www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Intrebare Chitara Acustica Stagg


Guest RbkPlay

Recommended Posts

am gasit acest model de chitara pe 2 site`uri cu un pret diferit : http://www.soundcreation.ro/chitare-chitar...3bk-id3932.html si http://www.heatshop.ro/INSTRUMENTE_MUZICAL...731f8d7be5.html ... Vreau sa stiu daca este vreo posibilitate ca, chitara cu pret mai mic sa aiba o calitate mai proasta decat cealalta chiar daca este acelasi model..

 

Ambele is de calitate proasta.

Link to comment
Share on other sites

Guest RbkPlay
Daca ai bani de-un Godin,ia-ti un Godin.Poti sa cauti pe forum de exemplu,sau macar sa scrii cam in ce suma te-ai incadra and wait for replies :)

 

pai am mai deschis un topic.. si majoritatea mi`au spus ca acest Stagg este foarte bun... am scris intrebarea asta si acolo dar nimeni nu mi`a raspuns de ceva timp..

Link to comment
Share on other sites

am gasit acest model de chitara pe 2 site`uri cu un pret diferit : http://www.soundcreation.ro/chitare-chitar...3bk-id3932.html si http://www.heatshop.ro/INSTRUMENTE_MUZICAL...731f8d7be5.html ... Vreau sa stiu daca este vreo posibilitate ca, chitara cu pret mai mic sa aiba o calitate mai proasta decat cealalta chiar daca este acelasi model..

Deci daca ai bani ...iati un Rolls Royce

 

Probabil sa facut reducere de preturi la MCMusic .

Fiecare firma pune ce pret vrea..

Link to comment
Share on other sites

Guest RbkPlay
Cred ca au vrut sa spuna ca in gama asta e pret exista si altele mai bune.

Daca are actiunea buna, griful comod si nu falseaza, e buna.

 

Problema cu chitarele ieftine este ca la acelasi model variaza calitatea destul de mult, de aceea trebuie alese.

 

Pai din cate am auzit eu este foarte bun acest Stagg.. mai ales pt incepatori ca mn.... tot ce vreau eu sa stiu este daca este vreo posibilitate ca, calitatea chitarii cu pret mai mic sa fie mai proasta decat celeilalte... chiar daca sunt acelasi model, STAGG SW203BK.

Link to comment
Share on other sites

Guest CristianT

Eu unu zic sa o cumperi de undeva unde poti sa o testezi, chiar daca nu sti tu, ia pe cineva sa testeze, sau undeva unde iti da posibilitatea de returnare. Bafta la cautat, nu ocoli nici mica publicitate a forumului, gasesti chitari bune la preturi accesibile

Link to comment
Share on other sites

Pai din cate am auzit eu este foarte bun acest Stagg.. mai ales pt incepatori ca mn.... tot ce vreau eu sa stiu este daca este vreo posibilitate ca, calitatea chitarii cu pret mai mic sa fie mai proasta decat celeilalte... chiar daca sunt acelasi model, STAGG SW203BK.

 

 

Pretul mai mic la acelasi model provine de la adaosul comercial diferit de la un magazin la altul.

Link to comment
Share on other sites

Guest RbkPlay
Pretul mai mic la acelasi model provine de la adaosul comercial diferit de la un magazin la altul.

 

deci merita sa o cumpar chitara cu pretul mai mic nu?

Edited by RbkPlay
Link to comment
Share on other sites

deci merita sa o cumpar chitara cu pretul mai mic nu?

 

Fabricantul Koy vinde chitara DunKil la "pret de fabrica". Sa zicem 300 de lei.

 

Un vinzator, sa zicem G, cumpara chitara de la Koy cu 300 de lei (pretul de fabrica, remember?) dar el nu o vinde mai departe tot cu 300 de lei (ca moare de foame), ci mareste pretul, o face 400 de lei.

 

Chestia e ca si Nabago se duce la Koy si cumpara aceeasi chitara la acelasi pret, 300 de lei. Da' Nabago e si mai flamind si o vinde mai departe cu 500 de lei.

 

Koy vinde aceeasi chitara cu 300 de lei, in schimb G si Nabago au preturi diferite.

 

Ion se duce la G sa-si cumpere chitara DunKil. Vede el pretu' si zice "ba, hai si la Nabago, poate o fi mai ieftin".

 

Nabago are pretu' si mai mare, asa ca Ion al nostru intra la banuieli: Ba, daca aia mai ieftina e mai proasta?

 

G are de cistigat, el vinde aceeasi chitara mai ieftin, asa ca...

 

Ion se scarpina in nas, se scarpina-n dos si hopa pe forum.

 

Deschide el un topic unde intreaba daca-i buna chitara, daca nu-i buna chitara, etc.

 

Imediat primeste si raspunsul, tipic forumurilor, unde i se recomanda cu totul altceva.

 

Odata ce si-a pus in minte sa-si cumpere DunKil, apai nici dracu ala negru si spurcat nu-l mai convinge ca exista si alte chitare mai bune in banii aia.

 

Toate bune si frumoase... nu mai am inspiratie, n-am avut niciodata prea multa, dar am spus ce am avut de spus.

Link to comment
Share on other sites

Cosmine, cele spuse mai sus, desi sunt corecte nu-ti rezolva dilema.

Ai bani putini pentru o chitara foarte buna, dar nu cred ca ai nevoie de asa ceva acum.

Cu 400 de lei poti alege dintre multe chitare frumoase si atat, tu doar asta vezi, asa e la inceput (ca presupun ca asta e situatia ta).

Daca nu poti trece de faza cu chitara frumoasa si atat, ia-ti ce vrei.

Altfel, ia seama la ce ti se spune, desi nu e pe placul tau.

1. Ti s-a spus ca la 400 de lei , noua, poti avea o chitara care sa sune binisor daca te duci la magazin cu cineva priceput, care sa o aleaga incercand mai multe dintre cele frumoase placute tie.

2. Tot cu 400 de lei poti avea o chitara la mana a doua (sub nici o forma nu e mai putin frumoasa, totdeauna a avut un pret mai mare in magazin, o poti canta cat vrei ca sa o testezi, nu risti sa se uite urat la tine vreun vanzator ca-i strici marfa) mai buna sigur dacat in varianta 1., dar la fel, sa o testeze unul priceput, daca se poate

Un singur exemplu de aici: un tip serios, din Timisoara, a stat cateva luni cu un Hohner bunicel la vanzare-am vazut ca a vandut-o acum cateva zile cu 350 lei cu husa cu tot- , dar nu e singular, mai sunt multe, daca urmaresti

3. Totusi, sunt aproape sigur ca mi-am deschis gura de pomana (o spun prieteneste, ca altfel nu-mi pierdeam timpul), tu vei vrea sa fii bucuros si multumit acum si nu peste un an, ca ai chitara noua, asa ca du-te repede si ia-ti Stagg-ul ala, e o chitara frumoasa, s-o canti sanatos!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.