www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Guitar+Amp


Marius11
 Share

Recommended Posts

Buna ziua ,sunt incepator (a se intelege ca nu am pus in viata mea mana pe o chitara ) si vreau si eu sa imi cumpar o chitara si un amplificator , nu am un buget foarte mare ( stiu ca o chitara calumea costa foarte mult ) si vreau ceva cat se poate de calitativ. Voi canta de la muzica mai lenta pana la rock , heavy/metal. Voi avea cam 2500-3000 ron pentru amandoua piesele . Se poate gasi ceva bun in acei bani?

Edited by Marius11
Link to comment
Share on other sites

Buna ziua ,sunt incepator (a se intelege ca nu am pus in viata mea mana pe o chitara ) si vreau si eu sa imi cumpar o chitara si un amplificator , nu am un buget foarte mare ( stiu ca o chitara calumea costa foarte mult ) si vreau ceva cat se poate de calitativ. Voi canta de la muzica mai lenta pana la rock , heavy/metal. Voi avea cam 2500-3000 ron pentru amandoua piesele . Se poate gasi ceva bun in acei bani?

 

Ia citeste pe rgc.ro

 

mai sunt 10 daca nu 100 de topicuri exact cu aceiasi intrebare .

Link to comment
Share on other sites

Guest Pitila

Eu am inceput acum 1 an cu un kit Ibanez de 9 mil (chitara + amp). Inca nu am pt ce sa le schimb.

Link to comment
Share on other sites

Poti incerca cum a zis si Pitila un starter pack, sau ceva Second Hand sau chiar chitara + amp noua dar mai modesta.. Gandeste'te ca de obicei cei ce se apuca de ceva si isi cumpara direct ceva de calitate superioara, nu prea se tin de acel ceva si in plus.. daca iti cumperi o chitara de 2000 de ron, si un amp de 1000 (spre ex) si nu iti place, le vei vinde.. la o valoare mult mai mica gen 1700-1800 chitara si 700- 800 ampul deci iesi in jur de 500-600 de ron minus.. pentru a satisface o curiozitate.. i'ati ceva mai ieftin!

 

 

 

 

Numai bine! sa ne anunti ce decizie ai luat!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Starter packs are bullshit! Modalitati de a elibera raftul de produse b-stock. Bn nu mai zic, in romania oricum ajung in general numai b-stock si e posibil sa fie vandute si la un pret mai mare decat retail-ul, dar hey, e romania (si nu e vb doar de TVA!). Oricum sfatul meu, ia pe cineva care e cu adevarat priceput in ale chitarii, roaga-l sa testeze diverse modele, incearca si piata sh (eu am avut 2 experiente placute cu aceasta pana acum, 2 vanzatori seriosi!) si cel mai important, nu te arunca asa cu banii. E posibil ca o chitara noua de 2000 de lei sa fie mai slab setata/incomfortabila decat una sh de 4-500 lei. Asta pentru ca un low-entry sa zicem Fender (mai ales la noi in tara) sunt slabute fata de ce ar trebui sa ofere la banii aia. Cat despre amp, ia ceva serios, sa iti placa ce iese din mainile tale/sa iti faca placere sa studiezi. Bineinteles ca, tinand cont de faptul ca esti incepator desavarsit, poti canta si la rece pe ea, pana inveti sa tii degetele si sa le misti cat de cat. Dar asta e doar parerea mea, toate cele bune si succes la gasirea instrumentului potrivit. Cheers

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Starter packs are bullshit! Modalitati de a elibera raftul de produse b-stock. Bn nu mai zic, in romania oricum ajung in general numai b-stock si e posibil sa fie vandute si la un pret mai mare decat retail-ul, dar hey, e romania (si nu e vb doar de TVA!). Oricum sfatul meu, ia pe cineva care e cu adevarat priceput in ale chitarii, roaga-l sa testeze diverse modele, incearca si piata sh (eu am avut 2 experiente placute cu aceasta pana acum, 2 vanzatori seriosi!) si cel mai important, nu te arunca asa cu banii. E posibil ca o chitara noua de 2000 de lei sa fie mai slab setata/incomfortabila decat una sh de 4-500 lei. Asta pentru ca un low-entry sa zicem Fender (mai ales la noi in tara) sunt slabute fata de ce ar trebui sa ofere la banii aia. Cat despre amp, ia ceva serios, sa iti placa ce iese din mainile tale/sa iti faca placere sa studiezi. Bineinteles ca, tinand cont de faptul ca esti incepator desavarsit, poti canta si la rece pe ea, pana inveti sa tii degetele si sa le misti cat de cat. Dar asta e doar parerea mea, toate cele bune si succes la gasirea instrumentului potrivit. Cheers

 

Exista un topic ca si al tau IDENTIC chiar acum "in circulatie ...

 

Daca citeai ceva despre forum la regulile de postare gaseai ca nu este indicat sa deschizi un nou topic despre teme care sunt sau au fost deja discutate ( mai ales pe sute de pagini ).

 

Asa ca vei primi rasopunsuri de la habarnisti asemenea tie ...care doar socializeaza ..si acest lucru este bine dar nu te ajuta cu nimic in legatura cu partea tehnica ..

 

 

Am mai scris ca ar fi nevoie de :

 

"O tzara de LOGICA " !!!!!!!

 

Te uiti si tu cine RASPUNDE ....cate posturi are ..ce a mai scris ..sa vezi daca are macar u drama de habar despre ce ar fi vorba .

 

Citeste pe forum ce sa mai discutat si orienteaza -te cine a scris cate un sfat.

 

Daca vrei sa organizezi un Chat asa de vorbit discutii aici jos la baza pagini exista RGC CHAT .. unde online se pot discuta orice probleme ( dar are un regulament si acest Chat Room RGC _)

 

Pe langa asta pare-se ca ai cumparat chitara ?

Today, 03:04 AM

In: Recensamantul Chitarelor

Draykor

 

Membru

 

 

Group:Active Members

Feedback:1

Posts:73

Joined:23-December 10

Likes:3

Gender:Male

Location:Bucuresti/Braila

Interests:Hanging @...learning

Nume:Dragos

Posted Today, 03:04 AM

Inca o electrica, 1424/498

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

karpi , aseara am rasfoit prima pagina a threadului si nu am gasit recomandari in bugetul care il am eu , de asta am creat alt topic. Eu sunt complet incepator , nu am pus mana pe o chitara niciodata , dar sunt pasionat de muzica si imi doresc foarte tare sa invat sa cant , asta de cativa ani , dar nu am avut posibilitatea sa scot din buzunar banii pentru a cumpara o chitara . Second Hand nu vreau sa cumpar pentru ca nu am posibilitatea de a testa produsele , iar cum romanu are obiceiul de a mai baga si ceva la pret , de a vinde componente defecte sau cu defecte ascunse , mai bine iau ceva nou. Imi cer scuze daca am incurcat pe cineva prin crearea acestui topic , am mai cautat ajutor pe 2 forumuri care nu erau de specialitate si anumite persoane m-au indrumat aici.

Link to comment
Share on other sites

Salut. Eu mi-as lua altceva decit ti-a recomandat tipul de deasupra.

 

La chitare cu bani putini, nimic nu poate intrege Vintage V100 daca vrei Les Paul si nu esti pretentios la forma (nu are aceeasi forma ca Gibson/Epiphone). Epiphone Les Paul Standard e iar o alegere buna, dar e ceva mai scump decit Vintage iar diferentele nu cred ca sint atit de mari (Epiphone are cheite mai bune). Daca nu iti place Les Paul dar vrei ceva "fat rocker", atunci Epiphone G400/Vintage VS6, n-ai cum sa dai gres cu ele decit daca nimeresti un exemplar mai acru.

 

Personal as alege V100 deoarece eu sint fan Les Paul. Costa 1300 de lei, deci iti mai ramin 1700 de lei pentru amplificator. Aici tu tre' sa decizi, dar eu as lua amp mic pe lampi si pedala de drive.

Link to comment
Share on other sites

karpi , tocmai am gasit topicul acesta undeva in pagina a 3-a a threadului : http://forums.rgc.ro.../page__st__3570 , ar fi ok sa postez aici ( desi am vazut ca nu a mai scris nimeni de cateva zile acolo desi s-a cerut ajutor ) ? Inca o data imi cer scuze daca nu am postat unde trebuie!

 

PS: O intrebare demna de un habarnist ca mine : Whammy bar nu e importanta la o chitara ?

Edited by Marius11
Link to comment
Share on other sites

nu e esential la inceput. poate chiar sa te incurce.

 

ce ti-a recomandat locdog e o combinatie ok. vox + prs. mai e un prs-se soapbar redus 25% in momentul asta si care e foarte bun pt tonuri clean/blues/oldschool rock.

 

daca ai magazin mcmusic in oras poti merge sa le incerci. poti da o tura si pe la guitarshop sa vezi squierele classic vibe.

Link to comment
Share on other sites

Guest Frets_on_fire

karpi , tocmai am gasit topicul acesta undeva in pagina a 3-a a threadului : http://forums.rgc.ro.../page__st__3570 , ar fi ok sa postez aici ( desi am vazut ca nu a mai scris nimeni de cateva zile acolo desi s-a cerut ajutor ) ? Inca o data imi cer scuze daca nu am postat unde trebuie!

 

PS: O intrebare demna de un habarnist ca mine : Whammy bar nu e importanta la o chitara ?

 

 

nu prea e bine cu whammy bar la inceput ... it's a pain in the ass ... de la schimbatul corzilor pana la pozitia mainii

 

am facut eu greseala asta odata

 

 

Link to comment
Share on other sites

Nu bagati omul in ceata. Exista vreo 3 tipuri principale de bridge: bridge fix, tremolo si floyd rose.

 

La primele doua schimbarea corzilor se face in acelasi mod. La floyd rose este mai dificil oleaca.

 

La "tremolo" si "floyd rose" ai whamy bar. La bridge fix n-ai si este mai greu sa obtii efectul pe care aceasta il produce.

 

La preturi mai mici nu se recomanda floyd rose pentru ca sistemul este de proasta calitate si vei avea probleme cu acordajul. Insa poti sa-ti iei linistit cu tremolo daca vei dori sa folosesti whamy bar.

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Whammy_bar

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

karpi , tocmai am gasit topicul acesta undeva in pagina a 3-a a threadului : http://forums.rgc.ro.../page__st__3570 , ar fi ok sa postez aici ( desi am vazut ca nu a mai scris nimeni de cateva zile acolo desi s-a cerut ajutor ) ? Inca o data imi cer scuze daca nu am postat unde trebuie!

 

PS: O intrebare demna de un habarnist ca mine : Whammy bar nu e importanta la o chitara ?

 

Da baiatule , ar trebui sa se scrie aceleasi probleme la un singur loc ..nu conteaza cand a fost ultima data postata o intrebare sau un raspuns.

 

Cutii ca si in bucatarie .....Zahar ,,,Faina....Orez....Pesmet ...Fasole...Piper ...sare..

 

in fiecare cutie dupa un timp pui acelasi lucru si nu amesteci boiaua cu zahar sau faina cu sare ...macul cu gris ..etc ...

 

Cred ca are logica.

 

In acest fel daca vine cineva care nu stie ce si cum citeste ce scrie pe cutie si gaseste exact acel material in continutul ei .

 

 

Asa functioneaza si forumurile , ...din cauza ca fiecare vine si deschide cate un nou topic se pierd informatiile .

 

Sunt cateva topicuri cu "Brand A " vs "Brand B" in diferite combinatii unde sau discutat aspectele calitate ,pret ,etc .Trebuiesc doar citite .

 

Exact din cauza ca nu stii ce vrei prima data inveti dupa ce aprox stii ce ai dori si care tip/brand ar fi OK ptr tine te orientezi .

 

Eu citesc pe zeci de formuri despre chitare ...forumuri in care nu sunt inscris doar citesc ce scriu oameni experimentati c raspund la intrebarile userilor ce argumente aduc ptr demonstrarea coretitudini unor convingeri .

 

Si pe alte forumuri sunt foarte multi care nu se pricep si din pacate umple spatiul cu aiureli ..dar sunt contracarati prin argumente tehnice exacte .

 

Sunt si oameni cu interese ascunse care alimenteaza diferite mituri "fabricate " , ce sunt aiureli de fapt , ca sa se vanda cate un produs . Cei incepatori ca si tine dar si mai avansati cad in plasa acestor sarlatani .

Din pacate si unele firme propaga tot felul de mituri false..

 

In timisoara in piata "Maria" sunt doua magazine mari pline ochi cu chitara foarte bune intr-o gama larga de preturi si calitate .

In ambele magazine sunt chitaristi profrsionisti care vand sau comduc magazinul ...in functie de ce doresti ti-se arata si se incerca orice au ...chiar poti sa faci si comanda sa-ti aduca de la Tohmann daca nu au ceva pe stoc.

 

Dar tu trebuie sa stii ce vrei exact ....daca nu esti ajutat ti-se arata demonstreaza etc ...

 

Citeste aici pe forum la sfaturile ce sa urmaresti la cumpararea unei chitare cum sa incerci etc ...asta este treaba ta inainte de a cumpara.

 

Sa pierzi timpul cu parerile altor incepatori nu merita .

 

 

Magazinele au site ...au telefon ...poti sa iei legatura cu ei in multe feluri..

 

MCMusic si Muzikia Timisoara ..cele doua magazine se completeaza ca si varietatea de modele de chitara...

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Dar esti sigur ca pot avea incredere in vanzatori? Multi sunt smecheri si te imbrobodesc in toate felurile numai sa dai cu banu jos la orice produs iti zic ei indiferent ca e bun sau nu.

Nu cred ca nu servesc pe cineva in mod cinstit ...DAR ..daca mergi cu idei gresite nu o sa te contrazica ..iti explica odata corect daca vede ca tu o tii pe a ta ..."clientul nostru stapanul nostru " si o sa primesti ceva ce vrei tu dupa cat stii tu despre instrumente pana la ora respectiva .Toti cei de la aceste magazine sunt cu mult bun simt .

 

 

Cum am amintit prima data intra pe site-urile magazinelor si vezi ce au pe lista se poate lua legatura si prin mail ,apoi poti sa intrebi si la telefon.

Link to comment
Share on other sites

Uhum... o sa cercetez azi mai pe seara gama lor de produse. Multumesc pentru ajutor .

 

 

PS: Care este cel mai serios brand?

QAcu vin de la magazine ..au Fender ;la Muzikia..si Ibanez ,PRS etc la MCMUsic .

 

Am incercat chitare la MCMusic pana am obosit si plictisit ..este o copie de Tele culoarea untului ...suna foarte bine...nici nu mai tin minte ce am incercat Tele a fost prima ..apoi cateva Ibanez ..o acustica Takemine...Vintage copie de Strat standard cu " old look "..data viitoare o sa incerc niste pedale....numa sa am timp.

 

Pe o statie mica Peavey care are efecte si simulatoare /distors ..cu leduri in jurul butoanelor ..cand invarti de buton se muta si ledul...hehe..

 

550 Ron ..mi-se pare ieftina ..un procesor simplu costa 350 chiar e OK.

 

E un Peavey ,,,nu chiar mic ..este mai voluminos decat ce am eu un mic combo..in plus are efecte etc ...la pretul asta ..

 

( eu construiam statii de la A la Z ..pai nu merita sa mai construiesc nimic ...E plin de stati de toate felurile l apreturi ce nu le poti face daca construiesti una..Sa nu zic de procesor /efecte ..ptr care nici integrate si nici documentatie nu am ..si nici nu merita timpul pierdut si chinuiala construiri si sutele de probleme ce apar in cazul unui circuit "unicat/experimental "...eventual asa din Hobby..cand nu ai ce sa faci in timpul liber..).O staie din acesta la 550 cu o chitara de la 350 la 1300 este mai mult decat suficient ptr multi tineri .. sunt multe chitare este greu sa alegi ..

 

la fel si la Muzikia..nici nu stii la ce sa te uiti Fender Strat , tele . tele semiacustic.,..si Squier-e....cateva stil Ovation si din multe tip Gibson.. multe Epiphone... mai multe brand-uri ..

 

Am gasit la ei si am cumparat doua Jack-uri mono din acelea la 90 grade...

 

Nu gasesdc capodastru cum vreau eu ..dar o sa aduca la Muzikia ...au spus ca o sa comande..am si vazut intr-un catalog ...aduc foarte multe componente ..piese de schimba , taste ,,..e plin de tot felu de pedale si la ei.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Tare mi-ar placea sa vizitez magazinul , si sa vad cate ceva , numai sa imi fac timp . La guitarshop am vazut asta http://guitarshop.ro...dus.php?pid=355 , e buna de ceva?

 

Depinde. O poti folosi ca masuta, sta o bere pe ea, incap si doua pahare. Pe la floyd poti sa bagi cateva scobitori. Forma o poate ajuta sa indeplineasca functia de lopata. Poti sa lovesti pe cineva cu ea, asa ca poate fi si obiect de autoaparare. Din corzi poti face niste ornamente, vazusem pe un forum "arta" de genul. Cu whamy bar poti sa te scobesti in nas, e modelul fara plastic in capat. Sunt incomode alea, ca ti se pot bloca in cavitate... In plus, chitara fiind realizata din lemn, poate fi cu succes folosita la un foc de tabara sau la soba bunicii ca materie prima.

 

Nu te inteleg, ai timp sa te uiti pe site-uri, sa scrii multe posturi pe forum, dar n-ai timp sa te duci la un magazin sa vezi despre ce e vorba. Iei ce-ti place pana la urma. Polemicile astea "ca aia-i mai buna, aia-i mai proasta" sunt toate subiective. Fiecare are gusturile lui. Din absolut orice model de chitara, de la cele care costa 300 de lei pana la cele de mii de euro, poti gasi chitare care au defecte de fabricatie si care nu au. Daca cineva a cantat pe LTD KH-202 si a nimerit una setata prost sau cu defecte, o sa-ti spuna ca e cea mai proasta. Daca cineva a cantat pe una fara defecte si setata bine o sa-ti spuna ca n-a pus mana pe ceva mai bun.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Guest Frets_on_fire

Mentalitatea unora : "Ibanez Sucks!" , "ESP Rullz" , "Jackson e ca drq" , "Fender e prea ..." s.a.

 

sau "Hora e firma romaneasca si face chitari proaste" .... Hora are si chitari bune si orice firma , de ex. la electrica mea nu am avut probleme decat cu dozele pt ca sunau prost , acum s-a rezolvat ... si setup-ul din fabrica care era de toata jena legat de intonatie dar s-a rezolvat si asta

eu tot as zice ca nu-i chitara (exceptie : custom shop , unele chitari foarte scumpe , desi pretul nu iti garanteaza nimic) fara defecte de fabricatie ... dar aproape orice chestie se rezolva.

 

si legat de whammy bar are perfecta dreptate Ironside , plus ca modelele ieftine sunt mare parte din material prost si in timp se tocesc cutitele de la frecare-->dezacordare , am patit eu pe Ibanez Gio

 

Daca vrei neaparat floyd --> Ibanez seria S

 

Nu pot sa nu remarc intrebarea "Care este cel mai serios brand?". Ce-a fost in capu' tau, omule?
Edited by Frets_on_fire
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.