www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

O Intrebare *


Guest sony
 Share

Recommended Posts

Buna seara! As dori sa va adresez o intrebare si daca se poate sa imi si raspunda cineva din domeniu la ea.

Am 17 ani, si doresc sa dau la facultatea de muzica[iau lectii de canto de mica si de pian] insa nu sunt la un liceu cu profil, in consecinta nu stiu teorie. Intrebarea mea ar fi daca am sanse sa pot recupera si sa ma pregatesc pt examen. Stie cineva exact care este teoria ce se cere pt examen. Multumesc, astept raspuns

Link to comment
Share on other sites

intra aici http://www.unmb.ro/ si dai: ->oferta educationala -> Licenta (si aici, ori la FIM, ori la FCMPM alegi "Admitere")-> Brosura de admitere;

Eh, acolo scrie, la fiecare sectie ce se da la admitere; asa, vei sti ce sa pregatesti incat sa intrii cu bine cand vei da admiterea:)

Si eu sunt in aceeasi situatie, pt ca nu am liceul de muzica, dar am reusit sa intru anul acesta pentru ca colegul meu de trupa este in prezent anul 3, ne-am uitat pe brosura ce se cere exact, mi-a aratat, si am reusit sa intru.

Si mai este ceva: inainte de admitere, sunt niste pregatiri care le ofera facultatea, gratuit; trebuie doar sa te interesezi devreme ca sa nu le ratezi. (well, eu am vorbit de UNMB Bucuresti, evident:)) ).

Am avut intradevar: un solfegiu la prima vedere de 8 sau 16 masuri(nu mai stiu exact), in cheia sol, in afara de ultimele 2 masuri care erau in cheia fa; auz: intervale(simple: prima, secunda, terta, etc.) de recnoscut si intonat dupa pian), acorduri(major, minor, marit, micsorat - in cele 3 stari: stare directa, rasturnarea 1, rasturnarea 2), ceva teorie bazata pe construirea unei variante la o gama(armonica sau melodica) si prezentarea unor compozitii. Mentionez ca eu am dat la Compozitie - Muzica usoara. Bafta!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.