www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Threadul oficial : ce chitara sa imi iau


Cosu
 Share

Recommended Posts

Guest Baumwolle

Așa cum am mai spus-o de multe ori (și nu numai eu), Fender CD-60 și Takamine G320 sunt cele mai bune opțiuni din sfera lor de preț. Diferențã între cele douã existã în favoarea Takamine-ului, însã, pentru un începãtor, care nu ar sesiza diferența, ea nefiind extrem de evidentã, cred cã un CD-60 cu o husã de calitate este o alegere foarte bunã, pentru o chitarã nouã.

 

La mâna a doua prețurile sunt, evident, reduse.

 

Orice alegere ai face, fie cã urmãrești sã cumperi un instrument nou sau unul la mâna a doua, te sfãtuiesc sã nu cumperi orbește și sã rogi pe cineva experimentat sã te însoțeascã.

 

PS: cât de mare e acțiunea la Hora? O acțiune incomodã se poate rezolva, dacã este bunã chitara nu vãd de ce ți-ar trebui una nouã, începãtor fiind.

Link to comment
Share on other sites

Momentan este 1.1 cm, cu "bridge`ul" pilat , si trussrod-ul reglat.

Tin sa precizez ca acest 1.1cm este la tasta 12.

 

Dar nu e vorba doar de actiune..mai e si dificultatea cu care trebuie sa apas pe taste ca sa nu faca buzz + ca , acum m-am uitat mai atent la "tijele de metal", iar majoritatea sunt tocite/roase. Am facut si un mic test: Unde am gasit tija buna, si am pus degetul pe fret mai sus, coarda nu bazaia, iar unde era tocit si am pus degetul in acelasi loc bazaia urat de tot. Urat este faptul ca majoritatea tijelor tocite se afla intre tastele 1-5...mai exact ceea ce este indispensabil unui incepatoror. Partea nasoala e ca aceasta chitara mai are si 4 crapaturi in corp (nu sunt gauri, mici crapaturi) pe care le-a capatat in urma unor scpari de pamant. (nu facute de mine, ci de niste prieteni de-ai mamei mele - chitara a fost a ei- ). Pe langa asta, cheitele sunt un cosmar, si se dezacordeaza foarte usor.

Edited by Zookye
Link to comment
Share on other sites

Guest darkfire656

Salut,am vreo 300 de lei si o chitara ce vreau sa o vand deci as ramane cu vreo 550 de lei pana la urma. De banii astia as vrea sa imi i-au o chitara electrica pe care sa incep sa cant. Ce parere aveti de Dean Vendetta? Merge pt un incepator ce vrea sa cante classic rock si hard rock?

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Momentan este 1.1 cm, cu "bridge`ul" pilat , si trussrod-ul reglat.

Tin sa precizez ca acest 1.1cm este la tasta 12.

 

Dar nu e vorba doar de actiune..mai e si dificultatea cu care trebuie sa apas pe taste ca sa nu faca buzz + ca , acum m-am uitat mai atent la "tijele de metal", iar majoritatea sunt tocite/roase. Am facut si un mic test: Unde am gasit tija buna, si am pus degetul pe fret mai sus, coarda nu bazaia, iar unde era tocit si am pus degetul in acelasi loc bazaia urat de tot. Urat este faptul ca majoritatea tijelor tocite se afla intre tastele 1-5...mai exact ceea ce este indispensabil unui incepatoror. Partea nasoala e ca aceasta chitara mai are si 4 crapaturi in corp (nu sunt gauri, mici crapaturi) pe care le-a capatat in urma unor scpari de pamant. (nu facute de mine, ci de niste prieteni de-ai mamei mele - chitara a fost a ei- ). Pe langa asta, cheitele sunt un cosmar, si se dezacordeaza foarte usor.

 

Pe lângã problemele cu corpul, înțeleg cã sunt tocite tastele. În acest caz, cel mai bine îți cumperi altã chitarã, nu cred cã meritã o retastare.

Link to comment
Share on other sites

Guest Krypto Man

o mica adaugare la cele de mai sus : intre acel tenson si un Squier Affinity Fat Strat care ar fi mai bun ?

multumesc aniticpat

 

 

Eu iti recomand Tenson-ul ... mi se pare mult mai bun decat Squier... dupa cum stii Squier este submarca Fender, deci nu te astepta daca este submarca Fender sa-ti sune precum unul... avantaj Squier: ii facuta din lemn dur... dezavantaj Squier: are un finisaj chinezesc - pana si cei de la Epiphone finiseaza chitarile mai bine asa ca-ti recomand Tenson[desi sunt privite cam prost de romani... dar asa-s romanii -toti trag intr-un loc, precum o turma..]

Link to comment
Share on other sites

Guest bobo-ssi

Salutare la toata lumea,

 

Caut sa-mi iau o gjitara electro-clasica, pana in 10 mil. M-am oprit deocamdata la:

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?BrandsID=2&BrandCategsID=207&BrandProductID=1546

 

orice sugestii/ pareri sunt bine venite.

As vrea sa inregistrez direct in comp cu ea. Mai e nevoie de ceva combo sau merge direct?

 

PS: caut si o clasica ieftina si buna, cam asta e ca am gasit asa la prima vedere:

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?BrandsID=27&BrandCategsID=291&BrandProductID=1814

 

multam anticipat.

Link to comment
Share on other sites

Salut. Vin si eu, ca orice incepator, cu o intrebare care, probabil, pentru multi pare inutila. Ma risc totusi. As dori sa imi cumpar o chitara. Dupa cate cautari cred ca mi s-ar potrivi una clasica. Insa vine si intrebarea, cu un buget de maxim 500 lei pot gasi o chitara clasica decenta? Si ce fel de marca?

 

Multumiri anticipate

Link to comment
Share on other sites

Pathre, 500 de lei mi se pare un pret mare pentru prima ta chitara, insa un pret mic pentru o chitara mai bunuta. Asa ca, parerea mea, sa te duci sa vezi cu ochii tai mai multe chitare in magazine si sa o alegi pe cea care iti place. La categoria asta de pret, tine si de noroc. Recomand Hora, doar pe incercate. Poti sa nimeresti ceva foarte bun.

Link to comment
Share on other sites

Pathre, 500 de lei mi se pare un pret mare pentru prima ta chitara, insa un pret mic pentru o chitara mai bunuta. Asa ca, parerea mea, sa te duci sa vezi cu ochii tai mai multe chitare in magazine si sa o alegi pe cea care iti place. La categoria asta de pret, tine si de noroc. Recomand Hora, doar pe incercate. Poti sa nimeresti ceva foarte bun.

 

:) Ok. Am sa-ti ascult sfatul. O sa merg in cateva magazine de aici din Buc sa-mi fac o parere. Ideea este, sincer si nu vreau sa jignesc pe nimeni, ca orice vanzator, eu cred ca si in magazinele de profil o sa gasesc oameni care pur si simplu vor sa isi vanda marfa si atata tot. Si cum un om cat de cat priceput in materie nu cunosc, va trebui sa ma bazez la maxim pe noroc, in momentul in care imi cumpar. Sper sa am norocul de a gasi ceva avantajos si apoi, cine stie, poate revin sa ma laud cu ce afacere am facut eu:)

Multumesc mult pentru sfat!

Link to comment
Share on other sites

:) Ok. Am sa-ti ascult sfatul. O sa merg in cateva magazine de aici din Buc sa-mi fac o parere. Ideea este, sincer si nu vreau sa jignesc pe nimeni, ca orice vanzator, eu cred ca si in magazinele de profil o sa gasesc oameni care pur si simplu vor sa isi vanda marfa si atata tot. Si cum un om cat de cat priceput in materie nu cunosc, va trebui sa ma bazez la maxim pe noroc, in momentul in care imi cumpar. Sper sa am norocul de a gasi ceva avantajos si apoi, cine stie, poate revin sa ma laud cu ce afacere am facut eu:)

Multumesc mult pentru sfat!

 

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?BrandsID=37&BrandCategsID=327&BrandProductID=1618 -> O recomandare (mai pui umpic dar iei o chitara cu care te "risti" sa te tina si sa te multumeasca ani buni )

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?BrandsID=27&BrandCategsID=291&BrandProductID=1250 -> O chitara destul de decenta (am incercat-o)

http://www.muzikia.ro/Chitare/Chitare-Clasice/Chitara-clasica-Hohner-HC20/ -> Iara o recomandare ( chitara foarte buna , Hohner au clasice si acustice excelente , atat pentru incepatori cat si pentru avansati) .

 

Si sunt multe altele. Eu zic ca ai de unde alege. Multa bafta iti doresc .

 

Bogdan

Link to comment
Share on other sites

Guest AndreiN

Salut!As vrea sa aud niste idei despre Sauier Affinity Fat Strat si Squier Standard Fat Strat.Vreo diferenta?Care e mai bine lucrata?Vad ca reteta la lemn mai apropiata de fender este la affinity,dar marimile la standard sunt ca cele de la fender.Opiniile voastra?Multumesc.(mentionez ,este prima chitara electrica,cant la acustica de 1 an,amplificator mi-am luat un valbee nou,deci il am deja).

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Seriile Squier se prezintã, din câte știu eu, în urmãtoarea ordine a calitãții (și implicit a prețului): Bullet > Affinity > Standard > Classic Vibe.

 

Este drept cã Affiny este pe hârtie fãcutã din arin (à la Fender), iar Standard din agathis, însã, în practicã, Standardar-ul este, pur și simplu, o chitarã mai bunã din toate punctele de vedere.

 

La cumpãrarea unei chitare ar trebui sã te asiguri cã griful este cât mai drept, cã tastele sunt bine bãtute la același nivel (sã nu aibe fretbuzz), cã nu se dezacordeazã și, în cazul chitarelor electrice, cã potențiometrii nu fâșâie, cã mufa stã bine înfiptã etc. Este bine sã rogi pe cineva experimentat sã te însoțeascã.

 

Nu uita de mica publicitate. Prețurile sunt mai mici, iar marfa este, în cele mai multe cazuri, aceeași.

Link to comment
Share on other sites

salut..sunt nou pe forum..am 12 ani si am o problema legata de chitara..acum de Craciun doresc o chitara..sunt stangaci..in Romania am cautat la toate magazinele..esound..muzica..nimic..acum mama mea se gandeste sa dea o comanda in Bruxelles sau Praga..stiti voi undeva unde gasesc.in romania ? magazin sau si site..dar site-ul sa fie serios..nu doresc inversarea corzilor deaorece am auzit ca falseaza...astept rasp voastre

 

PS: bugetul e de 4-5-maxim 6 mil pt o chitara ACUSTICA

Link to comment
Share on other sites

Salutare tuturor,

Poate cumva off topic, dar pe cine il tine buzunarul si e pasionat, isi poate face o chitara custom comandand partile de pe www. warmoth.com (un site din USA).

E un site de care am auzit recent si am intrat putin de curios.Au o multime de optiuni de customizare....

Iti poti face chitara visurilor cu mai putin de 1000 $, poate calitativ peste cele originale.

Sper ca administratorii forumului sa nu considere ca fac publicitate cuiva, dar am vrut sa dau aceasta informatie tuturor. Daca e considerata publicitate, rog cu respect sa stearga informatia.

Daca se stia de site-ul de mai sus, imi cer scuze pentru ca m-am bagat ca musca in lapte.

 

Respect tuturor!

Link to comment
Share on other sites

salut..sunt nou pe forum..am 12 ani si am o problema legata de chitara..acum de Craciun doresc o chitara..sunt stangaci..in Romania am cautat la toate magazinele..esound..muzica..nimic..acum mama mea se gandeste sa dea o comanda in Bruxelles sau Praga..stiti voi undeva unde gasesc.in romania ? magazin sau si site..dar site-ul sa fie serios..nu doresc inversarea corzilor deaorece am auzit ca falseaza...astept rasp voastre

 

PS: bugetul e de 4-5-maxim 6 mil pt o chitara ACUSTICA

 

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?BrandsID=27&BrandCategsID=208&BrandProductID=1811

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

salut..sunt nou pe forum..am 12 ani si am o problema legata de chitara..acum de Craciun doresc o chitara..sunt stangaci..in Romania am cautat la toate magazinele..esound..muzica..nimic..acum mama mea se gandeste sa dea o comanda in Bruxelles sau Praga..stiti voi undeva unde gasesc.in romania ? magazin sau si site..dar site-ul sa fie serios..nu doresc inversarea corzilor deaorece am auzit ca falseaza...astept rasp voastre

 

PS: bugetul e de 4-5-maxim 6 mil pt o chitara ACUSTICA

 

Dacã e prima chitarã pe care ți-o cumperi, pãrerea mea e cã ar fi bine sã îți cumperi una normalã și sã înveți sã cânți normal, pe partea dreaptã. Te va scuti de multe neplãceri, legate mai ales de indisponibilitatea pe scarã largã a instrumentelor pentru stângaci în România.

 

Dacã ești ferm hotãrât sã îți iei o chitarã pentru stângaci, cautã la Guitar Pro sau M&C Music, cu sigranțã vei gãsi.

Link to comment
Share on other sites

alte pareri?:) o sa tin cont de ce ai spus si tu

 

Subscriu la colegul cu Aria Aw20-LH.I-am recomandat-o si eu unui prieten,si cand a venit cu ea acasa eram surprins cat de bine e finisata si cat de placut suna,dincolo de pretul destul de mic.

Link to comment
Share on other sites

dupa o lunga cautare se pare k nimeni nu are aceasta chitara in stoc..voi comanda un stag sau tot asa o aria in praga..e adevarat ca e cam scumpa (200 de euro) dar cred ca isi va face bani..va multumesc de ajutor..si daca este cineva profesor aici pe site si e mai dezghetat:D poate ma va ajuta si pe mine sa invatz sa cant:) contra cost bine inteles..si sa fie din bucuresti:) va multumesc

Link to comment
Share on other sites

nu e chiar 200..e 200 cu transport taxe si tot..chitara in sine e 150 iar in romania e 4 mil jumate..mentionez ca e set...adica si pene si tuner si husa.. nu e vorba de bani...imi pare rau ca in Romania e nepasare ..pt ca si noi stangaci suntem oameni...si avem nevoie..cred ca ar fi bine si normal sa fie in echilibru..si pt stanga si pt dreapta..ma rog:D revin cu intrebarea..da cineva lecti pt inceput..sa invatz si eu acordurile astea..:)

Link to comment
Share on other sites

nu e chiar 200..e 200 cu transport taxe si tot..chitara in sine e 150 iar in romania e 4 mil jumate..mentionez ca e set...adica si pene si tuner si husa.. nu e vorba de bani...imi pare rau ca in Romania e nepasare ..pt ca si noi stangaci suntem oameni...si avem nevoie..cred ca ar fi bine si normal sa fie in echilibru..si pt stanga si pt dreapta..ma rog:D revin cu intrebarea..da cineva lecti pt inceput..sa invatz si eu acordurile astea..:)

 

Nu te lasa incantat de set. Fii realist, chiar ai nevoie de husa? La inceput n-o sa cari chitara dupa tine, o sa inveti sa canti la ea in casa. Pene gasesti cu 2 lei/bucata, iar tunerul care probabil e inclus in pachet il poti subtitui cu unul gratis, pe calculator, folosind un microfon. Cel mai bine iti iei ce gasesti ieftin pentru inceput. Cred totusi ca ajung la recomandarile colegilor, ca nu ti-ar fi greu sa canti pe o chitara normala, de mana dreapta, tinand cont ca n-ai mai cantat la chitara. Daca insa vrei neaparat chitara de mana stanga, uite aici Aria respectiva:

http://www.okazii.ro/catalog/45132609/vand-aria-aw20-lh-mana-stanga-chitara-acustica-nou-sigilat-.html

Daca din vreun motiv sau altul nu ai incredere in individul respectiv, poti incerca aici:

http://www.esound.ro/Aria-AW-20-LH-Acoustic-Guitar-Lefthand,p-1223.html

http://www.magazinuldemuzica.ro/-Aria-AW-20-LH-_-49796.html

http://www.esound.ro/Fender---Chitara-acustica-pentru-stanga-CD-110-LH,p-4415.html

http://www.esound.ro/Fender-CD-100-LH-%28Left-Handed%29,p-8035.html

 

200 de euro mi se pare o suma mare pentru o astfel chitara. Daca tot ai 200 de euro de cheltuit, as recomanda sa mergi pe Fender (oricare din cele de mai sus) si iti cumperi de rest niste corzi, pene, eventual o carticica.

Link to comment
Share on other sites

Guest bogdancoltea

Sunt pe punctul de a cumpara o chitara acustica noua si m-am oprit la 3 modele. Pretul la care le pot cumpara este foarte apropiat, diferentele fiind neglijabile.

- Seagull S6 Original

- Yamaha FS720S (modelul folk, nu dreadnought)

- Takamine EG440SC

 

Nu am reusit sa probez decat Takamine EG440C (cu top laminat) si m-a impresionat placut. Nu pot decat sa presupun ca SC-ul este si mai bun.

Daca sunt colegi forumisti care au cantat/auzit una din chitarile de mai sus ii rog sa impartaseasca , cateva pareri sau sfaturi.

 

Ca nota de subsol: imi place foarte mult sa cant fingerstyle, versiuni acustice blues/rock. Ca atare doresc o chitara care sa se preteze cat mai bine acestor genuri. Sunt deschis si catre alte idei/modele de chitara.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.