu mai ales la noi. Poate o sa se mai schimbe ceva in viitor da' tot greu o sa fie. Pe de alta parte daca tie asta iti place investeste tot ce ai in treaba asta si fi deschis ca sa nu ratezi oportunitatile. Nu stiu sa iti spun daca Conservatorul e cea mai buna idee. Canta unii de rup normele fara nici un Conservator si o duc si bine. Ideea e sa canti cum simti nu cum iti spun niste prafuiti. Pune suflet si pasiune si sigur o sa iti iasa ceva. Nu te mai uita in gura "chitaristilor" astora care situ toata teoria muzicala si cuvinte fancy da' lucreaza la ca "key account manager" sau cine stie ce altceva.

 

Cel mai bun exemplu il de la un prieten. Ii placea sa se joace pe calculator. Pasiunea lui erau jocurile. A ajuns la 30 de ani si se joaca in continuare si traieste foarte bine din asta si cel mai important face ce ii place. Lucreaza la o firma care mange-uieste o platforma pentru competitii de jocuori online.

 

Asa ca ia-ti bacul, ia-ti o electrica, gaseste-ti prieteni cu care sa faci jam-uri, invata, asculta si canta cum iti place tie si da-i inainte. Avem nevoie de oameni dispusi sa mearga pana in panzele albe ca sa se faca auziti ca sa mai avem si noi niste produse muzicale de calitate si nu cacaturi gen Mr. Saxo Beat.

 

Daca ai chemare si talent nu e nici o data prea tarziua. 2 daca ajungi la vreo scoala de muzica sa nu te pierzi in triade si miade si reguli si alte baliverne. Muzica se simte nu se calculeaza.

 

iete

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.