www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Pana


Guest PopCorn023
 Share

Recommended Posts

Guest PopCorn023

Am o mica problema ...eu incepator find habar nam c pana ar trebui sami iau ...sper sa ma ajutati voi :) am o chitara clasica si nu stiu c pana sa imi iau .... c pana sami iau ???

Link to comment
Share on other sites

Niciuna . La chitara clasica nu se canta cu pana .

 

Asta daca vrei cumva sa canti muzica clasica :) .

 

Eu stiam ca se poate canta pe orice chitara cu pana....asta depinde si de gust.Daca canti cu degetele, chitara va avea un sunet mai cald, mai pe bass.Daca canti cu pana chitara va capata mai multe inalte si va suna mai clar.De pene nu stiu exact.Eu unul pe acustica (unde faci mai mult strumming) folosesc pene mai subtiri umpic, pene mai flexibile, iar pe electrica folosesc pene de 1.00mm+.Bafta.

Link to comment
Share on other sites

Am o mica problema ...eu incepator find habar nam c pana ar trebui sami iau ...sper sa ma ajutati voi :) am o chitara clasica si nu stiu c pana sa imi iau .... c pana sami iau ???

Daca nu vrei sa canti cu degetele si nu vrei sa canti muzica clasica, ca da omuleti, keziah jones canta funk pe chitara clasica :) , sau daca vrei sa canti flamenco , foloseste o pana subtire cat mai elastica.

Recomand pana de 0.46 mm.

Link to comment
Share on other sites

Guest szekely

is de acord cu ce spune vektor ... dak vrei sa canti cu pana iati acustica ,, pe clasica nu se canta cu pana !!!

the end !!! foloseste toate degetele

cel gros pt primele 3 corzi si celelalte 4 pt cele 3 de plastic.. niciodata nu bate de 2 ori cu acelasi deget in mod consecutiv trebuie sa bati pe rand cu fiecare deget ... niste sfaturi...

Link to comment
Share on other sites

Guest PopCorn023

deci eu nu vreau sa cant cu degetele pt ca nu stiu cum :))) si ar fi mai bine cu pana ..:)mersi cred ca o sa iau o pana subtire ..:) si nu vreau sa cant muzica clasica :D:)

Link to comment
Share on other sites

Guest PopCorn023
plastic pe plastic suna neplacut, to say the least

 

clasica = degete. vrei sa canti cu pana, schimb-o cu o "acustica" [steel string]

 

acutica da ar fi o idee dar cu cat gasesc o chitara acustica??

Link to comment
Share on other sites

is de acord cu ce spune vektor ... dak vrei sa canti cu pana iati acustica ,, pe clasica nu se canta cu pana !!!

the end !!! foloseste toate degetele

cel gros pt primele 3 corzi si celelalte 4 pt cele 3 de plastic.. niciodata nu bate de 2 ori cu acelasi deget in mod consecutiv trebuie sa bati pe rand cu fiecare deget ... niste sfaturi...

bah, da voi chiar sunteti batuti in cap ?!! cati dintre voi stiti sa cantati mah cu degetele !?!? cati ati cantat naibii ceva mai complex de smells like teen spit pe clasica ?!

NU EXISTA REGULI CARE ITZI CUM/CE/CU CE SA CANTI. Decat daca esti incuiat la minte/pusti fara experientza care zice ce aude la altii.

@szekely: mai cresti, studiaza, prinde experienta si dupaia vino si zi omului cu ce se mananca chitara.

 

Uitati mah chitaristilor:

 

 

http://www.youtube.com/watch?v=Gj1HwTrbu-k

 

Si daca ar canta pe acustica, ar suna ca pu(pi)la.

 

@PopCorn023: tu ia si invata pe ce ai, si cand o sa te hotarasti ca iti place sa canti la chitara nu sa impresionezi pokemoance prin parcuri, treci la acustica/12string/6+4 harp/banjo sau ce mai vrei tu

Edited by archDude
Link to comment
Share on other sites

da...e grozav sa vad cum va certati toti pe un subiect pe care(cum a spus) l-a lansat un incepator :)

Nu ca ash fi io mare chitarist...da, pana, e ultimul lucru care te afecteaza in cantatul tau;

Mah, am inteles ca conteaza corzile...da pana shi pana ? (intradevar, conteaza) dar acordati o mai mare importanta de cat ar trebui

(o sa se ajunga sa spunem ca "daca eshti negru, nu e acelasi sunet...cai ai pielea mai groasa pe buricele degetelor" ..ce draq - zicea un prieten)

 

Deci, in functie de ce vrei sa canti :

Daca ai chef sa canti Romanta anonima, Malaguenia ..sau nu mai stiu eu ce piese clasice...nici nu trb sa comentam...pana o lipesti cu saliva in frunte, ca sa uiti de ea

Daca vrei sa te apuci de Inflames cu mel airwaves and astronauts ...or whatever, nu o sa-ti iei o pana prea groasa (gen 1.0 mm) fiind acordat in C

Daca vrei sa te apuci de melodii mai spre chitara armonica(si acordat normal), merge un Planet waves ALBASTRU :) cred; oricum, si ROSU cred ca ar merge pt armonie, mai bn

De Malmsteen...hai nu te apuca inca - sfat prietenesc

Daca vrei sa faci solouri, sau cn stie ce chestii...sa fii pregatit ;

SO:

Cumparati 2 pene: Un pana planet waves Albastra, si una Rosie; si vezi care se potriveshte stilului tau

Edited by Vulgar_display_of_Alex
Link to comment
Share on other sites

Alex eu cred ca pana iti influenteaza mult cantatul (de la viteza la ton), dar cel mai potrivit e sa isi dea el seama de toate astea, si sa inteleaga ce si cum.Si cand se va hotari ce vrea sa cante va incerca mai multe pene (modele, grosimi, moduri de a tine pana) pana va vedea ce i se potriveste mai bine.In plus intrebarile lui, cer foarta multa lamurire, dar el da dovada ca vrea sa faca efort 0.

Link to comment
Share on other sites

Alex eu cred ca pana iti influenteaza mult cantatul (de la viteza la ton), dar cel mai potrivit e sa isi dea el seama de toate astea, si sa inteleaga ce si cum.Si cand se va hotari ce vrea sa cante va incerca mai multe pene (modele, grosimi, moduri de a tine pana) pana va vedea ce i se potriveste mai bine.In plus intrebarile lui, cer foarta multa lamurire, dar el da dovada ca vrea sa faca efort 0.

 

yup; cred ca ai cea mai mare dreptate :)

Mah, avand in vedere ca io sunt din Giurgiu, si la noi nu gasesti nimic care tine de chitara; io asha am crescut, asta am invatat-eu unul, nu mi-am permis niciodata sa fac "mofturi" in legatura cu pana...e bn, ca macar am corzi acum;

so, e doar parerea mea :) ;

dar poate trebuia sa zica macar ce stil doreshte sa abordeze...poate atunci, il ajutati voi...

:)

Link to comment
Share on other sites

Guest szekely

bah mai lasatima fratilor k stiu sa cant la chitara clasica, ce facea negrul ala is slap-uri ala nai cum sa le faci asa cum am scris mai sus...

http://www.youtube.com/watch?v=pZ9jrBg4Lwc

voi ce naiba ati cautat fix sa ma contraziceti ? :)

bah sfatul meu este sa invetzi sa canti cu degete ca dupa o sa poti face nishte lucruri tare faine...

 

in orice caz parza am acasa o pana din lemn nu este deloc subtire (are vreo 3-4 mm) insa nu suna rau pe clasica si suna excellent pe acustica

Link to comment
Share on other sites

La clasica poti canta si cu degetele si cu pana.Tine numai de usurinta care o simti la una din astea doua.

 

Sfat:

Daca ramai la degete..Lasa-ti putin unghile lungi.(nu mult,putin)

Daca ramai la pana.....Ia-ti una subtire si elastica(cea mai elastica)

 

 

In rest,totul tine de tine.Bafta

Edited by Ecco
Link to comment
Share on other sites

...ce facea negrul ala is slap-uri...

 

slap-uri :) ..scuza-ma nu ma dau mare chitarist (ceea ce nici nu sunt) dar ultima oara cand am folosit slap-uri nu erau in nici un caz asa.

 

Acum pt toti:

 

Da intradevad ii bine sa inveti sa canti si cu degetele, dar nu este o regula ca pe clasica sa canta doar cu degetele.Ca ii pe YouTube nu stiu ce mare chitarist care canta cu degetele pe clasica nu inseamna ca nu poti canta pe clasica cu altceva inafara de degete.Arcusul a fost conceput pentru vioara...nu si pentru Jimmy Page nu?Nu exista nici o regula ca pe clasica se canta cu degetele si pe celelalte cu pana.Jeff Beck canta pe electrica cu degetele.Poti sa canti cu ce vrei tu, chiar si cu o pana de lemn de 3-4mm :) .Chestia tine doar, doar de gust.

Link to comment
Share on other sites

slap-uri :) ..scuza-ma nu ma dau mare chitarist (ceea ce nici nu sunt) dar ultima oara cand am folosit slap-uri nu erau in nici un caz asa.

 

Acum pt toti:

 

Da intradevad ii bine sa inveti sa canti si cu degetele, dar nu este o regula ca pe clasica sa canta doar cu degetele.Ca ii pe YouTube nu stiu ce mare chitarist care canta cu degetele pe clasica nu inseamna ca nu poti canta pe clasica cu altceva inafara de degete.Arcusul a fost conceput pentru vioara...nu si pentru Jimmy Page nu?Nu exista nici o regula ca pe clasica se canta cu degetele si pe celelalte cu pana.Jeff Beck canta pe electrica cu degetele.Poti sa canti cu ce vrei tu, chiar si cu o pana de lemn de 3-4mm :) .Chestia tine doar, doar de gust.

 

Punct ochit, punct lovit :D

Bine spus :) !

Edited by Chaos_AD
Link to comment
Share on other sites

Guest PopCorn023
bai frate dar tu nu ai cap pe umeri?.. ia-ti 3 pene.. groasa medie subtire, incearca-le si vezi ce-ti place

 

bah frate da tu esti prost??? dc pana mea crezi ca vam intrebat pe voi k sa nu mai cumpar aiurea 1000 de pene si sa vad care ii mai buna si oricum nush sigur daca la clasik este vreo pana mai speciala adik numa pt clasik

Link to comment
Share on other sites

bah frate da tu esti prost??? dc pana mea crezi ca vam intrebat pe voi k sa nu mai cumpar aiurea 1000 de pene si sa vad care ii mai buna si oricum nush sigur daca la clasik este vreo pana mai speciala adik numa pt clasik

 

Nu poate nimeni sa-ti spuna ce pana ti-e tie buna. De asta numai tu poti sa iti dai seama.

Eu cantam cu pene medii(0.73) pana cand am dat de pene groase(1.5 - 2 mm), iar de ceva vreme cand cu pene Jazz(de 1.14).

Link to comment
Share on other sites

Nu poate nimeni sa-ti spuna ce pana ti-e tie buna. De asta numai tu poti sa iti dai seama.

Eu cantam cu pene medii(0.73) pana cand am dat de pene groase(1.5 - 2 mm), iar de ceva vreme cand cu pene Jazz(de 1.14).

 

:) Penele de Jazz sunt misto :)

+1:))

 

Asa cum am zis si mai sus...Totul tine de cum iti place si cu ce.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.