www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Custom Vs Brand


Cristi V.
 Share

Recommended Posts

Sunt pe punctul de a achizitiona un amp pe lampi insa sunt destul de pretentios dar si cu putin bani . M-am gandit la optiunea de a imi face un amplificator la comanda ( am vb cu dl. Vaska ) . Ceea ce caut eu este un amplificator high gain iar ca si ton caut in genul unui ENGL Fireball sau a unui Mesa Boogie Dual rectefier sau Mark V .

 

Ca si buget am insa in jur de 500 E deci numai pot visa la un amplificator ca cel de mai sus .

 

Asi mai putea lua si amplificatorul de pe forum Laney gh100l .

 

Insa daca aceste amplificatoare facute la comanda de acesti electronisti de pe forum suna , sa nu zic identic ca este imposibil , dar foarte apropiat ca ton ca si un amp de ''firma'' de ce sa nu incerc varianta aceasta .

 

I-asi ruga pe cei care au probat amplificatoarele facute de colegii nostrii de pe forum sa lase un comentariu cu parerea lor insa de preferat sa fie un model de amp high gain mai modern nu gen Fender sau Marshall vintage .

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Desi sint in general sustinatorul tururor initiativelor locale, daca vrei high gain asa cum auzi la chitaristii seriosi, ia-ti amp facut de o firma care este specializata in asa ceva. Ampuri clean si crunch pot face multi, acolo plaja de "bun" este mult mai larga, cind e vb insa de high gain conteaza imens experienta in realizarea circuitului, a PCB-ului pentru controlul zgomotului, calitatea pieselor (in special traf-ul de iesire). Cu putin efort mai pui 100-200 Euro si te poti gindi la un Peavy 5150 (sau variatii ale lui) Mai conteaza si de ce putere ai nevoie, in functie de asta ai mai multe optiuni in banii astia.

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu daca e raspunsul pe care il cautai, dar eu daca as avea 500 euro si as vrea sa-mi iau un amp pe lampi pentru metale mi-as lua asta cu ochii inchisi:

http://www.thomann.de/de/peavey_6505_plus_112_combo.htm

 

P.S. Vad ca si Dragos a postat aceeasi chestie in acelasi timp cu mine. Tare ! :rulez:

Edited by varu' maftei
Link to comment
Share on other sites

Multumesc Dragos pentru raspuns . Intradevar nu conteaza sa ai numai schema unui amplificator de 2000 de e pe masa . Conteaza sa ai si piesele si experienta necesara . Chiar si Overdrive mi-a spus ca deja la un amp high gain se complica treburile . De la un amp cu clean si cruch pana un high gain amp e diferenta mare .

 

Dl. Vaska spunea ca el face copii de Mesa Boogie Dual Rectefier insa nu stiu cat de mesa boogie va suna . In mod normal totul ar trebui probat insa orasul in care stau ma limiteaza total din acest punct de vedere .

 

 

 

 

 

Nu stiu daca e raspunsul pe care il cautai, dar eu daca as avea 500 euro si as vrea sa-mi iau un amp pe lampi pentru metale mi-as lua asta cu ochii inchisi:

http://www.thomann.d...s_112_combo.htm

 

P.S. Vad ca si Dragos a postat aceeasi chestie in acelasi timp cu mine. Tare ! :rulez:

 

Da asa e , de ceva vreme m-am gandit la aceasta optiune .

Link to comment
Share on other sites

Ar mai fi urmatoarele variante insa eu nu le-am testat de aceea astept si cateva pareri .

 

http://www.thomann.de/ro/bugera_6262212.htm - Bugera 6262 , varianta combo

 

http://www.thomann.de/ro/bugera_333xl212.htm -BUGERA 333XL-212

 

http://www.thomann.de/ro/laney_gh100l_02.htm - de pe forum cu 20 mil - insa in cazul acesta ar insemna ca trebuie sa mai investesc intr-un cabinet

 

- totusi sunt un pic cam puternice pentru mine , 100w si 120w .

 

 

Link to comment
Share on other sites

O opinie strict personala .

Peste 50% din timpul alocat proiectarii unui amp (mai ales daca este clona ) este alocat studiului sunetului . Dupa ce stii ce vrei si la ce sunet vrei sa ajungi , se discuta despre schema . Dupa care se formeaza un cerc vicios intre design-ul circuitului (ca este PCB sau point-to -point), modul in care se monteaza si schema care o alegi pt dezvoltare.

Poti sa montezi amp-ul la Overdrive,Vaska sau oriunde dar trebuie sa stii exact ce vrei si de ce anume depinde calitatea sunetului dorit de tine. Dass101 a subliniat importanta trafului de iesire. Calitatea componentelor este deosebit de importanta dar daca nu ai traf-ul de iesire care trebuie, ai facut primul pas catre compromis.

Daca ai pretentii pt sunet, bugetul la care te-ai gandit , sigur va sari peste valoarea amp-urilor gasite de tine , la Thomann . Un traf de iesire pt Mesa reprezinta cel putin 20% din valoarea unui Peavey sau Bugera .

Succes!!!

Link to comment
Share on other sites

Ar mai fi urmatoarele variante insa eu nu le-am testat de aceea astept si cateva pareri .

 

http://www.thomann.de/ro/bugera_6262212.htm - Bugera 6262 , varianta combo

 

http://www.thomann.de/ro/bugera_333xl212.htm -BUGERA 333XL-212

 

http://www.thomann.de/ro/laney_gh100l_02.htm - de pe forum cu 20 mil - insa in cazul acesta ar insemna ca trebuie sa mai investesc intr-un cabinet

 

- totusi sunt un pic cam puternice pentru mine , 100w si 120w .

 

Pe langa ce au scris colegii as mai adauga si faptul ca indiferent inspre ce te'ai orienta (poate de ex si amp "mai putin high gain" dar fortat cu ceva padala) important este si prin ce difuri/cabinet il pui in valoare. Deci, parerea mea e ca iti trebuie un cabinet sau combo cu minim 2 difuri de 12. Cam cum e vorba...no pain; no high gain :D

Testeaza pe unde poti si te hotarasti, oricum sanse is destule sa'ti schimbi gusturile in timp

Bafta la alegere :rulez:

Link to comment
Share on other sites

Nu ne-ai spus de ce putere ai nevoie. La ce intentionezi sa il folosesti? Da si citeva exemple de ce ti-ai dori (trupe sau chitaristi de care vrei sa te apropii)

Nu iti lua Bugera, ampurile nu suna rau, dar pina la urma iesi mult mai bine pe termen mediu si lung cu un amp "serios"

Despre Laney nu stiu mare lucru, sint ampuri in general apreciate, insa nu stiu sa fie un etalon in zona de high gain modern.

 

Am vazut acum ca in general te-ai orientat catre combouri. Aici te intreb din nou la ce intentionezi sa il folosesti, un combo pe lampi de 1x12 este FOARTE greu, iar unul de 2x12 este practic imposibil de carat fara un road case cu roti sau ceva de genul asta.

Edited by dass101
Link to comment
Share on other sites

Nu ne-ai spus de ce putere ai nevoie. La ce intentionezi sa il folosesti? Da si citeva exemple de ce ti-ai dori (trupe sau chitaristi de care vrei sa te apropii)

Nu iti lua Bugera, ampurile nu suna rau, dar pina la urma iesi mult mai bine pe termen mediu si lung cu un amp "serios"

Despre Laney nu stiu mare lucru, sint ampuri in general apreciate, insa nu stiu sa fie un etalon in zona de high gain modern.

Da asa e . Pai momentan nu cant in nici o trupa . Cant acasa insa nu stau la apartament stau la casa deci nu e chiar asa nasol din punctul de vedere al inervatului vecinilor . Pe viitor , sper sa se iveasca oportunitatea sa cant intr-o trupa dar in momentul de fata nu . Pentru mine 30 W sunt mai mult decat suficienti dar vand ca majoritatea sunt ori 50-60w ori 100-120w .

 

 

Stilul care vreau sa il adopt e undeva intre death metal , progressive / technical metal . Un pic de Death , de Dream Theater de Obituary ; dar nu numai pentru atata , si ceva mai frumusel mai bluesy gen - Andy Timmons . Ce NU caut este acel sunet intepat gen unele Marshall . Caut un ton plin de gain in genul ENGL fireball 100 , sunetul sa fie compresat (mai ales la partea de solo pentru partile rapide ) mai saturat dar si brutal . Sincer imi e cam greu sa explic in cuvinte tonul care il vreau .

 

 

Link to comment
Share on other sites

iti recomand sa incerci sa cumperi un amplif de pe ebay. exista unele MESA BOOGIE la preturi de 400 $ si sunt imbatabile ! Nu stiu ce putere ai avea nevoie de la un amplif, dar iti recomand modelul STUDIO 22 de la Mesa Boogie. eventual 50 Caliber.

 

asta daca vrei un amplif de high gain pe lampi ! nu prea stiu unde ai putea sa gasesti un amplif cum iti doresti cu doar 500 euro ??? mai ales unul de tip combo, care sa aiba si un difuzor bun !

 

daca vrei, te pot ajuta cu ebay-ul...

 

da-mi un semn. merci.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Asta e vechiul model nu ? http://www.thomann.de/ro/jet_city_amplification_jca22h_guitar_head.htm

 

Din cate stiu jet city-ul are un ton dintr-o plaja mai mult rock-hard rock . Si din ce review-uri am vazut pe youtube .

 

Nu stiu cum e noul model . Mi-ai putea trimite un link . Chiar si din america sau ebay . E posibil sa il iau de acolo . Oricum diferenta de preturi e destul de mare .

 

 

Link to comment
Share on other sites

parerea unuia care a facut 40 de amplificatoare pina acum

 

daca vrei sa ti construieasca Vasca o clona de Mesa ,cumpara tu traful de iesire!!! ca piesa de schimb

poti sa pui orice traf de iesire bobinat pe aici NU O SA AJUNGI LA ACEL HIGH GAIN

eu vorbesc din experienta proprie ,am facut experiente cu un canal de lead ,schema respectata 100% de la intrare pina la iesire,NU SUNA CUM TREBUIE DECIT CU ACEL TRAF

am facut probe cu diferite trafuri, DEGEABA,secretul este traful de iesire,la 100w este cit pumnul dar rupe tot,fierul din el este de o calitate EXCEPTIONALA!!

INCA CEVA

cam toti chitaristii mai inteapa cu ceva canalul de lead!! chiar daca este high gain

alegerea este a ta

marea problema a celor de magazin este ca majoritatea sunt facute pe cablaj dublu placat,au conexiuni cu cabluri panglica foarte scurte,in cazul unui defect sunt greu de reparat ,nu prea poti face masuratori ,etc

ce este construit pe reglete ,are pret prohibitiv peste 2000 euro

50w sunt de ajuns

 

succes la achizitie

Link to comment
Share on other sites

Dar sa cumpar separat un preamp + power amp .

 

http://forums.rgc.ro...__1#entry591120

 

Ce parere aveti ?

 

 

pai atunci mai bine iti iei un amp bun chiar daca nu e foarte high-gain si o pedala buna de distors...in zona "boutique " sunt la oara actuala niste pedale high gain care suna foarte foarte bine,mai bine decat gainiac-ul chiar daca nu-s pe lampa.

Link to comment
Share on other sites

pai atunci mai bine iti iei un amp bun chiar daca nu e foarte high-gain si o pedala buna de distors...in zona "boutique " sunt la oara actuala niste pedale high gain care suna foarte foarte bine,mai bine decat gainiac-ul chiar daca nu-s pe lampa.

Sunt deschis la tot felul de optiuni . Pe mine ma intereseaza sunetul final .

 

 

Exemplifica un pic , da-mi ceva exemple de asemenea pedale + amp . Iau in calcul cat mai multe variante .

 

 

 

Dacã tot ajungem acolo, de ce nu pedalã + poweramp + cab de chitarã?

Da-mi ceva exemple .

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Eu cred ca daca ai un od gen tubescreamer (TS-7, TS-9, OD808, Bad Monkey sau SD-1) si comboul 6505 recomandat deja de alti colegi, you're good to go.

Ideea e ca imi cam depaseste bugetul aceasta combinatie insa s-ar putea sa il iau din america unde se schimba total preturile .

 

Imi pare rau ca am pierdut astazi o oferta pe ebay . Oferta era in felul urmator : head Peavey 6505 + ( pret thoman 1333 E ) , pret ebay - 550 $ ( 500 $ + 50 $ transport pe teritoriul sua si + binenteles transportul sua - ro ) Cam imbatabila oferta .

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Da-mi ceva exemple

Despre diverse combinații am discutat în thread-ul cu Amplificatoare pentru începãtori.

Pedale și preamplificatoare sunt sute. Take your pick.

 

 

Ca poweramp poți folosi un chipamp potrivit nevoilor tale. Se gãsesc kit-uri de la 1 W la 100 W, îl poți face singur sau te poate ajuta un electronist.

Avantajul e cã le poți combina cu alte unitãți la salã sau live în mai multe feluri, în funcție de posibilitãți. E.g. când poți iei totul cu tine, sau totul fãrã poweramp (urmând sã folosești altul mai puternic acolo). Și când nu poți cãra cab-ul iei numai preamplificatorul și folosești poweramp-ul + cab-ul unui amplificator din backline.

 

 

Cab-ul ar fi cel mai scump și incomod element, dar și cel mai important. Existã și aici alternative dar intrãm pe teritoriul "ereziilor" digitale.

Link to comment
Share on other sites

Sunt deschis la tot felul de optiuni . Pe mine ma intereseaza sunetul final .

 

 

Exemplifica un pic , da-mi ceva exemple de asemenea pedale + amp . Iau in calcul cat mai multe variante .

 

 

 

 

Da-mi ceva exemple .

 

 

 

 

pai daca vrei un ton bun de high gain ,m-as uita la : suhr riot,wampler(SLOstortion,pinacle,plextortion,triple wreck),cmatmods brownie,barber dirty bomb, un proco RAT(distorsul meu preferat) sau un distors facut de analogsound.

iar ca amp: vox night train,jet city jca20,laney cub12/cub-head,blackheart handsome devil...etc,vezi la ce te incadrezi.Sau si mai si ar fi un blackstar classic 20 si iei pedala mai incolo...vezi ce poti proba la mcmusic/guitarshop ....si pe iutub

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

vox night train,jet city jca20,laney cub12/cub-head,blackheart handsome devil

 

 

Pentru metal modern nu sunt utile astfel de amplificatoare. Pentru blues și rock, da. E cam greu sã le împaci pe ambele: odatã ai nevoie de poweramp liniar și rapid, cu distorsiune de preamp filtratã puternic și pe partea cealaltã ai nevoie de distorsiune de poweramp, cu etaje relativ transparente pânã la el. Nu sunt multe soluții analogice, și care sunt nu se încadreazã în buget. Trebuie sã identifici prioritãțile.

Link to comment
Share on other sites

Daca iti iei 6505 o sa sune bine si fara overdrive/boost in fata pentru ca are destul gain. E drept ca o pedala de genul asta ii va da mai multa grasime si in acelasi timp va suna si mai tight, dar "brutalitatea" gainului va fi aceeasi. Rezultate bune se pot obtine si cu pedale mai ieftine, de exemplu asta http://guitarshop.ro/produs.php?pid=231 , ai tot timpul sa te uiti dupa ele dupa ce-ti iei ampul. :rolleyes:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.