www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Threadul oficial : ce chitara sa imi iau


Cosu
 Share

Recommended Posts

Dupa parerea mea asta e cel mai onest amplificator pana in 500 de lei http://www.senia.ro/...-kustom-26288-3 .

De altfel,toate kustomurile mi se par foarte misto ca raport calitate/pret.

Iar ca sa ma rezum la asta,e unul dintre putinele amplificatoare ieftine cu difuzor de 12",poate singurul la banii astia care suna foarte ok pe ambele canale.

Edited by radu_guitar96
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Toate despre care vorbim merg alimentate la priza. Vin insotite de alimentator. Aia cu bateriile e mai mult fiţă. DA20 e cam maricel sa-l cari dupa tine. Dar na, ai si posibilitatea asta, daca vrei sa canti in padure sau stiu eu unde. :)

Ma duc maine sa vad Vox-ul.Pana la urma m-am gandit sa il combin cu un Squire Bullet Strat.Sper sa ies bine ca si calitate si sunet.

Link to comment
Share on other sites

Buna ziua,

 

Ma numesc Barbu Paul si imi doresc mult sa invat sa cant la chitara fapt care necesita si instrumentul normal..:)).As dori sa imi cumpar una numai ca nu stiu ce, tin sa mentionez ca sunt un incepator total in ale muzicii adica nu ma habar de nimic doar pasiune. Ascult muzica blues si rock de la 10 ani sunt foarte atasat de sound-ul anilor 60-70 imi plac trupele de blues-rock,heavy-blues si hard rock de la sfarsitul anilor 60 inceputul anilor 70 imi place si blues-ul foarte mult.Am o vasta biblioteca de cd-uri si viniluri cu trupe de genu si mi-am zis ca ar fii pacat sa nu incerc sa cant si eu la chitara...Deci cam asa ceva as vrea sa cant adica ceva de genu sa "sune" chitara,mai pot spune ca sunt dispus la 1,2 sedinte pe saptamana si am un buget de pana la 1000 ron. Astept recomandari din partea voastra in legatura cu tipul chitarei adica classica acustica electrica si modelul ei. Am inteles ca nu este neaparat nevoie sa incep pe chitara acustica daca nu se potriveste cu ce vreau eu sa cant...

 

Va multumesc !

Link to comment
Share on other sites

Buna ziua,

 

Ma numesc Barbu Paul si imi doresc mult sa invat sa cant la chitara fapt care necesita si instrumentul normal.. :)).As dori sa imi cumpar una numai ca nu stiu ce, tin sa mentionez ca sunt un incepator total in ale muzicii adica nu ma habar de nimic doar pasiune. Ascult muzica blues si rock de la 10 ani sunt foarte atasat de sound-ul anilor 60-70 imi plac trupele de blues-rock,heavy-blues si hard rock de la sfarsitul anilor 60 inceputul anilor 70 imi place si blues-ul foarte mult.Am o vasta biblioteca de cd-uri si viniluri cu trupe de genu si mi-am zis ca ar fii pacat sa nu incerc sa cant si eu la chitara...Deci cam asa ceva as vrea sa cant adica ceva de genu sa "sune" chitara,mai pot spune ca sunt dispus la 1,2 sedinte pe saptamana si am un buget de pana la 1000 ron. Astept recomandari din partea voastra in legatura cu tipul chitarei adica classica acustica electrica si modelul ei. Am inteles ca nu este neaparat nevoie sa incep pe chitara acustica daca nu se potriveste cu ce vreau eu sa cant...

Va multumesc !

 

Pentru inceput, ia-ti ceva ce vezi ca se tot recomanda prin topicul asta. Depinde si de preferintele tale. Momentan nestiind prea multe despre cum vrei sa sune (sunt detalii pe care le descoperi cu timpul), poti sa mergi pe ideea "imi place Les Paul sau Stratocaster". Partea cea mai dificila este sa-ti gasesti restul chestiilor dupa chitara.

 

Ti-as recomanda ceva de genul:

http://www.guitarshop.ro/produs.php?pid=38

http://www.mcmusic.ro/chitare/amplificatoare/vox-da20-amplificator-chitara.html

 

Asta daca mai prinzi reducerea la MCMusic. Daca n-o prinzi, amplificatorul asta:

http://www.mcmusic.ro/chitare/amplificatoare/vox-vt40-amplificator-chitara.html

 

Sau daca prinzi asa ceva la Mica Publicitate, ar fi minunat.

 

Daca iti plac mai mult LP-urile, poti incerca asa ceva:

http://www.guitarshop.ro/produs.php?pid=1838

 

sau Vintage V100.

 

Asta pentru acasa. La sedintele de chitara, daca ti s-ar parea greu sa cari amplificatorul dupa tine sau nu-ti pune profesorul la dispozitie un amplificator, poti sa-ti iei ceva de genul Vox DA5, Roland Micro Cube.

 

Daca ai fi mai orientat pe ideea de a inregistra ceea ce canti, sunt mai eficiente solutiile software sau un procesor.

Link to comment
Share on other sites

Hehe... Cam asa am fost si eu... Ascult rock si vreau sa cant rock , buget pana in 1000 RON ... Pana cand am ajuns sa cumpar si costurile au depsait 1000 RON cu muuult... Dar acum sunt multumit ... Desi mai bine ai cauta ceva pe la mica publicitate , ...

 

O pedala behringer x v-amp ( sau alta , dar eu deocamdata pedala aia o folosesc , multi mi-au recomandat-o si merge bine , ca uns :)) are si wah-wah , merge bine si pentru blues si pentru rock )

O chitara decenta , cauti tu ce iti place , mai vezi ce oferte sunt , mai te uiti pe review-uri pe youtube etc

Si un amp de apartament , 15w ( in cazul in care vrei sa repeti acasa , dar deocamdata nu cred ca iti trebuie mai mult )

 

cred ca totul se incadreaza in 1000 RON

 

Si daca le cumperi second , de la mica publicitate , poti sa prinzi chitare , amp-uri , pedale foarte bune la pret foarte mic !

 

Bafta !

Edited by Sympthom
Link to comment
Share on other sites

Guest Popa_Cristian

Salut baieti. Sunt nou pe aici ( so be gentle). Urmaresc de mult posturi pe acest forum si acum m-am gandit ca intr-un final ar trebui sa devin si eu un mic user. In ce priveste achizitia unei chitari sunt multe de spus. Felicitari Peas pentru decizia facuta. A canta la un instrument inseamna foarte mult si iti doresc mult succes. Te-as putea sfatui sa-ti achizitionezi un Epiphone Les Paul Special. Pe guitarshop e in jur de 600 Ron. Nu e o chitara geniala dar isi face treaba. Daca ai o placa de sunet mai decenta poti sa-ti pui "securea" prin calculator cu programelul Guitar Pro 4 (sau oricare alta versiune). Eu cel putin asa am facut acum ceva ani buni. Sper ca te ajuta ce ti-am scris eu aici. Si spor la invatat. Succes

Link to comment
Share on other sites

Salut baieti,pana la urma am sa ii cumpar baiatului meu o chitara electrica 3/4. Dati-mi si mie o idee, chiar nu stiu ce sa iau am vazut ceva de genul:

http://www.guitarshop.ro/produs.php?bid=7&pid=1407

http://www.senia.ro/mini-stratocaster-chitara-electrica-squier-27402-3

http://www.muzikia.ro/Chitare/Chitare-Electrice/Chitara-electrica-Epiphone-Les-Paul-Special-II-Heritage-Cherry-Sunburst/

 

poate chiar

http://www.fly-music.ro/seturi-chitare-electrice/437-set-harley-benton-hbst-set-2-black.html

 

Ma gandesc la 800 lei cu tot cu amplificator. Nu exclud nici piata sh daca se gaseste ceva ok 3/4 si sa arate ff bine (va fi cadou)

Link to comment
Share on other sites

Harley Benton-ul scoate-o din lista.

 

Squier affinity e ok. La Senia n-au scris, dar e acelasi model ca la Guitarshop. Epiphone iar e ok, dar vezi ca cea din link nu e 3/4. Ar fi bine daca ai putea sa mergi cu el, sa vezi care ii sta mai bine in brate.

 

Ca sa iti faci o idee, gasesti pe youtube filmulete cu copchii cantand la chitare 4/4, sa-ti faci o idee de dimensiuni. In primul e chiar un Epiphone, dimensiunile sunt apropiate de Special II.

 

 

 

La amplificator, ti-as recomanda asa ceva. Ce mi se pare interesant la el este faptul ca are linii de tobe si de bass. Poti sa setezi bass-ul sa-ti cante intr-o anumita cheie si poate repeta asa, in context, ca si cum ar face parte dintr-o trupa. In rest, e digital, are mai multe tipuri de efecte, e perfect ca solutie "all in one". Un minus ar fi faptul ca are difuzorul cam mic, dar la 7 ani nu cred ca va fi prea tone freak. :lol:

Daca treaba cu tobele si bass-ul nu te atrag, poti incerca Fender Mustang, Vox DA20, Vox VT20+.

 

Ziceai intr-un post anterior ca face ore de chitara? Probabil ar trebui sa te uiti si la dimensiunea amplificatorului in cazul asta. Fender G-dec Junior, Vox DA5, Roland Cube 15XL, cam la astea ar trebui sa te uiti daca o sa trebuiasca sa-l plimbe dupa el. Sunt mici si mai usoare decat celelalte mentionate.

 

Iti depaseste putin bugetul chitara + amplificator. Daca mergi pe ideea 3/4, nu prea vad ce altceva ai putea sa alegi. Despre amplificator, nu prea are rost sa iei ceva foarte mic, fara efecte, o sa sune destul de simplu si nu va fi prea incantat.

Edited by 'mnezãu
Link to comment
Share on other sites

Sunt in mare parte de acord cu ce a scris 'mnezau.

Desi depaseste bugetul, sunt de parere ca cea mai buna combinatie este Squier Affinity + Fender Mustang.

http://www.guitarshop.ro/produs.php?bid=7&pid=1407

http://www.guitarshop.ro/produs.php?pid=1324

 

Fender Mustang are procesor de efecte integrat, care suna foarte bine. Este editabil si foarte versatil.

Link to comment
Share on other sites

Multumesc pentru pareri, o samerg cu el in magazin, sa le si vada.

http://www.mcmusic.ro/chitare/amplificatoare/vox-mini3-ivory-amplificator-chitara.html

Cineva mi-a recomandat amlificatorul de mai sus, am inteles ca este foarte bun pentru pretul lui.

 

Un alt prieten mi-a spus ca pot lua numai chitara acum si un cablu si sa o leg prin pc prin placa audio.

 

Ideea este ca sh nu am gasit, (decat la o chitara de 4 ani vechime tot Squire Mini si impreuna cu ampliful de mai sus cu 800 lei....) si nu vreau sa sar acum de buget...

E si ziua lui si cred ca noua o sa ii placa si mai mult.

Link to comment
Share on other sites

Daca le-ai gasit asa, pachet, sunt in regula. Are difuzorul cam mic amplificatorul, dar isi face treaba cu el.

 

Treaba cu legatul prin comp este mai dificila. Cu placa de baza on-board este greu sa obtii monitorizare cu latenta foarte mica si la o calitatea foarte buna, asa ca ar trebui sa dai banii pe o interfata audio. In al doilea rand, poate parea dificil lucratul cu DAW-uri si VST-uri. Ca si rezultate, se pot obtine rezultate mult mai bune decat cu amplificatoarele despre care am discutat pana acum.

 

Poti sa mai iei in calcul si varianta chitara + procesor multiefect. Dar iarasi, slabe sanse sa gasesti unul la 50-100 de lei. Poate un Zoom 505, dar nu-l recomand.

 

Daca a fost intretinuta bine chitara aia de 4 ani, n-ar trebui sa aiba probleme.

Link to comment
Share on other sites

Ptr exersat acasa este super orice "mini micro amp " chiar si ceva "media amplif " de la PC sau hometheatre ,,,de fapt orice ,,,

Problema ar fi adaptarea chitarei este nevoie de un preamplif cu impedanta de 1Mohm ,,ciu un EQ si eventual si un distors este rezolvata treaba ...Statiile de choitara ar trebui sa aiba intrarea de 1Mohm doar amplifurile cu intrare LineIn ptr amplificat Cd player DVD ..PC etc au nevoi ede adaptor/preamplif ..

Placile de sunet mai toate au reverb si ecou unele au DSP ...hardware .

 

..@'mnezău "....Cu placa de baza on-board este greu sa obtii monitorizare cu latenta ,,,,"

 

asta de unde o mai scoti ?

 

De la primele placi de sunet full duplex pana acum nu am auzit de probleme cu latenta la "monitorizarea " semnalului de intrare

 

in bucla Out ->In global ai 1 -- 2 ms ..adica poti teoretic sa utilizezi efecte analogice externe la mixerele DAW ..fara mari probleme ,,cand "masterizezi " ...

 

La stalatile PRO semnalul se intarzie si se inregistreaza cu de ex . 1 s -2 s mai tarziu ..pe banda ..sau in memorie ... ca sa aiba timp mixeristul sa reduca volumul in caz de un overdrive ce poate sa apara !!

Adica mixeristul vede ca semnalul este prea mare ..reduce volumul si pe inregistrarae ajunge semnalul corectat !

 

 

Deci care-i problema cu "latenza " cand efectiv se intarzie semnalul ptr a usura procesul de inregistrare ,,

 

Timpul dintre intrare in preamplif si intre momentul efectiv al inregistrari nu conteaza !

 

Ce se aude/asculta in timpul inregistrarii in monitor /casca este semnalul direct .....

 

etc,,,

 

Nu conteaza dimensiune difului ci doar calitatea acestuia dar de obicei ptr chitara suna cumva cam toate difurile ,,,

.Ptr exersat acasa 1W este destul ...

 

Castile sunt cele mai OK ca sa nu deranjezi lumea ...nu prea intereseaza acasa sau in casa

pe absolut nimeni ce canti la chitara respectiv doar ii deranjeaza ...

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

 

asta de unde o mai scoti ?

 

 

Poate m-am exprimat gresit, dar m-am exprimat in context. Am dat un raspuns la un post anterior. Acum, daca tu tii neaparat sa scoti ideea din context, foarte bine. Nu imi imaginez ca isi cumpara cineva o chitara electrica si are de gand s-o conecteze la computer pentru a substitui amplificatorul sau procesorul in ideea de a auzi doar semnalul direct, fara sa-l modeleze cu ajutorul computerului. Daca tu asta ii recomanzi, nu pot decat sa nu fiu de acord cu tine.

Link to comment
Share on other sites

Baieti, ajutati-ma si pe mine sa aleg un pachet de aici http://www.guitarshop.ro/produse.php?scid=4

care este diferenta intre ele? este aceeasi chitara si difera amplificatorul? sau cele cu HSS chiar merita?

 

http://www.guitarshop.ro/produs.php?pid=298

asta de exemplu am vazut ca are un pret foarte bun (cam acelasi pret este chitara singura)

Link to comment
Share on other sites

Chitara difera putin. Cele din pack-uri au coprul facut din alt lemn. In orice caz, mare diferenta nu e. Problema la alea e amplificatorul. E genul de amplificator de care am zis si mai sus, fara efecte, cam sec, asa. Dar e ok. Daca-ti convine la pret e ok. In cazul in care te-ai cam razgandit si nu mai vrei 3/4, poti sa gasesti pe forum. La suma ta, cred ca gasesti si chitara si amplificator fara prea mari probleme.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Buna!vreau sa imi iau un ibanez rgd320.Nu am gasit multe review-uri si de asta am venit pe rgc ca sa aflu daca e o chitara buna pentru stilul meu de muzica (heavy metal,metal,hard rock,rock,etc).Cum ar fi:Metallica,AC/DC,Three Days Grace,Iron Maiden,Van Halen,s.a.m.d.

Link to comment
Share on other sites

Guest Verestiuc Andrei

Salutare tuturor! Acesta este primul meu post pe forum, astfel rog sa nu ma certati prea tare in caz ca folosesc termeni gresiti, inca sunt nou printre "artele chitarii".

 

De 3 luni detin o chitara acustica, cam low-end si imi da batai de cap, insa cu MULTA perseverenta si cu ajutorul internetului pot zice ca am invatat asa umpic, mai ales ca am avut mult timp la dispozitie.

 

Insa, eu cum sunt un mare fan Metallica, simt ca e nevoia sa trec la o chitara electrica, si ma gandeam ca ma puteti ajuta si voi cu niste sfaturi, nu vreau sa cheltuiesc bani pe o chitara proasta, sau care sa nu mi se potriveasca.

 

Eu initial m-am gandit la aceasta chitara, din cauza diversitatii de genuri care le poate "canta": http://www.soundcreation.ro/chitare-chitari-electrice-cid8_997/epiphone-lp100-hs-id6144.html , insa cei de la magazinul soundcreation mi-au recomandat sa maresc putin suma care dau pe o chitara electrica si sa iau modelul acesta: http://www.soundcreation.ro/chitare-chitari-electrice-cid8_997/epiphone-lp-standard-plus-top-vs--id9335.html .

 

Vreau sa va intreb si pe voi, e mare diferenta intre aceste 2 chitari? Se merita sa dau 18 milioane pe acel Les Paul Plus? Cei de la magazin mi-au spus "DA!" insa ma gandesc ca fiecare vanzator vrea sa isi vanda obiectul cel mai scump pentru a obtine un profit cat mai mare.

 

P.S: in cazul in care conteaza, planuiesc sa conectez chitara la pc, iar sunetul se va auzi in statia mea de 100 de W; nu vreau sa mai dau bani si pe un amplificator momentan, si asa e destul de scumpa chitara.

 

 

Multumesc anticipat!

 

 

Orice alte sfaturi sunt bine venite, dupa cum spuneam, sunt inca "bobocel" cand vine vorba despre chitari si orice informatie mi-e de ajutor.

Link to comment
Share on other sites

Vreau sa va intreb si pe voi, e mare diferenta intre aceste 2 chitari? Se merita sa dau 18 milioane pe acel Les Paul Plus? Cei de la magazin mi-au spus "DA!" insa ma gandesc ca fiecare vanzator vrea sa isi vanda obiectul cel mai scump pentru a obtine un profit cat mai mare.

 

Pentru inceput, ia chitara care iti convine din punct de vedere fizic si financiar. Dute si probeaza, vezi care ti-ar placea mai mult. Diferenta majora dintre cele doua chitare este ca cea mai ieftina e solid body, iar cea mai scumpa e chambered. Diferente de ton sunt. E dificil sa spun ce ti-ar placea tie mai mult. Trebuie incercat. Daca m-ai pune pe mine sa aleg, as alege-o pe cea mai ieftina.

Ia in vedere ca ti-ar prinde bine si o interfata cu suport ASIO daca nu ai o placa de sunet mai buna decat cea on-board. Interfata respectiva te ajuta sa poti monitoriza efectele pe care le aplici din PC cu o latenta cat mai mica. Preturile variaza. Ti-as recomanda ceva de genul.

Edited by 'mnezãu
Link to comment
Share on other sites

Guest Verestiuc Andrei

Sincer, bani nu am deloc, dar am un iPad 2 pe care planuiesc sa il vand.

 

@'mnezau: multumesc pentru sfat, insa tot am ramas putin nedumerit.

 

Problema mea e ca vreau sa iau o chitara care sa ma tina minim 5 ani. Chitara mea acustica e de o calitate foarte slaba, astfel nu vreau sa mai fac aceiasi greseala: sa cumpar o chitara care sa imi dea multe batai de cap. De aia vreau sa iau din start o chitara bunicica chiar daca voi fi nevoit sa fac un efort cand e vorba de partea financiara.

 

Ideea e ca vreau o chitara care sa se auda bine. :D

 

 

Deci, reformulez intrebarea: acel Les Paul Standard e bun? Sau mai bine fac un efort si cumpar modelul Standard Plus?

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

E bun.

 

Nu stiu ce acustica ai tu. Într-adevăr, în zona asta, acustice şi clasice, am vazut nişte chitare urâte rau, produse de nişte firme de care nu a auzit nici dacu'. Şi la electrice am văzut nişte strâmbături (în poze, ce-i drept), la Harley Benton. În rest, chitarele entry level de la firmele "cu site", gen Epiphone, Squier, BC Rich, Ibanez, chiar daca era chitara de 500 sau 2000 de lei, sunt făcute ca lumea.

 

Orice chitara, cât timp nu are ceva strâmb din fabrică, te poate ţine toată viaţa, indiferent că este 1000 sau 10000 de lei...

Link to comment
Share on other sites

Guest Verestiuc Andrei

Mersi mult.

 

Ca fapt divers, am o chitara acustica de la Tenson, am dat pe ea 450 de lei, dupa 5-6 zile, au inceput sa se vada urme de oxidare. Vecinu meu are o chitara Hora Reghin(a costat 300 de lei), o lasa de luni intregi pe mobila, expusa zi de zi la praf si fum de tigara, si nu are nimica. Corzile lui suna foarte frumos, in comparatie cu ale mele care parca sunt facute din fier vechi (nu suna deloc armonios). Pe langa asta eu trebuie sa imi acordez in fiecare zi chitara ca nu sta acordata, banuiesc ca nu ii place :))

 

 

P.S: eu nu fumez, am grija la umiditatea camerei si tot timpu o acopar cu ceva sa nu se puna praful pe corzi.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.