www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Care E Cel Mai Bun Pa Pt Live


apocalipsa
 Share

Recommended Posts

Daca vrei ceva de calitate foarte buna la preturi acceptabile mergi pe RCF, suna demential. Aproape de ei sunt si HK, insa sunt ceva mai ieftini. Cel mai bun raport calitate pret il gasesti la DB, au o serie de boxe active la preturi foarte bune care nu suna rau deloc si au si putere suficienta.

Link to comment
Share on other sites

Da ce ai cu Behringer? Suna foarte bine si pretul e atractiv :)

Durabile...experiment: Boxe de 2X400W pasive si puterea(amp) de 2X600W,au urlat toata noaptea,frigea si tabla din fata boxelor si nu s-au ars.(da,au mers peste maximul lor permis cu cel putin 100W)

 

Fiecare firma are produse de calitate inferioara si superioara...posteaza un buget si ai sa ai raspunsuri mai precise.

Edited by Fictum
Link to comment
Share on other sites

Da ce ai cu Behringer? Suna foarte bine si pretul e atractiv :)

Durabile...experiment: Boxe de 2X400W pasive si puterea(amp) de 2X600W,au urlat toata noaptea,frigea si tabla din fata boxelor si nu s-au ars.(da,au mers peste maximul lor permis cu cel putin 100W)

 

Fiecare firma are produse de calitate inferioara si superioara...posteaza un buget si ai sa ai raspunsuri mai precise.

Uite,sa va dau un exemplu din alt domeniu,la care,deasemenea,s pricepe tot romanul,si anume,automobilele:

Daca vreau sa ma inscriu la o cursa,oare cu care am mai multe sanse sa castig? cu varful de gama de la Dacia,adica Logan,sau cu cel mai ieftin Porsche,adica Boxster?

In listele enumerate mai sus se amesteca Trabantul cu Rolls Royceul :)

De asemenea,Turbosound,amintit de dudu,care,de altfel sunt scule foarte bune,NU se prea incadreaza in gama de 1000 de w,pentru ca fac mai mult instalatii complete.

Behringer sunt,la fel cu DB Technologies,cele mai proaste,de asemenea ,Phonic sau alte chinezarii.In cazul unui PA mic,de monitorizare,cum se considera aceasta putere de 1000 de w,cel mai bun sunet vine de la Nexo, L'acoustic sau Meyer Sound.La 1000 de w,seria Plasma de la Electro-Voice este pe aceeasi linie de calitate cu cele 3 amintite.Cu EAW sunt mai multe controverse,dar,oricum,EAW este o firma buna.La categoria urmatoare de pret,Dynacord este firma care bate tot.Traditia in reproducerea calda si clara a vocii pe care o are firma germana,inca din anii 60 continua sa fie in varful topului la categoria medie.

Printre cele mai "nocive"sounduri se afla Mackie,cu celebra cocoasa in medii inalte care enerveaza auditorii.Din punctul meu de vedere,ca sound Mackie e la fel de prost ca Behringer.

Link to comment
Share on other sites

:), bine spus, Rares !!

Buna paralela facuta cu masinile, la care, din pacate, NU se pricepe tot romanul (nici macar la astea) ! Numai zice ca se pricepe. Dar nu despre asta e vorba...

Intr-adevar, parerile si sugestiile, sint cam amestecete, asta, probabil din lipsa unui buget care sa restranga aria propunerilor de echipament.

N-am, probabil, experienta ta in ale echipamentelor de sunet, insa cu parearea ta despre Behringer si Mackie sint de acord, si asta din proprie experienta (nu din lecturi de pe forumuri :) ).

Cu EAW, nu stiu ce sa zic... Mie mi-au placut MULT !

Nu-mi dau seama nici cum stau, comparativ, cu preturile altor firme, nici ce controverse sint pe tema lor si nici cine sint initiatorii controverselor. Posibil sa aiba dreptate.... Greu de facut comparatii pertinente, judecand toate produsele unui fabricant, la modul general ...

In sfarsit, tot ce stiu e ca am ascultat, de curand, un sistem mic (de vreo 5 KW) si m-a rupt !!!

Acuma ce trebuie si ce poate fi cumparat, e alta poveste :)

 

Spor in toate si numai bine !

Link to comment
Share on other sites

:), bine spus, Rares !!

Buna paralela facuta cu masinile, la care, din pacate, NU se pricepe tot romanul (nici macar la astea) ! Numai zice ca se pricepe. Dar nu despre asta e vorba...

Intr-adevar, parerile si sugestiile, sint cam amestecete, asta, probabil din lipsa unui buget care sa restranga aria propunerilor de echipament.

N-am, probabil, experienta ta in ale echipamentelor de sunet, insa cu parearea ta despre Behringer si Mackie sint de acord, si asta din proprie experienta (nu din lecturi de pe forumuri :) ).

Cu EAW, nu stiu ce sa zic... Mie mi-au placut MULT !

Nu-mi dau seama nici cum stau, comparativ, cu preturile altor firme, nici ce controverse sint pe tema lor si nici cine sint initiatorii controverselor. Posibil sa aiba dreptate.... Greu de facut comparatii pertinente, judecand toate produsele unui fabricant, la modul general ...

In sfarsit, tot ce stiu e ca am ascultat, de curand, un sistem mic (de vreo 5 KW) si m-a rupt !!!

Acuma ce trebuie si ce poate fi cumparat, e alta poveste ;)

 

Spor in toate si numai bine !

Am zis ca se pricepe tot romanul la masini cu cinismul unuia care vede zilnic cum se iau la intrecere supernovele tunate,cu volan de renault ,la fiecare semafor :D Ba in careva zi mi-a zis unul"da-te frate mai incolo de la pole position cu breakul tau de carat morti " :D E drept,el avea un Ibiza cu leduri pe dedesupt :D.Iar breakul meu de carat morti nu avea leduri,nici neoane,ci doar vreo 130 de cai mai mult :)

EAW se incadreaza in categoria de lux,alaturi de L'acoustic,Nexo,Meyer sound,D&B (care,atentie,nu este Db technologies .Db Technologies este o firma italiana care produce in Italia si,mai ales,China,pe cand D&B este o firma germana) fara indoiala ca EAW are un sunet bun si natural,nu se compara nici cu Dynacord sau competitorii lor HK sau KME,fiindca EAW sunt dintr-o liga superioara.Parerea mea este ca Nexo suna mai bine ,sau mai pe gustul meu,decat EAW,despre L'acoustic nu ma pot pronunta fiindca nu am auzit instalatii mici,sub 35 de KW cu L'acoustic,dar dintre cele mari ,a fost,fara indoiala instalatia mea preferata.Pe 13 voi canta pe un L'acoustic mai mic,de 10KW,eventual am sa mai scriu atunci daca mi-a placut sau nu.Evident ca e foarte importanta persoana care sta in spatele mixerului,si,mai ales,daca mixerul e digital sau nu .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Evident ca e foarte importanta persoana care sta in spatele mixerului,si,mai ales,daca mixerul e digital sau nu .

ce importanta are daca mixerul este digital sau analogic?

da, mixerului analogic i se pot atasa compresoare, egalizatoare, efecte de voce si nu numai, procesoare de sunet etc, dar ce poate conferi mixerul digital in plus sau in minus?

Link to comment
Share on other sites

Eeeeeee, mixerul digital e un aparat tare interesant, odata ce-i simiti utilitatea si odata ce te-ai acomodat cu el .

Probabil ca primul avantaj, si cel mai cunoscut, e legat de faptul ca permite stocarea de preset-uri. Niste patch-uri sa spunem...

Acuma, in functie de ca canti, de gusturi si necesitati, un mixer digital poate sa preia multe din "atributiile" sunetistului.

Mai pe romaneste, poate face corectii in timp real asupra foarte multor parametrii. Si cel mai fain e ca le face "CEAS"

Bineinteles ca asa ceva poate face si sunetistul, dar e posibil sa nu-i ajunga doar maini si, daca n-a repetat piesa cu trupa, poate se mai incurca la corectii si la momentele cand trebuiesc facute. La mixerul digital odata facute toate salvarile, ai cam scapat de griji...sau de mare parte din ele...

Cum spuneam insa, depinde si ce canti. Daca e ceva mai nepretentios, un stil sau o compozitie "mai simple" sa spunem, utilizarea unui mixer digital poate parea un fason. Daca insa canti "mai complicat" si vrei modificari de panoramare, EQ, riverb, delay, etc. si toate in timpul unei piese, povestea se mai schimba si doua maini, SIGUR, nu mai ajung.

In sfarsit, poate n-am foat destul de explicit, mai ales la muzicilea alea "mai simple" si "mai complicate" si-mi pare rau, dar ma tem ca n-o sa reusesc sa explic mai bine. Sa spunem, fara sa vreau sa trimit in derizoriu vreun stil, ca la folk, poate, n-ar fi nevoie de mixer digital. Daca totusi, as vrea sa sun ca Phil Collins sau, ... stiu eu... George Michael, doua exemple la intamplare, s-ar putea sa-l gasesc foarte util .

Oricum, daca visezi sa sune o piesa intr-un anume fel (nu stiu eu care) si constati ca nu prea reusesti, in conditii de "live", posibil ca raspunsul sa se afle (si)in utilizarea unui mixer digital...

Link to comment
Share on other sites

Am zis ca se pricepe tot romanul la masini cu cinismul unuia care vede zilnic cum se iau la intrecere supernovele tunate,cu volan de renault ,la fiecare semafor :) Ba in careva zi mi-a zis unul"da-te frate mai incolo de la pole position cu breakul tau de carat morti " :) E drept,el avea un Ibiza cu leduri pe dedesupt :D .Iar breakul meu de carat morti nu avea leduri,nici neoane,ci doar vreo 130 de cai mai mult :)

EAW se incadreaza in categoria de lux,alaturi de L'acoustic,Nexo,Meyer sound,D&B (care,atentie,nu este Db technologies .Db Technologies este o firma italiana care produce in Italia si,mai ales,China,pe cand D&B este o firma germana) fara indoiala ca EAW are un sunet bun si natural,nu se compara nici cu Dynacord sau competitorii lor HK sau KME,fiindca EAW sunt dintr-o liga superioara.Parerea mea este ca Nexo suna mai bine ,sau mai pe gustul meu,decat EAW,despre L'acoustic nu ma pot pronunta fiindca nu am auzit instalatii mici,sub 35 de KW cu L'acoustic,dar dintre cele mari ,a fost,fara indoiala instalatia mea preferata.Pe 13 voi canta pe un L'acoustic mai mic,de 10KW,eventual am sa mai scriu atunci daca mi-a placut sau nu.Evident ca e foarte importanta persoana care sta in spatele mixerului,si,mai ales,daca mixerul e digital sau nu .

 

Cum a sunat L'acousticul de 10KW? Ar mai fi de amintit tot in aceeasi liga si Adams.

Link to comment
Share on other sites

da,super comparatia cu harburile noastre... :)

Pe un logan nou platesti 9mii euro...pe un Porsche Boxster S.H. oare cat platesti(unul sa poata invarti roata)?

Mai intervine si bugetul...parerea mea :)

Dar de ce nu bagi perete de Mesa Boogie? :) oare iti permiti?(asta e ideea)

Edited by Fictum
Link to comment
Share on other sites

Da ce ai cu Behringer? Suna foarte bine si pretul e atractiv :)

Durabile...experiment: Boxe de 2X400W pasive si puterea(amp) de 2X600W,au urlat toata noaptea,frigea si tabla din fata boxelor si nu s-au ars.(da,au mers peste maximul lor permis cu cel putin 100W)

 

Fiecare firma are produse de calitate inferioara si superioara...posteaza un buget si ai sa ai raspunsuri mai precise.

 

In afara de calitate care s-ar rezuma la raportul semnal/zgomot vad ca nu stii nimic despre RANDAMENT

 

Cel mai important lucru la un PA este randamentul !

 

1000W Behringer suna ca 300W de la o firma serioasa.

 

Vorbiti despre calitate .

 

CARE CALITATE sau CE ? Calitati ???

 

Definiti CALITATEA dorita , sau ce credeti voi ca ar fi o masura in aceasta directie la un PA .

 

Iarasi discutii fara un fond real.

 

 

Pe scurt Randamentul etajului final sa fie mare si difuzoarele sa aiba SPL cat mai mare .

aspect discutat si rasdiscutat de zeci de ori.

 

Asa ca DIFUZOARE bune de la firme serioasa ..Eminence , Utah,Goodmans,JBL,Electrovoice

 

Blocul de alimentare sa fie de putere mare si sa furmnizeze curent "nelimitat" cu tensiunea stabila .

 

Atat .

 

In rest sa fie aproximativ OK in banda de 60-12000 Hz .

Link to comment
Share on other sites

Vorbiti despre calitate .

 

CARE CALITATE sau CE ? Calitati ???

 

Definiti CALITATEA dorita , sau ce credeti voi ca ar fi o masura in aceasta directie la un PA .

 

Iarasi discutii fara un fond real.

 

 

Pe scurt Randamentul etajului final sa fie mare si difuzoarele sa aiba SPL cat mai mare .

aspect discutat si rasdiscutat de zeci de ori.

 

Asa ca DIFUZOARE bune de la firme serioasa ..Eminence , Utah,Goodmans,JBL,Electrovoice

 

Blocul de alimentare sa fie de putere mare si sa furmnizeze curent "nelimitat" cu tensiunea stabila .

 

Atat .

 

In rest sa fie aproximativ OK in banda de 60-12000 Hz .

 

Ma indoiesc ca s-a referit cineva la altceva decat la calitatea auditiei. Sau calitatea reproducerii materialului audio, ca poate e mai corect spus asa.

Bineinteles ca detaliile tehnice care stau in spatele acestei calitati a reproducerii audio sint mai multe, dar nu cred ca e locul in care trebuiesc dezbatute, in detaliu, mai ales chestiuni constructive... Scuze daca ma-nsel....

 

Cat despre banda limitata la 12 kHz, nu stiu ce sa zic... Nu e cam putin ???

N-am experienta dvs. insa am ascultat "multe" incinte limitate (dupa spusele producatorului) la 16-18 kHz, deci in mod real poate chiar mai jos, si nu pot sa spun ca m-au impresionat. Ma refer la produse gen Mackie, JBL, Proel...

Stiu ca urechea nu mai e asa de "sprintena" in zona superioara a spectrului audio insa, in mod cert, incintelor alea le lipsea ceva...

Sunau cam infundat, n-aveau stralucire mai deloc, sau nu cat ar trebui, d-asta indraznesc sa spun si sa cred ca 12 kHz mi se pare cam putin ...

Dar poate ca sint eu prea cusurgiu....

 

Numai bine !

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Cum a sunat L'acousticul de 10KW? Ar mai fi de amintit tot in aceeasi liga si Adams.

Am si uitat de topicul asta :)

s-o luam de la coada :Te referi,cred la AdamSON,care este cel mai nou competitor in sectorul high end .Are Arthur de la Omnitech,am cantat pe aceasta instalatie si mi s-a parut foarte buna.

Cat despre L'acoustic :)

intai am cantat la conferinta de presa intr-un club cam cat Coyote Cafe,poate putin mai scurt.Instalatia era compusa din una bucata sub de 15" si 2 buc.sateliti 12 XT,cu un dif de 12" si un horn (e drept de 3").Cand am vazut am zis ca ar fi mai bine,poate ,sa cantam unplugged.Cand a dat tobarul in toba mare,mi s-a oprit inima in loc :) A sunat groaznic de tare si clar,din alea 2 boxe mici si un sub.Pur si simplu nu mi-a venit sa cred.Seara la cantare a fost o instalatie de tipul dV DOS ,cu difuri de 8 " si horn de 3" si suburi din aceeasi serie.Erau 3 sau 4 boxe pe o parte,intr-o sala ceva mai mare decat Hala,unde incapeau cam 1200 de oameni.A sunat,din nou,foarte bine si foarte tare.Am plecat profund impresionat.

Cat despre JBL Eon,mi se par bani aruncati pe fereastra.Nicio boxa din plastic nu are cum sa sune altfel decat un plastic.Si EON e si destul de scumpa.

Link to comment
Share on other sites

dar

 

jbl prx 515 http://www.thomann.de/gb/jbl_prx_515.htm sau var 512 de la aceeasi serie 512m

 

turbosound txp 121 http://www.thomann.de/gb/turbosound_txp_121_2.htm

 

rcf nxm http://www.thomann.de/gb/rcf_nx_m_10a.htm ?????????????

 

ideea e ca nu vreau sa sara de 1200# bucata, sa fie full range si sa aibe anduranta...

Link to comment
Share on other sites

Nu ai spus pentru ce tip de muzica si in ce conditii vrei sa-l folosesti (sala, amfiteatru, public 100+ sau 500+ etc.).

 

Uita-te putin si la Bose:

http://www.bose.com/controller?event=VIEW_...stage/index.jsp

http://www.bose.com/controller?url=/shop_o...stems/index.jsp

http://www.datasoft.ro/

 

:)

 

 

:) :) :D :D :D;) (cred ca e de ajuns)

Ideea e ca am auzit in extrem de diferite conditii sisteme BOSE si pot sa zic ca m-au spart in raport putere si marime fizica.Iar la calitate nu am cuvinte.

Dar.....sunt pentru cine ar BANI.Nu RON ;)

Link to comment
Share on other sites

Ideea e ca am auzit in extrem de diferite conditii sisteme BOSE si pot sa zic ca m-au spart in raport putere si marime fizica.Iar la calitate nu am cuvinte.

Dar.....sunt pentru cine ar BANI.Nu RON :)

 

Am fost la doua concerte in Fabrica unde s-a cantat pe BOSE si totul a sunat cristal. Pe sistem BOSE au concertat la noi Al Jawala, Urma, Luna Amara etc. In cazul in care doresti sa auzi/testezi sitemul vorbeste cu Mani Gutau de la Urma si Catapulta Records pentru ca el se ocupa de asta. :)

 

 

@apocalipsa: Spor la dat Report. :)

Link to comment
Share on other sites

In legatura cu BOSE am gasit 3 video-uri care sunt relevante si va puteti face o idee infima despre ele.

 

Aici e vorba de claritatea sunetului si faptul ca nu este feedback pe scena in ciuda faptului ca P.A-ul este in spatele trupei.Ok...stiu ca nu e singura firma care are (cel mai probabil,nu sunt sigur ca despre asta e vorba,dar banuiesc) drivere duble de compresie care sunt menite sa elimine feedbackul de pe scena.Astfel dispare nevoia de monitoare.

 

Urmatoarele 2 videouri sunt despre cat de practice sunt.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.