www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Radio Pe Lampi > Amplificator


Vali184
 Share

Recommended Posts

De un electronist bun si inventiv. Am auzit ca pe vremea lu Nea Nicu' se "modau" radiourile pe lampi pentru a fi folosite pe post de amp de chitara.

Teoretic vorbind ar trebui infipt un jack de intrare (6.35mm , 1/4") in fata circuitului de amplificare din radio, schimbate ceva rezistente si cativa condensatori in cazul in care nu are control pentru ton , dar ma indoiesc ca e atat de simplu si chiar daca reusesti nu cred ca o sa sune prea bine.

Link to comment
Share on other sites

Suna foarte bine.

Primul meu amplificator a fost un Radio Darcle cu un magnetofon Tesla (si asta tot cu tuburi) setat ca preamplificator in fata.

Inca nu am regasit sunetul ala ... :)

 

Trebuie totusi sa te ajute un meserias sa-ti faci un circuit de intrare, si eventual sa muti totul intr-o cutie noua cu un difuzor adecvat.

Bafta!

Link to comment
Share on other sites

Pai eu cand am intrebat aici pe site si pe cel al electronistilor, mi-au sarit toti in cap ca nu se poate face asa ceva, si acum vad ca e destul de probabil sa se poata realiza.

Sa ne traiasca inginerii, am vandut radioul din 57, functional si cu totul original pe el cu 50 ron, la sfatul inginerilor pe care ii avem, ca de, nu se poate face nimic. Chiar sunt revoltat.

Link to comment
Share on other sites

Nu vorbesc din experienta pe care o am in modificat radiouri ci din cea a unuia care a construit un amp pe lampi. Cele mai scumpe componente dintr-un amp simplu sunt transformatoarele, lampile, potentiometrele (daca vrei de calitate) si condensatorii (daca vrei de calitate).

Recomandarea mea este sa recuperezi ce poti din radioul vechi si sa iti faci un amp de la 0. Deja ai trafurile, lampile si niste socluri iar restul poti cumpara dintr-un magazin de pe la noi mai ieftin.

Mai trebuie sa gasesti o schema care sa foloseasca aceleasi lampi pe care le ai in radio.

Eu zic ca o sa sune mult mai bine si cu o investitie acceptabila.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
ok_13886.jpg

 

radioul e exact modelul acesta.

 

 

Din modelul acesta nu se poate face nimic .

 

 

Aparatele radio care au intrare de PickUp sau ptr .magnetofon se pot folosi ca si amplificator fara nici o modificare.

 

Aparate care nu au intrare de pickup , unele se pot modifica , se face un mic montaj ca sa intri pe potmetrul de volum printr-un condensator de 0,1uF /1000V.

 

Aparate vechi stil " Radio popular" construite economic cu autotranszformator si cu doar 2 sau 4 tuburi nu se pot utiliza caci pot avea pe sasiu faza de la reteaua de 230 V .Prezinta pericol sporit la electrocutare !!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.