www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Basarabia..


gadjo
 Share

Trebuie sprijinita miscarea pro europeana din R. Moldova?  

74 members have voted

  1. 1. Are Romania o datorie fata populatia de limba romana din Moldova?

    • Da, dar acum e prea tarziu pt a se mai faca ceva.
      3
    • Da, Moldova trebuie integrata in UE.
      1
    • Da, ar trebui sa urmarim unirea.
      11
    • Nu, este un stat independent si nu trebuie sa ne amestecam.
      12
    • Nu, pt ca majoritatea moldovenilor sunt anti-romani.
      3
    • Nu, pt ca sunt saraci sau mafioti si ne-ar crea probleme.
      5
    • Ma doare in ...
      11
    • Comunismul trebuie sa dispara, indiferent de loc.
      24
    • Ar fi de ajuns o prezenta culturala romaneasca mai intensa, fara sprijin politic.
      4


Recommended Posts

am votat ultima varianta... nu cred ca se mai poate vorbi de vreo unire, nu stiu ce lucruri bune ar aduce romaniei chestia asta.. din partea mea sa ajunga stat democratic, sa aibe economie de piata, sa etc etc si cred ca ar trebui o prezenta culturala romaneasca mai importanta decat cea ruseasca/ucraineana in moldova, asta ca precursor al unei eventuale reuniri(re-re-re-re...-reuniri pardon)

Link to comment
Share on other sites

scuzati-ma dar... ce naiba cauta o astfel de discutie pe un forum de muzica? nu ne-am putea dezbara de viziuni politice nici macar aici? stiu ca e categoria 'cafenea' dar, nu stiu, exista o gramada de forumuri si bloguri pe care se discuta fix problemele astea... :)

 

Eu m-am mirat ca nu a aparut nici un topic despre Gigi.

Link to comment
Share on other sites

Pareri sunt multe, unele mai avizate, altele mai viscerale, mai documentate, mai politice si mai afective...

 

Basarabia este un teritoriu romanesc. Procesul de rusificare din acea zona a fost extrem de puternic, influenta fostei URSS este puternica in acele teritorii. Romania nu are cum si nu se implica in problemele de politica interna a unui stat suveran si independent. N-ar trebui totusi sa uitam ca acolo au fost romani si din ei au mai ramas si astazi. Prevad o apropiere viitoare mai serioasa, la nivel politic, diplomatic, economic, de altfel de "apropiere" nu cred ca poate fi vorba. Nici nu ar fi oportun.

Link to comment
Share on other sites

Nu comparati problemele ca nu au legatura; una e amuzament alta e treaba serioasa.

 

Daca tinerii aia sunt calcati in picioare se va intampla ce s-a intamplat la noi dupa Piata Universitatii.. ani de zile de stat pe loc si un tineret fara opinii. Exact cum e mai bine.

 

Cand se intampla rahaturi pe aici ne rugam sa intervina vestul sau sa 'vina americanii'.. acum se roaga altii de noi. Si romanii iau pozitie la fel cum fac si europenii. Pozitia 'capra'.

Link to comment
Share on other sites

Guest szekely

Jos comunismul traiasca capitalisti !!!

basarabia sa ramana ei democrati !!! este cea ce or vrut , nu ??? ei sior ales soarta

Edited by szekely
Link to comment
Share on other sites

Am votat ma doare-n.... Din simplu motiv ca 80% din multimea aia s-a dus doar pentru scandal, chit ca habar nu au ce vor. Daca ei insa au un partid democrat in opozitie cu comunismul, iar acel partid este facut din studenti sau oameni sub 30 da ani, tot o sa fie o problema. Pentru ca ursul speria americanii cand astia erau abia la pubertate (if u get what I mean).

 

Armata nu o sa faca mare branza pentru ca majoritatea sunt tineri in armata .... dar daca o sa se infinga armata rusa in ei .... am dat si noi de dracu. Ca astia daca o sa inceapa cu Moldova, o sa isi dea seama unde sunt abia cand darama Bucurestiul. Si sa-mi bp de nu o sa dau bacu din cauza lor :)).

 

 

Acu trecand la treburi mult mai serioase, unde-i bah topicu cu JIJI !?

Edited by archDude
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.