www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Threadul oficial : ce chitara sa imi iau


Cosu
 Share

Recommended Posts

Ce parere aveti de un Dean Vendetta 3.0?

 

http://www.guitarsho...us.php?pid=1112

 

Sau de un Dean Hardtail select?

 

http://www.guitarsho...dus.php?pid=604

 

Ma rog, acum stiu ca, in materie de pret cel putin, cele doua nu se compara. Ideea e ca ma intereseaza neaparat o chitara cu doze humbucker, neck-through si bridge fix. Ca sound, cant mai mult alternativ, cateodata mai dau si inspre metal... la blues nu ma bag.

 

Am tot citit pe net review-uri cum ca la Vendetta ar fi naspa dozele, si asta m-ar cam da inapoi (desi nu am vazut si "in ce fel" sunt naspa). Oricum, se pot imbunatati, nu? La Hardtail select n-am prea vazut nimic negativ, numai cuvinte de lauda.

 

Cum ar fi mai bine sa procedez? Sa iau Vendetta si sa-i fac upgrade la doze, sau sa iau direct Hardtailul, unde n-am vazut sa se planga lumea de doze. M-ar duce upgrade-ul la aceiasi bani?

 

Eventual, mi-ati putea recomanda altceva asemanator in jurul sumei de 1500-2000 RON?

 

Multumesc antcipat.

 

Idei...? In afara de Google.

Link to comment
Share on other sites

esti din bucuresti ... cel mai bine e sa testezi ambele chitare ! ele difera din multe aspecte ... o sa pun hardtail vs 3.0 ca si ordine

 

1. neck : mahogany vs maple

2. top : maple vs nimic ................. Maple-ul in principiu face tonul putin mai "bright" din cate stiu

3.bridge : hardtail vs string through body ( amandoua au tune-o-matic in rest ) : unul va ajuta chitara sa aiba mai mult sustain dar nu stiu care

4.culoarea ...

 

in principiu, REPET in principiu la o chitara mai scumpa ar trebui sa foloseasca macar lemne mai de calitate, insa nu stiu daca este cazul ! un set bun de doze ajunge la aproximativ 700 ron deci ca preturi te-ar duce sa zic tot acolo si iti iei CINESTIECEDOZE . Totusi, si eu imi doresc un Gibson si oricat m-as minti ca luandu-mi un epiphone si imi pun doze mai bune decat pe Gibson, as fi multumit, cred ca le-as schimba intr-o clipa daca mi s-ar oferi ! e alt sentiment cand canti pe "the real deal" cel putin la nivel psihologic ! sper ca te-am ajutat ...

 

pe scurt : du-te si probeaza si evalueaza tu insuti :)

Edited by liviusnop
Link to comment
Share on other sites

esti din bucuresti ... cel mai bine e sa testezi ambele chitare ! ele difera din multe aspecte ... o sa pun hardtail vs 3.0 ca si ordine

 

1. neck : mahogany vs maple

2. top : maple vs nimic ................. Maple-ul in principiu face tonul putin mai "bright" din cate stiu

3.bridge : hardtail vs string through body ( amandoua au tune-o-matic in rest ) : unul va ajuta chitara sa aiba mai mult sustain dar nu stiu care

4.culoarea ...

 

in principiu, REPET in principiu la o chitara mai scumpa ar trebui sa foloseasca macar lemne mai de calitate, insa nu stiu daca este cazul ! un set bun de doze ajunge la aproximativ 700 ron deci ca preturi te-ar duce sa zic tot acolo si iti iei CINESTIECEDOZE . Totusi, si eu imi doresc un Gibson si oricat m-as minti ca luandu-mi un epiphone si imi pun doze mai bune decat pe Gibson, as fi multumit, cred ca le-as schimba intr-o clipa daca mi s-ar oferi ! e alt sentiment cand canti pe "the real deal" cel putin la nivel psihologic ! sper ca te-am ajutat ...

 

pe scurt : du-te si probeaza si evalueaza tu insuti :)

 

Multumesc mult pentru sugestii. Sincer sa fiu, si eu inclin mai mult spre Dean HardTail (si culoarea e super tare, intr-adevar, imi place ca aduce putin cu un PRS), dar ma cam trage in spate bugetul, ca as mai fi vrut sa mai iau si "ceva pe langa" la banii aia. Ideea era ca dozele de la Vendetta 3.0 ar fi putut fi schimbate si mai incolo, dupa cumpararea chitarii, or daca imi iau HardTail, nu pot sa le zic baietilor sa scoata dozele si sa-mi dea doar corpul, iar dozele sa le cumpar dupa ce mai fac rost de niste bani :). In fine, o sa imi fac timp sa probez chitarile si ma hotarasc atunci :).

Edited by mike KidLazy
Link to comment
Share on other sites

Vezi ca Vendetta 3.0 nu-i pe stoc si, deci, nu poti s-o probezi. E posibil sa fi fost scoasa din productie.

 

Am vazut. Le-am dat un mail celor de la Guitar Shop si au zis ca nu stiu cand le vine urmatorul transport de la Dean. Oricum, m-am hotarat sa mai astept un pic, abia mai pun ceva bani la ciorap. Daca nu le mai apare chitara pe stoc, o sa o caut in alta parte.

Link to comment
Share on other sites

Guest BigIdiot

Dragii mei ,scuzati deranjul la care o sa va supun ,dar doresc si eu sa va intreb ceva.

Sunt incepator in cantatul la chitara ,deabia m-am acomodat cat de cat cu ea ,sunt in stare sa cant cu vocea si chitara melodii precum ale celor de la Directia 5 "daca ai stii" sau Stefan Banica Junior ,ceva mai usoare.Momentan inca invat nu am nici macar 3 luni ,asea ca nu sunt prea bun ,dar chitara care o am a inceput sa falseze rau ,este foarte veche .Doresc si eu de la voi sa imi spuneti ce chitara acustica sa iau si eu .Vreau un pret cat mai mic ,chiar cel mai mic pe care il puteti oferi (am niste probleme in familie plus inca cateva deplasari competitionale) pentru o chitara acustica .Nu vreau ceva sa ma tina o viata ,vreau ceva care sa ma tina cativa ani (2,2 ani jumatate ) fara sa inceapa sa falseze .Am o grije deosebita fata de obiectele mele (citara veche a inceput sa falseze dupa ce a calcat un coleg la brasov pe griful ei ,si de atunci nu prea mai pot sa cant nimic).Vreau un pret pana in 350 de ron daca se poate .Nu sunt fanatic ,vreau sa invat cat sa ma acompaniez pe mine cand cant ceva ,sa nu mai fie nevoie sa ma duc la profesorul meu de canto ca sa pun cap la cap o melodie. Ma uitam la aceasta chitara

http://www.fly-music.ro/chitare-chitari-acustica-chitara-seturi/1098-golden-ton-cgiant-bk-acustic-set.html

repet pentru un incepator ,bot ,noob ,cum vreti voi sa ma numiti ,eu doar doresc sa stiu una dintre cele mai ieftine chitari pentru un incepator(repet sa nu ma tina o viata)

Edited by BigIdiot
Link to comment
Share on other sites

hmm nu prea am auzit de acea chitara...eu unul in rpimul rand ti-as zice..."DACA POTI" pune bani...si " DACA VREI NEAPARAT NOU" te-as indruma spre un Feder cd-60...daca nu cu 350 Ron poti gasi acastaa chitara la mica publicitate pe aici..sau chiar un takamine ceva....arunca o privire ceva..colegii mai avansati te pot indruma..eu as azice sa te uiti pe la un Fender cd-60 Takamine G320 chiar si un IBanez V72 peantru inceput.. daca am gresit accept orice corecti din partae colegilor.CHEERS

Link to comment
Share on other sites

......Am o grije deosebita fata de obiectele mele (citara veche a inceput sa falseze dupa ce a calcat un coleg la brasov pe griful ei ,si de atunci nu prea mai pot sa cant nimic). ....

 

trimite-mi pe PM niste poze cu chitara calcata in picioare, poate se poate repara si te costa mai putin.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

daca vrei prs de ce te uiti la dean ? au la "rivali" :))

 

De acord, insa preturile la prs deja ma ustura la buzunar urat de tot. Or fi avand "rivalii" acum reducere la unele prs-uri, dar chiar nu pot sa-mi permit in momentul asta asa ceva. Nici de Dean HardTail n-am strans inca banii :P

 

In plus, uitandu-ma la ce scrie pe site la lemnul prs-urilor alea, doar spatele chitarii e facut din mahogany. Eu as fi vrut ceva sa fie din mahogany tot corpul...

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu de ce vrei ceva cu corpul complet din mahon, e posibil sa nu ai suficienta definitie si prezenta in mix pentru un solidbody. De principiu prefer o chitara SH, dar bine ingrijita decat una noua. Cea SH daca esti atent cand o cumperi o poti lua la un pret bun si te uiti de defecte are sanse mari sa te tina cel putin la fel de mult ca una noua, daca nu au aparut defecte in 2-3 ani de folosire e foarte posibil sa nu apara nici dupa. Asa la aceiasi bani poti lua o chitara mai buna, sau aceiasi chitara deja upgradata. Nu as recomanda chitarile neckthrubody, multe din ele au probleme dupa o anumita perioada, se duce griful de la imbinarea cu corpul. Nu spun ca la toate este asa, dar am vazut problema asta la cateva chitari japoneze mai vechi (Aria, Vantage etc). Pentru ce vrei tu cea mai buna reteta mi se pare corp si grid de mahon cu imbinare tip setneck si top maple, adica reteta clasica de Les Paul sau PRS. Ca voicing PRS pare mai apropiat de ceea ce iti doresti tu. Cauta un PRS SE second hand si nu o sa iti para rau, merita fiecare banut, am avut si eu un SE Custom 22 si am fost mai mult decat multumit de el.

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu de ce vrei ceva cu corpul complet din mahon, e posibil sa nu ai suficienta definitie si prezenta in mix pentru un solidbody. De principiu prefer o chitara SH, dar bine ingrijita decat una noua. Cea SH daca esti atent cand o cumperi o poti lua la un pret bun si te uiti de defecte are sanse mari sa te tina cel putin la fel de mult ca una noua, daca nu au aparut defecte in 2-3 ani de folosire e foarte posibil sa nu apara nici dupa. Asa la aceiasi bani poti lua o chitara mai buna, sau aceiasi chitara deja upgradata. Nu as recomanda chitarile neckthrubody, multe din ele au probleme dupa o anumita perioada, se duce griful de la imbinarea cu corpul. Nu spun ca la toate este asa, dar am vazut problema asta la cateva chitari japoneze mai vechi (Aria, Vantage etc). Pentru ce vrei tu cea mai buna reteta mi se pare corp si grid de mahon cu imbinare tip setneck si top maple, adica reteta clasica de Les Paul sau PRS. Ca voicing PRS pare mai apropiat de ceea ce iti doresti tu. Cauta un PRS SE second hand si nu o sa iti para rau, merita fiecare banut, am avut si eu un SE Custom 22 si am fost mai mult decat multumit de el.

 

Multumesc mult pentru sfat. De fapt, deep in my soul, eu un PRS imi doresc mai mult decat un Dean. Dintotdeauna mi-au placut chitarile astea... dar ma gandisem la modele mai ieftine un pic, din motive de buget. Dar voi lua serios in calcul si ce mi-ai spus.

Link to comment
Share on other sites

Eu am citit odată câteva lucruri despre dezavantajele neck-through-ului, însă erau strict în legatură cu chitările la care începeau să apară probleme, ca răsucirea, de exemplu, ceea ce făcea diferenţe în costuri** între through şi bolt-on...

 

Dacă sunt şi alte aspecte, moi aussi est curios tare, too.. :)

[ V100 e neck-through ]

 

 

Late edit :

** În costuri de reparaţii m-am referit.

 

 

.

Edited by ramurel
Link to comment
Share on other sites

Nu stiu sa iti spun prea multe, eu ce am vazut a fost ca un anumit timp griful facea valuri la imbinarea cu corpul, adica nu mai era drept, problema care nu putea fi corectata din tija. Nu a fost cazul la Schecter C1 Classic, cred ca de asta erai curios.

Edited by Blackthorn
Link to comment
Share on other sites

Guest unknown24158

Ce ziceti de chitarile astea? Merita?

 

http://www.guitarsho...us.php?pid=1838 charvel desolation

 

http://www.guitarsho...us.php?pid=1970 skatecaster

 

http://www.muzikia.r...-Vintage-V8BRQ/ vintage

 

http://www.muzikia.ro/Chitare/Chitare-Electrice/Chitara-electrica-Vintage-Metal-Axxe-Raider-VR2000-EMB/ alt vintage mai scump

Edited by unknown24158
Link to comment
Share on other sites

Guest Klauss Punkcakes

Buna,as vrea sa imi cumpar o chitara bas si un amplificator(metionez ca sunt incepatoare) pana in 14 milioane,ca gen de muzica as vrea sa cant garage,grunge,stoner,psychadelic.. chestii de genul asta.Si am nevoie de sugesti..

Link to comment
Share on other sites

Nu, APH-2 sunt putin mai hot, dar foarte putin. E mai mult o treaba de marketing a SD sa mai scoata niste bani pe spinarea celor care cred ca o doza te face sa suni ca Slash.

asa citisem si io undeva pe net daca nu chiar pe forum , da am zis ca o parere in plus nu strica :))

 

Nu, APH-2 sunt putin mai hot, dar foarte putin. E mai mult o treaba de marketing a SD sa mai scoata niste bani pe spinarea celor care cred ca o doza te face sa suni ca Slash.

APH-2 pe net erau alb cu negru ca pe afd-u lu slash , da in poza de pe mc sunt negre .. pana la urma cum sunt ?:))

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.