www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Threadul oficial : ce chitara sa imi iau


Cosu
 Share

Recommended Posts

Guest DisapointedPrayer

Ok am citit numeroase discutii pe acest topic si am vazut puncul de vedere al fiecaruia.Daca voi gasii chitara Takamine g320 aici in cluj la magazin o voi incerca sa vad daca imi place mie sau altecele.Mai am doua intrebari in primul rand corzile care le primesti cu chitara sunt relativ ok?...si daca nu ce corzi mi-ati recomanda.In al doilea rand culoarea ei conteaza ma refer la stratul de coluare are vreun efect in sunetul care il produce chitara.

Link to comment
Share on other sites

Corzile de fabrica de obicei sunt dintre cele ieftine si de multe ori nu sunt in stare foarte buna (unele sunt ruginite). Pentru un incepator cred ca sunt suficiente pentru inceput, dar ar fi bine sa cumperi si un set de corzi de schimb. Corzi bune de acustica sunt dupa parerea mea: DR, Elixir, si mai ieftine GHS, asta din ce gasesti la noi pe piata. Alte alternative de chitari la G320 mai sunt si Fender CD60, si gama medie de chitari de la Hohner, gen HW420. Daca ai unde sa le probezi eu zic sa incerci cat mai multe si sa iei ce iti place cel mai mult. Nu ar strica sa iei cu tine o persoana care are ceva experienta, paote sa te ajute sa depistezi unele defecte de care o persoana neavizata nu isi da seama.

Link to comment
Share on other sites

Guest TodokeT

Va rog sa-mi recomandati si mie o chitara acustica buna pentru incepatori maxim pana in 3 milioane .. Am mare nevoie, ma tot bate ideea asta sa-mi iau si sa ma ocup cu chitara , momentan detin una clasica veche de vreo maxim 20 de ani sau si mai mult daca nu ma insel ... si inclin sa cred ca ii facuta de cei de la Reghin . Daca mi-ati putea spune daca in continuare as mai putea vinde aceasta chitara clasica si sa o inlocuiesc cu una acustica v-as fi recunoscator. Deci va rog, recomandati-mi ceva, spuneti-mi cum sa fac si etc ..

As prefera si o chitara second in stare buna

Edited by TodokeT
Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Gãsești la MC Music o Aria cu 250 de lei. Nu știu cum e, nu am avut de-a face cu ea vreodatã. Pãrerea mea este cã e bine sã ai în vedere și ofertele de instrumente la mâna a doua.

Link to comment
Share on other sites

Guest Meow199

Sunt intr-o dilema cu alegerea unei chitari.

M-am gandit la :

http://www.magazinuldemuzica.ro/EPIPHONE-EXPLORER-GT-_-47474.html

si

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?BrandsID=44&BrandCategsID=324&BrandProductID=2171

Daca aveti alte idei de chitari cu pretul de ~700 ron, sunt deschis la propuneri.

Avantajul pe care l-ar avea Les Paul-ul in viziunea mea e ca pot sa il probez inainte sa il cumpar, explorerul nu.

Si ca idee :-? daca stie cineva cam cat de mic e explorerul nu neaparat comparat cu un explorer full ci cu o chitara normala, din cate am inteles e cu 15% mai mic decat explorerul full.

Link to comment
Share on other sites

Guest amprentas

Va salut,

 

in scurt timp vreau sa trec pe o electroacustica si as dori sa imi cumpar o chitara buna.

ca amplificator, m-am gandit la un blackstar HT-5 combo iar ca si chitara ma atrage mult Ovation Elite 2078.

Ce parere aveti despre aceasta combinatie?? Sau ce chitra imi puteti recomanda la un buget de 2500 - 3000 ron.

Despre amplificator ce parere aveti? Recomandati altceva la un buget in jur de 2000 ron?

Fac precizarea ca vreau amplificatorul pentru acasa sau maxim ceva petreceri cu prietenii.

Ca melodii, gen metallica ( one, nothing else matters) in general melodii lente si vechi.

 

Va multumesc anticipat!

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Dacã vrei sã cânți acasã cu prietenii, nu vãd de ce ți-ai luat electroacusticã și amplificator pentru ea (nu recomand oricum HT5 pentru asta, existã amplificatoare pentru acustice). E suficientã o acusticã normalã...

Link to comment
Share on other sites

Guest amprentas

Dacã vrei sã cânți acasã cu prietenii, nu vãd de ce ți-ai luat electroacusticã și amplificator pentru ea (nu recomand oricum HT5 pentru asta, existã amplificatoare pentru acustice). E suficientã o acusticã normalã...

 

Am o acustica pentru acasa si tocmai pt petreceri vreau o electroacustica.

Imi poti recomanda un amplificator bun pentru o electroacustica te rog.

Despre Ovation ce parere aveti?

Link to comment
Share on other sites

Guest Danielas

Salut! As dori un pic de ajutor. Am inceput cu chitara clasica Hora si am invatat dintr-o metoda de Mateo Carcassi. Desi la inceput nu prea am vrut sa cant "zdranga-zdranga" parca mi-as lua una acum... Chiar habar n-am ce sa iau atat de multe chitari acustice... As dori niste sfaturi prefer pack-uri desi nu stiu daca sunt bune.

1. Ce chitara acustica ar fi buna pentru cineva care stie deja "Intermediate" chitara clasica?

2. Am un prieten care canta acustica dar nu foloseste deloc pana. Ce ar trebui sa folosesc pana sau degetele simplu? (considerand faptul ca sunt "Intermediate" la chitara clasica)

3. Sunt bune chitarile ieftine si in particular Hora?

 

Multumesc anticipat!

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Salut! As dori un pic de ajutor. Am inceput cu chitara clasica Hora si am invatat dintr-o metoda de Mateo Carcassi. Desi la inceput nu prea am vrut sa cant "zdranga-zdranga" parca mi-as lua una acum... Chiar habar n-am ce sa iau atat de multe chitari acustice... As dori niste sfaturi prefer pack-uri desi nu stiu daca sunt bune.

1. Ce chitara acustica ar fi buna pentru cineva care stie deja "Intermediate" chitara clasica?

2. Am un prieten care canta acustica dar nu foloseste deloc pana. Ce ar trebui sa folosesc pana sau degetele simplu? (considerand faptul ca sunt "Intermediate" la chitara clasica)

3. Sunt bune chitarile ieftine si in particular Hora?

 

Multumesc anticipat!

 

1. Fender CD-60 sau Takamine G320. Nu ai nevoie de pack, sunt doar găselnițe de supt bani.

2. cum ți-e ție mai ușor, nu există o rețetă, ambele moduri au particularitățile lor

3. vezi 1

Edited by Baumwolle
Link to comment
Share on other sites

Guest DisapointedPrayer

As avea o problema super-mega-extram impoortanta pentru mine!!(Sper sa nu va ofenzes dar asi avea nevoie de raspuns in decursul zilei de azi).Pe scurt acum vin de la mai multe magazine de muzica din cluj si am vazut cateva modele de chitaria acoustice care imi plac si m-au atras .Din cate am inteles ptr inceput nu ar trebui sa-mi iau nush ce chitara.Am ochit urmatoarele modele:

Stag 201 la 400 ron

Fender Squier la 400 ron

Fender CD-60 445 ron

Fender cd-100 la 700 ron(pretul poate fii o problema)

Epiphone J-100 la 450 ron

Takamine g320 la 550 ron (pe net)

Nu stiu ce model sa imi i-au as dori cat mai repede sa o achizitionez daca puteti sa-mi ziceti pe scurt despre fiecare chitara cate ceva si recomandarile voastre.

Link to comment
Share on other sites

As avea o problema super-mega-extram impoortanta pentru mine!!(Sper sa nu va ofenzes dar asi avea nevoie de raspuns in decursul zilei de azi).Pe scurt acum vin de la mai multe magazine de muzica din cluj si am vazut cateva modele de chitaria acoustice care imi plac si m-au atras .Din cate am inteles ptr inceput nu ar trebui sa-mi iau nush ce chitara.Am ochit urmatoarele modele:

Stag 201 la 400 ron

Fender Squier la 400 ron

Fender CD-60 445 ron

Fender cd-100 la 700 ron(pretul poate fii o problema)

Epiphone J-100 la 450 ron

Takamine g320 la 550 ron (pe net)

Nu stiu ce model sa imi i-au as dori cat mai repede sa o achizitionez daca puteti sa-mi ziceti pe scurt despre fiecare chitara cate ceva si recomandarile voastre.

 

Daca faci rost de 700 RON merita sa incerci si un Lag T66 (la magazinul de pe Eroilor)

 

Unde ai gasit Fender CD 60 la 445 RON?

Link to comment
Share on other sites

Guest DisapointedPrayer

Da la Magazinul Sony din fata de la Sora.Nu am reusit sa imi i-au chitara ma mai duc la M.C acolo langa Brd sper sa ma hotarasc cat de curand.

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu de setul ala, firma e oarecum necunoscuta. Iti recomand insa asta: http://www.guitarshop.ro/produs.php?pid=833

Chiar ma bucur sa vad ca au scos si HSS.

Iti mai raman 100 de lei de care iti poti lua curea, cabluri, pene.

Iti iau ochii seturile astea insa mi se par bani aruncati aiurea. De tuner nu ai nevoie, exista softuri freeware cu care iti poti acorda instrumentul, husa iar iti e in plus la inceput, nu cred ca o sa-ti arda sa cari chitara dintr-un loc in altul, iar amp-ul cel mai probabil este slabut.

Link to comment
Share on other sites

Guest Master011

Ce parere aveti de ibanez v72ece? (cum suna, ce defecte are, sfaturi etc.) Daca stiti un link un model negru second hand v-as ruga sa-l postati.

Link to comment
Share on other sites

Guest amprentas

Revin si va rog sa imi spuneti ce parere aveti despre electroacustica Ovation Elite 2078 TX, merita banii?

Sau la aceesi bani ce alta electroacustica recomandati? Prefer sa imi cumpar una buna de la inceput sa nu o schimb mai tarziu.

Si v-as ruga sa imi recomandati si un amplificator bun in jur de 15-20W.

 

Va multumesc anticipat!

Link to comment
Share on other sites

as avea o intrebare legata de 2 chitari :

http://www.thomann.d...g_lp_jun_cw.htm

http://www.thomann.d...g_lp_junior.htm

cele doua difera doar ca una are Ebony Fretboard , iar cealalta Rosewood Fretboard

as avea nevoie de parerea unora care le-au testat cumparat sau chiar stiu ceva legat de ele

care ar fi mai buna asta e intrebarea mea

Edited by mike56
Link to comment
Share on other sites

Salut voi ce ati alege dintre urmatoarele doua chitari?

Epiphone Goth 1958 Explorer:http://www.guitarshop.ro/produs.php?pid=754

sau

Epiphone Les Paul Custom:http://www.guitarshop.ro/produs.php?pid=751

Link to comment
Share on other sites

Guest Slash guitar

Fratilor....poate s-a mai discutat despre asta pe acest topic dar nu pot sta sa rasfoiesc 112 asha ca o sa intreb: care e diferenta dintre o chitara electrica de 400-600 de lei si una de3000-4000 de lei....acuratetea sunetului?...longevitatea?...sau ce?.!.

 

inca ceva....pot sa bag o chitara de exemplu fender intr-un amplificator ibanez sau invers?

Link to comment
Share on other sites

1) Materialele folosite, dotarile, firma, chiar si numarul de exemplare, daca este signature, etc, dar in primul si primul rand materialele folosite si dotarile. De asemenea, finisajele sunt executate mai cu grija la chitarele scumpe.

2) Poti baga ce chitara vrei prin orice amplificator vrei, toate funcioneaza la fel, nu conteaza marca.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.