www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Acustica Reghin


Guest Elvis
 Share

Recommended Posts

Este o chitara reghin nou nouta de la muzica. Fabricata pe 2iun 2009 made in romania culoare albastra pe margini negru( foarte frumoasa). Parti bune: perfecta pentru incepator,frumoasa,se aude bine.

Parti rele: Nu stiu ce parti rele sa scriu mie imi place poate ca nu e cine stie ce firma..

Nota un 8.50 cred...sau 9*mie mi se pare buna pret/ calitate.

Pret 2 milioane jumatate.

post-11148-1251018814_thumb.jpg

post-11148-1251018878_thumb.jpg

post-11148-1251018998_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

ce recomandati ? un reghin ca acesta sau un Stagg (modelul ala de 250 lei) ?

Nu stiu cum e acel Stagg dar pe aceasta ti-o recomand cu placere este ff buna.

Link to comment
Share on other sites

Guest Gady_paul

Eu as recomanda orice in afara de reghin. Nu zic ca poate nu au chitare bune, dar eu am luat niste tepe cu chitarele lor de n-o sa ma mai ating niciodata de asa ceva.

Link to comment
Share on other sites

Guest SkullpturA

sa o canti sanatos daca e buna.

dar multi o patit chestii urate cu reghinuri ,sau o pus macar odata in viata mana pe o panarama....spune si omu din pataniile lui.Vorba ta : "se mai intampla" sa gasesti una buna :))

Link to comment
Share on other sites

Asa e ca am auzit de reghin mai mult se inta,pla sa nu nimeresti una buna da asta e buna :) . Are si daia de reglare a grifului :) .

Link to comment
Share on other sites

Guest SkullpturA

toate au truss rod. chitara ta are cumva si corzi? daca are,sa stii ca e cea mai buna ,capat de serie la reghin.

acuma serios,iti lauzi chitara pentru ca peste 1 luna sa o pui la mica publicitate? :)

Link to comment
Share on other sites

:)

 

Nu da aia veche nu avea:)) :) ) hai ca ma ras jumate de ora cu faza cu corzile. Scum DND imi bag chitara la vanzare:)) glumeam.

Edited by Elvis
Link to comment
Share on other sites

Ai cautat si in partea cealalta a grifului?

http://www.johnchapmanmusiced.com/wp-conte...djust-small.png

 

Acum nu toata lumea are dual action truss rod la lopata :).

 

Oricum, fereste-o de umiditate si de diferente mari de caldura. Un prieten si-a luat o Hora acu ceva vreme, si dupa juma de an distanta la tasta 12 era de vreo 2 cm.

Link to comment
Share on other sites

Am observat ca si in manualele reghin iti spune cum sa te comporti cu ea, domnisoara hora trebuie menajata, culcata doar pe spate, ferita de soare, umiditate, diferente de temperatura, incepatori(glumeam), etc.

Acum nu toata lumea are dual action truss rod la lopata :) .

 

Oricum, fereste-o de umiditate si de diferente mari de caldura. Un prieten si-a luat o Hora acu ceva vreme, si dupa juma de an distanta la tasta 12 era de vreo 2 cm.

Link to comment
Share on other sites

hmm..nu am atins in viata mea o hora acustica macar acceptabila..toate pe care am cantat au fost jalnice..principala problema fiind actiunea extrem de mare...in schimb..la spaniole am cantat pe 2 chiar..bune :)..una dintre ele este a mea :D...am avut noroc..am nimerit-o bine..in schimb..am atins si niste lopeti spaniole hora :))...care sunau la fel de bine ca si cum as fi facut eu chitara aia :))...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest catalindinuion
Este o chitara reghin nou nouta de la muzica. Fabricata pe 2iun 2009 made in romania culoare albastra pe margini negru( foarte frumoasa). Parti bune: perfecta pentru incepator,frumoasa,se aude bine.

Parti rele: Nu stiu ce parti rele sa scriu mie imi place poate ca nu e cine stie ce firma..

Nota un 8.50 cred...sau 9*mie mi se pare buna pret/ calitate.

Pret 2 milioane jumatate.

 

Man, chitara nu pare sa aiba cheitele inchise (iar asta doare) si apoi are o actiune criminala de-ti f..e dispozitia, degetele si nervii.

Dar dupa cum zici: E frumos colorata.

 

PS

Fa si tu o diferenta doar dupa ce canti pe mai multe chitare. Am cantat si eu pe basini de Hore la inceput (mai ca toti dintre noi). Iar acum sunt scarbit cand aud de ele. Nu sunt multe Hore care sa se auda bine. De ce? Pai iti zic chiar de la cineva care a mers la Reghin. Romanii nostri sunt platiti pentru nr de chitare care iese pe poarta fabricii.

 

Iar raportul pret bun/calitata e atunci cand dai un ban pe ceva ce chiar se merita. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

am cantat pe o hora din seria ECO,paltin gold mai exact si era foarte buna...foarte bine finisata si cu o actiunea foarte buna..bine..corzile erau de plastic,insa m-a impresionat placut...am cantat si pe hore acustice pe care,dupa un cantec aveai santuri de 5 mm in degete...(exagerez,logic...)depinde si ce chitara neimeresti!sa o canti sanatos!

Link to comment
Share on other sites

Guest bitzibat

De cateva zile urmaresc cat pot niste discutii cu ce e bun la incepatori si acum am dat de recenziaasta la Hora. Pe scurt vreau sa incep si eu ca-mi doresc de mult ca un hobby macar si as vrea sa-mi cumpar si eu o acustica pentru inceput deoareceasta mi-a fost recomandat de catre cei intrebati si pe forum tot asa ziceti, si dupa ce am vorbit cu un prieten ce a cantat intr-o formatie de rock (acum e la chitara bass) mi-a zis de cineva care mi-ar da o Hora acustica + husa la 150 lei. Spunea ca tipul nu a incercat decat de 2-3 ori sa cante si nu o mai tine, plus ca vine cu mine sa o auda si vada. Ce spuneti de pret fiind la prima mana si nici nu prea folosita? Sau sa iau altceva, sa mai strang, aveti sau stiti voi ceva cat mai ieftin? :)

Link to comment
Share on other sites

De cateva zile urmaresc cat pot niste discutii cu ce e bun la incepatori si acum am dat de recenziaasta la Hora. Pe scurt vreau sa incep si eu ca-mi doresc de mult ca un hobby macar si as vrea sa-mi cumpar si eu o acustica pentru inceput deoareceasta mi-a fost recomandat de catre cei intrebati si pe forum tot asa ziceti, si dupa ce am vorbit cu un prieten ce a cantat intr-o formatie de rock (acum e la chitara bass) mi-a zis de cineva care mi-ar da o Hora acustica + husa la 150 lei. Spunea ca tipul nu a incercat decat de 2-3 ori sa cante si nu o mai tine, plus ca vine cu mine sa o auda si vada. Ce spuneti de pret fiind la prima mana si nici nu prea folosita? Sau sa iau altceva, sa mai strang, aveti sau stiti voi ceva cat mai ieftin? :)

 

 

Salut,

 

Mai bine ai mai strange bani si iti iei o clasica de la ei,pentru ca ai mai multe sanse sa gasesti o clasica buna,decat una acustica...probabil daca o da asa repede,sigur a gasit un inconvenient...totusi,incearca sa vezi chitara,mai ales ca ai avantajul de a fi cineva mai priceput cu tine.spor la cautat :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 1 month later...
Guest spirache necsulescu

sal... am si eu o hora reghin cu 12 corzi. a fost facuta in mai 2003. am folosit-o mult, nu m-am omorit s-o ingrijesc (am lovit-o de pereti de zeci de ori, e plina de semne)... la trussrod n-am umblat in viata mea... corzile i le-am schimbat din an in paste si de fiecare data am avut corzi de grosimi diferite...

griffu' e drept si acum, actiunea e normala pentru o chitara reghin... singurul defect e ca s-a luat vopseaua de pe fingerboard, in rest... hora rocks!

 

n-am inteles niciodata de ce isi fac toti griji de chitarele lor "oh vai, e mai buna aria de 250 ron decit hora de 249 ron"... astea ar trebui sa apara cind deja stii sa cinti si iti trebuie un instrument bun pentru ca hora nu-ti mai e de ajuns, te limiteaza, etc... ceea ce la majoritatea nu e cazul.

 

salutari :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Gady_paul

Problema e ca pe chitarele hora e extrem de greu de cantat. Au o actiune foarte mare si e cam greu...dar iti pregateste degetele, nu gluma :)

Link to comment
Share on other sites

Parerea mea este ca cei de la Hora sunt inconsecventi din punct de vedere al calitatii (de altfel aceasta caracteristica este renumita pt mai toate firmele romanesti - vezi Dacia). Parerea mea - din cate chitari Hora am incercat - este ca 70% sunt proaste, 30 % sunt ok. Ca sound mi-au cam placut toate chitarile lor pe care le-am vazut. Personal am avut sau am cantat des pe 3 chitari de la ei:

 

1. Prima chitara o chitara clasica cu corp mic, gat subtire (ca de chitara acustica western) si fara tija in grif (truss rod). Am pe ea corzi de nylon. Falseaza dincolo de spatiul 7 - dar nu grav - se poate folosi tot griful - chiar dincolo de spatiul 12. O am de 10 ani si actiunea este decenta, pot folosi fara pb tot griful. Sunetul e foarte placut, chiar daca e micuta. A suferit o groaza de lovituri si scapari pe jos, dar se tine foarte bine. La inceput mi-a fost mai greu sa invat sa pun corzile pe ea. Per total nota 9/10 (avand in vedere si pretul modic)

 

2. A doua chitara: acustica de tip western mare. Sunet ok, cheite praf - se dezacordeaza imediat. Falseaza de la spatiul 3 in sus - aproape imposibil de acordat. Vibreaza chestii in ea - bazaiala totala. Mai sus de spatiul 5 - practic nu se poate canta pe ea din cauza actiunii inalte. Parti bune, mi-am intarit degetele cantand pe ea :), si mi-am calit rabdarea incercand sa o acordez. Nota: 3/10

 

3. A 3-a chitara: chitara clasica (spaniola) - a fostei prietene. Sunet extraordinar!!!. Actiune inumana - peste cam 1 - 1.5cm de la grif dincolo de spatiul 9-10. (am senzatia ca actiunea asta a devenit asa mare cam dupa 1 an de folosinta. Ireparabila pt ca nu are truss rod). Nu falsa prea rau, dar din cauza actiunii dincolo de spatiul 5, maxim 7 aproape imposibil de folosit. Acordaj stabil. Pt acorduri deschise in prima pozitie - era super ok. Pt bareuri si solistici - impracticabila :). Nota 4.5/10. Mi se pare esential ca o chitara, mai ales pt incepatori, sa fie usor de cantat si de acordat. Sunetul nu e asa de important, daca chitara e aproape nefolosibila.

 

Sfatul meu este ca, in cazul in care va incapatanati sa cumparati Regin, sa va duceti la magazin sau la vanzator cu cineva foaaaaarte experimentat, ca aveti sanse sa cumparati ceva OK. Totusi, v-as sfatui sa mai strangeti bani si sa cumparati alta marca (eu am o chitara western Hohner si este exceptionala. Am dat 8 milioane pe ea si nu mi se pare cu nimic mai prejos decat chitari de 500 de euro. Am vazut si modele mai ieftine de la Hohner: 400 - 500 RON si mi s-au parut foarte bune).

Am vazut mai multe exemplare electro acustice Stagg (400 - 500RON) si toate mi s-au parut OK. Am vazut oameni care canta pe ele in concert fara probleme.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Am o hora de 1 an si o luna,model w12204. Nu am intampinat aproape nici o problema. Actiunea e mai mult decat buna, culoarea neagra e super etc. Singura problema este la headstock. De la inceput cheitele vibrau si faceau buzz. Si tot de la inceput am pus un elastic peste ele si se aude normal.

Nu am testat alta chitara sa vad daca e vreo diferenta dar pot sa va zic ca pe asta cant de la "andrii popa" pana la "11th hour"(lamb of god)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.