www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Proiect Stratocaster


Octavian
 Share

Recommended Posts

De unde iei sprayul cu grafit?

 

In Oradea stiu un magazin cu echipamente electronice, se numeste "Dioda", dar am vazut cateva si pe net, desi nu prea merita deoarece e scump transportul ... (http://www.vitacom.r...e-ci-400ml.html sau http://www.quartz-el...cchk=1&Itemid=9). Inca nu am achizitionat, mai tatonez putin piata ...

Link to comment
Share on other sites

Ce ai comandat tu de la thomann gaseai pe ebay la jumate bani, dar ma rog, e optiunea ta.

Spray-ul de grafit e ok, dar sa ai grija ca murdaresete foarte tare si daca ajunge si pe vopseaua proaspata nu-l mai scoti.

Unde ai gasit banda adeziva de aluminiu? Stratul de lipici de pe verso e electo-conductor? Ca daca nu e putin mai complicat, bucatile trebuie conectate intre ele cumva...

Edited by alinu_tau
Link to comment
Share on other sites

Banda de aluminiu am cumparat-o de la un mic "metalo-chimice" de cartier cu 8,5 roni insa nu este conductoare pe partea cu adeziv.

Banda de cupru am gasit aici: http://www.germanele...ucts&pid=529532 (ca si o curiozitate, eu fiind din Oradea m-am dus la sediul firmei ca sa ma interesez de produs, eventual sa-l cumpar insa nu au pe stoc aproape nimic si totul se aduce "cica" din Germania. Bineinteles ca nu m-au putut lamuri nici daca partea cu adeziv este conductoare ... tipic romanesc ...).

alinu_tau: stiu ca ceea ce am comandat a fost mai scump ca si pret de achizitie insa nu platesc transport (am comandat printr-un magazin din Oradea), iar cu comisionul ma descurc eu cumva (foarte mic, aproape de zero).

 

Inca nu sunt hotarat cu ce sa ecranez corpul, ma mai documentez ...

Multumesc pentru sfaturi si pentru indrumari.

Edited by Octavian
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Cred ca cel putin deocamdata nu voi pune roller nut, desi m-am gandit si la aceasta varianta: http://www.thomann.d...ut_st_style.htm

Voi ramane la nut-ul confectionat de mine din alama (revin si spun ca cel putin deocamdata).

 

Intre timp am mai comandat un pickguard (http://www.thomann.d...g03w_sss_wh.htm), un set de accesorii (http://www.thomann.d...cessory_kit.htm) si un neck plate (http://www.thomann.d...r_neckplate.htm), pe care astept sa le primesc la inceputul saptamanii viitoare.

Corpul va ajunge acasa maine de la vopsit - deocamdata este ok, dar mai astept inca cel putin doua saptamani pana sa ma apuc de polisat. Cu aceasta ocazie voi face si o ecranare dar inca nu m-am decis ce sa folosesc (spray grafit, banda aluminiu sau banda cupru), desi inclin mai mult spre spray datorita usurintei in aplicare si a calitatilor superioare bandei adezive de aluminiu - cel putin din cate am inteles eu cu ocazia documentarii.

 

In continuare astept sfaturi si pareri si va multumesc pentru cele de pana acum.

 

Ceva noutati?:D

Link to comment
Share on other sites

Am montat-o cu vechile accesorii in afara de doua doza (Dimarzio HS2 bridge si HS4 neck).

Nu am slefuit si polisat inca corpul, deoarece astept pana la inceputul lui decembrie (termen la care sper in sfarsit sa primesc comanda de pe Thomann).

Am finalizat nut-ul (mi-a iesit mai bine decat credeam) action-ul este super ok.

Am ecranat-o provizioriu deocamdata cu folie autoadeziva de aluminiu (pentru a observa diferente) si nu are deloc hum ...

Mai am de facut mici setari fine dar per ansamblu sunt foarte multumit. Grif-ul este foarte comod pentru mana mea, iar scallop-ul este demential rulez.gif.

Nu am facut fotografii numai la final si pun cateva. Sper sa se vada cat de cat ...

post-15852-0-12598200-1320569357_thumb.jpg post-15852-0-58719700-1320569391_thumb.jpg post-15852-0-01834200-1320569426_thumb.jpg post-15852-0-83940200-1320569548_thumb.jpg post-15852-0-26166300-1320569605_thumb.jpg

 

Deocamdata nu am posibilitatea sa inregistrez dar in curand voi pune ceva sample.

Mai bibilesc putin la ea si astept noile piese.

Voi reveni cu noutati ...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Culoarea la chitara nu prea ai nimerito cum voiai banuiesc , da imi place ce vad, griffu e de zile mari,insa la inceput ziceai ca ai luat un squier afinity care s-a transformat peste noapte intr-un fender strat? cand am vazut pozele nu am putut sa nu ma gandesc la mister sufocater :

Edited by Deenman
Link to comment
Share on other sites

Deenman: nu a fost chiar peste noapte ... biggrin.gif am lucrat mai mult de patru luni si inca nu am terminat ... va iesi ceva "partocaster" cu asemanari yjm (nu o copie 100%) - asta era si scopul.

Cum spuneam mai sus, pun un sample inregistrat cu Audacity, fara prelucrari, direct in line in la PC (am folosit Marshall MG 15fxms pe canalul OD1 si o pedala Artec Cool Drive) - nu ascultati prea mult interpretarea pentruca m-am jucat putin, principal fiind sunetul (sound-ul). Se apropie de yjm ? (bineinteles ca mai am de lucru la chitara dar mult mai mult am de lucru la mainile mele ... thumbsup.gif).

 

sample.mp3

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Mi-am luat si eu , sa nu raman in urma, mai trebuie sa o scallopez la un mester priceput si aia e. Dozele-s hot noiseless ,nu cred ca vreau h3 sau fury-uri.

 

Fender Stratocaster Made in Mexico 2007 ,second. Mai trebuie sa-i dau un nume,pe langa scallop.

post-9712-0-86340300-1321551104_thumb.jpg

Edited by Deenman
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Nimic nou :D?

 

Deocamdata nimic. Inca nu am primit comanda (inca astept rabdator).

O desfac iarasi numai cand imi vin piesele de pe Thomann.

Ca si o paranteza am incercat sa las corzile cat de jos (low action) si am putin fret buzz pe tastele 19-21, pe corzile b,g si d (bineanteles ca am pastrat radius-ul si in bridge) - voi rezolva tot cand ma apuc si de corp. Truss rod - ul este functional si reglat corespunzator pentru acordajul pe care il folosesc (drop e) "parerea mea".

Voi revenii cand voi avea noutati ...

 

P.S. Multmesc inca o data pentru sprijin si sfaturi

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

George M. - "buba" aia este una din gaurile de la surubul (sau cum ii zice) de prindere a protectiei de pe spate - piesa pe care nu am montat-o inca si nici nu am de gand deocamdata.

 

Am tras ceva fara foarte multa calitate.

Am folosit chitara din post-ul acesta, o pedala Artec cool drive, un head Marshall MG15fxms pe canalul OD2 (iesirea de casti) si Reaper (am adaugat un cab simulator si un mic delay).

 

sampleYJM.mp3

 

P.S. Imi cer scuze ca i-am trimis mesaj lui George M. in legatura cu site-ul de unde am luat decalul, am incurcat destinatarul, asa ca: http://www.oldfret.com/vintage-stratocaster.htm

Edited by Octavian
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 5 months later...

Salut, felicitari de chitara. As avea o intrebare. Ce ce solutie trebuie sa dau pe freturi dupa...sau inainte de procesul de scalopare, si cat timp trebuie sa las pana sa dau iarasi, cu ce imi recomanzi s-o scalopez...cu ce o finisez...Sunt la inceput , am un gat de ,,aruncat'' dar sper sa nu fie nevoie. As aprecia foarte mult ajutorul tau. Multumesc

Link to comment
Share on other sites

"Fret" este piesa de metal pe care apesi coarda sa produci o nota. Pe astea nu trebuie sa dai cu nimic.

Daca ai vrut sa te referi la lemnul dintre doua fret-uri, adica dintre doua bucati de metal, daca ce vorba de fretboard de rosewood (palisandru) inainte nu trebuie sa dai cu nimic, dupa ce termini de scalopat dai cu lemon-oil, se gaseste de cumparat la magazinele de instrumente muzicale.

Daca fretboard-ul este din maple (artar) trebuie lacuit.

Edited by EugenRo2001
Link to comment
Share on other sites

"Fret" este piesa de metal pe care apesi coarda sa produci o nota. Pe astea nu trebuie sa dai cu nimic.

Daca ai vrut sa te referi la lemnul dintre doua fret-uri, adica dintre doua bucati de metal, daca ce vorba de fretboard de rosewood (palisandru) inainte nu trebuie sa dai cu nimic, dupa ce termini de scalopat dai cu lemon-oil, se gaseste de cumparat la magazinele de instrumente muzicale.

Daca fretboard-ul este din maple (artar) trebuie lacuit.

 

Da pardon, nu stiu unde mi-a fost capu'. In cazul meu este din artar. Adica, dupa ce termin de sapat nu trebuie sa dau cu lemon-oil si dupa sa-l lacuiesc?..Sau doar il lacuiesc direct dupa ce termin de sapat. Daca da...Cu ce fel de lac trebuie sa dau, si de unde pot face rost?. Multumesc mult.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.