www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Pod 2.0 In Boxele Active De La Pc


Tase
 Share

Recommended Posts

Salutare, de curand am achizitionat un Line6 POD 2.0 cu intentia de al baga prin boxele de la PC si sa folosesc in acelasi timp computerul si POD`ul prin boxe, mai exact vreau sa cand pe backing track`uri sau peste mp3`uri.

Cu Vox amplug acest lucru este posibil in urmatorul fel: Chitara > Amplug> placa sunet(mic in) si sunetul este satisfacator.

Cu POD`ul am incercat urmatoarea varianta, dar fara succes. Computerul nu primea semnal de la pod: Chitara> POD input> POD left sau right output(nu am cablu Y) > placa de sunet (mic in). nu am avut timp aseara sa experimentez ca eram pe fuga.

 

POD`ul mai are o iesire de casti si 2 MIDI(midi-in, midi-out)

 

Intrebarea mea este: a folosit cineva POD 2.0 prin computer pentru "play along" pe mp3-uri sau etc. si daca da, cum l-ati conectat ?

 

pe google am citit ca trebuie sa mai ai o interfata audio pentru asta, dar nu mi se pare logic din moment ce cu amplugul merge foarte ok.

Link to comment
Share on other sites

incearca iesire de casti > line in

 

sau pune-l pe setarea de direct/mixer/cum s-o numi si foloseste una din iesirile normale. (vorbesc din ce stiu despre un pocket pod)

 

in principiu cred ca e mai bine sa te legi la line in daca podul scoate semnal suficient de puternic

Edited by gadjo
Link to comment
Share on other sites

Salutare, de curand am achizitionat un Line6 POD 2.0 cu intentia de al baga prin boxele de la PC si sa folosesc in acelasi timp computerul si POD`ul prin boxe, mai exact vreau sa cand pe backing track`uri sau peste mp3`uri.

Cu Vox amplug acest lucru este posibil in urmatorul fel: Chitara > Amplug> placa sunet(mic in) si sunetul este satisfacator.

 

Am avut o problemã asemãnãtoare când am trecut de la Guitar Rig la Cool Edit, ºi am descoperit cã la Master Volume>Properties>Output(Playback) îmi era debifatã cãsuța "Mic volume".

Link to comment
Share on other sites

Nu merge asa ? Verifica setarile de volum[e].

 

pai in line-in intra boxele 5.1. daca bag POD-ul in line-in, unde mai bag boxele ? sau gresesc?

 

 

PS: acum sunt la munca. pe seara ajung acasa si o sa fac o proba

 

@ramurel nu cred ca de acolo e. dupa cum am zis, daca folosesc amplugul, merge no problem

Edited by Tase
Link to comment
Share on other sites

Învațã lucrurile elementare despre înregistrare in the box și multiefecte.

Dacã nu știi diferența dintre o intrare ți o ieșire cel mai probabil ai încercat sã bagi POD-ul în mufa greșitã. Te intereseazã mufa albastrã: http://en.wikipedia.org/wiki/Sound_card#Color_codes Aratã POD-ul ca un microfon? Atunci de ce l-ai bãga în intrarea de microfon?

Dacã nu folosești cabsim software trebuie sã setezi AIR pe Direct.

Apoi poți cânta și înregistra în mai multe feluri:

- În mixerul sistemului de operare bifezi Line In la Output și reglezi volumul dupã preferințe. Așa poți cânta cu chitara peste orice sursã de sunet din PC (Winamp, YouTube etc.)

- Într-un DAW armezi un track pentru înregistrare (Line In) și pe alt track pui backing track-ul sau piesa care te intereseazã. Dai Play pentru a repeta și Record pentru a înregistra. Evident pt. latency cât mai mic folosește ASIO.

 

 

Ma gandeam si la un amplificator hi-fi mai ieftinache sa il pun intre pod si pc

Ca sã ce?

Link to comment
Share on other sites

Am reusit sa fac niste setari prin windows si acum merge. Am sunet si de la PC si de la POD. Merge si daca folosesc iesirea de casti (parca se aude mai bine prin headphones out decat prin Output). De inregistrat nu am incercat ca nu am avut timp, dar am un bazait destul de enervant chiar si atunci cand pod`ul este oprit. Cel mai probabil este de la placa de sunet. Cand scot cablul din input, acesta dispare.

 

In ce as putea sa investesc pentru o inregistrare mai buna? O placa de sunet mai buna, o interfata audio ?

 

 

@57 prima data am incercat in intrarea de microfon pentru ca pe acolo cantam cu Amplugul si acolo se auzea cel mai bine

Edited by Tase
Link to comment
Share on other sites

Am reusit sa fac niste setari prin windows si acum merge. Am sunet si de la PC si de la POD. Merge si daca folosesc iesirea de casti (parca se aude mai bine prin headphones out decat prin Output). De inregistrat nu am incercat ca nu am avut timp, dar am un bazait destul de enervant chiar si atunci cand pod`ul este oprit. Cel mai probabil este de la placa de sunet. Cand scot cablul din input, acesta dispare.

 

In ce as putea sa investesc pentru o inregistrare mai buna? O placa de sunet mai buna, o interfata audio ?

 

 

@57 prima data am incercat in intrarea de microfon pentru ca pe acolo cantam cu Amplugul si acolo se auzea cel mai bine

 

Cel mai ok ar fi sa iti iei o placa de sunet gen Line6 POD Studio GX, are incorporate si efectele si simularile din POD, ai ceva mai multa flexibilitate, latenta foarte mica, drivere bune etc.

Link to comment
Share on other sites

Ma gandeam si la un amplificator hi-fi mai ieftinache sa il pun intre pod si pc. Oare e o investitie buna pentru home practice si amateur home recording ca sa zic asa :) ?

 

Din ce ai spus se intelege ca vei conecta pc-ul la output-ul unui amp. Banuiesc ca e o greseala de exprimare.

Link to comment
Share on other sites

ok, my bad :))

 

placa mea de sunet e on-board si are 6 intrari

 

 

Ma gandeam si la un amplificator hi-fi mai ieftinache sa il pun intre pod si pc. Oare e o investitie buna pentru home practice si amateur home recording ca sa zic asa :lol: ?

 

1/. Ce sunet onboard ai ?

 

Pe CD-ul de instalare al placi de baza ai schema conexiunilor "in" si "out" ale sunetului .

 

De intrat semnalul se injecteaza in Line/In ce are de obicei o sageata ca si simbol ce intra intr-un cerc ,se iese pe una din cele care are simbol o sageata ce iese dintr-un cerc. Simbolurile sunt imprimate in placa pe care sunt montate mufele jack ale sunetului langa fiecare mufa.

 

Cum a scris colegul se pot identifica dupa culorile mufelor ,(Culori standardizate ca si un cod ).

 

Dar cel mai exact gasesti in cartea tehnica sau pe CD-ul de instalare in Manualul atasat.

 

De obicei trebuie sa ai un mixer al placi de sunet ce il instalezi de pe CD-ul placii de baza (mixer care dubleaza mixerul audio Windows ) .Acest mixer are tot felu de reglaje ca sa folosesti iesirea 5.1 sau 7.1 .Cu reglaj a, subwoofer-ului difuru "fata" si difuri" spate" si altele.

 

Ca si iesire din placa de sunet ptr chitara se foloseste Line/out ( care poate fi si Phones adica iesirea de casti )

 

In cazul ca sunt comune aceste doua pe o singura mufa ascultarea /monitorizarea o faci sau prin casti sau prin statia externa .

)

Daca vrei sa alternezi monitorizarea casca/statie+dif trebuie sa ai un "switch" , o cutiuta in care intra semnalul din Line/Out iar in cutie ai un switch stereo ce muta semnalul sau catre o casca sau catre o iesire catre statie.

Un lucru util ca sa nu tot schimbi casca cu cablul de conectare la intrarea statiei, statie ce poate fi "boxe de PC" sau alta statie stereo .

 

 

Placa de sunet mai buna nu ai nevoie ptr ce vei produce tu vre-o 4-5 ani de acum incolo ,calitatea este mult peste ce poti tu sa faci.

 

Cand ajungi sa intelegi si sa cunosti mai multe o sa-ti upgradezi/schimbi instalatia intr unul mai profi.

 

Daca vrei sa folosesti tot felul de jucarii soft "realtime" ptr inregistrare poate ai probleme cu latenta ,dar placle noi onboard sunt OK.

 

Am citit ca ai VOX amplug ,,,deci nu ai nevoie de distors etc..soft ce oricum are o latenta ..

Link to comment
Share on other sites

@karpi am inteles cum sta treaba cu line in /line out. Problema e ca nu reusesc sa inregistrez nimic. Am conectat pod-ul la calculator prin line-in, folosesc Audacity pt recording, dar orice inregistrez se aude foarte "fizzly" si foarte distorsionat + zgomot de fond, abia distingi ceva + ca se aude la volum mic. M-am uitat in setarile placii de sunet (realtek HD bla bla, integrata pe o placa de baza MSI p31-neo) dar fara succes.

 

Cred ca singura varianta este sa imi cumpar un POD studio GX :)

Link to comment
Share on other sites

Vezi ca podul are o setare de volum global al lui; daca ala e dat incet se va auzi incet. Apoi ai setari de volum pe fiecare preset.. trebuie sa verifici.

 

Sau e posibil sa ai undeva ceva dat prea tare si sa faca clipping.. Asta o observi usor in Audacity dupa forma undei daca sunt 'taiate varfurile' pe un ton care ar fi trebuit sa fie clean.

 

http://www.manualnguide.com/dl/6637/ .. vezi din nou cu atentie manualul

Link to comment
Share on other sites

@karpi am inteles cum sta treaba cu line in /line out. Problema e ca nu reusesc sa inregistrez nimic. Am conectat pod-ul la calculator prin line-in, folosesc Audacity pt recording, dar orice inregistrez se aude foarte "fizzly" si foarte distorsionat + zgomot de fond, abia distingi ceva + ca se aude la volum mic. M-am uitat in setarile placii de sunet (realtek HD bla bla, integrata pe o placa de baza MSI p31-neo) dar fara succes.

 

Cred ca singura varianta este sa imi cumpar un POD studio GX :)

 

Chitara direct fara nimic , numai un jack de 3mm si tregi pe unul din canale L sau R ia vezi daca inregistreaza.

 

Zgomot tpoti avea daca nu ai masa la un cablyu sau inversata la jacs...vezi sa ai cablu ecranat si nu de difuzor .unele cabluri din magazin sunt ptr dif si arata perfect la p fel cuiu cele ecranate care sunt ptr semnalul audio neamplificat.

 

 

Daca undeva ai "inchis" un volum sau asa ceva un "switch" se poate sa treaca cumva parazitar semnal , fiind sdeemnal mic tu dai gain si amoplificare cea ce duce le distorsiuni si zgomot...

 

Numai la setari sa te mai uiti...

 

In DAW sa selectezi/setezi AUDIO DEVICE...Recording...Playback...

Eu am Realtek in ASUS notebook...cu Audacity functiona perfect .

 

Verifica setarile si selectarile de In si Out Play,Recording,Wave...etc..(sound on sound...what you hear ..sau ce titulatura o avea)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.