www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Vreau Sa-mi Iau Gibson Vintage Mahogany Insa Am O Nelamurire


guitfery
 Share

Recommended Posts

vreau sa un Gibson LP Vintage Mahogany pe care l-am gasit la un pret convenabil buzunarului 300 euro, insa nu prea am incredere in vanzator, el spune ca e noua chitara (sigilata in caseta) dar la pretul asta nu stiu ce sa cred , mi-e frica sa nu tras in teapa , rog daca poate sa-mi de cineva niste sfaturi cum sa procedez ( e prima chitara noua care o cumpar). astept nerabdator raspunsuri :

Multumesc Anticipat!

Link to comment
Share on other sites

Poate este una dintre acele fakuri China care sau mai veziculat pe la noi, sunt nishte chitari ce seamana bine, daca nu sti la ce sa te uitzi o mushti direct, dar care au lemn de proasta calitate pe ele, doze slabe de tot si hardware-ul dintr-un aliaj foarte prost, cu mici detalii care nu seamana cu Gibsonurile originale ca sa nu poata fi inchise fabricile. Sfatul meu este sa ceri poze cu chitara, sa le afishezi aici si o sa tzi se spuna daca e face sau e veritabil, sau sa mergi cu cineva care se pricepe sa o vada. La 300 euro nu iei cat ii lumea Gibson original nou, nici macar faded.

Link to comment
Share on other sites

am gasit asta pe net,

Suntem vanzator de toate tipurile de la un instrument muzical de înaltã calitate, ci un preț redus

 

 

itemforsalles@writeme.com

itemforsalles@gmail.com

 

MSN:itemforsales@live.com

 

SKYPE:itemforsales

 

 

 

Gibson Custom ES-165 Herb Ellis Electric Guitar.........€750.00 EUR

GIBSON LES PAUL STUDIO ALPINE WHITE.....................€600.00 EUR

Gibson Custom Montana Gold SJ-200 Acoustic Guitar...........€1200.00 EUR

Gibson Les Paul Standard 50's Neck Honeyburst.............€1100.00 EUR

Gibson SG Custom Shop Silver Sparkle.............€1700.00 EUR

Gibson Les Paul Studio Electric Guitar.............€750.00 EUR

2008 Gibson Paul Robot II Guitar.........................€600.00 EUR

Gibson Les Paul Custom Black Beauty Guitar..............€1000.00 EUR

GIBSON Les Paul Standard Flame Desert Burst...............€650.00 EUR

Gibson Les Paul Classic Electric Guitar........................€1000.00 EUR

Gibson 2008 Les Paul Standard Plus Electric Guitar.......................€1200.00 EUR

Gibson Les Paul Studio Electric Guitar.........................€750.00 EUR

Gibson Les Paul Vintage Mahogany Electric Guitar..........................€300.00 EUR

Gibson Les Paul Standard 60s Neck Electric Guitar................€1200.00 EUR

Gibson RD Standard Reissue Electric Guitar.........................€300.00 EUR

Gibson Longhorn Double Cutaway Electric Guitar Trans Blue.......€1000.00 EUR

Gibson Custom Johnny A. Signature w/Bigsby Guitar................€2000.00 EUR

Gibson Custom Johnny A. Signature Guitar..................€1800.00 EUR

Gibson Memphis ES-175 Reissue Guitar.........................€1700.00 EUR

Gibson Memphis Herb Ellis Signature ES-165 Guitar.................€1200.00 EUR

Gibson Shred-X Explorer Guitar.........................€1000.00 EUR

Gibson Limited Edition Robot SG Special Guitar.......................€900.00 EUR

Gibson Limited Edition Robot Les Paul Studio Guitar..........................€1200.00 EUR

Gibson Epiphone Les Paul Left Handed Electric Guitar..............€300.00 EUR

Epiphone Gibson Les Paul FlameTop Sunburst Left Handed............€200.00 EUR

Epiphone Les Paul Standard Left Handed Electric Guitar............€250.00 EUR

Gibson ES-335 Dot Reissue Custom Shop Sunburst 2009.........€800.00 EUR

2010 Gibson Hummingbird Acoustic sun Mint vintage ........€1000.00 EUR

Gibson Les Paul Studio Electric Guitar.............€750.00 EUR

Vintage Brand VS6 Icon Series Fool SG Handpainted MINT......€800.00 EUR

Gibson Traditional Honey burst Flame.........€1100.00 EUR

Gibson Les Paul 1959 Gloss Reissue .........€1500.00 EUR

si am trimis un emaill

2.doc

Link to comment
Share on other sites

Chiar m-ai fãcut curios... Dã ºi tu niºte detalii. A fost acu' vreo 2 ani una pe forum , era la vreo 700 parcã. La 300, ºi funcționalã e cam ... Hai cã nu ți-o suflãm.

 

Dacã tot n-ai încredere... Vezi sã nu fie Gipson, sau, mai rãu, vreun breloc de chei...

 

Poate e doar Vintage LP Mahogany , atunci e altã treabã...

Edited by ramurel
Link to comment
Share on other sites

Si am primit emaill-ul asta

Avem chitara în stoc ºi totul nou, care vine cu accesorii sigilate în caseta originala cu garanție internaționalã de 2 ani, de asemenea, cu 90 zile Politica de returnare.

 

Oferta: -

 

Gibson Les Paul chitara electrica mahon ........... Vintage € 300.00 EUR

 

În fiecare 3 unitãți le cumpere de la noi, veti avea o sansa de a avea un drum liber ºi 6 unitãți primiti 2 gratuit.

 

SHIPPING:-taxa de livrare la usa dvs. ....... € 50.00 EUR

 

LIVRARE:-Am expediat produsele noastre prin FedEx, DHL ºi un serviciu de curierat up si dura 48 de ore pentru a ajunge la nava doorstep.we afarã imediat plata este confirmatã ºi trimite la tine toate document relevant, cum ar fi (Airway Bill $ numãrul de urmãrire) pentru a vã permite confirmarea produsul dvs. privind tranzitul înainte de a lua it pentru tine.

 

oferim cea mai buna calitate si preturi competitive pentru clientul nostru, dacã aveți întrebãri / interesant, nu ezitați sã-mi spuneți.

 

 

ce ziceti , sa fie vrajela in timp de criza? dubitabila chestie

Link to comment
Share on other sites

Guest Noxified

Mie imi miroase a teapa sincer.:)

In special la cel de deasupra mea.[NO OFFENCE]

Edited by Noxified
Link to comment
Share on other sites

Si am primit emaill-ul asta

FedEx, DHL ºi un serviciu de curierat up si dura 48 de ore pentru a ajunge la nava doorstep.we afarã imediat plata este confirmatã ºi trimite la tine toate document relevant, cum ar fi (Airway Bill $ numãrul de urmãrire) pentru a vã permite confirmarea produsul dvs. privind tranzitul înainte de a lua it pentru tine.

 

 

ce ziceti , sa fie vrajela in timp de criza? dubitabila chestie

 

1.Poți sa le ceri detalii, dar eu zic sa nu oferi nici un fel de date personale, în cazul în care deții în momentul ãsta vreun cont bancar activ .

 

2. Nu înțeleg ce treaba ai avea tu cu Airway Bill, pt ca DHL ºi FED-EX nu îți dau date de urmãrire a rutei produsului. În plus au scris greºit , se scrie Air Waybill , cauta pe Wikipedia sau pe Google...

 

3. Ai cumpara fãra s-o "zdrãngãni" de probã ?

 

Dar eu sunt mai paranoic în chestiile astea, aºa cã mai aºteaptã ºi alte pãreri. Succes !

Link to comment
Share on other sites

Nu-ți mai spun de câte ori am câºtigat eu prin e-mail la Grand Lottery Pacifica, Atlantic International Lottery, Lottery of Bla-bla-bla , sau câți nu mi-au scris ca au ei un depozit cu milioane de dolari dupã nu ºtiu ce unchi mort, dar nu le pot ei scoate din bancã din nu ºtiu ce motive... Planeta mai trãieºte milioane de ani dar inventivitatea ãstora nu seacã. ªi crede-mã, e plinã lumea de bãieți care o muºcã.

 

Aºa cã eu zic , nu da "Delete" la mesaj, dã direct "Spam" !!!!

Edited by ramurel
Link to comment
Share on other sites

merci de sfaturi , eventual o sa mai cer sfaturi sa ma conving (ei zic ca au sediu si prin cluj , dar cel care mi-a trimis emaill-ul la trimis in lb engleza-dubitabil si faptul asta)

 

La Cluj sediul constã 100 % într-o cãsuțã poºtalã dintr-un oficiu poºtal ( pe cea mai întunecatã alee din oraº :) ), altfel îți dãdea telefonul ºi adresa...

Link to comment
Share on other sites

chiar am vazut un video,a fost filmat in china,intrun mic magazin de instrumente muzicale.

 

acolo erau niste les paul uri care erau la vedere fix,dar zic fix ca un original de la logoul Gibson,cheitele,ce acopera truss rod ul,pickupuri, tot. si era la un pret ca ziceai e nu e adevarat.

 

dansul sa uitat de mai multe ori la instrument,si chiar seria era original (ce se incadreaza in original)

 

este vorba de legendarul chitarist Alapi Istvan

 

este in lb maghiara,dar mai sus am scris despre ce este vorba

 

deci sa mai intrebam si sa informam inainte de a lua asemenea produs

Link to comment
Share on other sites

chiar am vazut un video,a fost filmat in china,intrun mic magazin de instrumente muzicale.

...deci sa mai intrebam si sa informam inainte de a lua asemenea produs.

 

 

Eu am fost la un "doctor" în scule zilele astea, sã-mi repar chitara ºi-am vãzut ºi probat un Gibson Les Paul Made in China. I-a pus 2 humbucker-e "Zebra" ºi gata.

Pãi Vintage-ul meu comandat cu mândrie din Anglia de la JHS, via Muzikia, ºi pe spate la bridge când mi-a desfãcut-o "doctorul", mã uit :"Made in Korea"...

 

ªi Gibson poate avea fabricã în China, mai ºtii ?

 

Mãcar ºi-a cumpãrat chitara ? În video, dupã cum o manevra pãrea uºoarã. Aia ce-am vãzut-o eu era grea ca naiba.

Edited by ramurel
Link to comment
Share on other sites

Aici sunt niste sfaturi de la Gibson despre cum poti sa iti dai seama dupa poze daca ii chitara fake sau nu.

Sper sa iti fie de folos.

Din pacate, chinezii s-au dat pe brazda si au "corectat" truss road-ul.Am vazut Gibson chinezesc cu truss road in doua suruburi in loc de trei, cum este la Epiphone.In schimb la scris(Gibson) si curbura head stock-ului, chinezul nu prea mai are ce sa-i faca pt ca este vorba de meserie.La fel si la partea electrica. Numai spun de finisaje.Dar ca sa-ti dai seama de toate astea trebuie sa fi avut in mana un Gibson original.

Uite o mostra de super fake Gibson .

http://www.dhgate.com/new-gibson-les-paul-...4f74a37218.html

Este incredibila asemanarea.Totusi seria si unghiul head stock-ului o tradeaza.

Nu cred ca are cum sa existe vreun Gibson, la pretul celui mai ieftin Epiphone.

Edited by ggg
Link to comment
Share on other sites

Din pacate, chinezii s-au dat pe brazda si au "corectat" truss road-ul.Am vazut Gibson chinezesc cu truss road in doua suruburi in loc de trei, cum este la Epiphone.In schimb la scris(Gibson) si curbura head stock-ului, chinezul nu prea mai are ce sa-i faca pt ca este vorba de meserie.La fel si la partea electrica. Numai spun de finisaje.Dar ca sa-ti dai seama de toate astea trebuie sa fi avut in mana un Gibson original.

Uite o mostra de super fake Gibson .

http://www.dhgate.com/new-gibson-les-paul-...4f74a37218.html

Este incredibila asemanarea.Totusi seria si unghiul head stock-ului o tradeaza.

Nu cred ca are cum sa existe vreun Gibson, la pretul celui mai ieftin Epiphone.

Mai uite, la banii aia...mie de ex mi-ar placea, pe bune. Arata misto si pare foarte misto facut,cel putin din poze!

Link to comment
Share on other sites

Sincer nu am probat dar nu cred ca aceasta chitara are cum sa sune ca un Gibson autentic.Si acum te rog sa nu te superi!Dar sa nu ma iei iar cu ce sunet pot sa am in minte sau cu ce pot sa-mi imaginez . Este ca si cum ai avea langa tine in pat cea mai hidoasa femeie dar ca sa-ti faci curaj, te gandesti la Angelina Jolie :):lol: :lol:

Nu zic , nu.Pt. decor este chiar interesanta.

Edited by ggg
Link to comment
Share on other sites

Sincer nu am probat dar nu cred ca aceasta chitara are cum sa sune ca un Gibson autentic.Si acum te rog sa nu te superi!Dar sa nu ma iei iar cu ce sunet pot sa am in minte sau cu ce pot sa-mi imaginez . Este ca si cum ai avea langa tine in pat cea mai hidoasa femeie dar ca sa-ti faci curaj, te gandesti la Angelina Jolie :):lol::lol:

Nu zic , nu.Pt. decor este chiar interesanta.

 

Link to comment
Share on other sites

Sincer nu am probat dar nu cred ca aceasta chitara are cum sa sune ca un Gibson autentic.Si acum te rog sa nu te superi!Dar sa nu ma iei iar cu ce sunet pot sa am in minte sau cu ce pot sa-mi imaginez . Este ca si cum ai avea langa tine in pat cea mai hidoasa femeie dar ca sa-ti faci curaj, te gandesti la Angelina Jolie :lol: :lol: :)

Nu zic , nu.Pt. decor este chiar interesanta.

Ma rog este strict treaba fiecaruia. Eu nu consider ca o chitara facuta in China e neaparat proasta. Pana la urma vorba lu Arpi, e tot lemn, fier, plastic, os bla bla; cel putin pentru mine aia este, chiar daca este un instrument muzical pe care bla bla bla exprimi nush ce, sufletul maiestria etc :)

Si ce e mai important, e ca degeaba am 50000 d euro de scule si eu ma aud FIX cum vreau ; daca un oarecare Pingui Bachsteen care sta in public si asculta/analizeaza ceea ce fac, si nu aude deloc ce aud eu, dar i se pare ca suna ,,decent", e tot aia, sau daca nenea de la mixer nu reda corect, care e alta poveste. Mi-ai adus acum aminte de topicul cu cablul intre head si cabinet; atat s-au complicat toti, si daca stai sa te gandesti ca pana la urma FIRUL care vine DE la amplif in sine de la circuit PANA la mufa aia de la out, e tot cupru simplu si nu e nimic special,si chiar si daca ar fi ceva special si acela din interiorul amplifului,conteaza pentru unii la nivel mai multpsihologic, pentru ca dpdv auditiv...deja intra atatia factori incat , ce sa spun, numai grill cloth-ul de la cabinet deja modifica sunetul, etc. Ne-am pierde in detalii si oricum nimic nu e perfect, si totul e subiectiv.Intelegi ce vreau sa zic. :)

Edited by Razvan S.
Link to comment
Share on other sites

Ma rog este strict treaba fiecaruia. Eu nu consider ca o chitara facuta in China e neaparat proasta.

Sunt de aceeasi parere.Dar sa nu scrie Gibson pe ea.Mie imi place tare mult Epiphone Prophecy care este facuta tot prin China.Dar totusi nu are sustain ,claritatea si nuanta unui Gibson.In mod special pe doza de la neck.Gibson are un sunet mult mai concis.Ca sa numai vorbim de "cojones".

Chiar nu vreau sa intram in filozofii dar daca iti cumperi un Gold Top (ala adevarat este auriu si nu alb din cate stiu) trebuie sa-i pui si ceva in spate care sa-l onoreze.Sau sa faci diferenta dintre un sunet bun si unul foarte bun. Parerea mea...

 

P.S.Si vis-a-vis de electrica, te rog sa ma crezi, ca ca din cauza unui cablu de care zici, un amplificator poate pierde ceva din putere.Nu ca ar conta prea mult dar un efect sigur exista. Si asta se poate demonstra.

Edited by ggg
Link to comment
Share on other sites

OF, OF, OF! Vreti sa ma separati de norocu' vietii mele! Invidiosi!

 

In alta ordine de idei, este pe Discovery Channel o emisiune care se cheama "The Real Hustle" (am uitat cum au tradus) cu doi tipi si-o bunoaca. Astia arata publicului telespectator tot felul de scheme de fraierit. Si au o vorba mare: daca ceva pare prea frumos ca sa fie adevarat, atunci chiar este.

 

Ganditi-va asa: daca scria Reghin pe ea mai era atractiva?

 

Sanatate si virtute.

Edited by Masta Gi
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.