www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce Chitara este mai buna Stagg sau Squier?


Guest Angus Malmsteen
 Share

Recommended Posts

Guest Angus Malmsteen

Demut tot caut informatii referitoare la care chitari sunt mai bune, Stagg sau Squier. Astept niste raspunsuri.

Link to comment
Share on other sites

k , chitara as recomanda stagg....dar nu degeaba o chitara stagg e asa ieftina... nu mi se pare o chitara de "durata" ..in sensul ..k atunci cand o cumperi ..e ff buna...dar primele semne de "degradare" apar fff repede ... iar distantza o reglezi singur nu asta ar fi o problema.. .

cu o chitara stagg ai multe probleme...

 

deci ... mai bine un squier .. nu potzi sa-i ceri prea multe... mai ales..daca optezi pe un affinity ...dar potzi sa o cantzi fara griji k ii pica ceva :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Angus Malmsteen

Ok deci am prins ideea, Squier is better... Mersi mult de tot la toti ca m-ati ajutat

Link to comment
Share on other sites

Guest Stiv

eu am stagg , de vreo 3 ani, copie dupa les paul , cu humbuckere, si pot sa zic ca are un ton foarte misto(mi-au mai zis-o si altii) si n-am nici probleme cu distanta intre grif si corzi, sau sa-mi cada ceva din ea :) . Nu e facuta pe vapor. Pe scurt, la banii astia nu stiu ce ai putea sa gasesti mai bun, daca vrei humbuckere. Pe single coil , cred ca squier ar fi mai ok. Cel mai bine le incerci pe amandoua si ajungi singur la o concluzie, oricum tot in china sunt facute :) . my 2cents

Link to comment
Share on other sites

super offtopic: Stagg inseamna cerb... sa inteleg ca te-ar deranja coarnele, nu? :)

 

(si de aici bancul ala sec: erau o data doi cerbi... slaaaaaaaabi, uscati... de unul erau numai coarnele si de unul numai coastele. pe unul il chema Cornel si pe unul Costel :) )

tot offtopic: din punctul asta de vedere al trebui sa fiu mandru, coarnele devenind in acest caz singura podoaba...ca par... :)

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Clar, Squier ! Am avut la un moment dat la noi in subsol un Squier Bullet (deci nici macar Affinity), un strat Hora, un Behringer si un Ibanez. Trebuie sa va zic ca, in ceea ce priveste tonul, Squier - ul a dat pe spate absolut tot ce era acolo. Este foarte comod la mina, se muleaza perfect in palma, ce sa mai, constructia aduce cu o chitara care o sa te tina mult si bine.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
Guest guitar09

stagguri`le incanta la inceput prin forma, uneori sunet(la banii dati...)dar in decurs de 2 ani se dezmembreaza efectiv.....(i s-a intamplat unui prieten)

 

la bani astia as mere pe aria

Link to comment
Share on other sites

Guest guitar09

m-am convins si eu ca la chitarile astea low-end(sub 10 mil) nu conteaza marca ci sunetu si cat de bine sunt facute

cel mai bine e sa le incerci pe toate si aia cu sunetu adevarat e aleasa.....parerea mea

:)

Link to comment
Share on other sites

m-am convins si eu ca la chitarile astea low-end(sub 10 mil) nu conteaza marca ci sunetu si cat de bine sunt facute

cel mai bine e sa le incerci pe toate si aia cu sunetu adevarat e aleasa.....parerea mea

:)

 

o chitara la 10 Mill , ca si pret nu e low end ....pretul real este pe undeva 3,5 Mill , deci de trei ori mai scump tre sa fie ceva midle class .

 

nu mai cumparati de la dealeri .Macar direct de la primul dealer sau daca se poate din magazin de prezentare a firmei .

 

Pe de alta parte , numai chitare folosite si mai vechi de un an ,

Link to comment
Share on other sites

dar la 10 milioane gasesti pe forum ibanezuri... bune!

 

pai eu tot de pe forum il am pe al meu:) dar nu strica sa spionezi fabrica reghin,cine stie:)) ce zici,te bagi la o asociatie de spionaj..fiecare cu ce vrea..chitara/vioara:))

Link to comment
Share on other sites

Guest Ender_Eugen
pai eu tot de pe forum il am pe al meu:) dar nu strica sa spionezi fabrica reghin,cine stie:)) ce zici,te bagi la o asociatie de spionaj..fiecare cu ce vrea..chitara/vioara:))

 

 

 

 

nu ar strica insa daca ar fi sa spionez pe cineva, ar trebui sa il spionez pe croitoru ca are "strad" =))

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.