www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cabinet 1X12"


Variant
 Share

Recommended Posts

Am terminat un cabinet pentru cineva care stie sa aprecieze calitatea :)

Lemn de brad de 25, "finger joint", adica mai pe romaneste imbinare in dinte de ... pieptene, zice mesterul meu lemnar

Panouri de plywood de 14, suruburi doar la sipci.

Acoperit cu Tolex Bronco/Levant Red, grillcloth Fender Silver, etc.

Difuzor Celestion Vintage 30, made in England.

Cateva poze din timpul si la finalul lucrarii:

 

post-3928-0-18978500-1321113143_thumb.jpgpost-3928-0-30153600-1321113157_thumb.jpgpost-3928-0-47667000-1321113167_thumb.jpg

post-3928-0-76288900-1321113175_thumb.jpgpost-3928-0-49883700-1321113184_thumb.jpgpost-3928-0-17405600-1321113194_thumb.jpg

Din cauza blitzului rosul nu se vede in poza cat de frumos e ... in realitate e mai inchis putin, superb.

Cred ca am sa fac si un amp cu tolex de asta.

Sunetul ... nebunie! rulez.gif

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

Am terminat un cabinet pentru cineva care stie sa aprecieze calitatea :)

Lemn de brad de 25, "finger joint", adica mai pe romaneste imbinare in dinte de ... pieptene, zice mesterul meu lemnar

Panouri de plywood de 14, suruburi doar la sipci.

Acoperit cu Tolex Bronco/Levant Red, grillcloth Fender Silver, etc.

Difuzor Celestion Vintage 30, made in England.

Cateva poze din timpul si la finalul lucrarii:

 

post-3928-0-18978500-1321113143_thumb.jpgpost-3928-0-30153600-1321113157_thumb.jpgpost-3928-0-47667000-1321113167_thumb.jpg

post-3928-0-76288900-1321113175_thumb.jpgpost-3928-0-49883700-1321113184_thumb.jpgpost-3928-0-17405600-1321113194_thumb.jpg

Din cauza blitzului rosul nu se vede in poza cat de frumos e ... in realitate e mai inchis putin, superb.

Cred ca am sa fac si un amp cu tolex de asta.

Sunetul ... nebunie! rulez.gif

 

 

frumos a iesit, am construit si eu recent un 1x12 si un 2x12 tot din brad, desi am auzit ca nu e chiar o alegere buna pt difuzoare, eu zic ca suna decent si e si mai usor decat pal sau mdf-ul....ce adeziv sa folosit la lipirea tolex-ului??? eu le-am baituit si le-am dat cu lac nu le-am imbracat in material da poate n-ar fi rau....

Link to comment
Share on other sites

Am uitat eu :), a fost facut cu lemn de tei, initial era vorba de brad dar am optat pentru tei, un lemn mai curat decat bradul, insa la fel de usor.

Suna super bine, dar conteaza si difuzorul, binenteles, si ce-am pus noi e difuzor!

Tolexarea nu e usoara daca vrei sa iasa profi, e munca multa si atentie la detalii.

Link to comment
Share on other sites

Am uitat eu :), a fost facut cu lemn de tei, initial era vorba de brad dar am optat pentru tei, un lemn mai curat decat bradul, insa la fel de usor.

Suna super bine, dar conteaza si difuzorul, binenteles, si ce-am pus noi e difuzor!

Tolexarea nu e usoara daca vrei sa iasa profi, e munca multa si atentie la detalii.

 

mi se parea mie ca e prea "curat" lemnul sa fie brad :)

tei-ul e cu totul altceva intradevar, da pt astia mai saraci e bun si bradul :)

Link to comment
Share on other sites

cabul asta rosu ca sangele, mie imi revine! :D va tin la curent si cu sampleuri comparative cu cele 3 caburi pe care le am pe la sala. un orange, cabul asta, si inca un variant 1x12.

 

Chiar vroiam sã cer cotele de gabarit, însã dacã zici ca pui sample comparative mai aºtept, numa' sã spui, te rog, dacã ºi celelalte sunt complet închise în spate, ca ºi ãsta....

Link to comment
Share on other sites

Chiar vroiam sã cer cotele de gabarit, însã dacã zici ca pui sample comparative mai aºtept, numa' sã spui, te rog, dacã ºi celelalte sunt complet închise în spate, ca ºi ãsta....

 

pai celalalt cab Variant e ob dar orange e closed,doar ca e 2x12. voiam sa fac oricum comparativul chiar daca sunt diferente de tip doar ca sa aleaga colegii de pe forum ce le place mai mult. si difurile difera, Variant-ul ob de ex are un eminence de 120w, orange 2x12 closed are jensen c12Q, iar oul de paste are vintage 30.

 

sapt asta o sa pun. ampul pe care il voi folosi este un head Variant Deluxe Reverb 20w care dupa un an de folosinta inca imi lasa apa in gura.

Link to comment
Share on other sites

Chiar vroiam sã cer cotele de gabarit, însã dacã zici ca pui sample comparative mai aºtept, numa' sã spui, te rog, dacã ºi celelalte sunt complet închise în spate, ca ºi ãsta....

 

iata sampleurile,

 

am cantat putin ca nu prea am avut timp de teste, si nici nu am cantat ingrijit... dar iti poti face o idee de cum suna fiecare cab. diferentele sunt usor de remarcat.

 

ampul este deluxe reverb by variant, chitara este epi emperor swingster cu doze wcr. setarile de pe amp sunt identice inclusiv volum.

 

sampleurie sunt trase cu shure sm 57 beta prin placa de sunet (canal cu preamp) direct in reaper fara nici un efect, gate sau altceva,

 

ce iti place de aici?

orange CB jensen 2x12.mp3

variant CB celestion 1x12.mp3

variant eminence OB 1x12.mp3

Link to comment
Share on other sites

1.celestion ( s-ar fi auzit mai bine cu mai putine inalte )

2.eminence ( s-ar fi auzit mai bine cu ceva mai multe inalte)

3.jensen ( no comment :) )

 

testul e concludent exact pt ca nu ai schimbat setarile amp-ului ! oricum foarte misto suna plus ca arata genial acest cabinet ! numai succese

Link to comment
Share on other sites

Foarte concludent testul, tonul de blackface este cel mai bine pus in valoare de jensen, din pacate constructia tip closed back a cabinetul ia din caracterul amplificatorului, dupa cel mai ok pare Celestion, ultimul fiind Eminence care pare o copie de Greenback dupa tonalitate. Eminence-ul mi se pare exact opusul difuzorului traditional de DRRI, are multa medie si destul de putina definitie in medii inalte si inalte.

Link to comment
Share on other sites

iata sampleurile,

 

ce iti place de aici?

 

:) Faine ! Faine ! Fiecare e ok pe sound-ul ei.

Mie personal îmi plac toate ! N-am ce sã comentez ºi nici preferințã clarã pe una anume...

 

Aº zice numa' cã ai parcã un uºor "hârâit" pe zona de de baºi, dar probabil din captare, cã apare la toate trei...

 

Probabil, diferențe notabile ar fi apãrut dacã încercai ceva la volum mare...some powerfull shit ...:rulez:

Link to comment
Share on other sites

:) Faine ! Faine ! Fiecare e ok pe sound-ul ei.

Mie personal îmi plac toate ! N-am ce să comentez şi nici preferinţă clară pe una anume...

 

Aş zice numa' că ai parcă un uşor "hârâit" pe zona de de başi, dar probabil din captare, că apare la toate trei...

 

Probabil, diferenţe notabile ar fi apărut dacă încercai ceva la volum mare...some powerfull shit ...:rulez:

 

Asa e, e un harait acolo. e din cauza urechii mele. Am ridicat volumul ampului pana la limita breakup-ului, ce se aude ca harait e de defapt inceput de finale saturate. Ar fi trebuit sa nu stau la nivelul ala, sa ma duc sub sau peste el, ca asa cum e acum, pare ca e o problema :D

 

Si da, asa e, la volum mare incepea si lemul sa rezoneze si se simteau si mai bine diferentele. La volumul la care am tras, lemnul cabinetului il auzim doar pe fregventele joase, ce se aude in rest e difuzorul. Era 1 noaptea cand faceam testele, iar sala mea e la subsolul unui bloc vechi de caramida (betonul blocurilor noi izoleaza mult mai bine). Chiar daca am izolat cu 4 straturi de rigips si doua usi si decuplari etc., tot mai trece putin basul la vecini (toba mare si cazanul ies din sala, putin, nu mult, dar la unu noaptea parca nu as fi vrut sa risc sa ma trezesc cu vreo baba la usa. Cum se folosesc canarii la detectarea radiatiilor sau cutremurului pt ca sunt sensibili, asa reactioneaza vecinii mei la cel mai mic zgomot.

 

Orange 2x12 CB Jensen C12Q - 2x35 W 8 ohm

Va trebui sa ma crezi pe cuvant ca nu rezoneaza deloc. E un cabinet care nu coloreaza sunetul. Peretii sunt f grosi (grosime dubla fata de un cab "normal" sa zicem Fender sau Marshall) . 2x12 ar trebui sa aiba 21-24 kg dar asta cantareste 28 de kg - cat u n 4x12, e multa masa acolo si nu prea misca nimic. Probabil cu un amp mai puternic si difuri mai mari o sa mai miste ceva.

 

Variant 1x12 CB - Celestion V30 60W

Asta in schimb coloreaza sunetul (asta a fost si dorinta initiala, am vrut si ceva opus orange), e viu si mai devreme aseara am dat mai tare in el si rezoneaza. Suna plin, cinstit, (imi place cel mai mult) dar orange are mai mult bottom end pt ca sunt doua difuri si e mai mare. Bssswood (tei-ul) se pare ca are un rol aici, nu stiu cat, dar i-a iesit f bine cabul. Drive-ul suna f bine pe cabul asta. (tot pe cuvant sa ma credeti) :)

 

Variant 1x12 OB - Eminence 120W (am uitat ce model e diful)

Este aerat, basii nu sunt asa de compresati. Lemul cabului, placaj? (corecteaza-ma iulian daca gresesc) nu prea coloreza diful fiind OB. ce se aude in inregistrare la vol mediu se aude si la vol mare. eminence e mai aproape de celestion decat de jensen ca si sunet, e mai pentru gigi difuzorul. Cred ca ar suporta f bine hi gain, avand mediile mai pronuntate. (eu ne fiind orientat spre stiluri cu distoarse grele, cabul ramene nexploatat)

Edited by TheStrat
Link to comment
Share on other sites

adevarul e ca toate suna bine, depinde f mult de preferinte ! azi noapte ascultam la volum mic, acum am dat un pic mai tare si mi-a placut un pic mai mult jensen si un pic mai mult eminence decat aseara dar cumva ramane la fel clasamentul :) ... e misto cand ai de unde alege :rulez:

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Un cabinet pentru mine, cu Celestion Classic Lead 80 in el, tot lemn de tei, de 22mm acum, in rest e acelasi tolex ca la cel de mai sus, dar alt grill-cloth, mi-a placut mie asta white stripe. A trebuit sa fac literele negre ca nu prea se mai vedeau pe alb ...

 

post-3928-0-86508600-1337239430_thumb.jpgpost-3928-0-69536000-1337239442_thumb.jpgpost-3928-0-84978400-1337239452_thumb.jpg

 

Pozele arata cam rau pentru ca sunt fara blitz, care tocmai se ... :(

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Guest BLUETUNNER

De unde ai facut rost de tolex pentru a inveli cabinetul? Apropo, ai facut treaba foarte buna!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.