www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Guitar Shop? De Incredere?


Guest Mayol
 Share

Recommended Posts

Guest Mayol

Gata....azi dimineata am facut comanda la ei pe site... urmeaza s-o primesc maine...pardon azi (e 3.25 AM acum)...deci o sa scriu aici primele impresii si probail si un review

sper sa n-am surprize, oricum pana acum cei de la guitarshop au fost super ok si sper sa ramana asa

chiar daca spiritele s-au cam incins pe aici, multumesc tuturor celor care au contribuit!!!

Link to comment
Share on other sites

Guest Mayol

Gata! a venit Fenderul!!! prima impresie foarte foarte buna!!! chitara e foarte bine setata, baietii de la guitarshop foarte amabili deci overall o sa mai cumpar clar de la ei!!

stiu ca m-am cam riscat dar nu-mi pare absolut deloc rau...

Link to comment
Share on other sites

Nu ca as fi Gica contra, dar la Guitarshop lucreaza un baiat mai chelios si mai gras care este un adevarat pain in the ass cand e vorba sa iti dea scule sa probezi. Eu cand mi-am luat chitara si celelalt scule, am avut nevoie de ceva timp de probat diferite chitari( vreo 2 ore), vreo 3-4 deanuri, un epiphone si un jackson sustainiac, vreo 3-4 pedale wah, si grasul asta chelios se uita la mine si vorbea cu o arogantza maxima, de parca arunci 1000 de euro zilnic din buzunar pe niste metal, lemn si corzi. D-abia la vederea banilor a devenit o idee mai amabil. Fucking bastard...

 

 

Link to comment
Share on other sites

Asta e o cretinitate enorma. Sa te speli la gura.

Asta e o mizerie mizerabila , ca sa nu folosesc un cuvant greu si mai potrivit, din partea lui Cosu.

Chiar daca esti administrator, esti Olanda sau doctorand, ar fi decent sa-ti stergi raspunsul nepotrivit si fara legatura cu in crederea in Guitarshop.

Te rog sa stergi si ce am scris eu acum, si ca sa uit de iesirea asta incorecta a ta , du-te pe duelul acela al chitaristilor si fa ceva bun, sunt destui chitaristi care asteapta asta, fa-o pentru ei, mie da-mi un sictir verbal, nu scris, si gata.Multumesc, daca faci asta.

Link to comment
Share on other sites

Mayol, am urmarit ce s-a-ntamplat de cand ai vrut sa-ti iei chitara si pana ai pus mana pe ea.

Cei de la Guitarshop au fost si in cazul tau de incredere, asa cum zici, dar nu mai risca sa cumperi o chitara din tara fara a o proba, riscul e mare.

Nu te baza pe faptul ca un Fender va fi la fel peste doi ani ,iar Hora nu; un Fender (acustic) ieftin, sa zic sub 1000 de lei , pe care ti-l alegi din zece, va fi la fel sau mai prost decat o Hora la celasi pret aleasa la fel (nu-i contrazic pe ceilalti, si eu cred ca Hora face o mare greseala, calitatea chitarelor pe care le dau in afara tarii e alta, asa spun toti cei care le-au cantat acolo, nu stiu de ce nu le pasa de noi, poate suntem prea putini, poate n-au concurenta) .

Prima parere despre Fenderul tau ai zis ca e foarte buna , poate-mi dai un PM peste un timp si sper ca va fi aceeasi, adica ai fost norocos si pus mana pe o scula bunicica.

 

Oricum, daca esti bun chitarist, peste cativa ani vei dori altfel de sunet pentru acustica ta si iti vor creste pretentiile.

Daca-ti va creste si bunastarea materiala, iti spun asta: un fost amic de-al meu, fabricant de chitare pentru incepatori (ieftine), a fost in USA sa afle ce mai e nou si avansat in domeniu si mi-a zis ca , poate cu un pic de exagerare, nu marcile de prestigiu l-au uimit, ci cativa lutieri particulari, ca sa zic asa, scoteau cateva chitare 'fara nume' pe an, la vreo 2000-10000 de dolari, care sunau ca un pian (expresia lui); asta nu inseamna ca o acustica scumpa a unei marci de prestigiu nu suna la nuvelul pretului ei; deci, fata de chitarele electrice, in lumea acusticelor viata e mai complicata; nu alerga dupa o marca, ci dupa un sunet, si fii convins ca asta costa!

Link to comment
Share on other sites

Dar, cu siguranta, noi ne cainam mai mult.

 

Bine spus. Exact asta incerc sa spun si eu, s-a auzit prin Romania expresia "clientul nostru, stapanul nostru" si noi gata, ne-am vazut intr-o lume in care toti vanzatorii trebuie sa ti se puna la picioare cand intri intr-un magazin. Normal, din moment ce intri, nu te-astepti sa fii alungat, insa prea ne place sa ne luam, total nejustificat, de toate maruntisurile. Consider ca si cumparatorul este dator cu o oarecare decenta in fata vanzatorului, nu doar invers.

Acum mi se pare normal, daca intri intr-un magazin de chitare, te pui sa testezi o chitara de 3000 de euro si vanzatorul vede ca n-ai mai pus mana pe o chitara in viata ta si nici nu oferi un minim de incredere cum ca tu chiar ai vrea sa cumperi ceva, acesta sa nu fie incantat sa-ti dea alte chitare scumpe pe mana. Nu-i comvine nimanui sa vanda o chitara la pret de B-stock, doar pentru ca a fost zgariata aiurea de un "tester".

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Guest OratioMentis

Asta e o mizerie mizerabila , ca sa nu folosesc un cuvant greu si mai potrivit, din partea lui Cosu.

Chiar daca esti administrator, esti Olanda sau doctorand, ar fi decent sa-ti stergi raspunsul nepotrivit si fara legatura cu in crederea in Guitarshop.

Te rog sa stergi si ce am scris eu acum, si ca sa uit de iesirea asta incorecta a ta , du-te pe duelul acela al chitaristilor si fa ceva bun, sunt destui chitaristi care asteapta asta, fa-o pentru ei, mie da-mi un sictir verbal, nu scris, si gata.Multumesc, daca faci asta.

 

Stai calm. That's just the way it is :)

Sau, daca este sa fac pe intelectualul, manca-ti-as, Quod Licet Iovi, Non Licet Bovi. Baiat-baiat ala de-a spus-o. Si parca, vazand unele lucruri, mi-e teama sa spun ca este vorba de Terentius, sa nu creada lumea ca de fapt ma refer la Terente :)

Sa ne fie bine, ca sa nu ne fie rau, cum spunea un alt mare clasic, de data asta in viata, Hagi :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Mayol

@schema: sunt foarte constient ca a fost un mare risc sa comand pe ''neveu mancatiash'' o chitara dar chiar cred in return policy - ul lor mai ales ca au fost fff amabili la tel. Lucky me ca nu-mi dau seama dupa voce daca o persoana e grasa si cheala :P.

Deocamdata n-am ajuns la nivelul in care sa caut perfectiunea absoluta in materie de sunet - ma multumesc cu ce am tinand cont si de bugetul actual. Cant de vreo 5 ani numai pe jafuri de chitari si sincer asta e mai mult de ULTRA ALL INCLUSIVE fata de ce aveam.

App. a testat-o si un vecin de-al meu care intamplator preda chitara si a vazut multe in vreo 70 de ani si cica ''Pe cine ai fraierit de ai luat-o atat de buna si atat de ieftina??"' :))

 

Acum referitor la atitudinea din guitar shop-uri eu zic ca e normal iar chestiile astea vin din conducere - nu poti lasa pe toata lumea care n-are ce face jumatate de ora sa zdringhi-zdringhi chestii scumpe. Ideea ar fi ca vanzatorii sa citeasca un pic si potentialii cumparatori, insa nu pot fi roboti.

In fine, cine cumpara un produs ar trebui sa-l cumpere pentru produsul in sine si nu pentru ca a fost prezentat in sictir de vanzator.

 

p.s.: e ceva in neregula cu ora de pe site??

Link to comment
Share on other sites

@schema: sunt foarte constient ca a fost un mare risc sa comand pe ''neveu mancatiash'' o chitara dar chiar cred in return policy - ul lor mai ales ca au fost fff amabili la tel. Lucky me ca nu-mi dau seama dupa voce daca o persoana e grasa si cheala :P.

 

Nu este politica de returnare a lor (da, chiar se poate traduce...), e Ordonanta de Guvern 130/2000.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Am fost recent la Londra si am dat o tura pe Denmark St, acolo unde

sint concentrate majoritatea magazinelor de instrumente muzicale.

"nu stiu, prietene, abia ce-am primit-o". Nici vorba sa atingi o

chitara din aceasta "top shelf" fara a mima un minim interes in a o

cumpara. Strategia, evident, iti permite sa incerci 2, maxim 3, in

nici nu caz 10.

 

Suna ciudat, din moment ce am fost si eu pe acolo si mi-au dat drumul de unul singur intr-un beci plin de scule. M-am dat in tot ce am nimerit, inclusiv un Precision din 70-si-ceva (1400 de lire parca era) . Am stat citeva ore acolo si nu a coborit nimeni sa ma intrebe de sanatate, desi nu am luat absolut nimic.

Link to comment
Share on other sites

''Pe cine ai fraierit de ai luat-o atat de buna si atat de ieftina??"' :))

 

Acum referitor la atitudinea din guitar shop-uri eu zic ca e normal iar chestiile astea vin din conducere - nu poti lasa pe toata lumea care n-are ce face jumatate de ora sa zdringhi-zdringhi chestii scumpe. Ideea ar fi ca vanzatorii sa citeasca un pic si potentialii cumparatori, insa nu pot fi roboti.

In fine, cine cumpara un produs ar trebui sa-l cumpere pentru produsul in sine si nu pentru ca a fost prezentat in sictir de vanzator.

 

p.s.: e ceva in neregula cu ora de pe site??

 

Ma bucur ca esti incantat de chitara, inseamna ca o sa cam aiba de lucru cu tine!

Asta cu atitudinea fata de clienti se castiga la scoala, dar in general vanzatorii de la noi nu prea au; nu stiu daca intamplator, dar eu am avut parte de o atmosfera prietenoasa de fiecare data cand am intrat in magazinul lor ( intram des in magazinul din zona Conservatorului, de cele mai multe ori doar sa ma uit), da' bineinteles ca pot fi si exceptii.

La mine conteaza mult daca simt sictirul vanzatorului, i-o zic si cu greu mai calc pe acolo.

Dar important e ca ti-ai atins scopul, ai o chitara de care-ti place si poate ne pui un mic video cantand-o, sa razi cu ocazia asta de cele care te-au chinuit. Succes!

Link to comment
Share on other sites

Guest Mayol

Asa e...de 3 zile bag hardcore in balcon :)) o sa pun probabil un video curand ;)

Problema la noi si de fapt presupun ca in general la oameni este ca avem tendinta sa ne facem treaba in concordanta cu salariul primit.si nu prea cred ca un vanzator are un salariu pentru care vine cu zambetul la buze mereu la munca. Si chiar daca ar fi asa, suntem oameni nu roboti (or are we dancers) asa ca poate mai sunt zile in care te trezesti nasol dimineata. Sa nu-mi spuneti ca voi n-ati avut zile de genul. Nu e de blamat oricum - banuiesc ca daca nea grasu si chelu e asa in general ar fi fost dat afara demult.!

Mersi de sfaturi, numai bine si keep rocking tuturor de pe aici!

Link to comment
Share on other sites

Poate ai avut noroc sa nimeresti pe tura potrivita sau in magazinul potrivit.

Eu ma refeream la Macaris (care nu e chair pe Denmark St, ci in apropiere),

la magazinul de linga Hank's (caruia i-am uitat numele) si la magazinul chiar

de vis-a-vis de acesta.

 

:) chiar am uitat unde am fost si ce am facut, nici pe google earth nu mai recunosc locurile. Cred ca pina la urma ai dreptate, tine de vinzator si de norocul din ziua respectiva.

Link to comment
Share on other sites

Posibil sa fie unele luate si B-STOC..Am cumparat pt un amic de la mcmusic un ibanez acustic la care am avut probleme la o tasta infundata....baietii au fost promti si mi-au schimbat-o cu un takamine electro-acustic(buget tot sub 10 mil plus-minus diferente la ibz)...la o saptamana dupa, propretarul takaminelui a avut probleme cu preampul care nu a mai mers,insa mcmusic a primit-o si rezolvat problema pe service

Cu guitar-shop nu am avut experienta achizitionarii unor chitare ieftine...asa ca nu stiu daca este sau nu o problema generala astfel de defecte la chitarele facute la minut ;) ..prin guitar-shop mi-am comandat in timp doua chitare foarte scumpe fara a platii nimic avans; mi le-au adus si nu am avut nici cea mai mica problema cu ele

Edited by Fenderaru
Link to comment
Share on other sites

Bine spus. Exact asta incerc sa spun si eu, s-a auzit prin Romania expresia "clientul nostru, stapanul nostru" si noi gata, ne-am vazut intr-o lume in care toti vanzatorii trebuie sa ti se puna la picioare cand intri intr-un magazin. Normal, din moment ce intri, nu te-astepti sa fii alungat, insa prea ne place sa ne luam, total nejustificat, de toate maruntisurile. Consider ca si cumparatorul este dator cu o oarecare decenta in fata vanzatorului, nu doar invers.

Acum mi se pare normal, daca intri intr-un magazin de chitare, te pui sa testezi o chitara de 3000 de euro si vanzatorul vede ca n-ai mai pus mana pe o chitara in viata ta si nici nu oferi un minim de incredere cum ca tu chiar ai vrea sa cumperi ceva, acesta sa nu fie incantat sa-ti dea alte chitare scumpe pe mana. Nu-i comvine nimanui sa vanda o chitara la pret de B-stock, doar pentru ca a fost zgariata aiurea de un "tester".

Corect !

 

"Clientul Nostru " se refera la un "potential client" , nu cred ca daca intra un boschetar intr-un local de lux toti angajatii sar sa-l serveasca .

 

Clientul Nostru este doar acela care a demonstrat ca poate fi potentialul client .

 

Daca un boschetar jerpelit intra intr-un magazin de la scara blocului vanzatorul mai degraba cauta "butonul de alarma " decat sa se gandeasca .."iata bre clientul nostru/stapanul nostru"!!

 

De cate ori am fost intr-un magazine de instrumente nu am vazut sa nu fie bagati in seama tineri scolari care veneau sa intrebe sau sa incerce o chitara sau o statie .Vanzatorii intotdeauna au fost foarte amabili si le aratau le explicau le incercau chitara statie etc...

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Guest alexgeo008

Parearea mea de noob este ca cel mai bine vezi produsul si apoi il cumperi. Cel mai bine e sa-l testezi si vezi daca esti multumit. ''Ce-i in mana nu-i minciuna'' spunea o vorba.

Am auzit ca ati zis ceva de ibanez. Nu pot compara un Fender cu un Ibanez, dar pot confirma ca Ibanez este o chitara ok chiar daca e made in China. Detin Ibanez v70CE BK (electro-acustic este) si sunt extrem de multumit de ea... desi a mea e veche de 3-4 ani (am luat-o la mana a 2-a de la cineva cam prin februarie 2011) si e si made in China, suna chiar bine pt mine, care am avut inainte o Hora din '70 si ceva :)). Bafta si despre guitarshop eu unu am auzit numai de bine, dar si de mcmusic la fel. Bafta

Edited by alexgeo008
Link to comment
Share on other sites

Parearea mea de noob este ca cel mai bine vezi produsul si apoi il cumperi. Cel mai bine e sa-l testezi si vezi daca esti multumit. ''Ce-i in mana nu-i minciuna'' spunea o vorba.

Am auzit ca ati zis ceva de ibanez. Nu pot compara un Fender cu un Ibanez, dar pot confirma ca Ibanez este o chitara ok chiar daca e made in China. Detin Ibanez v70CE BK (electro-acustic este) si sunt extrem de multumit de ea... desi a mea e veche de 3-4 ani (am luat-o la mana a 2-a de la cineva cam prin februarie 2011) si e si made in China, suna chiar bine pt mine, care am avut inainte o Hora din '70 si ceva :)). Bafta si despre guitarshop eu unu am auzit numai de bine, dar si de mcmusic la fel. Bafta

 

Iar parerea MEA este ca omu si-a luat chitara cu o luna si jumatate in urma, si commentul asta nu prea isi are rostul :P . Multumim oricum pentru interventie.

Link to comment
Share on other sites

Guest alexgeo008

Iar parerea MEA este ca omu si-a luat chitara cu o luna si jumatate in urma, si commentul asta nu prea isi are rostul :P . Multumim oricum pentru interventie.

 

ok scuze :))

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.