www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce-aveti, Domnilor, Cu Chitarile Ibanez ?


varu' maftei
 Share

Recommended Posts

hmm....stii, ciudata intrebare. Chiar nu stiu ce sa iti raspund....suna a.... Ibanez, sunt tipice, asa suna ele, ca mie nu-mi plac e alta treaba, doamne fere, nu vreau sa ofensez p nimeni, SUNA dar nu suna cum as vrea eu, nu suna pentru anumite chestii, atata tot.Plus ca din cauza unui RG , Marshall TSL 2000 mi-a lasat un gust teribil de amar....Si i can bet ca nu era ampu(sau era china made :)). O sa mai trec pe la mag sa vad alte modele , poate e ceva ce suna mai diferit, cine stie

Link to comment
Share on other sites

Ibanezul nu va suna niciodata destul de vintage, de rock, de fockin ballsy pentru power/shred metal, orice ar zice fiecare dintre voi,orice doze i-ai pune, sunetul este liniar si sec

uite iti recomand niste modele care iti garantez ca au destule balls :)http://ibanez.com/ElectricGuitars/Series-szr , http://ibanez.com/ElectricGuitars/Series-apex ,

personal detin un SZ 520qm si un S 540 Saber, ie foarte adevarat ca saber-ul n-are zeama, n-are grasime in ton insa tot se pot canta o gramada de stiluri cu el, iar SZ-ul sincer spun ca se poate canta cam orice cu el de la vechituri la chestii moderne...also am cantat mai demult pe un K7 care mi-a cam placut :) daca nici ala sau modelele actuale Apex n-au coae atunci nustiu ce are ( Schecterele au :) ) ... si speaking of ton, am auzit pe viu in maini capabile un model George Benson, sa vedeti acolo ton plin :D

 

si btw mi-ar place ff mult sa incerc odata niste modele Paul Gilbert sau Andy Timmons

Edited by ilun
Link to comment
Share on other sites

Cand o sa cantati metal si metal extrem pe fender sa ma anuntati sa vin se pare ca si pe cei de la fender ii faceti prosti.De ce au mai facut marca "Jackson" ? .... iar fenderu pt jazz pur nu prea se foloseste gama lui fiind extrem de buna pt BLues , hard rock , pop , progresiv (pur gen pink floydetc..)

 

In schimb marca Gibson este alceva avand Hollow-Body extrem de bune pt jazz , Chitari electrice superbe chiar si pt metal extrem (cu un set de emg suna f bine) si acustice de top

 

Iar chestia cu Ibanez a degenerat ... eu cand eram incepator si nu stiam mai mult de 3,4 acorduri si nici nu im permiteam un reghin .... stiam de 3 marci mari si late Ibanez Fender si GIbson

 

Ce vreau sa spun , fiecare are ceva-ul lui nu degeaba Ibanez a rupt in anii '80 surclasand celelalte marci .... chestia asta ca Ibanez --> naspa e total eronata

 

Tin sa va spun ca are mare dreptate Lycagon ......

 

Se pare ca nu prea ai nici o treaba cu Metal-ul extrem sau cu sunetele diferitelor chitari. Se poate canta pe Fender si metal :)

Vezi Bimmu Borgir pe DVD-filmare in studio piesa Burn in Hell(cover) se canta pe un Fender.(nu am gasit pe youtube)

Vezi Pain in studio-ala oare nu e un Fender rosu?(el merge le ESP)

ProPain (nu e chiar extrem...dar la vremea aia era -Fender :)

 

 

Atat de mult a evoluat tehnologia ca...cine te opreste sa nu canti Blues cu o chitara cu doze active? sau cu floyd...etc... Insa pentru anumite urechi sunt folosite anumite chitari la inregistrat,depinde de sunetul care iti bazaie tie in cap si vrei sa il ai :)

Fiecare chitara are un sunet specific si e folosita acolo unde e nevoie.Nu mai catalogati chitarile dupa gen muzical ;)Ca nu da bine un V 7-strings sau un warlock la blues..sau un fender la un metal extrem...pe scena...asta e partea a doua.(la imaginea ta ma refer)

 

Legat de Ibanez...nu mai zic nimic,nu vreau sa ma cert cu nimeni.

(pot discuta cu cineva care are ibanez dar undeva pe la 700..peste 1000euro bucata...in rest chiar nu are rost sa ma bag in polemici,vorbim degeaba)

Edited by Fictum
Link to comment
Share on other sites

Guest withefish

Ia uitati aici pe ce canta Andreas Kisser de la Sepultura!

Doua bucati Fender Stratocaster!Trebuie sa ma laud ca eu am facut pozele,in Februarie,cand am avut ocazia sa-i vad live in Austria!!!

Deci merg metale si pe Fender!

post-8140-1240346747_thumb.jpg

post-8140-1240346906_thumb.jpg

Edited by withefish
Link to comment
Share on other sites

Ia uitati aici pe ce canta Andreas Kisser de la Sepultura!

Doua bucati Fender Stratocaster!Trebuie sa ma laud ca eu am facut pozele,in Februarie,cand am avut ocazia sa-i vad live in Austria!!!

Deci merg metale si pe Fender!

 

Am vazut si Telecaster

 

ca si "scenografie" la unele costume se pretau anumite forme de chitara , in rest se debiteaza prostii cat casa din motive pur comerciale .

Link to comment
Share on other sites

Am vazut si Telecaster

 

ca si "scenografie" la unele costume se pretau anumite forme de chitara , in rest se debiteaza prostii cat casa din motive pur comerciale .

 

Aici e vorba de gustul fiecaruia...legat de forma, cat despre sunet ...nu e chiar totul o prostie comerciala...

Deja intram in alte discutii legate de sunete si distorsiune in Metal...(anumite pasaje se aud mai bine pe un fender,altele pe un ESP,unele pasaje merg pe un BC Rich,etc)In concert se merge pe o singura chitara de aceea nu de multe ori trupa nu suna ca pe album.

 

Cel mai bun exemplu de pitici pe creier...Peter Tägtgren-(Pain and Hypocrisy band)La proiectu' lui "Pain", a cautat un sunet de bass pe care il avea el in cap si l-a gasit la un Bass de 200 de euro...si extrema...sintetizator de mii de euro...deci piticii sunt vinovatii :)

 

Sa mai discutam de Ibanez?

Da imi plac cum suna Jem-urile,am probat unul si e super :)

Nu imi plac ca si forma,nu ma caracterizeaza.

Edited by Fictum
Link to comment
Share on other sites

Aici e vorba de gustul fiecaruia...legat de forma, cat despre sunet ...nu e chiar totul o prostie comerciala...

Deja intram in alte discutii legate de sunete si distorsiune in Metal...(anumite pasaje se aud mai bine pe un fender,altele pe un ESP,unele pasaje merg pe un BC Rich,etc)In concert se merge pe o singura chitara de aceea nu de multe ori trupa nu suna ca pe album.

 

Cel mai bun exemplu de pitici pe creier...Peter Tägtgren-(Pain and Hypocrisy band)La proiectu' lui "Pain", a cautat un sunet de bass pe care il avea el in cap si l-a gasit la un Bass de 200 de euro...si extrema...sintetizator de mii de euro...deci piticii sunt vinovatii :)

 

Sa mai discutam de Ibanez?

Da imi plac cum suna Jem-urile,am probat unul si e super :)

Nu imi plac ca si forma,nu ma caracterizeaza.

nu e chiar totul o prostie comerciala...din punct de vedere comercial , dar din punct de vedere acustico-chitaristic nu are nimic cu sunetul .

 

Exact cum ai spus cui ce forma ii place .

 

Daca "lumea " in ultimi 40 de ani a vazut in majoritatea cazurilor country cu Telecaster uni identifica tipul de chitara cu muzica cantata si imaginile de reclama care au un impact major . un Cowboy , langa un cal cu o chitara Telecaster etc etc , daca cauti poze vechi gasesti din anii de dupa '55 mai toti negri din trupe de jazz cu Telecaster...si tot asa .

Cand artistul nostru plin de originalitate vrea sa se inregimenteze neaparat o face si prin imbracaminte si prin forma tipul chitarei dar pana si a penei de chitara .Probabil din diferite motive si impulsuri psihice si criza de identitate dar si sociale etc etc aici ar fi nevoie de un studiu facut de un psiho-sociolog , firmele de reclama probabil ca au facut acest studiu in detaliu .

Link to comment
Share on other sites

Mai este o diferenta de mentalitate afara. Acolo oamenii nu au o ura sau o ciuda fatza de un brand cum fac unii tzarani de la noi.

Nu am gasit pe nici un forum oameni care sa aiba semnaturi sau avataruri defaimatoare la adresa vreunui brand. La noi daca nu ai asa ceva nu esti cool.

 

Ce sa faci, ai nostri se cred mai elitisti, daca nu arunca cu noroi intr-o firma cu renume precum Ibanezul, nu sunt trendy.

Ati coborat la un nivel mai scazut decat al celebrei emisiuni in care Tolea in baga pe Dan Diaconescu in tomberon...

Mai bine ati invata ceva de la Cristi Gram si Rares Totu, artistii Ibanez care ne onoreaza cu prezenta pe forum.

Link to comment
Share on other sites

@karpi traim intr-o lume unde se vinde imaginea,ca ai amintit de vestimentatie. E totusi o diferenta de sunet intre un Fender si un ESP sau alte marci. Mai e o diferenta ca tot e vorba de Ibanez...Un fender la 400$ suna mai bine decat un Ibanez la 500euro(sa nu mai vorbesc de finisaje)

 

 

 

Ce sa faci, ai nostri se cred mai elitisti, daca nu arunca cu noroi intr-o firma cu renume precum Ibanezul, nu sunt trendy.

Ati coborat la un nivel mai scazut decat al celebrei emisiuni in care Tolea in baga pe Dan Diaconescu in tomberon...

Mai bine ati invata ceva de la Cristi Gram si Rares Totu, artistii Ibanez care ne onoreaza cu prezenta pe forum.

 

Nu a zis nimeni ca nu avem de invatat de la cei amintiti de tine...dar nu cred ca ei canta pe Ibanez la 3-400euro :)

Nu tot ce zboara se mananca...

O firma care nu isi vinde numele (Ibanez o face...o chitara de 300euro,200euro e numai numele) este Cort,am ramas marcat si impresionat placut de ce finisaje,sunet si materiale are o chitara de 300euro,aceleasi caracteristiti le gasesti la un Ibanez de 1000 de euro :)

 

Cort G260-a costat 350euro acum 3 ani,acum cred ca e mai ieftina(e a unui prieten)

http://www.ajsrockshack.co.uk/Cort/Pages/G260.html

Chiar va rog sa cautati aceste caracteristici la Ibanez si nu are doze de serie :)

Nu am treaba cu firma Cort,nu am motiv sa le fac reclama.

Edited by Fictum
Link to comment
Share on other sites

Sariti toti cu sepultura inca odata da-mi si mi-e sansa sa imi fac un custom made la ibanez si va suna si blues asa si cu Sepultura alea deja nu mai sunt fender e doar forma ati pus mana pe asa ceva ati cantat ? ba ce destetpi sunteti si vai de ex are un Fender cu dimarzio pe el si mai inregistreaza cu el pe anumite parti , lafel si unii chitaristi care sunt edorseri fender utilizau marci gen Gibson sau Ibanez si tot asa ...

 

Pentru cine a fost la Paul Gilbert in bucuresti sa lamurit toata lumea cum poate sa sune un Ibanez pe un marshal combo si blues (mana tati :) )

 

 

Si ca sa va explic cine de aici a cantat pe un J Custom ? Sau JS Custom cu Soap bar ? Daca nu ? taceti din gura oki? sa vedeti cum suna :)

 

 

Ati coborat la un nivel mai scazut decat al celebrei emisiuni in care Tolea in baga pe Dan Diaconescu in tomberon...

 

 

F adevarat eram sigur sa o sa sara marii cunoscatori de chitari eu am si Ibanez si Fender acasa imi plac amandoua dar fiecare pe felia lui acu nu ma apuc sa imi fac un custom gen cei de la sepultura sa cant metale pt ca nu e partea forte a fender-ului de aia sa facut Jackson.

 

Fiecare chitara cu tonul ei personal dar ce ma deranjeaza este modul in care sariti si cum discutati unii oameni vb frumos iar altii (deobicei copiii prosti care habar nu au cu ce se mananca sau nu au pus mana in viata lor pe o chitara de peste 2000E) care nu se pot abtine sa nu comenteze si sa se adreseze cu un ton f acid.

 

Sunteti penibili incercati sa nu mai puneti atatea posturi si sa comentati prima parte a disctutiei sa purtat oki dar a trebuit sa intre marii smecheri .... ce sa faci asta e ....

 

Nu mai comentez nik ca vad ca toti sunteti prea buni .. :)

Link to comment
Share on other sites

1*Sariti toti cu sepultura inca odata da-mi si mi-e sansa sa imi fac un custom made la ibanez si va suna si blues asa si cu Sepultura alea deja nu mai sunt fender e doar forma ati pus mana pe asa ceva ati cantat ? ba ce destetpi sunteti si vai de ex are un Fender cu dimarzio pe el si mai inregistreaza cu el pe anumite parti , lafel si unii chitaristi care sunt edorseri fender utilizau marci gen Gibson sau Ibanez si tot asa ...

 

Pentru cine a fost la 2*Paul Gilbert in bucuresti sa lamurit toata lumea cum poate sa sune un Ibanez pe un marshal combo si blues (mana tati :) )

 

 

Si ca sa va explic cine de aici a cantat pe un J Custom ? Sau 3*JS Custom cu Soap bar ? Daca nu ? taceti din gura oki? sa vedeti cum suna :D

 

 

 

 

 

F adevarat eram sigur sa o sa sara marii cunoscatori de chitari eu am si Ibanez si Fender acasa imi plac amandoua dar fiecare pe felia lui acu nu ma apuc sa imi fac un 4*custom gen cei de la sepultura sa cant metale pt ca nu e partea forte a fender-ului de aia sa facut Jackson.

 

Fiecare chitara cu tonul ei personal dar ce ma deranjeaza este modul in care sariti si cum discutati unii oameni vb frumos iar altii 5*(deobicei copiii prosti care habar nu au cu ce se mananca sau nu au pus mana in viata lor pe o chitara de peste 2000E) care nu se pot abtine sa nu comenteze si sa se adreseze cu un ton f acid.

 

Sunteti penibili incercati sa nu mai puneti atatea posturi si sa comentati prima parte a disctutiei sa purtat oki dar a trebuit sa intre marii smecheri .... ce sa faci asta e ....

 

Nu mai comentez nik ca vad ca toti sunteti prea buni .. :)

 

1*Se vede ca nu ai vizionat ce am postat eu de pe youtube...

 

2*Paul G. nu canta pe Ibanezul tau,da?

3*Daca nu ai fost atent...nu a zis nimeni nimic de Ibanez Jem sau Custom sau ce vrei tu ;)

 

4*Nu cred ca e custom plus ca fender-ul cu floyd...nici nu e asa scump

5*Eu te-am citat..deci eu sunt copilul prost care nu a pus mana pe o chitara de 2000 de euro :)

De 2000euro,nu...da pe cele la 4000-5000-7000de euro,am pus.:D

 

Nu te mai agita degeaba...faci riduri :D

Cate chitari Ibanez ai probat,inafara de a ta:? Ca sa te linistesti...la toate firmele exista aceste serii de 2 lei,nu numai la Ibanez. Diferenta ca ele inceteaza undeva pe la 2-300euro pe cand la Ibanez persista si mai sus ;)

 

Edited by Fictum
Link to comment
Share on other sites

Imi pare rau nu am zis de tine am zis in general cum sa ajuns la dicutia asta si cum unii oameni nu se poat abtine nu a avut nici o legatura cu tine(e o chestie general valabila pe rgc care se intampla deobicei si ma inristeaza :) )

 

Daca te simti e treaba ta dar chiar nu ma gandeam absolut deloc la tine.

 

Chitarile probate de mine ca si Ibanez includ cam toate modelele de Prestige din seria RG un J Custom si am detinut un JS Custom cu soap bar, Ibanez din '70 copie gibson si cele de Jazz care suna incredibil.

 

Cat despre video in primu tipu de la PAIN foloseste Fender-ul doar pt Clean dupa aia la sf se vede clar ca pe distors revine la ESP.

 

Iar cu faza cu Paul Gilbert corect nu o am dar nici ce e are ala de la sepultura nu e in comert :) ce zici tu de Fender cu Floyd e departe de cea ce are tipu de la sepultura :)

 

Eu am vrut sa zic atat :"Nu mai sariti pe Ibanez ca sunt chitari naspa " Da alea de sub 1000E nu sunt cine stie ce corect lafel si cu Fender si cu Gibson

 

Cine a incercat modelele de fender noi de pana la 700E stiu bine ca nu prea au nici o legatura cu fender-ul adevarat idem Gibson ...

 

Faza funny ca din toate modelele eu raman la chitara mea Peavey Wolfgang EVh pana acu e the supreme guitar for me :D deci fiecare cu damblaua lui

 

unii cu Ibanez alti cu Fender altii cu Gibson si mai sunt o gramada de marci.

 

Si in mare parte vina la Ibanez provine de la cea ce a spus dass101

 

Ibanez intr-adevar si-a asociat numele cu o serie foarte mare de chitari ieftine, de calitate indoielnica, speculind apetitul adolescentilor de a avea o chitara "metal" Si asta e unul din lucrurile pe care nu le apreciez la aceasta firma. Si-au afectat in mod inevitabil imaginea, ducind la ce se vede si aici pe forum. Si eu cind eram in liceu si am vazut prima data un Ibanez in magazin (pe vremea cind erau probabil 3 chitari de vinzare in tot orasul) am ramas mut, si visam sa mi-o pot cumpara.

Fender si Gibson au facut foarte bine ca au pastrat relativ intacte brandurile lor, folosind Squire si Epiphone pt produsele low end. Daca ar fi facut si Ibanez am fi avut si acum oameni care doar ar fi sperat la un Ibanez, si l-ar fi considerat implinirea unui vis.

Link to comment
Share on other sites

eu am fost singurul care te-am citat de aceea am ajuns la concluzia ca vorbesti de mine, am mai zis si ma repet: nu port pica,fiecare are dreptul al o parere :)

 

E adevarat ca la Pain, chitara e folosita doar pe clean,dar la Dimmu chiar pe pasaje de distors,precum si ProPain

 

asta am zis si eu,fiecare firma are uscaturile ei :)

 

Ca tot veni vorba...damblaua mea e BC Rich :)

Edited by Fictum
Link to comment
Share on other sites

Eu am vrut sa zic atat :"Nu mai sariti pe Ibanez ca sunt chitari naspa " Da alea de sub 1000E nu sunt cine stie ce corect lafel si cu Fender si cu Gibson

 

Cine a incercat modelele de fender noi de pana la 700E stiu bine ca nu prea au nici o legatura cu fender-ul adevarat idem Gibson ...

 

Uite aici as putea sa te contrazic putin, am 2 Fender, un strat si un tele, ambele cam in jur de 600E care sunt mai mult decat excelente, chiar daca sunt fabricate in Mexic, sunt lucrate foarte ingrijit, materiale de buna calitate, finisaje atente, electronica premium, si ce e mai important suna foarte bine si se canta foarte usor pe ele. La Gibson ce e drept nu prea am vazut modele mai ieftine de 1800E sa imi placa, ce-i drept sub Standard mie personal nu prea imi place nimic de la ei.

Link to comment
Share on other sites

Guest Legion

Asa, si pana la urma care e morala povestii ??

 

Ca nu poti canta jazz (in ciuda a ceea ce crede lycagon) si metale pe chitari Fender ? Asta se stie, nu e nimic nou in asta.

 

Ca Ibanez-urile despre care e vorba in topic (desi nu prea inteleg de ce lumea cand se gandeste la Ibanez se gandeste automat la super-strat-uri, cand ei produc o gama foarte larga de produse) sunt gandite pentru si vandute in principal fanilor metalelor ? Iarasi, nimic nou in asta.

 

Chiar nu inteleg de ce e asa greu sa ne respectam unii pe altii. Felix si lycagon, ma uit la voi.

 

PS Maestre lycagon, te anunt o chestie. Rock-ul inseamna si altceva decat metale, in ciuda a ceea ce crezi tu. De fapt, metalele sunt o scena destul de mica. Si daca scoti un pic capul in lume, o sa vezi ca Stratocaster-ul e chiar o chitara foarte versatila si utilizata de chitaristii de ROCK.

 

Si ti-am mai zis-o, dar ori nu pricepi, ori te faci ca nu pricepi. Vrei sa nu te mai atace lumea, nu mai fa afirmatii de genul "Strat-urile sunt de cacao", "chitaristii de blues viseaza sa cante ca un shredder", etc. (pt informatia ta, virtuozitatea la chitara s-a nascut in jazz si country. Oamenii aia cantau la viteze incredibile cu mult inainte ca metalele extreme sa se nasca.) Vrei ca altii sa te respecte, respecta si tu pe altii.

 

Uite aici as putea sa te contrazic putin, am 2 Fender, un strat si un tele, ambele cam in jur de 600E care sunt mai mult decat excelente, chiar daca sunt fabricate in Mexic, sunt lucrate foarte ingrijit, materiale de buna calitate, finisaje atente, electronica premium, si ce e mai important suna foarte bine si se canta foarte usor pe ele. La Gibson ce e drept nu prea am vazut modele mai ieftine de 1800E sa imi placa, ce-i drept sub Standard mie personal nu prea imi place nimic de la ei.

 

Mai, tu n-ai inteles povestea. Daca n-ai dat mii de euro pe o chitara, ai cumparat o scandura. Chiar nu e clara treaba asta ?

Chiar n-ai inteles ca din Mexic n-are cum sa iasa o chitara buna ??

Link to comment
Share on other sites

Chiar n-ai inteles ca din Mexic n-are cum sa iasa o chitara buna ??

 

Asta imi aduce aminte de citatul" "Poate ieºi ceva bun din Nazaret?" :)

 

 

Mai, tu n-ai inteles povestea. Daca n-ai dat mii de euro pe o chitara, ai cumparat o scandura. Chiar nu e clara treaba asta ?

 

Lasand gluma la o parte, in mare parte ai dreptate aici.

Hai sa zicem, in cazul Fender trebuie sa dai cam 1.500 de Euro, cu care poti sa iei de exemplu ceva din seria Vintage Reissue).

Pentru inca 2-300 de euro in plus deja poti sa treci la Artist Series: Eric Johnson, Dave Murray, Eric Clapton etc

 

Insa exista exceptii: de exemplu Marius (@Blackthorn) are un Fender Baja Telecaster care suna foarte bine, e o chitara versatila si comoda.

Pretul ei tb sa fie in jurul sumei de 550 Euro.

Totusi daca o compari cu un 52 Reissue, se simte clar diferenta.

Problema este daca esti dispus sa dai inca aproape 1000 de euro in plus.

Aici tine de bugetul si optiunile fiecaruia.

Link to comment
Share on other sites

Nu a zis nimeni ca nu avem de invatat de la cei amintiti de tine...dar nu cred ca ei canta pe Ibanez la 3-400euro :)

Nu tot ce zboara se mananca...

 

Pai numai daca ne uitam la profilul lui Cristi Gram si vedem ce Ibanezuri are, la 1.000-3.000 de Euro.

Nu mai zic de Rares, care are Ibanez Artist Limited Edition care la M.C. Music e aprox 6.000 de Euro.

 

O firma care nu isi vinde numele (Ibanez o face...o chitara de 300euro,200euro e numai numele) este Cort,am ramas marcat si impresionat placut de ce finisaje,sunet si materiale are o chitara de 300euro,aceleasi caracteristiti le gasesti la un Ibanez de 1000 de euro :)

Ar mai fi si Tokai, insa cel mai ieftin model japonez nu cred ca are pretul sub 650 de Euro.

Link to comment
Share on other sites

Total in afara subiectului, poate ma ajutati si pe mine: De multa vreme ma framanta intrebarea: Cine e mai tare? Superman sau Spiderman? Eu cred ca pe segmentul bataliilor aeriene o fi Superman si pe suprafete verticale Spiderman. Dar pe sol? Hmm.. :)

 

Pe sol cel mai tare e Diavolul Tazmanian, pe scurt Taz.

Link to comment
Share on other sites

Pentru cine a fost la Paul Gilbert in bucuresti sa lamurit toata lumea cum poate sa sune un Ibanez pe un marshal combo si blues (mana tati :) )

 

 

Eu ce incercam sa'l conving pe lycagon mai sus :) ... Conteaza in primul rand MANA iar mai apoi chitara... Nu poate nimeni afirma ca daca are cineva Paul Gilbert Signature o sa sune ca Gilbert :) ... d'oh

Link to comment
Share on other sites

Guest Legion
Lasand gluma la o parte, in mare parte ai dreptate aici.

Hai sa zicem, in cazul Fender trebuie sa dai cam 1.500 de Euro, cu care poti sa iei de exemplu ceva din seria Vintage Reissue).

Pentru inca 2-300 de euro in plus deja poti sa treci la Artist Series: Eric Johnson, Dave Murray, Eric Clapton etc

 

Insa exista exceptii: de exemplu Marius (@Blackthorn) are un Fender Baja Telecaster care suna foarte bine, e o chitara versatila si comoda.

Pretul ei tb sa fie in jurul sumei de 550 Euro.

Totusi daca o compari cu un 52 Reissue, se simte clar diferenta.

Problema este daca esti dispus sa dai inca aproape 1000 de euro in plus.

Aici tine de bugetul si optiunile fiecaruia.

 

Iegzista o explicatie - snobism si/sau placebo.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.