www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Amplificator 3-4W Cu Tuburi


florinmarinoiu
 Share

Recommended Posts

Buna seara tuturor.

 

 

In urma cu cateva zile,uitandu-ma pe forum la Mica Publicitate am vazut asta : http://forums.rgc.ro/topic/64616-vand-vand-carcasa-combo-peavey-solo/ .

Am cumparat-o si m-am apucat sa construiesc un amplificator dupa schema data pe AX84 varianta Hi-Octane.Asta pentru ca aveam majoritatea componentelor:

-transformator alimentare din radio Traviata;

-transformator iesire tot de Traviata:

-doua tuburi 6N2P si o finala 6P14P noi noute,la cutie.

Am sa pun niste poze sa vedeti ce am facut in cateva ore de munca:

-sasiul a fost cam "sifonat",arata cam asa:

post-12729-0-55108900-1320531365_thumb.jpg

-l-am aranjat putin si am inceput sa decupez:

post-12729-0-21898500-1320531453_thumb.jpg

post-12729-0-86344400-1320531554_thumb.jpg

-apoi am trecut la prinderea componentelor pe sasiu:

post-12729-0-94660100-1320531664_thumb.jpg

post-12729-0-35878100-1320531684_thumb.jpg

Cam atat am facut eu azi in vreo 4 ore de munca(oricum am trecut de partea grea:mecanica,urmeaza lipirea componentelor care este mult mai usoara).

Am sa vin cu noutati si poze cu fiecare etapa a realizarii proiectului.

Orice parere,sfat sau critica este binevenita din partea voastra.

 

Cu respect,

Florin.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Parerea mea este ca , totusi , ar trebui sa cauti niste ECC83 . 6N2P nu sunt foarte stabile pt rapoarte de amplificari mari si nici nu au u(miu) 100. Fiind vorba de clasa A , tolerantele componentelor care vrei sa le folosesti devin foarte importante .

Parerea dvs. este binevenita deoarece sunt incepator in ale tuburilor.

Am ales aceste tuburi pentru ca le am noi noute si am vazut in mai multe locuri,pe net, ca ar fi o echivalenta intre 6N2P,12Ax7 si ECC83.In acest caz,am sa fac conexiunile filamentelor in asa fel sa le pot modifica usor cand am sa trec la ECC83.

 

Va multumesc,

Florin.

 

Rãmâi în aceeaºi carcasã ºi în dif de 8" ?

Da.Asta a fost si ideea:un combo mic cu tuburi pentru "joaca",sa il pot folosi acasa fara a deranja prea mult vecinii.

Link to comment
Share on other sites

am vazut in mai multe locuri,pe net, ca ar fi o echivalenta intre 6N2P,12Ax7 si ECC83.

Singura diferență dintre 12AX7 și ECC83 e nomenclatura. Dacă diferențele (în afară de filament) dintre acestea și 6Н2П sunt mai semnificative decât toleranțele obișnuite ale aceluiași model poți discuta cu cei care stau de obicei cu nasul în lămpi :D Oricum nu-i rău să încerci mai multe modele.

 

 

am sa fac conexiunile filamentelor in asa fel sa le pot modifica usor cand am sa trec la ECC83.

Asta e mereu o idee bună.

Edited by FiveseveN
Link to comment
Share on other sites

Pentru caracteristici asemanatore pe curba 6N2P au nevoie de ceva mai mult curent decat 12AX7 - pentru carcotasi ma refer la PSF - daca incerci sa faci acelasi bias la 12ax7 si la 6n2p o sa se observe urmatorul lucru: 6n2p saturaza mai devreme la tensiune si curenti asemanatori, in rest ... tot cam pe acolo sunt.

 

Oricum felicitari pentru realizare.

 

Cu respect,

Gabriel Tudoran

Analog Sound

Edited by AnalogSound
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

In seara asta am legat filamentele si traseele de masa.Am "aprins" lampile si am facut o proba etajului final cu sunetul din calculator.Nu are brum deloc.Doar daca lipesc urechea de difuzor se aude foarte putin,aproape imperceptibil.Se aude foarte bine,tare si clar.Deja se simte caldura sunetului de lampa :rolleyes: .

Asa cum am promis,cateva poze:

post-12729-0-20129600-1320610477_thumb.jpg

post-12729-0-75801900-1320610495_thumb.jpg

De maine incepe o noua saptamana de munca si nu o sa mai am asa de mult timp sa lucrez la amplificator decat "printre picaturi".

Oricum am sa va tin la curent cu evolutia lucrarii.

 

Sa auzim de bine,

Florin.

Edited by florinmarinoiu
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Buna Seara.

 

Am reusit in cateva zile sa termin constructia amplificatorului:

post-12729-0-75461500-1321040558_thumb.jpg post-12729-0-13899000-1321040577_thumb.jpg post-12729-0-91081000-1321040595_thumb.jpg.

Totul a decurs perfect,a functionat din prima.Ce pot sa spun este ca suna bine,mai trebuie sa modific ceva valori prin corectorul de ton,sa obtin un sunet mai pe placul meu(suna foarte aproape de ceea ce vreau).

Am o singura problema:Nu pot scapa de un zgomot de fond-un fel de brum care mai de graba provine de la amplificarea prea mare decat de la retea.M-am consultat cu Viobio si am reusit sa reduc ceva din acel zgomot(am eliminat C16 si am marit valoarea lui R24 la 10K,schema este: http://www.ax84.com/...tane_101004.pdf ),insa nu l-am eliminat definitiv.Tin sa precizez ca fata de schema originala,transformatorul de alimentare nu este construit ca acolo, adica nu are in secundar 2X214V,ci doar o infasurare de 225V.Am folosit redresare monoalternanta(am incercat si cu punte,redresarea tensiunii de filament-aceleasi rezultate).Oricum amplificatorul se poate folosi fara nicio problema,doar ca ma "racaie" pe mine aceasta chestie.

Astept parerile voastre.

 

Cu respect,

Florin.

Edited by florinmarinoiu
Link to comment
Share on other sites

Banuiesc ca stii ca ai schimbat foarte mult comportamentul primului etaj prin acea modificare, in general nu prea se reduce asa mult gainul in primul etaj, pt ca acesta lucreaza cu semnalul cel mai mic. Ai schimbat mult si voicingul preampului, cond de 0,68 iti dadea un boost de medii inalte specific distorsului de "marshall". Masoara de curiozitate tensiunea de pe primul catod, daca ai peste 3V nu prea e OK.

Pentru brum incearca urmatorul trick, poate te ajuta: leaga infasurarea pt filamente prin cite o rezistenta de 100 ohmi la masa, sa creezi un fel de priza mediana. Eu recunosc ca nu am simtit la ampul facut de mine o diferenta sesizabila, dar din cite am citit se recomanda ca prima masura in cazul brumului.

Link to comment
Share on other sites

Doar o idee, incearca si pune un fir al infasurarii de filamete la masa ( la mine merge de fiecare data) - si ca o mica remarca, traful de iesire este putin cam aproape de traful de alimentare. Pentru a face un test incearca si muta (da jos de pe sasiu) traful de iesire si vezi daca se obtine o imbunatatire a SNR-ului. Nu ai spus totusi despre ce tip de zgomot este vorba, este broom de 50Hz este broom de 100Hz...all in all iti recomand sa incerci sa pui la masa o infasurare de filamente daca nu ai pus-o deja, iar daca ai folosit tuburi rusesti in preamp sper ca pinul 9 l-ai legat la masa.

 

Cu respect,

Gabriel Tudoran

Analog Sound

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Am incercat sa pun la masa infasurarea de filament si degeaba.Pinul 9 legat la masa.Zgomotul pare a fi de 50hz.Ca si cum ai tine mana pe firul cald dar atenuat mult.Chiar si fara chitara,cand cresc volumele de gain,zgomotul creste.Am sa incerc sa mut traful de iesire.

Multumesc de sfaturi.

Edited by florinmarinoiu
Link to comment
Share on other sites

Salut Viorel.

 

Am sa descriu in cateva cuvinte cum am facut traseul de masa.

Punctul de masa l-am facut in minusul primului consensator de filtraj C1.Aici vin urmatoarele trasee:

-masa mufei de intrare+carcasele potentiometrilor;

-minusul montajului(de pe rigleta);

-sasiul;

-firul de impamantare de la cablul de retea;

-un capat al infasurarii de 225V;

-un capat al infasurarii secundarului trafului de iesire;

-pin 9 V4;

-pin 9 V3.

Sper sa nu fi omis nimic.

 

 

 

 

 

-

 

 

Link to comment
Share on other sites

Recomandari pentru punctele de masa:

Nu lega masa etajului de putere la bus-ul de masa al preampului, ci direct la pct de masa din sursa. Ideal ar fi ca fiecare etaj de preamp si cel de putere sa fie legate la masa condensatorului din care preiei tensiunea de alimentare respectiva, iar acestea sa fie legate la sasiu in mod independent. Nu stiu daca merita efortul asta insa, incearca macar sa separi masa puterii de cea a preampului.

Masa de la mufa de alimentare nu trebuie legata la punctul de star grounding al circuitului, ci imediat la sasiu, printr-un fir cit mai scurt

Incearca sa deconectezi secundarul trafului de iesire de la masa, vezi ce se intimpla. In mod ideal acesta trebuie conectat la un pct de masa separat pe sasiu fata de restul circuitului.

 

Toate aceste recomandari si multe altele privind traseele de masa le gasesti aici: http://www.aikenamps.com/StarGround.html

 

Incearca sa identifici daca zgomotul provine din preamp sau din putere. Exista si cu master volume la minim? Creste daca ridici MV, dar daca inchizi gainul?

Link to comment
Share on other sites

Cu master volume la minim nu am niciun zgomot.Cand dau masterul la maxim,primul volum minim si deschid gain-ul se aude putin.Cu master la maxim,gain maxim si deschid primul potentiometru de volum zgomotul creste simtitor chiar daca nu am chitara bagata deci intrarea pusa la masa.

Edited by florinmarinoiu
Link to comment
Share on other sites

Bun, pai concluzia ar fi ca e vb de un zgomot care apare in primul etaj, sau, mai degraba, la intrarea celui de-al doilea, din cauza firelor de la primul potentiometru. Nu imi dau seama din pozele pe care le-ai pus cum ai legat firele de la primul pot si daca ai folosit fire ecranate asa cum e si in schema de pe ax84. Nu stiu daca e clar in schema, dar ecranul trebuie legat doar intr-un singur capat, nu in ambele.

Pe linga verificarea firelor care fac legatura intre pot si restul montajului incearca si sa inversezi amplificarea in primele 2 etaje, adica sa pui la loc cond din catodul primului etaj, impreuna cu rezistenta originala, si sa il scoti din al doilea. Mi se pare mai logic asa, ataci etajul 2 cu un semnal mai mare, cu SNR mai bun, si reduci amplificarea lui.

Link to comment
Share on other sites

Offf.Nu reusesc sa imi dau seama unde am gresit.Am verificat montajul de cateva ori.Este bine facut.Am verificat fiecare componenta in parte cu ohmetrul si capacimetrul.Am facut tot felul de trasee de masa.Acelas lucru,nicio schimbare.Am revenit la valorile din schema.Deocamdata il folosesc asa.La volume mici(cam pana la 1/2)zgomotul este abia sesizabil.Am sa vin cu o poza a montajului cu rezolutie mai mare.Poate vedeti voi gresala.In urmatoarele zile am sa incerc si cu ECC83 in loc de 6N2P.

Am sa va tin la curent.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Am pus si ECC83 si este cam acelas lucru.Sunetul este mai cald cu 6N2P.

Il folosesc acasa si zgomotul este insesizabil.Am pus si un procesor inainte(Boss GT8).Am obtinut niste tonuri incredibil de bune.

Am tot inregistrat,dar nu seamana cu originalul...

Cand o sa am ceva OK am sa postez.

 

Numai bine,

Florin.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.