www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

RGC Timisoara


Marius T
 Share

Recommended Posts

Stimati prieteni si colegi

 

Joi 19 .04 . 07 cant cu trupa Effect la seara de blues/jazz organizata de

 

StudentFest 2007

 

in Sala Filarmonicii (fost Cinema Capitol), dupa cate stiu eu intrarea libera.

 

in programul serii de la ora 18:30

Fusion Core

 

Effect

 

Teodora Enache cu Puiu Pascu si Pedro Negrescu

 

Va asteptam cu drag karpi si Effect

 

Felicitari Karpi & Effect pentru cantarea de asta seara. Cu acel Hey Joe, sincer m-ati dat pe spate. La cat mai multe cantari!

 

La fel Fusion Core au fost la nivelul asteptarilor, TWO THUMBS UP!

 

Iar Teodora Enache cu Puiu Pascu si Pedro Negrescu...pur si simplu :)

 

Pentru Timisoreni, in aceasta seara in parcul rozelor: 19:30-23:00 Workshop percutie + percutie live ( Assaf Seewi(tobar/percutionist) si Donny Rambles(beatboxer) (UK))

 

Edited by Vladxus
Link to comment
Share on other sites

a fost super recitalul , Fusion Core , de Teodora Enache ,Puiu Pascu si Perdo Negrescu nu are rost sa mai laud , a fost un recital "outstanding" la un adevarat nivel artistic , acompaniament perfect la vocea minunata , solouri super , cine nu a fost poate sa regrete rar vezi live un contrabasist cu asa o tehnica si feeling, de pian cunoastem cu toti ce poate ,a fost superb ,cu aplauze si ovatiuni in timpul piesei ..super

 

noi am cantat ultimi ,s-a schimbat ordinea de aparitie din motive organizatorice , am avut un public super , le a placut programul nostru de blues , am fost foarte bucurosi ca dupa acel super trio de jazz am avut succes cu piesele si interpretarea noastra in fata unui public pretentios.

 

Astept ca prietenul meu sa scoata videoul ce la tras cu noi , sa vad si sa aud si eu ,pe scena aveam sunet fantastic , de jos nu am auzit inca.

 

Eu am cantat cu statia Acoustic de 220W cu doua boxe de 200W , si cu proc Korg Pandora , dist "valve" 10% ,si delay de 660ms la 40% si reglam totul din potmetrul chitarei (Strat MIJ '84) ,la ciht lui Ion Popovici ( vocal si chit ) un Squier +un Marschall de 100W , la bass Dan Oros Squier Jazz vintage fender signature bass din '84 pe un Peavey de 100 cu dif de 18" , basul putea sa fie mai tare pe scena , la orga Cristi Mereuta pe un Kurzweill 2000 cu un Ampeg de 100W , sonorizarea Dejan ( cel mai solocitat mixerist din TM) scule ale lui si de la Audiotech , a sunat super.

Trupa Effect sunt prieteni mei cu care cant din cand in cand tineri foarte talentati si carora le place bluesul , o sa punemn video-clip pe site-uri cand sunt gata.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Felicitari, am fost si eu, dar nu chiar pana la sfarsit.

Mi-a placut de Pedro Negrescu, are feeling, si canta foarte degajat.

Da, a sunat bine, domnul Dean se pricepe :)

La cat mai multe cantari frumoase :)

Si despre percutionistul si beatboxerul de care scria Vlad mai sus.......... sunt inca in stare de soc. Geniali tipi, pacat ca a fost putina lume, au cantat regeste.

 

P.S. Peavey-ul de 100 nu avea dif de 15"?

Link to comment
Share on other sites

Felicitari, am fost si eu, dar nu chiar pana la sfarsit.

Mi-a placut de Pedro Negrescu, are feeling, si canta foarte degajat.

Da, a sunat bine, domnul Dean se pricepe :)

La cat mai multe cantari frumoase :)

Si despre percutionistul si beatboxerul de care scria Vlad mai sus.......... sunt inca in stare de soc. Geniali tipi, pacat ca a fost putina lume, au cantat regeste.

 

P.S. Peavey-ul de 100 nu avea dif de 15"?

da acum ma uit pe video , am primit prima piesa sa aud cum suna si cum se vede ( compresie wmv ptr upload ), si intr-adevar pare de 15 " , dar asa am auzit ca ar fi de 18" eu nici nu m-am uitat la scula ,poate plasa pacaleste si pare mai mare de la distanta. Am inceput soundcheck-ul prin a pleca dupa statia mea .Basul era cam slab pe scena nu-l auzeam bine si poate nici bateristul , numai intuiam ca suna di ce se simtea din PA .Am vrut eu sa-l pun pe Dutu langa mine dar atuncea nu auzea nici el basul de statia mea .Pe fata nu-mi daui seama cum se auzea basul , pe video nu prea e ok caci inregistrarea cu compresor taie basul , si era reglat foarte jos din EQ ,e mixat cu toba mare dar putea fi mai tare un pic sau mai cu medii .

 

Nu stiu cat ai stat , pacat ca nu ai ramas , sala s-a umplut cam 50-70% din cele 900 de locuri , oricum o surpriza placuta ptr o seara de blues- jazz eu ma asteptam la max 200 de persoane , la cei care vin deobicei in toate cluburile . Chiar ma gandeam inainte de spectacol ca ar fi fost mai bine la Jazz Club si ca probabil au organizat in sala filarmonici deoarece aicea era pian.... .dar cum spun am fost surprins sa vad cati au venit .

 

acum astept videoul , restul

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Cu mare intarziere (one freakin' month) am ajuns si eu in posesia pozelor facute de Silvia, many thanks! Din pacate nu am niciuna alaturi de Arpi.

Le postez pe cele care mi-au placut si care cred ma reprezinta cel mai mult. Rock 'n' Roll baby! :)

 

am primit de la @skarbu , poze facute de el trebuie sa ti le trimit daca nu le ai

 

 

 

si cu Bujor

 

Link to comment
Share on other sites

Guest DoomShadow

Buna Ziua stimatilor :) ce mai faceti??? Nici o intalnire nimic??? Eu am terminat cu tezele ... testele ... bla bla so is disponibil ;:)

Link to comment
Share on other sites

Iata o piesa , compozitie proprie live cu trupa Effect ,la Studentfest 2007 sala Capitol ,19 Aprilie

 

deocamdata este un **.wmv trimis unui prieten prin yousendit , deci va fi activ ptr download inca cateva zile,

 

este o versiune prelucrata de mine din mpeg-ul de 3 giga , si nu prea am soft adecvat asa ca e puiin decalat sunetul de imagine ( tre sa invat si eu astea cu videouri)

 

astept versiunile facute de prietenul care a inregistrat concertul , el se pricepe mai bine.

 

Here is your file named secolul vitezei.wmv ( 17047 KB ):

http://download.yousendit.com/1E19ECF20AA26D97

 

daca am comprimat mai mult se vedea nasol , am comprimat cu "Windows Movie Maker" din Win XP

 

Secolul Vitezei , adica Sec XX a trecut deci "slow down" , piesa este o prelucrare a unei compozitii hard rock .."incetinita"

 

cand pune prietenul meu clip-urile pe internet o sa pun link-urile

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Guest Spider

bai fratilor ... chiar e super ideea cu jammurile ... sper sa se poata face shi in sibiu(am ceva cunostinte in materie de localuri unde s-ar putea face ... spatiu MIC...) ramane de vazut intai dak atzi fi de acord sa se faca shi in sibiu asha ceva mai ales k e capitala europeana culturala ... eu zic k ar prinde bine... dak majoritatea suntetzi de acord ... o sa vb cu niste proprietari de localuri :)

Link to comment
Share on other sites

bai fratilor ... chiar e super ideea cu jammurile ... sper sa se poata face shi in sibiu(am ceva cunostinte in materie de localuri unde s-ar putea face ... spatiu MIC...) ramane de vazut intai dak atzi fi de acord sa se faca shi in sibiu asha ceva mai ales k e capitala europeana culturala ... eu zic k ar prinde bine... dak majoritatea suntetzi de acord ... o sa vb cu niste proprietari de localuri :)

Pai mutam Timisoara la Sibiu si nici o problema..

 

Vad ca lumea este ocupata nu prea are timp de forum , daca vreti sa facem o iesire la un club art trebui sa ne adunam sa discutam .In principiu am vorbit cu un patron dar trebuie sa ne organizam .

Link to comment
Share on other sites

Guest Spider
Pai mutam Timisoara la Sibiu si nici o problema..

 

Vad ca lumea este ocupata nu prea are timp de forum , daca vreti sa facem o iesire la un club art trebui sa ne adunam sa discutam .In principiu am vorbit cu un patron dar trebuie sa ne organizam .

 

 

poi incerc sa vb cu Vali(patron art cafe) shi sa vad dak e de acord ...

dak da... atunci se poate vb shi o sa facem sigur in fiecare luna

o sa incerc sa vb cu el cat mai repede posibil

Link to comment
Share on other sites

Guest DoomShadow

Hai mai fratilor la o intalnire cv :) pls pls pls merem si noi la o bere mai luati si voi aer :) so ce ziceti??? :)

Link to comment
Share on other sites

Hai mai fratilor la o intalnire cv :) pls pls pls merem si noi la o bere mai luati si voi aer :) so ce ziceti??? :)

pai cam tu esti singurul care apare pe site , am mai scris anterior ca am vorbit cu "Bierhause" , in principiu este de acord sa facem cate o adunare rgc.ro , dar trebuie sa ne organizam.

 

Cu trupa Effect vom canta in "bunkar" in pivnita la" Bierhouse" in viitorul apropiat , trebuie sa primesc data cand are liber bunkarul , in principiu se poate canta de la 9 la 12 PM .

Am inteles ca de la 6 PM este deschis bunkarul ptr pregatiri , asa ca s-ar putea sa incepem si mai repede daca organizam un session rgc.ro timisoara.

Dar trebuie sa fim organizati s anuntam din timp ca sa nu se programezez altii .Poate pana ce ne hotaram apare si o garnitura de tobe ce urmeaza sa fie in permanenta in bunkar si va fi pus l adispozitia trupelor ce urmeaza sa cante in club,doar premier cinel +bete aduce tobarul.Mai au si ceva sistem PA , pe langa asta am eu doua statii de chitara ( total 300W sinus) , chitaristul de la Effect o statie de 50W combo, basistul 100 W cu 4x12"( selfmade, suna bine)si mai am si pentru voce.200W cu doua boxe de voce ( daca trebuie in plus )

Acum asta ar fi inca o problema , transportul sculelor la club , si a doua zi sa le luam de la club ..

 

Dar priima data sa vedem cati ne adunam ar fi bine sa fie toti si probabil vor veni si prieteni de trupe si chitaristi ...

Sa stabilim un "repertoriu" care sa fie cunoscut de participanti ca sa se poata canta .

 

Inainte trebuie sa ne intalnim si sa hotaram "ordinea de zi" ca sa cante toti cea ce stiu sa aibe "trupa" care acompaniaza.

 

Daca iese bine s-ar putea sa devina un punct important in repertoriul , sau structura de program al clubului .

 

Cu cativa ani inainte la BluesClub si mai tarziu la GONG ( casa Tineretului) se facea jamsession in fiecare prima joia a lunii ptr " tineret" si prima vineri a luni ptr " seniori" dar bineinteles amandoua zile cantau totii si s-a format si un public ce era curios de jamsession .

 

asa ca anuntati si voi colegi de forum si alti prieteni ca sa se formeze grupul rgc.ro din timisoara si sa si activam ..

 

iata link la prima piesa terminata de prietenul meu @JohnnyLennon ( fara decalaj sunet/imagine)

 

o compozitie proprie "Melancholy" cantata live la Studentfest 2007

 

am postat pe youtube ca sa se uite toata lumea doritoare

 

 

i eu astept urmatoarele piese

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Spider, foarte buna ideea ta! Intreaba daca se poate in August, ca sa fiu si eu in zona (hehehehehe)

Arpi, mergem la Sibiu, nu? :) (mersi de poze!!!!!)

 

:) Pãi dacã e vorba de Sibiu, ºi dacã e serioasã treaba, aº putea organiza o întrunire RGC în R&B.

Astfel problema sculelor ºi al spațiului ar fi rezolvatã, plus cã la R&B patronul (Havu), s-a ºi echipat corespunzãtor pt. concerte în ultima lunã (boxe noi ºi izolare fonicã).

În situația în care se doreºte organizarea unui jam la SB contribui fãrã probleme cu combo-ul meu Fender 200W ºi ce-ar mai trebui pe acolo. Tobe ºi tobar se fac rost fãrã probleme (suntem destule trupe în SB).

Vorba lui Karpi... repertoriu ºi participanți sã fie numa'

Link to comment
Share on other sites

:) Pãi dacã e vorba de Sibiu, ºi dacã e serioasã treaba, aº putea organiza o întrunire RGC în R&B.

Astfel problema sculelor ºi al spațiului ar fi rezolvatã, plus cã la R&B patronul (Havu), s-a ºi echipat corespunzãtor pt. concerte în ultima lunã (boxe noi ºi izolare fonicã).

În situația în care se doreºte organizarea unui jam la SB contribui fãrã probleme cu combo-ul meu Fender 200W ºi ce-ar mai trebui pe acolo. Tobe ºi tobar se fac rost fãrã probleme (suntem destule trupe în SB).

Vorba lui Karpi... repertoriu ºi participanți sã fie numa'

 

Bun, hai ca trebuie sa vedem cum facem ca sa ajungem pe acolo. Mi se pare o oferta interesanta!

Te rog sa ne spui si noua care sunt conditiile, ce ni se ofera (transport, cazare, etc.)

Link to comment
Share on other sites

Bun, hai ca trebuie sa vedem cum facem ca sa ajungem pe acolo. Mi se pare o oferta interesanta!

Te rog sa ne spui si noua care sunt conditiile, ce ni se ofera (transport, cazare, etc.)

 

 

Din pacate asigurarea transportului ºi a cazãrii, este un aspect care evident mã depãºeºte... ceea ce aº putea sigur asigura sunt organizarea unui jam session în locația menționatã ºi sculele de care dispun.

 

Dar cine ºtie... poate cineva doreºte sã îºi asume asigurarea condițiilor pe care eu nu le pot oferi, sau... entuziasmul lui Hix devine atât de molipsitor încât respectivele condiții trec pe un plan secundar. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Spider

Scuze de absentza dar am avut probleme cu netul :)...

in orice caz e bine in R&B caci acolo sunt tobele shi o sonorizare cat de cat ...

ce am reushit eu ... am luat legatura cu patronul "Art Cafe" shi problema e rezolvata pe luna iulie caci atunci sunt zilele "Art Cafe"-ului in plus ... dupa trecerea lunii iulie se poate oricand reorganiza treaba shi se va putea trage catye un jam destul de des.

Conditii :

- Spatiu relativ mic ...

- momentan e lipsa tobe .. as putea incerca sa fac rost dar sa vedem cum merg lucrurile de aici in colo

- insushi patronul a spus k ofera vin din partea casei :)

- cazare ###### ...

- ar trebui sa vb de transport cu el (makr pt tobe shi statii de amplificare in caz k nu pot face rost de tobe ... dak fac rost de tobe .. statiile va trebui sa le aduceti cu voi cand venitzi ,...

 

Astept pareri

Link to comment
Share on other sites

Guest DoomShadow

Sal All am o intrebare pe care cred ca am mai pus-o, merita sa merg la Scoala de Arte ??? am auzit ca ii un prof care nu prea "give a damn" pentru elevi :) ... so ce ziceti??

Link to comment
Share on other sites

Sal All am o intrebare pe care cred ca am mai pus-o, merita sa merg la Scoala de Arte ??? am auzit ca ii un prof care nu prea "give a damn" pentru elevi :) ... so ce ziceti??

 

De ce sa nu mergi? Du-te acolo, vezi care e treaba si daca e asa cum se spune, spune-i si tu vreo doua vorbe "dulci". Unii sunt atat de nesimtiti incat uita de ce s-au apucat de meseria asta. Uita cine e clientul si care e relatia dintre client si cel care presteaza un serviciu.

Valabil si pentru alte branse in tara noastra cea frumoasa. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Spider

well ... nu mai e nimeni interesat de SB ???

ideea e sa stiu ce shi cum e treaba k sa pot vb mai departe

dak nu stiu nimik ... cate persoane o sa ii spun lui Vali k or sa fie ???

ce scule sa il rog sa fak rost ... etc ,,,

ideea e sa stiu catzi suntetzi de acord ... shi cati venitzi ...

pt k dak imi vine o singura persoana ... nu are rost sa ma deranjez prea mult nu ???

haidetzi oamenilor .. datzi cu parerea ... cine ce shi cum

vreau sa stiu ce aducetzi cu voi k sa stiu de ce sa incerc sa fac rost

Link to comment
Share on other sites

Guest Spider
Spider, eu nu sunt in tara acum. Daca o sa facem, doar la sfarsitul lui Iulie-inceputul lui August.

O sa vorbim noi ce si cum, stai linistit! Ne mobilizam noi!

 

oke ... deci sa vb cu Vali sa aranjeze pe la sfarshitul lui iulie ... k deh ... dupa cum am mai spus in iulie sunt zilele Art Cafe shi in fiecare zi se face cate ceva :)

Link to comment
Share on other sites

LoL http://www.realvirtual.ro/dan/index1.php?t...p;idanunt=15888 is it real???:(;):o:O preturi inre 600$ - 800$ ?? B) dak ii adevarat acuma vand tot ce gasesc pe aici :))

LOL?

Mai lume cand ne vedem(astia din tm) la o bere iar sau ceva? :)

Toni tu cand mai vii in Tm? Am vb cu Tibi si a spus ca parca vii iar (btw Tibi, mishto corzile alea :))

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.