www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

RGC Timisoara


Marius T
 Share

Recommended Posts

Guest DoomShadow

da e fata ... lasa-te de chitara si da-mi-o mie ... poti sa imi dai si pedalele

P.S. ai si amp?? :)

Link to comment
Share on other sites

Hello !!! Vin si eu :) 25 is fine for me :). Ganditi-va ce melodii vreti sa facem... :)..Can't wait !!!!!

 

Cool! O sa facem aceleasi piese, doar ca vreau sa cantam si Word up, in versiunea Korn. Pregatim piesele de data trecuta, doar ca de data asta ne tinem de program, blues si altele facem la final, dupa ce cantam ce trebuie. Evident ca vom improviza si in timpul pieselor din program, dar cu bun-simt. Dupa aia mai vedem noi...

 

Vreau neaparat ca toti care vor sa cante sa se inscrie aici, ca sa ne pregatim si sa ne vorbim din timp.

 

Foarte important:

Aceste intalniri sunt organizate pentru ca cei de pe RGC dar si alti chitaristi sa se cunoasca personal, sa cante si sa se simta bine impreuna. Nu sunt show-off-uri! Faptul ca am avut si vom avea invitati de marca nu e motivul intalnirilor noastre. E doar cireasa de pe tort!

 

Ramane deci pe 25.07.2007, locatia si ora trebuiesc stabilite de urgenta ca sa nu mai pierdem timp degeaba.

 

Piesele:

Korn - Word up

Black Sabbath - Paranoid

Free - All right now

Poison - Talk dirty to me

Poison - Every rose has it's thorn

Hendrix - Hey Joe

Steppenwolf - Born to be wild

Clapton - Cocaine

Purple - Smoke on the water

Mii de trupe - Knocking on heaven's door

The Troggs - Wild thing

 

... nu neaparat in ordinea asta!

Link to comment
Share on other sites

Guest DoomShadow

:) poate invat si eu black sabbath si hendrix :) Sotw il stiu :)

 

Hey invatati si Little Wing ... e simplu deja stiu inceputul :(

Edited by DoomShadow
Link to comment
Share on other sites

:) poate invat si eu black sabbath si hendrix :) Sotw il stiu :)

 

Hey invatati si Little Wing ... e simplu deja stiu inceputul :(

 

Eu inca nu-i stiu inceputul doar ceva apropiat .

 

Cred ca ar fi bine sa se invete pentru fiecare piesa progresia armonica si cate un solo adaptat.

 

Si daca-i vorba de " RGC " , eu zic ca ar trebui pregatite si piese instrumentale ptr chitara . de ex ce a-mi vine in minte momentan:

 

-Albatros a lui Peter Green

 

-cateva shadows simple

 

-Ventures

 

sau prelucrari instrumentale ptr chitara a unor piese cunoscute .

 

parerea mea ,

doar e RGC si nu RVC (V= vocalist)

 

Bineinteles ca cei care canta vocal sau daca vin si vocalisti este super , mai ales HIX pe care al asteptam cu drag , nu putem sa lasam tot programul pe umeri lui HIX .

 

Cred ca ar fi bine treaba cu instrumentale in asa fel s-ar putea alcatui un repertoriu si nu numai improvizatii .

 

Inca o idee ar fi ca sa se puna pe site progresia armonica si structura pieselor , pentru cei mai la inceputuri .In asa fel toti ar cunoaste cate ceva despre repertoriul propus.

 

La Bierhause ( unde am ma discutat de cateva ori dar nu am avut nimic concret in legatura cu membri rgc timisioara care au timp sa vina la un session ) 25 Iulie este chiar miercuri cand este seara "libera" in grila de program ptr program de "miniconcert " in cazul nostru un jamsession .Locul este super in "taverna" se poate canta tare cam de la ora 6 PM pana tarziu.Un avantaj major ar fi ca se pot lasa sculele pana a doua zi ca sa nu le trambalam noaptea .Nu stiu daca intre timp au tobe pe scena , ultima data cand am discutat exista idea de a pune la dispozitie trupelor ce o sa cante ,o garnitura de tobe din partea localului , tobari urmand sa-si aduca minimul necesar ( premier , betze ,cinel ).

 

Cum a amintit si Tony ar trebui sa avem numarul participantilor .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Guest DoomShadow
QUOTE(DoomShadow @ Jul 7 2007, 01:15 PM) *

biggrin.gif poate invat si eu black sabbath si hendrix smile.gif Sotw il stiu smile.gif

 

Hey invatati si Little Wing ... e simplu deja stiu inceputul biggrin.gif

 

 

Eu inca nu-i stiu inceputul doar ceva apropiat .

:)) ... ee nu il stiu exact ca el :() da asa se intelege daca il cant ce ii :)

 

Iar acuma voi pune o intrbare caracteristica mie ... adik stupida ... ce ii aia progresie armonica??? :)

Link to comment
Share on other sites

:)) ... ee nu il stiu exact ca el :() da asa se intelege daca il cant ce ii :)

 

Iar acuma voi pune o intrbare caracteristica mie ... adik stupida ... ce ii aia progresie armonica??? :)

pe scurt

 

in fiecare gama pe fiecare treapta a gamei (adica pe notele din gama ) se poate construi un acord .Cum urmeaza aceste acorduri in cadrul unei piese este progresia armonica .Apoi anumite secvente cum se aranjeaza dau structura muzicala a unei piese.

 

aici ai exemple ceva mai larg explicate.

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Harmonic_progression

 

 

mai popular se spune "armonia unei piese" in care ai progresia , secventele si toata structura .

Link to comment
Share on other sites

Guest DoomShadow

Man e toata lumea invitata :) karpi a glumit cu Hix

@karpi ... cred ca m-am prins cat de cat :-s

Link to comment
Share on other sites

hehe...cititi cu atentie ..

 

 

"....Bineinteles ca cei care canta vocal sau daca vin si vocalisti este super , mai ales HIX pe care al asteptam cu drag , nu putem sa lasam tot programul pe umeri lui HIX ...."

 

basisti , bateristi , organisti , suflatori ,violonisti , si ce se mai gaseste sunt si ei colegi chitaristilor s sunt bineveniti .

 

Daca se pregatesc si piese instrumentale simple !! ( nu Vai , sau Malmsteen) ai ce sa canti, ai tema ai structura , si in multe se poate improviza.

Link to comment
Share on other sites

Guest claxonn

Abea acum am vazut post-urile (am fost plecat la concert Metallica la Viena si nu am mai intrat pe forum). Sunt si eu in Timisoara la data respectiva si pot sa si ajut cu transport de echipament daca e cazul (dar doar seara dupa ora 18:00 fiind la servici).

 

Cat despre venit la meeting, count me in! Cu cantatul mai vedem cat timp am sa ma organizez cu piesele propuse.

Link to comment
Share on other sites

Guest Geliraden

Si eu vin sigur, nu stiu daca ma bag si eu la cantare, dar de venit voi veni :)

 

EDIT: anuntati-va din timp oameni buni, de voi depinde gasirea unei locatii ca lumea, asa ca haideti, cu curaj :)

EDIT 2: pentru cei ce nu s-au prins, noi trebuie sa stim clar ce zicem patronului, nu sa zicem ca vin 30 de oameni si in final sa apara doar 4-5

Edited by Geliraden
Link to comment
Share on other sites

Guest DoomShadow

@freckles ... dak vi ia si un par la tine ca dupa cum a reactionat skarbu cand a vazut ca vi nu cred ca are ganduri bune :))@skarbu bah dak nu te-ai laudat pe mess toata ziua cat is de usoare melodiile ... lol ... lasa emotiile ...

Link to comment
Share on other sites

Guest Bujor Hariga

Salut la toata lumea shi va ashtept la Semenic pe cat mai multzi . . .combinatziva cum putetzi shi venitzi . . . eu vin cu cortul shi vad eu dac-o fi cazul sa-l pun, sau oi gasi vreo camera in care sa-mi pun o saltea pe jos ! Oricum vreau sa fiu acolo, sa simt atmosfera de scena, imi lipseshte, ... dupa atatzia ani de turnee cu Pro Musica , Cenaclul Flacara, imi lipseshte drogul ala care se simte doar la cantat . . . Va ashtept sa savuram impreuna !

Link to comment
Share on other sites

Salut la toata lumea shi va ashtept la Semenic pe cat mai multzi . . .combinatziva cum putetzi shi venitzi . . . eu vin cu cortul shi vad eu dac-o fi cazul sa-l pun, sau oi gasi vreo camera in care sa-mi pun o saltea pe jos ! Oricum vreau sa fiu acolo, sa simt atmosfera de scena, imi lipseshte, ... dupa atatzia ani de turnee cu Pro Musica , Cenaclul Flacara, imi lipseshte drogul ala care se simte doar la cantat . . . Va ashtept sa savuram impreuna !

salut batrane! spor la bani si sanatate! mare bucurie am ca te vad aici! :)

Edited by StratMan
Link to comment
Share on other sites

Guest Bujor Hariga

Va ashtept shi la intalnirea RGC din Timi . . . pe la sf. lunii iulie, pe undeva pe langa Pta. Unirii, pe la Beer House, sau asha ceva-i zice, inca nu se shtie unde se va putea face . . .aflatzi voi !

Link to comment
Share on other sites

Da , dupa ce am vorbit cu Bujor am luat legatura cu Bierhause si din pacate au o trupa de jazz din Ungaria programata .

Daca era trupa din Timisoara ne intelegeam. Ce sa-i faci, nu am putut anunta mai repede data in care tinem intrunirea.

Acum urmeaza sa cautam alta locatie unde este liber in 25 .

 

Tony mi-a spus ca si in 26 ar putea sa vina , deci urmeaza sa vedem unde cum si cand .

Link to comment
Share on other sites

Guest freckles
Freckles, cum sa nu te primim? Auzi intrebare! Poti sa si canti daca vrei!!

 

de cantat pana in cateva luni no way :))

sunt la inceput de tooot :)

Link to comment
Share on other sites

Am vorbit la Lemon.

Miercuri in 25 iulie este liber si sunt dispusi sa ne primeasca (in principiu se poate oricand mai putin in weekend)

E si o mica scena acolo (cam ingusta ce-i drept - dar cei de acolo au zis ca au mai pus tobe pe ea).

 

Locuri sunt destule, singura problema ar fi ca e ca un mic labirint pe acolo, nu exista vizibilitate directa catre "scena" decat ptr o parte din locuri.

 

Am sa inerc sa obtin mai multe detalii daca sunteti de acord cu locatia.

Link to comment
Share on other sites

Nu cunosc locatia, dar e un inceput f. bun! Thanx!

Acum asteptam sa ne vina raspunsul din partea unui alt club, daca nu putem merge acolo, facem in Lemon!

Faza e ca o sa fim multi cei care canta, o sa fie ingust, sunt sigur de asta. Ne descurcam noi...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.