www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cei Mai Buni Chitaristi Din Romania


Guest danny_boy
 Share

Recommended Posts

Cea mai buna formula de Betta a fost cea cu 3 chitaristi,pe langa Ocsi Egri mai canta si Perin Boian (Boita),al treilea l-am uitat. Daca asculti acum acest comercial parcticat de Betta,o sa intelegi,sper,ca voi in Timisoara aia erati atat de plini de ego,trupe sarbesti si englezesti de underground,ca n-ati observat ca exista si alta linie de muzica,cea americana.Noroc ca in anii '80 au mai venit la facultate ceva oradeni ca sa va lumineze,ca altfel Barar canta si acuma Police si Duran-Duran

:)

Ca sa intelegi,ia asculta niscaiva Betta.Nu cauta pe Pro FM,ca nu gasesti :).Prima piesa nu este relevanta.Este sau prea veche,sau nu este Betta,asa cum s-a mai intamplat,dinpacate,pe acest site sa se atribuie piese unor trupe care nu le-au cantat.

apasa aici pentru a asculta Betta apoi mergi la litera B,selectezi Betta,selectezi "alte inregistrari",apoi dai pe piesa a 2=a "Graiul Painii",dai boxele mai tare,si o sa auzi niste slide la Ocsi,cum nu a mai cantat pana la Revolutie nimeni in Romania.Aduce tare a Little Feat.Iar piesa "Tinerete" a fost o incercare de a patrunde in ciorania din Bucuresti,clica de la Radio,cantand ceva mai comercial,adica ceva intre Bee Gees si Stevie Wonder.Au facut-o excelent.Dar stiu,pentru un Timisorean,daca n-are ritmuri sarbesti si influentze LebiSol sau Bjelo Dugme,nu e suficient de bun,daca suna ca la LA,e comertz

 

Foarte bine spus! Asta era tendinta in Timisoara (pe care o stiu eu). Rockul din restul tarii era considerat cumva balcanic si asta pentru multi insemna comercial. De asta la alte festivaluri (in afara de TimRock) nu erau atat de multe trupe timisorene (comparativ cu numarul de trupe existente in Timisoara). Si foarte multi componenti din trupele din Timisoara nu erau timisoreni. Nu spun ca nu erau trupe bune. ProMusica, Cargo, Survolaj erau trupe foarte tari. Plus o gramada de trupe din esalonul secund (de multi considerat asa pentru ca aveau o tenta putin mai comerciala) foarte bune (Cardinal, Ultimatum, Neurotica, etc). Dar trupele care au depasit bariera de Bielo Dugme (care pentru mine sunau mai mult a muzica de petrecere decat a muzica rock) parca s-au dus ceva mai sus (vezi Celelate Cuvinte).

 

Chiar asa, imi spune si mie cineva ce era "sarbesc" in muzica celor de la Phoenix? Poate si de asta n-au mai cantat de foarte mult timp acolo, pentru ca nu suna sarbeste? Cred ca trupele sarbesti erau mai la moda decat Phoenix pe la sfarsitul anilor '80 (erau mai de actualitate).

Link to comment
Share on other sites

Romania nu cred ca are multi chitaristi buni... :) pentru ca lipseste ceva romanilor in general...sau daca chiar exista unul bun de tot, acela nu e lasat sa vina in fata :) . Oricum eu de afara, il prefer din totdeauna pe BB King, apoi bassistul Adam Clayton de la U2, si chitaristul David Howell Evans, tot de la U2, Garry Beers, Tim Farriss, de la INXS. :)

ei, acum sunt pe deplin lamurit! :(

Link to comment
Share on other sites

Adica? :)

 

faceti cunostinta:

Anca-spiritul inconfundabil Rgc;

Rgc-Anca.

nah ca esti botezata acu :)

 

as face eu o paralela intre ce s-a discutat de la ultimele posturi incoa cu recentul eveniment cu nepunerea sub acuzare a lui ion iliescu:) adica domle la noi nu se face treaba ca e..la noi.asa zicea tatulici ce domle sa ne asteptam sa fim mari cand stim cu toti ca suntem...mici.

Link to comment
Share on other sites

Guest Anca Pavel
faceti cunostinta:

Anca-spiritul inconfundabil Rgc;

Rgc-Anca.

nah ca esti botezata acu :)

 

as face eu o paralela intre ce s-a discutat de la ultimele posturi incoa cu recentul eveniment cu nepunerea sub acuzare a lui ion iliescu:) adica domle la noi nu se face treaba ca e..la noi.asa zicea tatulici ce domle sa ne asteptam sa fim mari cand stim cu toti ca suntem...mici.

 

So? What are you trying to say? :) Ca am sau ca nu am dreptate cu chitaristii Romaniei? :( Majoritatea apar underground si acolo si raman...sau cel mult la stadiul de incognito artistic :) ...oricat de buni ar fi ei, daca nu au bafta...sau daca nu le da nimeni un sut in fund ca sa faca un pas in fata... si asta vroiam sa zic...

Dar nu am inteles ce ai vrut sa zici tu...

Link to comment
Share on other sites

So? What are you trying to say? :) Ca am sau ca nu am dreptate cu chitaristii Romaniei? :) Majoritatea apar underground si acolo si raman...sau cel mult la stadiul de incognito artistic :) ...oricat de buni ar fi ei, daca nu au bafta...sau daca nu le da nimeni un sut in fund ca sa faca un pas in fata... si asta vroiam sa zic...

Dar nu am inteles ce ai vrut sa zici tu...

 

stai linistita ca am inteles perfect ce ai vrut sa zici,eu faceam caterinca de naravul "locatarilor" forumisti.mi-a placut ca ai avut curaj sa le-o zici,ca topicul asta devenise sforaitor in insiruiri de nume

Link to comment
Share on other sites

ei, acum sunt pe deplin lamurit! :(

 

Ha Ha HAA A a a a a a aa :):):)

 

ce spun eu si ce se intlege

 

Pai muzica balcanica ptr Timisoreni erau Sarbi , caci pe Bulgari nu-i auzeam .

 

Era bine daca unele trupe mai comerciale ar fi cantat la nivelul Bjelo Dugme ,Plavi Orchestra , si mai stiu eu ce alte trupe comerciale ca si Bajaga .Nu se apropia nici o trupa de la noi de aceste trupe sarbesti in absolut nici o privinta.

 

In drak stie cate state federale erau 1000 de trupe , o viata muzicale efervescenta , apareau trupe rupeau tot ca si succes si dispareau ,nu statea nimic pe loc !!.Trupe foarte bune fiecare cu sound-ul ei si pe langa multe piese" comerciale " aveau cate o pieasa doua cu valoare artistica ceva de conceptie .Sa nu uitam ca la ei economia de piata functiona de mult .Trupele nu cheltuiau din bugetul de cultura .

 

Rares te stiu om serios , vorbim de trupe rock si nu de "pop" .Si aici putem sa luam subgenurile ( cu indulgenta)

 

In Timisoara lumea buna asculta Smak ,Leb i Sol , progrock ,jazzrock .

 

Ce auzeam la posturile de radio sarbesti erau ultimele noutati din lume printre care normal si din SUA , muzica ce in alte parti ale tarii ajungea dupa 2 ani sau de loc .

 

Discuri noi ultimele aparitii erau de la Radio-202 ,post local din Beograd pe FM . Toti nebuni aveam antene de radio imense si inregistram album dupa album in stereo .Zilnic se prezenta cate un album iar sambata noaptea se prezentau cate doua LP-uri la "Ponocni Lampe " , toate acestea pe inca cateva posturi si emisiuni de la Novisad unde in fiecare vineri se prezenteu albume noi .99% muzica necomerciala , in prima auditie cu recenzie , explicatii si comentarii de realizatori si DJ profesionisti , critici muzicali .

 

A auzit cineva la noi de critica muzicala?

 

Radio Studio B ce transmitera muzica rock aproape non stop , si mai erau o sumedenie de posturi .Se transmitea muzica rock efectiv non stop .TV se receptionau 4 posturi venea si pe aceasta cale destula informatie .Practic nu aveai cand sa asculti cat se transmitea , vorbesc de noutati si muzica de calitate .

 

Am si acum peste o suta de benzi AGFA cu muzica trasa de la radio , nu aveam cum sa ascult incontinu asa ca inregistram noaptea pe viteza mica(9) ca sa incapa pe banda si ascultam cand aveam timp .Dar era o nebunie nu aveai timp , ascultai alta data? , apareau altele dicuri noi .Am si acum benzi neascultate cu muzica ce poate acum se gaseste pe internet .Tot am vrut sa transfer pe CD-uri ,dar .....se distrug benzile si nu ajung sa le transfer .Poate odata.

 

In Timisoara Singura trupa rock de viitor ,pe langa deja consacrata trupa Pro Musica , '80 pana in '90 a fost Autostop care dupa schimbari de personal a devenit Cargo.

 

Progresiv TM nu erau pe acasa . mai tot timpul erau in turneu .Post Scriptum cantau jazzrock si tot prin turnee.

Cam atatea trupe erau la ora acea in Timisoara timp de aprox 10 ani la sfarsitul carora mai toatetrupele s-au retras in birturi si traiau din nunti .Cine a prins acesti ani nu a prea avut ce sa vada si sa auda altceva.Si nici aceste trupe nu prea puteai sa le prinzi in Timisoara in concert.

 

A mai fost Metamorf a fost o trupa foarte buna ( new wave ), parca a existat vre-o doi ani , trebuie sa-l intreb pe Adi Popescu chitaristul sau pe Tibi Gajdo basist si vocalist sa-mi spuna exact cum a fost cu ei,cand vin acasa din Europa .

 

Restul trupelor de rock s-au destramat sau s-au retras in birturi si si-au luat uni "day-job" ,si incercau sa supravietuieasca .

Trupele "active" pe cat se putea pe atuncea ,marea majoritate erau formate din cei tineri fara familie ce erau inca la scoli acasa la mama.

 

Adi Barar dupa ce s-a schimbat trupa un timp a avut baterist a avut si sarb vocalist sarb ,S-au cantat si unele piese foarte bune de la trupe sarbesti pe langa bluesrock , blues , hardrock .Dupa plecarea lui Jebeleanu s-a schimbat stilul trupei catre hardrock.

 

Este normal sa aiba efect asupra muzici si a conceptiei muzica din zona mai ales ca multe trupe sarbesti mergeau pe etno-pop/rock , fiecare cu influentele etno din zona .Dar putine trupe adaptau "folclorul" la instrumentatia rock .Trupele bune efectiv cantau muzica rock in "modurile" populare din zona lor .Asa ca-i normal sa-ti intre in ureche inca un "mod" muzical pe langa cele obisnuite .

 

Sa nu spun ca 80% din muzica de petrecere din banat si de nunta era de origine sarbeasca ( tradusa etc adaptata) .La noi se cantau manele sarbesti in focuri de prin '80 .Asa ca nici valul de manele ce cuprinde tara nu ma surprinde ,s-a intamplat si in banat inainte de celelalte parti ale tarii doar ca erau manele cu influente de la sarbi .( am cantat din astea la nunta ptr bani de nu mai puteam sa le aud)

 

Pe atuncea era valul de "New Wave" si normal ca trupele cantau ce era nou si in ce simtea fiecare ca si o dezvoltare .rau tineri si asta credeau ei ca e muzica viitorului .Exact ca si acum tineri , nu au experienta trebuie cam 10 ani de cantat pana a-to gaseti "linia" .

 

Haha.In legatura cu "Police" asta era influenta lui Mircea Jebeleanu un baterist exceptional al trupei Cargo , artist si mare meloman avea o colectie imensa de LP-uri.Tot ce puteai sa-ti doresti , ultimele noutati .Daca se putea el ar fi cantat "Brand X"

 

De la unguri se mai auzeau si vedeau trupele propagandei comuniste de la curte, Omega si LokomotivGT restul nu prea erau in fata .Singura lor trupa fantastica de jazzrock "Sirius" a fost sabotata de "uni".De cel mai vestit chitarist din ungaria am aflat dupa '90 , ca a existat .Regretatul Radics Bela .

 

Beta cu Boita mi-au placut foarte mult ,am vazut cu ei un singur concert la sala Olimpia , si am auzit inregistrarile la radio , in rest la mare si in birturi toata lumea canta comert.

Plus ca Boita este prietenul meu foarte bun , a fost si elevul meu "un timp" ca si multi alti ,asta nu inseamna sa nu pot discuta stilul trupei in care a cantat.

 

Cat despre trupa Oradeana Celelalte Cuvine , era tot o trupa ce facea o muzica experimentala de fuziune un fel de art-rock ce te ducea catre "Genesis" .

 

Trupa de hardrock din Oradea eu stiu doar de Metropol .

 

Trupe de rock adevarate a mai facut cateva Boita .Una din ele a fost KPK ( Krakowski,Perin,Krauser )la care a mai cantat si Nae Tarnozy ), Frati Krauser , sai alti cativa tineri dar dat fiind vremurile nasoale ptr cultura nu au razbit .La Pro Musica intr-o perioada au fost impreune Krauser si Krakowski , era demential cum cantau.

 

Ca si in toata tara trupe de Bluesrock sau R&B ( de pe atuncea) nu erau prea multe nu puteai sa canti numai asa ceva , daca ai vrut sa fi pe linie trebuia sa faci comert .apoi daca toate trupele arfi la fel iara nu-i bine.

 

In timisoara singura trupa ce a stat pe linia hardrock /bluserock a fost Univers cu a carei ultima versiune am cantat 7 ani pana in '80 cand nu se mai putea face nimic si incet ne-am retras .Dupa vre-o 3 ani s-a si Herdina a "desfintat" ProgresivTM.

 

Mai erau si alti muzicanti si trupe , dar chiar ca e greu sa tii minte toate schimbarile si miscarile.In orice caz cei ce au fost in Timisoara in ani 80 nu au prea vazut multe .

 

Efctiv am fost ingrozit dupa muult timp prima trupa adevarata noua ce in sfarsit a aparut au fost Survolaj , dupa '90 cam in acelasi timp Quo Vadis ...dupa care pauza mare in ultimi 4 ani Effect si-a gasit calea in blues si bluesrock ( ce ma bucura ).

 

In ultimi ani mai multe trupe de studenti au incercari dar nu prea rezista mult ,"Riff" era o trupa foarte buna cu doi chitaristi foarte buni , nu-i cunosc personal , am schimbat cateva cuvinte doar i-am vazut la un jam si intr-un concert in deschidere la "Implant Pentru Refuz".Apoi au disparut.

 

In ultimul an s-a cimentat stilul si sonoritatea trupei Puls cu Monyo la chitara si compozitor singurul chitarist solo care promite .

Link to comment
Share on other sites

So? What are you trying to say? :) Ca am sau ca nu am dreptate cu chitaristii Romaniei? :( Majoritatea apar underground si acolo si raman...sau cel mult la stadiul de incognito artistic :) ...oricat de buni ar fi ei, daca nu au bafta...sau daca nu le da nimeni un sut in fund ca sa faca un pas in fata... si asta vroiam sa zic...

Dar nu am inteles ce ai vrut sa zici tu...

:)

 

Muzica adevarata de chitara in afara de cea clasica sau muzica usoara a fost si va ramane underground

 

In momentul cand este scoasa in fata de investitori se si distruge devine circ pentru bani in cele mai multe cazuri.

 

 

Chiar in cele mai bune conditii si cea mai mare bunavointa nu trebuie mai mult de 10 chitaristi in lume .mai ales cu dezvoltarea comunicatiilor .Acesti 10 ajung la fiecare om interesat din lume ,tot ce vine dupa acestia nu mai intereseaza numai pe chitaristi .Ascultatori muzici la chitara , al undergroundului sunt chitaristi si nimeni altcineva.

Si Clapton a declarat intr-un interviu ca in perioada Cream a fost numai idolul chitaristilor amatori " bedroom players".

Link to comment
Share on other sites

Squier, Anca, topicul se cheama Cei mai buni chitaristi din Romania. N-are niciun rost sa ne apucam sa enumeram chitaristi straini. Incercam sa ii gasim si noi pe ai nostri. Anca, ai zis ca ne lipseste noua, romanilor, ceva. Sunt de acord, iar acel ceva se cheama identitatea nationala. Daca te-ai uita mai atent in oglinda, ca des banuiesc ca o faci :) , ai vedea ca iti lipseste si tie. Si ne mai lipseste ceva, experienta si background-ul cultural pe care ar fi trebuit sa il capatam din perioada comunista. Din cauza asta nu avem acum chitaristi recunoscuti. Squier, daca ai fi deschis bine ochii, ai fi observat ca printre clasamente, oameni ca Straman, Karpi, Rares, Costi vorbesc despre lucruri de care nu ai fi auzit in viata ta - o mica istorie a chitaristilor din Romania, asa cum au fost ei. :)

Link to comment
Share on other sites

Romania nu cred ca are multi chitaristi buni... :) pentru ca lipseste ceva romanilor in general...sau daca chiar exista unul bun de tot, acela nu e lasat sa vina in fata :) . Oricum eu de afara, il prefer din totdeauna pe BB King, apoi bassistul Adam Clayton de la U2, si chitaristul David Howell Evans, tot de la U2, Garry Beers, Tim Farriss, de la INXS. :)

 

BB King are chitara dar el este vocalist ca si majoritatea bluesman-ilor cu chitara ce se acompaniau singuri .

 

Bluesman-i chitaristi in adevaratul sens al cuvantului ar fi de ex.Peter Green,Clapton ...

 

Nu ai auzit chitaristii din Romania .Nu i-am auzit eu ce cant de o viata .

Am scris pe undeva in acest topic ..nu toti ce au o chitara agatata de gat sunt chitaristi numai asa pare.

Sa ne limitam la cei ce au cantat macar cateva piese instrumental daca mai si compun cate ceva este si mai la obiect.

Asa si Elvis ar putea trece drept chitarist , incontinu scutura o chitara in concerte.

 

In general cred ca vorbim despre cei mai cunoscuti din Romania de-a lungul timpului si nu de cei mai buni. .In primul rand au cantat muzica diferita in perioade diferite .Fiecare forumist adauga ce stie el din anturajul sau , din orasul sau.

Link to comment
Share on other sites

vai, dar ce le-a mai zis-o, sa stii tu! :)

 

cu tot respectul,rog un admin sa imi dea ban ,nu glumesc

astfel ma voi abtine sa jignesc anumite persoane mai in varsta ca mine

 

LE:ban din ala jmecher pe ip,ms anticipat

Edited by Squier
Link to comment
Share on other sites

:) Pace!!! Nu vreau conflict intre generatii... :) ...de chitaristi.

poti sa stai linistita, intre generatiile de chitaristi adevarati nu prea sunt conflicte. se inteleg si se admira reciproc. poate intre...epigoni...? B)

 

si pentru ca tot ai declarat ca(,) chitaristilor din romania le lipseste ceva. pai, sa-ti enumar eu cateva dintre ele: te-ai gandit vreodata ca, pana in 1990, romania era singura tara din lume care nu avea sectie de chitara la conservator, deci nici in amonte? chitara se studia "organizat" doar la nivelul unor case de cultura, scoli populare de arta sau "pe genunchi", in particular, scopul final fiind doar "promovarea noilor talente" pe scena "multiubitului festival cantarea romaniei". pai si atunci, fara niste cerinte minime de profesionalism, atat in ceea ce priveste pregatirea chitaristilor, cat si in ceea ce inseamna promovarea lor, show biz-ul fiind la noi ca si inexistent, o lunga perioada de timp, de unde sa apara TRADITIE? asta ca sa nu mai vorbesc de lipsa acuta de "scule" care a guvernat lumea muzicala a acestei tari, ani de zile. si te mai miri ca le lipseste ceva? :)

normal ca cei care au aparut la noi, au fost niste pionieri, adevarati eroi, in conditiile acelea iar categorisirea lor drept "o lista sforaitoare de nume" nu cred ca le face cinste si nici nu cred ca o merita :(.

Edited by StratMan
Link to comment
Share on other sites

cu tot respectul,rog un admin sa imi dea ban ,nu glumesc

astfel ma voi abtine sa jignesc anumite persoane mai in varsta ca mine

 

LE:ban din ala jmecher pe ip,ms anticipat

in privinta jignirilor, parerea mea este ca, se ajunge sa se recurga la ele doar din lipsa de argumente. sincer sa fiu nu mi-ai facut impresia, pana acum, ca ai face parte din aceasta categorie. :)

Link to comment
Share on other sites

in privinta jignirilor, parerea mea este ca, se ajunge sa se recurga la ele doar din lipsa de argumente. sincer sa fiu nu mi-ai facut impresia, pana acum, ca ai face parte din aceasta categorie. :)

da imi cer scuze,am o zi proasta :)

Link to comment
Share on other sites

BB King are chitara dar el este vocalist ca si majoritatea bluesman-ilor cu chitara ce se acompaniau singuri .

 

Bluesman-i chitaristi in adevaratul sens al cuvantului ar fi de ex.Peter Green,Clapton ...

 

Nu ai auzit chitaristii din Romania .Nu i-am auzit eu ce cant de o viata .

Am scris pe undeva in acest topic ..nu toti ce au o chitara agatata de gat sunt chitaristi numai asa pare.

Sa ne limitam la cei ce au cantat macar cateva piese instrumental daca mai si compun cate ceva este si mai la obiect.

Asa si Elvis ar putea trece drept chitarist , incontinu scutura o chitara in concerte.

 

In general cred ca vorbim despre cei mai cunoscuti din Romania de-a lungul timpului si nu de cei mai buni. .In primul rand au cantat muzica diferita in perioade diferite .Fiecare forumist adauga ce stie el din anturajul sau , din orasul sau.

 

+1. Clar si la obiect. :)

 

poti sa stai linistita, intre generatiile de chitaristi adevarati nu prea sunt conflicte. se inteleg si se admira reciproc. poate intre...epigoni...? :(

 

si pentru ca tot ai declarat ca(,) chitaristilor din romania le lipseste ceva. pai, sa-ti enumar eu cateva dintre ele: te-ai gandit vreodata ca, pana in 1990, romania era singura tara din lume care nu avea sectie de chitara la conservator, deci nici in amonte? chitara se studia "organizat" doar la nivelul unor case de cultura, scoli populare de arta sau "pe genunchi", in particular, scopul final fiind doar "promovarea noilor talente" pe scena "multiubitului festival cantarea romaniei". pai si atunci, fara niste cerinte minime de profesionalism, atat in ceea ce priveste pregatirea chitaristilor, cat si in ceea ce inseamna promovarea lor, show biz-ul fiind la noi ca si inexistent, o lunga perioada de timp, de unde sa apara TRADITIE? asta ca sa nu mai vorbesc de lipsa acuta de "scule" care a guvernat lumea muzicala a acestei tari, ani de zile. si te mai miri ca le lipseste ceva? :)

normal ca cei care au aparut la noi, au fost niste pionieri, adevarati eroi, in conditiile acelea iar categorisirea lor drept "o lista sforaitoare de nume" nu cred ca le face cinste si nici nu cred ca o merita :) .

 

Asa se se si explica de ce chitaristii romani au fost la baza ingineri, medici, juristi, etc B) .Si ce, a fost rau? Deloc! Marea lor majoritate au fost si sunt chitaristi ( si muzicieni) exceptionali.

Link to comment
Share on other sites

+1. Clar si la obiect. :)

 

 

 

Asa se se si explica de ce chitaristii romani au fost la baza ingineri, medici, juristi, etc :) .Si ce, a fost rau? Deloc! Marea lor majoritate au fost si sunt chitaristi ( si muzicieni) exceptionali.

+2! asa este, poate cu cateva exceptii (in ceea ce priveste pregatirea muzicala) de care imi amintesc in acest moment: liviu tudan (R.I.P), (absolvent de conservator-drijorat/compozitie); dan andrei aldea (absolvent conservator-vioara); adi ordean (liceu de muzica-vioara) :)

Link to comment
Share on other sites

+2! asa este, poate cu cateva exceptii (in ceea ce priveste pregatirea muzicala) de care imi amintesc in acest moment: liviu tudan (R.I.P), (absolvent de conservator-drijorat/compozitie); dan andrei aldea (absolvent conservator-vioara); adi ordean (liceu de muzica-vioara) :)

ca sa ramanem la chitaristi (ca Liviu Tudan nu era chitarist ) absolventi de conservator :Sorin Chifiriuc,Valentin Farcas,Radu Goldis imi vin acum in minte

Link to comment
Share on other sites

ca sa ramanem la chitaristi (ca Liviu Tudan nu era chitarist ) absolventi de conservator :Sorin Chifiriuc,Valentin Farcas,Radu Goldis imi vin acum in minte

:)  asa e, dar basistii vad ca evolueaza aici (de aceea mi-am permis sa-l citez pe regretatul Liviu Tudan) iar Sorin Chifiriuc, dupa cate stiu eu (daca ma insel, mea culpa), avea studii de conservator, dar nu l-a absolvit.

Link to comment
Share on other sites

Guest Ender_Eugen

dau un search pe google si gasesc numai prostii cu numele enumerate ca a apucat google sa indexeze toate tampeniile de pe forum... certuri cacaturi si discutii inutile. se ia squier cu strat man... pe unu il stiu ca " " cant cu el si pe altul il stiu din google search... only big mamu... sunteti faini nene dar nu va mai certati ca o sa ajungeti sa va iubiti...

 

 

si un chitarist mai e si jean de la craiova...

 

iar Sorin Chifiriuc, dupa cate stiu eu (daca ma insel, mea culpa), avea studii de conservator, dar nu l-a absolvit.

 

bocciu

Link to comment
Share on other sites

dau un search pe google si gasesc numai prostii cu numele enumerate ca a apucat google sa indexeze toate tampeniile de pe forum... certuri cacaturi si discutii inutile. se ia squier cu strat man... pe unu il stiu ca " " cant cu el si pe altul il stiu din google search... only big mamu... sunteti faini nene dar nu va mai certati ca o sa ajungeti sa va iubiti...

 

 

si un chitarist mai e si jean de la craiova...

 

 

 

bocciu

ce ai,ma? :) ai baut? :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Guest Popicks

Mi-am mai amintit chitaristi mai cunoscuti din timisoara :

 

Erly Krauser , actual in germania si canta la James Last , mi se pare a fugit cu Phoenix impreuna .

Este fratele lui Dixi Krauser un exceptional bassist a cantat cu ProMusica

 

Apoi Popescu Adi ( Metamorf ) actual in Franta , cu studiouri se ocupa , Tavi Iepan , ex Cargo ( sau Autostop ), germania ..si mai sunt dar a-mi amintesc dupa ce postez , hehe .

Szabo Zsolt ..(Survolaj si Croasroads) .....Laci ..... ( de la Quo Vadis) .

Care e cel mai bun ?? Fiecare are stilul si meritul sau .

 

 

Râspuns :

Karpi ...încâ odatâ mersi pentru flatare ...Dar stii si tu ...Nu cel care cîntâ cel mai repede are un FEELING mai bun ...totul este în SUFLET ....Cel a care posedâ aspectul âsta ......se simte ..chiar dacâ cînti "prost "... tînâr si cu bube în cap cum am fost noi (eu ) , am avut nebuia tineretii... haha , cu toate câ am lâsat niste dinti sparti , si o semnâturâ la secu câ am cînatat împotriva conducâtorului iubit .......Rânile se vindecâ foarte greu cîteodatâ .......

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.