www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Threadul oficial : ce chitara sa imi iau


Cosu
 Share

Recommended Posts

m-am uitat la chitarile astea, la reviewuri, da' totusi nu stiu ce sa imi iau...(vreau sa aleg din chitarile astea 4 nu din altele asa ca nu veniti cu idei :) ). As vrea sa aflu parerea voastra; care s-o iau. ibanezu ala a obtinut un scor destul de bun avand in vedere ca are vreo 400 de ratinguri. Chitarile sunt urmatoarele:

 

un squier: http://www.musiciansfriend.com/srs7/g=guit...ase_pid/510629/

 

un epifaun: http://www.musiciansfriend.com/srs7/g=guit...ase_pid/518097/

 

un ibanez (spre asta as opta): ibanezu'

 

 

si inca un scuaiar: http://www.musiciansfriend.com/srs7/g=guit...ase_pid/519636/

 

Dati-va cu parerea! Mentionez ca stilu' care vreau sa-l abordez este mainly rock mai vechiut si gothic.

 

man, daca tot te-ai hotarat la ibanez...il gasesti in tara de nou la 600 de lei cu livrare gratuita...daca vrei iti dau eu link in privat...

Link to comment
Share on other sites

eu tocmai am vazut niste probleme uratele la un vintage astazi. as merge pe squier, cu mentiunea ca trebuie incercat inainte....

 

Pai daca ai vazut astfel de probleme ar fi bine sa le spui si altora, cred ca ar fi bine pentru toti sa le stie. Mie personal mi-ai placut mult Vintage-urile, cel putin V6 este foarte aproape de seria Classic Vibe de la Squier si mi se pare mult peste Standard sau Affinity.

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

man, daca tot te-ai hotarat la ibanez...il gasesti in tara de nou la 600 de lei cu livrare gratuita...daca vrei iti dau eu link in privat...

 

Tu ești un mic geniu, tocmai ai rãspuns la o problemã pusã acum 5 ani...

Link to comment
Share on other sites

Pai daca ai vazut astfel de probleme ar fi bine sa le spui si altora, cred ca ar fi bine pentru toti sa le stie. Mie personal mi-ai placut mult Vintage-urile, cel putin V6 este foarte aproape de seria Classic Vibe de la Squier si mi se pare mult peste Standard sau Affinity.

 

 

si mie imi plac vintage-urile, si am fost surprins sa vad ca... i s-au slabit suruburile care prind cheitele si fireste, nu se mai poate acorda. problema e ca... s-a mancat cumva lemnul si surubelele se invat in gol si nu mai tin. ma gandesc ca vor trebui umplute gaurie cu rasina... oricum, mi se pare destul de neplacut si nu imi pot da seama ce ar putea cauza un astfel de defect. fenomenul s-a intamplat dupa vreo... 4-5 luni de utilizare, ce-i drept foarte intensa.

Link to comment
Share on other sites

Guest InsAnE2010

de astea ce ziceti ?

Tenson - http://www.soundstudio.ro/product/1760_set_chitara_clasica_tenson/

sau o Hora sunt bune ?

Aria AK 20 - http://www.soundcreation.ro/chitare-chitari-clasice-cid180_998/aria-ak-20-id1316.html

Hohner HC03 - http://www.soundcreation.ro/chitare-chitari-clasice-cid180_998/hohner-hc03-id4506.html

Cei care ati mai avut stagg c542 cum se comporta chitara ? , era buna ? :)

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Care ar fi cea mai buna dintre astea ?...

 

Sau daca stiti voi vreuna la vreun pret mai rezonabil 300 - 400 ron...spuneti-mi va rog...

Link to comment
Share on other sites

Buna tututror! As dori sa-mi iau o chitara electrica dar nu stiu sigur ce tip. As vrea sa cant cam ce canta Richie Sambora, dar as vrea sa ma arunc putin si in stilul lui Steve Vai. Eu as zice ca un fender ar fi bun, insa apelez la cunostiintele dumneavoastra pentru niste pareri insotite bineinteles cu niste argumente. De incercat chitara sa-mi dau seama care 'imi vine bine' nu pot deoarece sunt stangaci, iar singura posibilitate sa iau una e prin comanda. Music Center-u din orasul meu face comenzi de pe site-ul thomann si am aruncat un ochi acolo. Am pus ochii pe 2 dintre acestea, asta in functie de buget http://www.thomann.d...kn_lefthand.htm respectiv http://www.thomann.d...r_sq_lh_3sb.htm , dar nu stiu daca vor mai fi disponibile ambele cand am sa pot sa iau una. Nu cer o solutie dintre cele 2, eu am dat niste exemple doar cum am zis si mai inainte e posibil ca sa nu mai fie niciuna, dar puteti sa veniti si cu altele de pe alte site-uri cu un pret mai mic si care transporta chitara in Romania bineinteles sau chiar site-uri romanesti (eu am cautat aproape peste tot dar m-am limitat la acest site german,thomann). Multumesc anicipat!

 

p.s.: cred ca depinde si de modelul chitarii, nu neaparat daca e Fender sau Ibanez.

Edited by UnK
Link to comment
Share on other sites

Guest bogdancoltea

de astea ce ziceti ?

Tenson - http://www.soundstud...clasica_tenson/

sau o Hora sunt bune ?

Aria AK 20 - http://www.soundcrea...-20-id1316.html

Hohner HC03 - http://www.soundcrea...c03-id4506.html

Cei care ati mai avut stagg c542 cum se comporta chitara ? , era buna ? :)

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Care ar fi cea mai buna dintre astea ?...

 

Sau daca stiti voi vreuna la vreun pret mai rezonabil 300 - 400 ron...spuneti-mi va rog...

 

Doresti neaparat chitara clasica?

Link to comment
Share on other sites

Pentru cat costa chitara aia nu ec hiar foarte rea, daca iti place pot spune ca isi merita banii. Eu am probat cateva cu cineva care a vrut sa isi cumpere una si mi s-au parut ok lucrate si sunau destul de bine pentru pretul lor. Daca tii neaparat la forma de SG nu prea stiu alte alternative cat de cat decente la banii astia, doar daca esti dispus sa mai investesti inca 300 RON si sa iei un Vintage VS6 de la acelasi magazin. Diferentele sunt mari intre cele 2 chitari in favoarea Vintage-ului care respecta reteta traditionala a SG-ului, singurul upgrade pe care l-as face in viitor ar fi doar niste doze mai bune, dar nici cele stoc nu sunt rele.

Link to comment
Share on other sites

Aici este cea mai mare problema...bugetul. Nu sunt adult, deci nu am un salariu. Strang bani de ceva vreme ( ai mei mai mult ca sigur nu vor sponsoriza cu mai mult de 50ron) si am cam 9mil. Ma gandeam sa iau o chitara si un preamp, sau un procesor micut.

 

Chitara resp + vox preamp = 850RON.

 

Legat de aspectul chitarei..m-am indragostit :X. Imi place la nebunie chitarele tip Les Paul si SG, insa nu-mi plac Fenderurile/Squire-urile.

 

Fiind incepator, nu sunt decis cu privire la doze, aceasta avand 2 humbuckere. Eu vreau o chitara care sa sune frumos pe clean si decent pe distorsion.

 

 

O chitara S-S-S sau S-H-S ce avantaje ar avea pe langa acest H-H?

 

 

Apropo, multumesc foate mult de raspuns :)

Link to comment
Share on other sites

In general chitarilecu doze single coil suna mai frumos pe clean decat cele cu doze duble. Daca ti-ai lua o chitara de tipul HSS ai impaca si soundul bun pe clean, tipic de doza simpla, si tonul mai gras de pe distors al dozelor duble. Acum depinde catre ce vrei tu sa optezi. Vintage VS6 mi se pare4 cea mai buna optiune de chitara pentru distors la banii ei, mai ales daca te intereseaza sa canti classic rock, blues si poate ceva metale, dar nu foarte radioactive. Pentru drujbaieli trebuie schimbate dozele cu unele mai hot. daca tot iti place forma de SG - Les Paul cred ca cea mai buna alegere ar fi VS6-le. Pana mai strangi ceva banuti pentru efecte cred ca merge sa folosesti un amp simulator software gen Guitar Rig. Mai tarziu cred ca o sa iti para bine ca nu trebuie sa iti vinzi chitara si sa cauti ceva mai bun. Ca sa dai acel Epiphone probabil ca vei pierde aproximativ 40% din pretul de achizitie daca o pastrezi in stare foarte buna.

Link to comment
Share on other sites

chitarilecu doze single coil suna mai frumos pe clean decat cele cu doze duble

Asta e o judecatã subiectivã. Putem spune cã redau mai multe înalt, nu putem spune dacã asta e neapãrat ceva plãcut și dorit.

Pentru drujbaieli trebuie schimbate dozele cu unele mai hot

Depinde de "drujbã". Și de ce înțelegi prin "hot".

 

Pe scurt::

Single coil = +înalte +zgomot -semnal

Humbucker = -înalte -zgomot +semnal (cam de 2 ori cât una S)

 

Link to comment
Share on other sites

Dozele singlecoil ( normale nu active ) au mai multi basi si mai multe inalte decat Humbukerele .

 

Humbukerele ( milioane de tpipuri/retete) pierd din joase si din inalte , timbrul depinde de constructie si diferea destul de mult de la un tip la altul.Dar se pot "splita".

 

Au semnal mare din aceasta cauza pot sa duca in overdrive o intrare de preamp mai nesensibila ,de fapt a fost preferata o vreme in locul singlecoil din aceasta cauza .Foloseai la un Marshall "standard" si aveai mai mult edistorsiuni decat cu un singlecoil .

 

In cazul procesoarelor moderne nu mai conteaza .

Dezavantaj zgomotul captat de dozele single ...dar exista circuite de reducerea zgomotului..sa discutat si sa dat si schema aici pe rgc.ro.

Link to comment
Share on other sites

Guest Gady_paul

Simt nevoia sa pun intrebari ridicole:d. reau sa imi iau un ibanez rg350dx, care pe mcmusic e 1700 lei si chipurile acum e la reducere la 1360lei ceea ce e perfect pentru mine, numai ca acum nu prea dispun de buget. stie cineva cam pana cand va tine aceasta..reducere?

Link to comment
Share on other sites

Tu ești un mic geniu, tocmai ai rãspuns la o problemã pusã acum 5 ani...

 

de fapt dadusem reply-ul aiurea ca mai intrebase cineva de ibnezul ala ;) dar ce sa fac nu's perfect asha ca tine....

Link to comment
Share on other sites

Guest newbie/noobie

salutare

ce parere aveti despre asta? ma gandesc sa achizionez una..si cum , din nefericire pt mine un magazin de specialitate e la vreo 120 de km de mine, apelez la ajutorul vostru.

Ma intereseaza ce actiune are., eu fiind incepator, si as dori sa ma orientez la ceva rockaiala balade si nu numai....asta asa ca idee!

Multumesc anticipat!

 

PS Scuze daca cumva s-a mai postat ceva despre ea si eu nu am vazut!

Link to comment
Share on other sites

Guest newbie/noobie

Daca vrei doar o acustica buna la bani putini iti recomand Fender CD-60, Ibanez am probat si nu m-a convins.

 

 

Multam frumos baietii. :) Va doresc sarbatori fericite la toti si sa ne auzim(cantand) sanatosi la anul!

La anul si la multi anisori muzicali si nu numai :)) !!

Link to comment
Share on other sites

Guest DisapointedPrayer

Salut , am o dilema uriasa asupra achizitionarii chitari.Totul incepe asa anul trecut am achizitionat un Time (asa se numea etc.) chitara electrica am mai achizitionat husa pene amp(a fost inprumutat de la numerosi amici) am luat cateva lectii de la un amic , problema e ca nu am reusit sa invat mare lucru mai ales sa cant.In momentul de fata imi aduc aminte doar notele care apartine corzilor(mi,si,sol,re,la,mi).Unul dintre motive a dost faptul ca deranjeam prea mult desii nu cantam mai nimic , iar cel de-al doilea este ca dupa ce am inceput sa cant nu am reusit sa ma dedic acestui tel(ador sa asculta muzica cantata la electrica dar mi-ar placea mai mult sa cant la una acustica).As vrea sa cant melodii mai lente cum ar fii Nothig Else Matther

 

Asa ca acum de sarbatori am reusit sa adun o suma de 600 ron dar care ar putea ajunge pana la 800 nu am nici cea mai vaga idee ce fel de chitara sa-mi cumpar nici cum sa incep cant etc.Clar este ca nu doresc sa cant la una electrica.Daca imi puteti zice ce , cum, de unde si de ce as fii foarte recunoscator.

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.