www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Un Mic Test Cu Behringer To100


Recommended Posts

:) Cum spune si titlul,am facut un mic test cu Behringer TO100 ,tube overdrive,copie dupa tubscreamerul ibanez.Inregistrarea din video a fost facuta pe un amp Peavey Backstage II si pe chitara Peavey Raptor EXP.Cateva poze si videoul mai jos.(de desfacut nu l-am desfacut pt ca nu al meu).Pe net l-am gasit la 122 ron (esound).Imi place uber mult soundu si versatilitatea de care da dovada,in ciuda pretului.Ce sa zic...ideala pt low budget.

 

 

 

inca nu merge videou...waitin'...

post-5943-1270146280_thumb.jpg

post-5943-1270146318_thumb.jpg

post-5943-1270146353_thumb.jpg

Edited by PEAVEY4EVER
Link to comment
Share on other sites

ie mov

foarte versatila

inca o data m-am convins de ''artistii'' din timisoara.. carcotasi si cu comentarii acide...buni la teorie,dar cand ii pui sa-ti cante 2 note, suna ca la casa pionierului sau palatul copiilor(la alegerea ta)... decat sa faci comentarii stupide,mai bine ai pune mana si ai studia.. n-am nimic personal cu tine dar... reply-u tau e de toata jena :)

Edited by Mosh Craciun
Link to comment
Share on other sites

daca n-ai nimic de zis, taci. nu trebe sa dai dume de gradinita gen ''ie mov...''

 

 

it's ok.Razvan mi-e prieten foarte bun,nu a fost un comentariu rautacios or so.Si in ceea ce priveste abilitatile lui de chitarist mi se pare chiar bun.As spune ca tu/dvs ai/ati fost rau prin commentu de mai sus,parerea mea.

Edited by PEAVEY4EVER
Link to comment
Share on other sites

era...o.....GLUMA! Voicule ce ai? Nu t supara, dar eu ti-as sugera tu sa te abtii, in primul rand tu poate n-ai fi stiut ca seriile astea is copii de Boss sau Ibz/ts, doi la mana, eu chiar stiu ce are inside si vroiam sa-i sugerez daca isi ia, sa modeze stuff in ea, chiar daca are SMT parts :),pentru ca mie imi PLACE electronica si imi face placere, nu ma aflu in treaba doar asa.

Trei, tu esti fan procesoare, deodata ai si tu pedale si te crizezi ca nu te-a votat nush cine la Eurovision, in massuri, hi5, etc....Si tu vii cu chestii ca ,,e de nush cum commentu tau"?

Repet, era o gluma. Si da, pedala este MOV

 

Cat despre cantat....ma faci sa rad. Din pacate nu eu sunt ala care nu poate chestii fast , arpegii etc....Probabil aveai tu alt prieten paci care era pe langa cu dinastea, de asemenea nici tu nu stateai bine la capitolul asta,asta tin bine minte. Vad ca de cand ai plecat de aici tu ai devenit tare acid. Postul meu era in gluma, dar n-ai tu cum sa intelegi :) pt ca tu nu-l stii pe userul Peavey

Edited by Razvan S.
Link to comment
Share on other sites

era...o.....GLUMA! Voicule ce ai? Nu t supara, dar eu ti-as sugera tu sa te abtii, in primul rand tu poate n-ai fi stiut ca seriile astea is copii de Boss sau Ibz/ts, doi la mana, eu chiar stiu ce are inside si vroiam sa-i sugerez daca isi ia, sa modeze stuff in ea, chiar daca are SMT parts :),pentru ca mie imi PLACE electronica si imi face placere, nu ma aflu in treaba doar asa.

Trei, tu esti fan procesoare, deodata ai si tu pedale si te crizezi ca nu te-a votat nush cine la Eurovision, in massuri, hi5, etc....Si tu vii cu chestii ca ,,e de nush cum commentu tau"?

Repet, era o gluma. Si da, pedala este MOV

 

Cat despre cantat....ma faci sa rad. Din pacate nu eu sunt ala care nu poate chestii fast , arpegii etc....Probabil aveai tu alt prieten paci care era pe langa cu dinastea, de asemenea nici tu nu stateai bine la capitolul asta,asta tin bine minte. Vad ca de cand ai plecat de aici tu ai devenit tare acid. Postul meu era in gluma, dar n-ai tu cum sa intelegi :) pt ca tu nu-l stii pe userul Peavey

 

draga razvan,m-ai facut sa rad .ma p*s pe ce s-a intamplat la eurovision(nu-s fan hi5 si alte site-uri matrimoniale).eu am vb strict de ce se intampla pe forum. in legatura cu procesoarele..nu stiu ce legatura are asta dar, imi plac unele procesoare la nebunie(vezi eventide,lexicon etc) .iar arpegii si chestii rapide..cu putin exercitu, oricine iti poate face...si poate de cand m-ai vazut ultima oara, am mai pus mana pe chitara din cand in cand si am zdraganit putin.dar eu am vb de cantat..nu de nush ce tehnica.. iar ca am devenit acid ca am plecat din timisoara, hai ca-ti si zic de ce.oameni si artistii de-acolo nu-s zgarciti ca astia din timisoara.de multe ori s-a intamplat sa cer o chitara aici imprumut sau sa cant pe o statie si au sarit cu curu-n sus ca, costa o gramada de bani.in schimb in bucuresti, nu s-a intamplat o data.si crede-ma ca aia au scule.. whatever.. repet,n-am nimic cu tine personal,numai m-am saturat sa vad reply-uri de toata jena.si crede-ma ca asa se vede din exterior.. imi pare daca m-am exprimat mai greu,dar acum m-am trezit. neata

Link to comment
Share on other sites

Bai baieti, nu mai bine va luati voi o camera la hotel (eventual mov)?

 

Omu' chiar ºtie. ªi mai unu', cu care umbla-n tandem ºi le ºtiu ei pe toate !

În plus Tube Screamer ºi Moº Craciun ºi lupta între Timiºoara ºi Bucureºti. ªi gurã-cascã ºi oameni de bine... ªi câtã chitarã poți învãța pe RGC, ºi artiºti ºi sugerãri ....ªi ãngusica ºi plagiatu' ºi fonturile ºi the Moan ºi toți papagalii , ºi m-apucã dracii , cã numa' chitarã nu se face pe RGC-ul ãsta !

 

http://i759.photobucket.com/albums/xx232/r...1881078phot.jpg

Link to comment
Share on other sites

nu va mai sfaditzi, hei Mosh Craciun, inca o data felicitari pt blues din prima, foarte faina interpretarea si tonul, o mai ascult din cand in cand :)

PS: super tare interventzia lui Vlad ''subiect behringer incheiat, subiect Razvan Skarbescu deschis '' chiar am ras copios, foarte inspirat la faza asta :)

Razvan e prieten cu mine si e un baiat foarte de treaba :)

Edited by Tintin
Link to comment
Share on other sites

nu va mai sfaditzi, hei Mosh Craciun, inca o data felicitari pt blues din prima, foarte faina interpretarea si tonul, o mai ascult din cand in cand :)

PS: super tare interventzia lui Vlad ''subiect behringer incheiat, subiect Razvan Skarbescu deschis '' chiar am ras copios, foarte inspirat la faza asta :)

Razvan e prieten cu mine si e un baiat foarte de treaba :)

 

ms.n-am nimic cu el, doar ca replyu ala mi s-a parut ampu*ea rau de tot...si nu pot sa zic ca e singuru..poate o fi prieten cu tipu care a testat pedala,n-aveam de unde sa stiu. fiind prieteni, isi permit mai multe.n-am stiut.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Revin dupa aproape un an cu o noua testare a pedalei.Citit va rog si ce scrie la video description:

Setarile erau cam asa: gain 50%-60% , tone 50%, level 100%.Din amp,gainul nu e sesizabil,fiind undeva la 1/11,cat sa sune.Difurile sunt aceleasi Jensen C10R si Celestion Rocket 50

Lamb of God - Laid to rest (cover attempt).mp3

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Revin dupa aproape un an cu o noua testare a pedalei.Citit va rog si ce scrie la video description:

Setarile erau cam asa: gain 50%-60% , tone 50%, level 100%.Din amp,gainul nu e sesizabil,fiind undeva la 1/11,cat sa sune.Difurile sunt aceleasi Jensen C10R si Celestion Rocket 50

 

Ie incă MOV? :lol::tardlol: nu ma puteam abtine

 

Suna fain, dar da gainu la max sau la ora 3 :D la pedala

 

(si da stiu, camera ta prinde mai subtire cumva sunetul, desi el se aude mai gros de fapt)

Edited by Razvan S.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Subiect Razvan ....continued....hehehe

 

Un artist trebuie sa aiba spirit de observatie

 

Razvan a observat ca pedala este MOV !

 

Pai este MOV ..Ibanez este VERDE ...cred ca sun colorate dupa familia de efecte .

 

Poate Razvan cunostea taina ..ce culoare la care tip/familie de efecte si care calitate corespunde ..? hehe.

 

Asa ca daca este Mov este suficient nu mai trebuie sa cercetam alte proprietati ascunse .

 

Cred ca Razvan sa gandit la alte proprietati de succes mult discutate ale MOV-ului.

 

Astia Behringherhii au oleca zgomot in plus fata de toate marcile din lume...au ei grije sa aiba cata zgomot in plus.

Cred ca au carcasa din plastic vopsit .de asta o fi ieftine fata de Ibanez care au cutie din metal .

Link to comment
Share on other sites

Poate Razvan cunostea taina ..ce culoare la care tip/familie de efecte si care calitate corespunde ..? hehe.

 

TO100 e copie de TS9. TO800 e copie de TS808 și e tot verde dar nu e nuanța corectă. Deci nu e neapărat corelată culoarea originală cu cea a carcasei Behringer (mai sunt multe exemple în rândul produselor lor).

AD9 e mov dar din nou altă nuanță: e violet pe când TO100 e indigo.

 

Cred ca au carcasa din plastic vopsit

Carcasa e într-adevăr din plastic și doar capacul inferior e metalic (și contribuie la majoritatea masei pedalei).

Edited by FiveseveN
Link to comment
Share on other sites

Deci sunt probleme cu nuantele , foarte grav! Deci.Nu sunt la fel.

 

 

 

 

Echipamente Behringer

Oferim gama completa de Behringer Livrare in 24h. Comandati acum!

 

Dar de fiecare data cand se reinnoieste pagina se schimba reclama ...

 

Sa vedem daca din aceste reclame se inspira cei care intreaba .

Acu o saptamana parca cineva intreba de Yamaha ....si aceasta firma est in reclamele prezentate in "coltul din dreapta sus " ...

 

Cred ca de aici le vad userii apoi dupa ce le achizitioneaza fac "review" /test .

 

Nu se stie pentru ce si pentru cine .

 

 

Ce Culoare trebuie sa aiba o pedala buna?

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.