www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cum Sa Aleg Ramii.


Recommended Posts

Salut.Scuzatzima daca am postat la categoria gresita.Vreau sa va intreb ce fel de memorii RAM tre sa imi pt comp ca sa mearga bine.Stiu ca e vorba parca de biti sa fie aceeasi cu placa de baza parca.Ajutatima va rog.Aaaa si spunetimi si unde pot afla (de preferabil in comp) de cati biti e placa de baza sau componenta cu care trebuie sa se potriveasca RAMii.Multumesc anticipat. :)

Link to comment
Share on other sites

Nu mah

 

E veche placa , nu stie DDR2

 

poti sa pui 3 placi cu PC2100 sau 2 placi cu PC3200[mai bine], cu FSBu/frecventa pusa la 333MHz

 

Memory:

3 DDR DIMM; Up to 3GB

DDR 200/266/333/400 memory support

supports 128bit dual channel memory achitecture

 

Adica poti sa ii pui un kit dualchannel[2x1GB] pc3200, DDR333, in sloturile DIMM3 si DIMM2 [sunt marcate in manual, sau doua din ele au aceeasi culoare ... nu ti-as recomanda ddr400.

Edited by vektor
Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Vektor, experienta ne invata ca viteza mai mare nu poate depasi ca avantaje cantintatea in plus, in cazul 3xDDR200vs2xDDR400. Sa nu uitam ca, in practica, avantajele oferite de frecventa DDR sunt pur teoretice si insesizabile de om, in general.

 

Cel mai bine ar fi 3xDDR333. :)

 

PS: nForce2 e deja depasit pentru a mai oferi avantaje prin dual-channel, eu as merge pe cantitate in cazul asta.

Edited by Baumwolle
Link to comment
Share on other sites

DDR400 is DDR I la frecventa maxima. In functie de FSB-ul placii de baza si al procesorului poti pune 3 placute la ce viteza vrei tu. De preferabil sa fie toate 3 la aceeasi frecventa si acelasi model (modulele sa fie produse de aceeasi firma). Cel mai bine e sa mergi cu PC_ul la un magazin si sa ii intrebi pe ei daca tu nu te pricepi, insa ma indoiesc ca mai poti gasi la vremea asta DDR1 la preturi acceptabile.

Link to comment
Share on other sites

Bumbac, placa nu face fatza la 3 ddr400, crede-ma pe cuvant ... nforce2 e de vina.

 

si oricum DDR SDRAM cum stie asta, la 400MHZ au latente f mari ... poti sa ma crezi pe cuvant :)

 

BTW, am dat acelasi sfat unui prieten acum maxim o saptamana [tot ceva AMD cu nForce 2 avea] : Arunca-l pe geam si ia-ti altu' [macar putin mai] nou.

 

Pentru slash93 : da-mi un pm daca vrei o explicatie mai lunga :)

Link to comment
Share on other sites

am eu fix aceeasi placa pe fostul comp. e o placa foarte misto dar poti avea probleme cu ramii prosti.

 

ideea e sa nu cumperi decat daca poti testa inainte combinatia. in cel mai rau caz setezi fsb-ul pe mai putin. 333..360.. ceva. vezi care e stabil in prime/memtest86 sau cum i-o zice programului de testat memorii.

 

nici frecventa nici latentele nici dual channelu' nu conteaza atat de mult.. un 5% performanta? oricum salvezi mai mult cand nu mai stai dupa hard sa incarce. intrebarea e .. esti sigur ca vrei sa cheltui pe un upgrade? sunt ieftine componentele noi si ramii ddr costa chiar mai mult decat ddr2 acum.

 

bafta! si cum am zis, incearca sa testezi inainte de a da banu'.

Link to comment
Share on other sites

De ce nu ar suporta placa de baza 3 DIMM-uri la 400? Atat timp cat chipsetul la placa de baza nu suporta 400, si memoriile vor functiona sub viteza optima. In plus chiar crezi ca face diferenta latenta pe un PC vechi? Oricum imi imaginez ca nu-l foloseste pentru jocuri.

Latenta se simte pe orice sistem, in special la ram.

 

Dar nu de viteza e vorba. O sa aiba erori de bios, de OS, crashuri ... nici macar combinatia nForce/AMD nu e prea fericita.

 

Oricum, degeaba il upgradeaza, pana la urma ... nici un soft nou nu o sa mai iasa in curand pe x86, si astea actuale nu mai dureaza mult.

Link to comment
Share on other sites

Guest Don MaXxX
sa-mi bag picioarele, n-am inteles din topicul asta decit cuvintele uzuale: si, mai, cu, dar, nici, etc :) )

 

iti impartasesc nedumirirea, in schimb stiu ce-s aia rami si ce inseamna DDR1 si DDR2

Link to comment
Share on other sites

Nu cred ca se mai gasesc ddr1 asa usor, eu am cautat anul trecut ddr1 si abia am gasit 512 la 400mhz.

Si nici nu se merita pentru ca ddr1 sunt in raport cu ddr2, ddr3 foarte scumpi.

Cele mai mari sanse le ai la un magazin de piese de calculatoare sh.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

am zis sa nu deschid alt topic... daca pe pc meu am 2 palci de ram DDR1 care pinr Cpuid cpz imi zic ca au 200Mhz si eu vreua sa pun uan de 400 Mhz sae vor itnealaege..sau care e treabA???

 

Daca iti arata in CPUZ - DRAM Frequency = 200MHz este vorba de fapt de DDR-400 (PC-3200).

 

http://en.wikipedia.org/wiki/DDR_SDRAM

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.