www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce-aveti, Domnilor, Cu Chitarile Ibanez ?


varu' maftei
 Share

Recommended Posts

deci vezi ... ca e exact cum a zis cineva mai devreme ... la tine sunetul e scop iar la altii sunetul e mijloc ... tot la acel masterclass a zis vai o chestie desteapta cum ca , facea inregistrari in studio la el si a venit Van Halen in vizita si a luat putin chitara ... a zis ca fara sa umble la setari suna a van halen ... mana face tonul ...

tu crezi ca esti singurul care stie ce si cum ....

 

mana face tonul....asta merita bagata la declaratia lunii :)

 

Deci intre Peavey JS si head-urile lui Vai nu e nici o diferenta?? Poti sa scoti acelasi sunet din amandoua??

 

Atunci sa desfintam toate firmele de chitari si amp-uri si efecte si sa lasam cate una de fiecare, ca oricum mana face tonul??

 

Repet: arunca un ochi pe sevenstring.org. Ca sa iti dai seama ce inseamna sculele....dupa mai vorbim.

 

Ma retrag din discutie, cand s-a ajuns la a spune ca un roman cu scule de 20 de milioane in total, poate sa sune exact ca Steve Vai chiar daca are mana lui.

 

Va salut preaplecat domnilor :)

 

PS: http://www.vai.com/machines.html justifica-mi ce e acolo, de ce ar avea nevoie de toate sculele respective

Edited by lycagon
Link to comment
Share on other sites

Percepi cam greu anumite nuante de exprimare. Felul in care suna un chitarist se datoreaza intr-o mult mai mare parte manierei sale de interpretare decat sculelor pe care canta. Personalitatea, expresivitatea, accentuarea notelor, vibrato-ul etc sunt sarea si piperul, iar sculele fiecaruia sunt ce alege el si considera ca i se potriveste.

Link to comment
Share on other sites

Percepi cam greu anumite nuante de exprimare. Felul in care suna un chitarist se datoreaza intr-o mult mai mare parte manierei sale de interpretare decat sculelor pe care canta. Personalitatea, expresivitatea, accentuarea notelor, vibrato-ul etc sunt sarea si piperul, iar sculele fiecaruia sunt ce alege el si considera ca i se potriveste.

 

Repet, m-am retras din discutie :) ne intalnim cu alte ocazii :)

 

PS: nu percep greu, am mai spus, nu incercati sa loviti in cei care au parerea diferita. Spiritul de clica se manifesta pt a scuza mediocritatea, dar insusi mediocritatea sustine acest forum, in fond saracia mentala si materiala a romanilor se manifesta in toate domeniile, am fi de prost gust sa nu recunoastem acest lucru. Ceea ce ne deosebeste de occidentali, esti pragmatismul cu care sa privim realitatea, de aceea cautam raspunsul in noi, fara sa realizam cat te ajuta tehnologia :D De asta noi avem Dacia si ei Mercedes, de asta noi avem Hora si ei Ibanez, de asta noi avem RGC si ei sevenstring.org, de asta noi avem obscuritati pe forumuri si ei au Satriani, Vai, Petrucci, samd.

 

I rest my case :)

Edited by lycagon
Link to comment
Share on other sites

Guest Legion
Repet, m-am retras din discutie :) ne intalnim cu alte ocazii :)

 

PS: nu percep greu, am mai spus, nu incercati sa loviti in cei care au parerea diferita. Spiritul de clica se manifesta pt a scuza mediocritatea, dar insusi mediocritatea sustine acest forum, in fond saracia mentala si materiala a romanilor se manifesta in toate domeniile, am fi de prost gust sa nu recunoastem acest lucru. Ceea ce ne deosebeste de occidentali, esti pragmatismul cu care sa privim realitatea, de aceea cautam raspunsul in noi, fara sa realizam cat te ajuta tehnologia :D De asta noi avem Dacia si ei Mercedes, de asta noi avem Hora si ei Ibanez, de asta noi avem RGC si ei sevenstring.org, de asta noi avem obscuritati pe forumuri si ei au Satriani, Vai, Petrucci, samd.

 

I rest my case :)

 

Tataie - scopul "tehnologiei" e sa te ajute sa transformi in realitate ceea ce auzi in capul in tau.

Si de la un anumit nivel incolo, limitarile tin mai mult de mana chitaristului (sau de capul lui) decat de echipament.

 

O mai zice si Karpi, dar vad ca voi nu prea il luati in serios. Cata vreme chitara nu falseaza, nu se dezacordeaza, are griful comod si sustain decent - ai tot ce-ti trebuie pt a face muzica.

Ca unii, care-si permit, aleg sa cheltuie o mica avere in cautarea unui ton care sa li se para "magic" e cu totul altceva.

 

Tu crezi ca cel care te asculta face vreo diferenta cand tu ai dat jos Telecaster-ul (de ex) si ai luat un ES-335 in mana ??? Iti zic eu, doar chitaristii din audienta observa treaba asta.

 

In rest, clasicele tale jigniri. Nu zic, e mediocru nivelul pe RGC. Dar nici tu n-ai adus niciodata nimic constructiv.

Link to comment
Share on other sites

Tataie - scopul "tehnologiei" e sa te ajute sa transformi in realitate ceea ce auzi in capul in tau.

Si de la un anumit nivel incolo, limitarile tin mai mult de mana chitaristului (sau de capul lui) decat de echipament.

 

O mai zice si Karpi, dar vad ca voi nu prea il luati in serios. Cata vreme chitara nu falseaza, nu se dezacordeaza, are griful comod si sustain decent - ai tot ce-ti trebuie pt a face muzica.

Ca unii, care-si permit, aleg sa cheltuie o mica avere in cautarea unui ton care sa li se para "magic" e cu totul altceva.

 

Tu crezi ca cel care te asculta face vreo diferenta cand tu ai dat jos Telecaster-ul (de ex) si ai luat un ES-335 in mana ??? Iti zic eu, doar chitaristii din audienta observa treaba asta.

 

In rest, clasicele tale jigniri. Nu zic, e mediocru nivelul pe RGC. Dar nici tu n-ai adus niciodata nimic constructiv.

 

De ce trebuie sa ma faci tu tataie?? Asta nu e jignire??

 

PS: alt fan care il citeaza pe Karpi?? Credeam ca ramanem la argumentele proprii si personale??

Edited by lycagon
Link to comment
Share on other sites

Guest Rayvann
de asta noi avem obscuritati pe forumuri si ei au Satriani, Vai, Petrucci

 

Scuza-ma, dar de tine inca nu am auzit sa fi cantat pe scenele internationale, desi sculele pe care sustii ca le ai se apropie ca pret de ceea ce folosesc domnii enumerati de tine. La nivelul lor se ajunge prin munca extrema si disciplina exacerbata. Oamenii aceia traiesc din muzica si sunt platiti ca atare. Insa ei isi cumpara scule de calitate nu fiindca ar fi cei mai bogati oameni de pe pamant, ci pentru ca iubesc ceea ce fac si prefera sa dea bani pe un instrument de calitate decat sa-i sparga in vile cu turnulete si BMW-uri X5. Daca tu iti permiti sa arunci banii in stanga si in dreapta fara nici o remuscare, te felicit si te invidiez la modul cel mai serios prin faptul ca cheltuiesti pe chitari, nu toti suntem capabili sa facem acest lucru. Dar daca tot ai ocazia asta, sa se aleaga ceva din toata cheltuiala, daca le cumperi doar pentru a-ti satisface mandria ca ai oarecare scule decente... Din acest motiv respect infinit mai mult oamenii care au suficient de mult talent sa sune convingatori oricare instrument ar folosi. Printre ei se numara si cei care i-ai pomenit mai devreme. Chiar asta ii si face extraordinari. Sunt curios ce s-ar intampla daca ar Ibanez faliment in mod subit si in cativa ani ar ceda si toate chitarile Ibanez. Ce-ar mai face chitaristii? S-ar incuia in casa? Ar incepe sa planga? Din contra, ar lua o alta chitara si si-ar vedea de treaba. Si nu cred ca le-ar reprosa nimeni ceva.

 

mana face tonul....asta merita bagata la declaratia lunii

 

Daca as avea un banut pentru fiecare chitarist care si-a cumparat un JEM sperand sa sune a Vai si care s-a trezit apoi la realitate, acum as avea bani sa imi cumpar chitari faine ca ale tale.

Mainile chiar fac totul (sau tonul, cum vreti sa cititi :) )

Link to comment
Share on other sites

Pana la un punct ai dreptate. Nu ma refer la ce cumparam noi paduchii. Ma refer la ce tin marii chitaristi in mana. Chiar crezi ca lui Vai sau Petrucci sau Satriani daca le iei sculele de acum din mana si spate, si ii pui pe niste chitari de 15 milioane si un procesor gt8 ar mai suna asa??? Chiar crezi asta?? Chiar crezi ca ar mai suna la fel pe chitari proaste si procesoare de 7 milioane?

 

Sunt de acord cu tine cu publicitatea si ca noi cumparam o imagine. Dar chiar si la nivelul nostru poti sa te indrepti spre sunetul lor, dar asta costa FOARTE mult, o chestie care pt majoritatea romanilor nu este discutabila, ci neaccesibila.

 

PS: eu am Ibanez si singurul lucru pe care l-am putut reprosa pana acum e ca nu am putut scoate din chitara+amp leadul din another brick in the wall II. - exact ceea ce am punctat in ultimele mele posturi. Incercam sa facem din ***** bici sa plesneasca. Pt ceea ce spui tu trebuie o a doua chitara care e un single coil, strat. Deci, trebuie sa te multumesti cu A TE APROPIA DECENT de sunetul din another brick in the wall, deoarece buzunarul nu iti permite sa fii specializat.

 

Cred ca ar trebui sa il vezi pe Cezar, chitaristul de la Vita de Vie cantand Dream Theater pe un Gibson Les Paul Standard cu grif de 50, adica foarte gros. Eu sincer nu credeam ca se poate asa ceva. Cum au spus si altii chitara si echipamentul sunt doar un mijloc prin care poti arata ceea ce vrei sa exprimi. Cei care nu au ce arata incearca sa mai puna o steluta pe chitara, eventual o vopsea mai interesanta, nu de altceva, dar trebuie sa arate si ei ceva. Si inca ceva, chitara cea mai tare nu a iesit inca, probabil ca o sa fie un Line 6 Variax cu Floyd Rose (dintr-ala bun) si cu grif de Ibanez. Pana atunci ar fi bine sa nu ne mai certam pe lucruri care tin de preferintele fiecaruia, mie personal imi plac cel mai mult straturile, dupa care les paul. Ibanez este o chitara foarte buna, dar care pe mine nu ma reprezinta cam deloc, drept urmare am avut un RG japonez cu doze DiMarzio pe care l-am vandut de curand, nu sunt neaparat un fan al puntilor gen Floyd Rose. Nu pot spune ca nu mi-a placut, dar la ce cant eu un strat cu un humbucker la bridge este mai mult decat suficient. Ocazional mai iau si Epiphone-ul cand am nevoie de niste tonuri mai grase, tonuri pe care cu Ibanezul nu le-am putut obtine niciodata, la fel cum nu am obtinut nici tonuri de clean sau de crunch cum are stratul.

Link to comment
Share on other sites

Scuza-ma, dar de tine inca nu am auzit sa fi cantat pe scenele internationale, desi sculele pe care sustii ca le ai se apropie ca pret de ceea ce folosesc domnii enumerati de tine.

 

Nu am sustinut ca am scule "scumpe" ca domnii mentionati de tine. Dar da, am cantat in strainatate, si pe scena cu mari trupe ale metalului. Am fost chitarist in avatar 3 ani, am cantat pe aceeasi scena cu Sepultura, Samael, Crematory, si in Germania cu o mie de formatii profi ale metalului dur pe care nu le enumar pt ca oricum nu le-ai stii. Si am vazut in fata ochilor si am auzit ceea ce tu spui acum din vazutul pe net.

Link to comment
Share on other sites

Repet: am zis ca ma apropii DECENT de un sunet vintage cu ceva butonari in statie, procesor, pedala, ce o fi. Deci DECENT. Si asta ma intereseaza, atata timp cat nu am mii de euro de bagat in 2 chitari ca sa sun ca "acolo". In timp ce cu un stratocaster nu o sa pot sa cant niciodata metal, daca doresc acest lucru.

 

Nu am sustinut ca am scule "scumpe" ca domnii mentionati de tine. Dar da, am cantat in strainatate, si pe scena cu mari trupe ale metalului. Am fost chitarist in avatar 3 ani, am cantat pe aceeasi scena cu Sepultura, Samael, Crematory, si in Germania cu o mie de formatii profi ale metalului dur pe care nu le enumar pt ca oricum nu le-ai stii. Si am vazut in fata ochilor si am auzit ceea ce tu spui acum din vazutul pe net.

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Andreas_Kisser#Equipment

Link to comment
Share on other sites

 

Stiam ca asta va fi argumentul :)

 

Din intamplare am vorbit cu tehnicul de chitara al lui Andreas Kisser vreo minute cand statea si acorda chitarile :) . In afara de forma de fender stratocaster, chitara nu are nici o legatura cu un fender stratocaster normal :D :D

 

Lemn, griff, marimi, doze, etc. Ajungem la aceeasi treaba: este un custom, care in afara de forma, nu are nimic in comun cu ce se intampla in magazin.

 

PS: doar nu ati crede ca Andreas Kisser din sepultura canta pe un fender cumparat din magazin?? :))))))))))))))))))))))))))))

Edited by lycagon
Link to comment
Share on other sites

Este exact cum spui tu :) ) Sa renuntam deci la Floyd Rose, si sa le scriem inconstientilor de Vai, Satriani, samd, ca nu au nevoie de
Cand esti in stare sa canti o piesa pe chitara respectiva cap-coada fara sa se duca acordajul pe copca si sa tragi de cordarul ala pana il intepenesti (vorbim de piese gen For love of God sau Surfing with the Aliens). Nu stiu cati useri de pe acest forum se pot lauda ca in chitarile lor, cordarele de tip Floyd Rose pot sa faca acest lucru.

 

Crede-ma, am vazut ca se poate "For The Love Of God" si fara floyd. Am vazut ca se pot face trick-uri Vai-iste si pe chitara fara floyd (si crede-ma ca stiu ce face Vai cu chitara, in ascult de 3 ani si il apreciez). Asta nu inseamna ca o poate canta oricine pe o chitara Squier sau nu mai stiu eu ce marca. Dar cu o chitara reglata si setata bine se poate. Cat despre coi, poti avea destul si pe un Fender, uita-te la Fender Dave Murray Signature.

 

Spuneai undeva ca Vai nu a pus mana pe Fender. Eu ti'as sugera sa te uiti la Vai cand canta pentru Zappa (a cantat si pe Fender si pe Jackson si pe multe alte modele).

 

Cat despre chestia cu "mana face tonul" eu sunt complet de acord! Poti sa'ti iei TOATE sculele lui Vai, Satriani, Petrucci etc. dar nu o sa suni ca ei in veci pentru ca nu ai mana lor. Era undeva pe Youtube un filmulet cu Satriani cantand pe un Squier si suna a ... SATRIANI, nu suna a Squier. Eu vad chitara doar ca un mijloc prin care poti sa'ti exprimi ideile muzicale iar acestea sunt ale TALE nu ale chitarii. Poate sa fie si chitara IBANEZ si chitara FENDER si chitara GIBSON si chitara CONGO sau orice, daca tu nu stii cum sa'ti exprimi muzica nu o sa sune a nimic indiferent de ton/bridge/doze/corzi/gat etc.

 

LE: Spuneai pe undeva ca nu sunt chitaristi de valoare in Romania. Eu zic sa dai un ochi pe aici si apoi sa mai spui ceva. Avem chitaristi buni chiar si aici pe forum : Rares Totu, Adi Manolovici, Cristi Gram.

Edited by razvanciub8a
Link to comment
Share on other sites

Domni .Cu chitarele Ibanez nu au nimic.

 

doar ca in afara de cele de "varf' se fac o groazade chitare slabute ce le cumpara incepator dupa forma ca sa arate acasa in oglinda ca si cutare sau cutare.

 

o chitara Ibanez "high class" este super buna, poate o sa-mi cumpar una sa am si eu.Sunt foart eversatile.Eu am un Keiper powerstrat upgradat nu-i un Ibanez de varf dar e foart ebun ptr orice stil de cantat.Cred ca un Ibanez bun e muuult mai bun , macar ca si finisaj si playability , plu sare doze ceva mai bune iar gvibratorul sper ca nu trebyuie schimbat cum am facut la Kweiper , pe care am pus un Ibanez Edge .Pe Keiper pana si filetu de la menghina de la headstock s-a dus !!! nu mai are filet s-a tocit HAHAHAHA ..ACUM TREBUIE SA MA GANDESC CE SA FAC CA NU GASESC" NUT" CU MENGHINA PTR kEIPER.

Link to comment
Share on other sites

Stiam ca asta va fi argumentul :)

 

Din intamplare am vorbit cu tehnicul de chitara al lui Andreas Kisser vreo minute cand statea si acorda chitarile :) . In afara de forma de fender stratocaster, chitara nu are nici o legatura cu un fender stratocaster normal :D :D

 

Lemn, griff, marimi, doze, etc. Ajungem la aceeasi treaba: este un custom, care in afara de forma, nu are nimic in comun cu ce se intampla in magazin.

 

PS: doar nu ati crede ca Andreas Kisser din sepultura canta pe un fender cumparat din magazin?? :))))))))))))))))))))))))))))

Binenteles ca-i marketing, ca si in cazul multor producatori de chitare (deh, tactica Fender de a demonstra lumii ca Strat-ul poate fi metal :D ). Era doar un argument contra axiomei tale despre Strat.

Link to comment
Share on other sites

Domni .Cu chitarele Ibanez nu au nimic.

 

doar ca in afara de cele de "varf' se fac o groazade chitare slabute ce le cumpara incepator dupa forma ca sa arate acasa in oglinda ca si cutare sau cutare.

 

o chitara Ibanez "high class" este super buna, poate o sa-mi cumpar una sa am si eu.Sunt foart eversatile.Eu am un Keiper powerstrat upgradat nu-i un Ibanez de varf dar e foart ebun ptr orice stil de cantat.Cred ca un Ibanez bun e muuult mai bun , macar ca si finisaj si playability , plu sare doze ceva mai bune iar gvibratorul sper ca nu trebyuie schimbat cum am facut la Kweiper , pe care am pus un Ibanez Edge .Pe Keiper pana si filetu de la menghina de la headstock s-a dus !!! nu mai are filet s-a tocit HAHAHAHA ..ACUM TREBUIE SA MA GANDESC CE SA FAC CA NU GASESC" NUT" CU MENGHINA PTR kEIPER.

 

Recomand Ebay-ul american. Acolo se gaseste orice pt orice :):D

 

Dat fiind faptul ca este criza, preturile sunt si scazute bine de tot.

Link to comment
Share on other sites

Am ajuns acasa si postez niste poze pt a se vedea ca nu vorbesc aiurea si ca am cantat pe Stratocastere ca lumea.

Pozele sunt facute in Suedia, si chitarile in cauza apartin unui super baiat Dorin, care de altfel are si cont pe RGC.

 

am avut ocazia sa cant acele chitari timp de 11 zile.

Deci:

post-6816-1240325463_thumb.jpg

post-6816-1240325592_thumb.jpg

post-6816-1240325985_thumb.jpg

 

Deci: in prima poza sunt eu cu "my axe" si un super baiat, Haris, care printre altele a facut chitara in state cu jason becker si Joe Satriani. Nu trebuie sa va mai spun cum canta acel baiat la chitara :) El are in mana un Fender 72 original de la mamicuta lui.

 

In a doua poza sunt eu cu un Fender YM signature, tot proprietatea lui Dorin. Chitara care suna demential, a nu se intelege gresit. Dar daca sari cu ea din stilul pt care a fost facuta deja sunt probleme, e greu sa o impaci cu un anumit sunet.

 

In a treia poza se vede clar griff-ul scalopat al respectivului YM signature.

 

Diferenta dintre cele doua Fender-uri era imensa, practic in afara de forma, nu aveau nimic in comun. Problema a aparut in momentul in care la o improvizatie cu Haris, nu am putut sa scot nimic mai rock din cele doua fender-uri :) Haris avea ca si chitara personala un Ibanez Prestige, nu mai tin minte ce model. Si canta fusion, nu ii place de nici un fel metalul.

 

A trebuit sa pun mana pe toporul meu pt a scoate ceva ca lumea. Eu sunt obisnuit cu griff-ul de Ibanez pt ca imi permite shred si arpegii. Gasesc extraordinar de greu a face shred sau riff pe Fender. Plus ca mana dreapta INTODEAUNA atinge potentiometrul de volum si in 30 de secunde ma pomenesc cu volumul inchis.

Link to comment
Share on other sites

Asta nu inseamna ca nu se poate, ci doar ca nu ai putut tu :)

 

 

Hm....nici omul ala nu a putut scoate ceva...nu era obisnuit cu Fender si pace. In momentul in care 90% din shrederii lumi folosesc ORICE ALTCEVA in afara de Fender, aparusi tu sa ii contrazici. Ma rog, le stii tu pe toate. Altul cu discutii serioase va rog.

 

O sa fac tot posibilul sa il conving pe Dorin sa intre sa iti certifice ca nici Haris nu a putut sa cante. Ca idee, ca nu ma crezi pe mine, ia si asculta ce canta acel om pe chitara dupa care sa explici daca este calificat sau nu sa isi dea cu parerea :)

 

PS: accepta site-ul melodii in format .wma??

02_She__s_Gone.wma

Edited by lycagon
Link to comment
Share on other sites

Majoritatea dintre noi eu cred ca aleg chitarile care ii inspira sa cinte, asta insemnind in mod evident ca vei cumpara ce foloseste chitaristul tau preferat, sau ca vei trai tot timpul cu senzatia ca blues-ul pe care il cinti ar fi sunat mult mai bine pe un Gibson decit pe un Ibanez. Pentru noi, cei care cintam, am mai spus-o si alta data, chitara este o modalitate de exteriorizare a unui set intreg de sentimente, vise si iluzii. De asta trebuie sa avem chitara care credem ca ne face fericiti, si care ne va inspira sa cintam mai bine. Pe mine un Ibanez nu m-ar inspira niciodata, pt ca nu o asociez emotional cu nici unul din "eroii" mei. In afara de asta urasc giturile Wizard, dar asta e alta poveste :)

 

Discutia a degenerat foarte mult, daca imi permiteti o paranteza, Lycagon, care vad ca este atacat la toate postarile lui pe forum, este unul dintre userii ce dovedesc inteligenta, coerenta, si in plus mai are si ce sa arata ca si chitarist.

 

Inchidem paranteza :)

Ibanez intr-adevar si-a asociat numele cu o serie foarte mare de chitari ieftine, de calitate indoielnica, speculind apetitul adolescentilor de a avea o chitara "metal" Si asta e unul din lucrurile pe care nu le apreciez la aceasta firma. Si-au afectat in mod inevitabil imaginea, ducind la ce se vede si aici pe forum. Si eu cind eram in liceu si am vazut prima data un Ibanez in magazin (pe vremea cind erau probabil 3 chitari de vinzare in tot orasul) am ramas mut, si visam sa mi-o pot cumpara.

Fender si Gibson au facut foarte bine ca au pastrat relativ intacte brandurile lor, folosind Squire si Epiphone pt produsele low end. Daca ar fi facut si Ibanez am fi avut si acum oameni care doar ar fi sperat la un Ibanez, si l-ar fi considerat implinirea unui vis.

Link to comment
Share on other sites

Cand o sa cantati metal si metal extrem pe fender sa ma anuntati sa vin se pare ca si pe cei de la fender ii faceti prosti.De ce au mai facut marca "Jackson" ? .... iar fenderu pt jazz pur nu prea se foloseste gama lui fiind extrem de buna pt BLues , hard rock , pop , progresiv (pur gen pink floydetc..)

 

In schimb marca Gibson este alceva avand Hollow-Body extrem de bune pt jazz , Chitari electrice superbe chiar si pt metal extrem (cu un set de emg suna f bine) si acustice de top

 

Iar chestia cu Ibanez a degenerat ... eu cand eram incepator si nu stiam mai mult de 3,4 acorduri si nici nu im permiteam un reghin .... stiam de 3 marci mari si late Ibanez Fender si GIbson

 

Ce vreau sa spun , fiecare are ceva-ul lui nu degeaba Ibanez a rupt in anii '80 surclasand celelalte marci .... chestia asta ca Ibanez --> naspa e total eronata

 

Tin sa va spun ca are mare dreptate Lycagon ......

Edited by Mr.Fritz
Link to comment
Share on other sites

Ibanezul nu va suna niciodata destul de vintage, de rock, de fockin ballsy pentru power/shred metal, orice ar zice fiecare dintre voi,orice doze i-ai pune, sunetul este liniar si sec, nu prinde voicingu ala superb de ,,wah" aproape , si multe alte lucruri care personal ma oripileaza, ce sa mai zic de tonul lui Vai care e incredibil de digital, lalalit, procesat, cu toate ca foloseste tube amps. Forma e diferita, lemnul e diferit, dozele sunt diferite, totul e facut sa sune total anti organic la un ibanez low end, dar again, e parerea mea. Ca sa zic pe scurt, am cantat la cineva pe un model de S540 Custom, si suna ciudat, nu ma ,,auzeam" parca nu cantam eu, nu era my style, oricat de original faceam sa fie playingu(tipic moi); am luat strat-ul mexic in mana, bendurile erau mai bune, tonul mai vintage, mai frumos, nu pot sa descriu in cuvinte, diferenta se auzea , si ca sa spun asa: ,,demonii au plecat si camera s-a luminat" fratilor , ma CITEZ: ,,parca sunt acasa" Asta spune multe.

 

“Tone is in your head”, Frank Zappa is quoted as having said to Steve Vai, who wondered why his own guitar sounded like “an electric ham sandwich”.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.