www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cat Timp Dureaza Sa Inveti Sa Canti La Chitara?


Guest skaterboy
 Share

Recommended Posts

Guest Baumwolle
ca de obicei..se ajunge la concluzia ca acesta este forum de gramaticeni, si nu de chitaristi

 

 

Mi se pare un lucru de bun simt sa fii in stare sa-ti vorbesti/scrii corect limba materna, indiferent de circumstante. A nu fi capabil de asa ceva da dovada de ignoranta, ca sa nu spun prostie, iar cei care fac pe avocatii agramatilor nu sunt cu nimic deasupra lor.

Link to comment
Share on other sites

Mi se pare un lucru de bun simt sa fii in stare sa-ti vorbesti/scrii corect limba materna, indiferent de circumstante. A nu fi capabil de asa ceva da dovada de ignoranta, ca sa nu spun prostie...

 

Tu auzi ce spui ? Pentru cã nu-i aºa.

1.Prostia nu e un pas în plus pe linia ignoranței. Sunt pe cãi diferite. Verificã ! ªi nici cu bunul simț n-are legãturã.

(d-aia, când te-am rugat 3 zile sã-mi spui unde-i chitara Framus, n-ai fost în stare sã spui decât "Da" sau "Îhî").

 

2.Dacã cetãțeanul care scrie e de altã etnie decât cea românã, mai e limba maternã ?

 

Douã consecutive.

 

Scuze de off-topic

Edited by ramurel
Link to comment
Share on other sites

daca individul are cetatenia romana este obligat prin lege constitutionala sa vorbeasca limba romana corect, indiferent de etnie. Verifica te rog constitutia romaniei.

si-acum facand referire la topic: cum orice se poate invata obiectiv fara prea multa pasiune, asa si chitara se poate studia pentru a ajunge la un nivel decent.

Tu auzi ce spui ? Pentru cã nu-i aºa.

1.Prostia nu e un pas în plus pe linia ignoranței. Sunt pe cãi diferite. Verificã ! ªi nici cu bunul simț n-are legãturã.

(d-aia, când te-am rugat 3 zile sã-mi spui unde-i chitara Framus, n-ai fost în stare sã spui decât "Da" sau "Îhî").

 

2.Dacã cetãțeanul care scrie e de altã etnie decât cea românã, mai e limba maternã ?

 

Douã consecutive.

 

Scuze de off-topic

Link to comment
Share on other sites

daca individul are cetatenia romana este obligat prin lege constitutionala sa vorbeasca limba romana corect, indiferent de etnie. Verifica te rog constitutia romaniei.

si-acum facand referire la topic: cum orice se poate invata obiectiv fara prea multa pasiune, asa si chitara se poate studia pentru a ajunge la un nivel decent.

 

Greºit, prietene ! Este obligat s-o foloseascã în relațiile oficiale, nu s-o vorbeascã obligatoriu în mod corect. La baumwole era altceva: o chestiune de "lupul moralist"...

 

Legat de chitarã, eu nu sunt sigur cã s-a inventat totul despre ea, aºa cã nu se poate spune nimic despre învãțat ... Oricum, fiecare se axeazã pe un anume gen, ºi atunci devine mai clar ºi mai uºor. Greu e pânã gãseºti genul ...

 

Numai bine !

Edited by ramurel
Link to comment
Share on other sites

Iarta-ma te rog dar habar nu ai despre ce vorbesti, eu ma refeream la legea 21/1991 actualizata in 14 a 9 a 2007 din constitutie.

Greºit, prietene ! Este obligat s-o foloseascã în relațiile oficiale, nu s-o vorbeascã obligatoriu în mod corect. La baumwole era altceva: o chestiune de "lupul moralist"...

 

Legat de chitarã, eu nu sunt sigur cã s-a inventat totul despre ea, aºa cã nu se poate spune nimic despre învãțat ... Oricum, fiecare se axeazã pe un anume gen, ºi atunci devine mai clar ºi mai uºor. Greu e pânã gãseºti genul ...

 

Numai bine !

Link to comment
Share on other sites

Guest PopCorn023

evan ? :) Ce fac ei pare usor da aia se dobandeste prin repetitie ..e destul de greu sa canti la chitara(cant doar de un an ) dar totul se invata .. incet incet o sa devii tot mai bun si peste vreo 3-4 ani vei ajunge ca evan sau ma rog vei fi bun . te sfatuiesc sa inveti si teorie nu numa zdranga-zdranga :lol: si sa o iei treptat nu o sa ajungi bun peste noapte ..trebuie studiu repetitie minim 1 ora pe zi (cat mai mult posibil) asta asa mi-a spus proful meu si are dreptate. p.s si mie imi place avril :lol:

Link to comment
Share on other sites

Guest Sam The Pirate

Eu cant de circa 1 an la chitara (6 luni electrica) . Inaitne de a canta la chitara, un profesor de chitara mi-a spus ca am ureche, voce, si am talent (ca tot vorbeati voi de talent) . Practic, de ureche si voce stiam, ca nu era singuru' care imi spunea, dar talent, eram cam nesigur, nici acuma dupa 1 an (da, stiu sa zdrangan chitara, stiu si teorie) nu sunt sigur ca am talent. (recunosc ca sunt si cam lenes :))

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest skullfix

@ TOPIC

sfatul meu de om care inca nu canta la chitara, vezi niste cursuri pe net si vezi cam cum se incepe si cum se munceste ca sa poti invata instrumentul chitara, daca crezi ca poti si ai ambitie, si iti place cum suna, apucate.. de creier si dai drumul la invatat :)

 

 

@ sam the pirate

(recunosc ca sunt si cam lenes :lol: )

 

cred ca ai gasit scurgerea de talent care iti lipsea :lol: wink

Edited by skullfix
Link to comment
Share on other sites

Guest johnbone

Saracu copil a avut un gram de sinceritate si a pus o intrebare ca oricare alta. I-ati facut topicul praf, iar el probabil nu a inteles nimic pana la urma. Brava!

Link to comment
Share on other sites

Guest dadu123

Depinde de fiecare in cat timp invata sa cante....unii pricep mai greu altii mai repede...apucate de invatat si o sa afli singur raspunsul la intrebarea ta.

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Ar fi mai bine sa mergi pe picioarele tale intai, e mai sigur, si scuza-ma ca zic asta, dar am motive.

 

Eu am m-am chinuit sa invat sa cant la chitara o jumatate de an, am tras din greu, dar mai in fiecare zi, dupa cam o ora de cantat, ma apuca durerea de cap, cred ca din cauza a ceea ce cantam si mai ales ca uitam mereu ceea ce repetam si asta ma enerva; cand citeam in manualul de chitara intelegeam tot si, fara a exagera prea mult, puteam sa dau explicatii teoretice si altcuiva, deci teoria se lipea de mine, in schimb cantatul era dificil.

Acum fiica mea canta la chitara si, cand repeta ea, e o placere s-o ascult (desi e incepatoare), nici gand de durere de cap.

Pai eu, cand voiam sa imit o melodie auzita la radio, ma chinuiam zece minute ca sa reproduc un 'Negru voda si-a lui ceata" (alea cateva note), nici gand de toata melodia; fiica-mea, la prima auzire, reproduce pe chitara exact sau aproape exact (nu Herman Li, ca nu poate tehnic sa cante 100 de note/s); la mine exact era doar cu solfegiul in fata!! si uitam rapid!! notele? stiam cu usurinta unde este orice nota pe grif,orice interval, dar cand sa-l cant, era jale!

 

Deci, skaterboy, merita sa incepi sa canti la chitara, iar la scurt timp dupa asta ai sa simti singur ( e mai bine sa ai si un profesor) daca ai ce-ti trebuie (ureche, talent, nu spun eu ce , ca apare imediat Gica Contra) si ai sa continui sau ai sa renunti.

Daca o sa vezi ca ai "ce"-ul ala de la natura, tine-te de chitara, e o prietena care merita.

Si daca te muncesti cat trebuie, iti aduce si bani, ca banuiesc asta in acel "se merita".

 

Deci daca mi-ai putea da sfaturile tale cum poti sa retii teoria ai fi cel mai tarebiggrin.gif.Eu stiu sa cant mai tot ori tabulaturi ori sa ma uit la un video si descopar notele si tehnica cum canta acea persoana,dar teoria tot nu-mi intra in cap in afara de cea simpla la care is de o luna cu patrimile,doimile,pauzele,tempo si cam atata...restu nu-mi intra la capdeath.gif.Vad ca topicul asta ii de un an,sper ca ti-ai mai ridicat putin skill-ul la chitara(sper sa nu primesc reclamatii ca am zis "skill" si sper ca am scris corect gramatical,vad ca aici is destul de multe reclamatiilaugh.gif).

 

 

Ontopic:Mai tin minte acuma cativa ani cand puneam si eu intrebari tampite de genudeath.gif.Acuma toata treaba cu cantatu sau cand mai dau o lectie mi se pare asa chill,fara stres,desi persoanele la inceput se cam strezeaza si pun putine cam multe intrebari:)) (asa am fost si eu acuma ceva ani cu un tip ce l-am gasit pe publitim cu 20lei/ora).Iti zic eu ca 99.99% dintre chitaristi nu is nascuti cu talent,iar ceilalti au foarte putin talent(eu cred ca talentul meu ii de 0.5%)...Sper ca in anul asta ce a trecut sa te fi apucat de chitara si sa fi vazut daca ai "talent" sau nu.

Edited by shedow11
Link to comment
Share on other sites

Guest catalindinuion

Neah, nu te lua dupa colegii de pe forum. Esti tanar, decat sa inveti ceva nou (adica sa canti la chitara) poti sa mergi prin baruri, sa te dai cu skate-ul cu pokemonii in parc, sa-ti rupi gatul exersand scheme din filme, sa te uiti la desene. LOL Sa canti la un instrument inseamna sa-ti dedici o parte din timp pentru studiul acestuia. Sa te duca un pic capsorul si sa ai rabdare, multa rabdare. E bine sa-ti setezi un target dar al tau mi se pare gresit ...sa canti precum chitaristul de la Avril Lavrigne. Hehe. Oricum priveste partea buna, merita sa inveti sa canti la chitara ca cine stie cand ramai fara bani si iesi la colt de strada sa tragi o cantare pentru bani de rachiu.

Link to comment
Share on other sites

Nu, cu siguranta nu. Cineva care spune asta: "Vreau sa stiu daca se merita sa ma apuc de invatat chitara." cu siguranta nu se merita sa se apuce de chitara.

 

Exact asta i-am raspuns si eu unuia de pe forum care a intrebat daca sa se apuce de invatat la chitara ca are degetele scurte si atunci toata lumea m-a asasltat cu minusuri.Da ii foarte foarte corect raspunsul tau!

Link to comment
Share on other sites

Exact asta i-am raspuns si eu unuia de pe forum care a intrebat daca sa se apuce de invatat la chitara ca are degetele scurte si atunci toata lumea m-a asasltat cu minusuri.Da ii foarte foarte corect raspunsul tau!

 

Pentru ca este un raspuns absolut imbecilic de dat unuia care nu a mai pus in viata lui mana pe chitara...sau n-a pus mana pe chitara mai mult de cateva ore/zile...sau are o varsta frageda. La inceput, cei mai multi suntem confuzi. Eu cel putin am fost, si mai cunosc cazuri de oameni care acum canta cu pasiune si ii ascult cu placere, desi la inceput habar n-aveau ce vroiau.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pentru ca este un raspuns absolut imbecilic de dat unuia care nu a mai pus in viata lui mana pe chitara...sau n-a pus mana pe chitara mai mult de cateva ore/zile...sau are o varsta frageda. La inceput, cei mai multi suntem confuzi. Eu cel putin am fost, si mai cunosc cazuri de oameni care acum canta cu pasiune si ii ascult cu placere, desi la inceput habar n-aveau ce vroiau.

 

Nu sunt de acord cu tine dar oricum: oameni diferiti,opinii diferite.Pe principiu: "daca doi oameni sunt de acord intotdeauna poti fi sigur ca numai unul dintre ei gandeste"

Link to comment
Share on other sites

Nu sunt de acord cu tine dar oricum: oameni diferiti,opinii diferite.Pe principiu: "daca doi oameni sunt de acord intotdeauna poti fi sigur ca numai unul dintre ei gandeste"

 

Nu fii rãu, Luciane ! ªtii bine c-are dreptate ! La-nceput toți visãm "sex pe bancheta din spate" ºi-abia mai apoi gãsim farmecul ºi pasiunea...

Link to comment
Share on other sites

Nu fii rãu, Luciane ! ªtii bine c-are dreptate ! La-nceput toți visãm "sex pe bancheta din spate" ºi-abia mai apoi gãsim farmecul ºi pasiunea...

 

La partea cu sex pe bancheta din spate is de acord,dar mie nu imi plac oamenii istia care se trag pe fese.Cand am invatat eu la inceput nici nu aveam chitara.Fratele a venit din Cluj acasa cu chitara.Am luat chitara si citind din manualul de muzica am invatat primele acorduri.Ramas fara chitara ma duceam la clubul copiilor si cu acceptul domnului profesor stateam la 2 grupe in continuu ca sa pot sa cant.Nu am intrebat niciodata pe nimeni daca pot sau daca merita.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Concluzia e simpla, si doar atat: cei care au talent innascut, ajung cu mult mai putina munca la performante ridicate fata de cei cu putin talent si pasiune, sau doar pasiune inflacarata. Acestia din urma, uneori muncesc atat de mult incat ii intrec pe talentatii care din comoditate sau alte motive, stau 'pe spate'. Exista multe cazuri din acestea (din ferricire pt unii, ne- pt altii).

Asa ca daca esti pasionat, grab a guitar and start discovering your passion! Altfel, e inutil...

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk 2

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 7 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.