www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Threadul oficial : ce chitara sa imi iau


Cosu

Recommended Posts

Salut! Momentan detin o chitara Epiphone Nighthawk Custom Reissue si uneori simt nevoia de ceva acustic ( plus ca unele gig-uri pe care le facem sunt doar acustice si de cele mai multe ori ajung sa cant pe chitara unui prieten). As dori sa achizitionez o chitara electro-acustica in bugetul de 1500RON. Un prieten mi-a recomandat un Epiphone CJ200CE. Altcineva mi-a recomandat chitarele LAG. Nu ma prea pricep si de aceea am nevoie de sfatul vostru. Bugetul este variabil ( daca chiar merita investitia spre o alta chitara mai buna ). Multumesc! 

Edited by andreilica
Link to comment
Share on other sites

Salut! Momentan detin o chitara Epiphone Nighthawk Custom Reissue si uneori simt nevoia de ceva acustic ( plus ca unele gig-uri pe care le facem sunt doar acustice si de cele mai multe ori ajung sa cant pe chitara unui prieten). As dori sa achizitionez o chitara electro-acustica in bugetul de 1500RON. Un prieten mi-a recomandat un Epiphone CJ200CE. Altcineva mi-a recomandat chitarele LAG. Nu ma prea pricep si de aceea am nevoie de sfatul vostru. Bugetul este variabil ( daca chiar merita investitia spre o alta chitara mai buna ). Multumesc! 

 

http://www.mcmusic.ro/chitara-bass-ro/chitara-ro-3/electro-acustice/jasmine-jd37ce-chitara-electro-acustica

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Salut! Momentan detin o chitara Epiphone Nighthawk Custom Reissue si uneori simt nevoia de ceva acustic ( plus ca unele gig-uri pe care le facem sunt doar acustice si de cele mai multe ori ajung sa cant pe chitara unui prieten). As dori sa achizitionez o chitara electro-acustica in bugetul de 1500RON. Un prieten mi-a recomandat un Epiphone CJ200CE. Altcineva mi-a recomandat chitarele LAG. Nu ma prea pricep si de aceea am nevoie de sfatul vostru. Bugetul este variabil ( daca chiar merita investitia spre o alta chitara mai buna ). Multumesc! 

Spui ca bugetul este variabil, care este bugetul maxim?

Link to comment
Share on other sites

Affinity-ul ala (primul link), daca e in stare perfecta cum zice, mie mi se pare un deal foarte bun la pretul ala. Noua in magazin e aproape 950 ron si din cate inteleg aia e aproape noua la care iti da bonus si stativ si probabil si strap. Evident bine ar fi sa o poti vedea/proba inainte. In rest nu prea ti-as recomanda de acolo Yamaha Pacifica si cu atat mai putin Delson, in rest eu nu le prea stiu. Iar Bullet-ul (ultimul link) prin comparatie cu Affinity nu prea merita, mai ales ca sunt aproape la acelasi pret. Bafta!

Edited by sam
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

:lol: Ma refeream ca dintre acele chitare, majoritatea no-name, doar acel Affinity isi merita banii. 

 

Nu mai fi asa categoric ca cine te aude te si crede... In general cand dai verdicte d-asta transante e bine sa te si bazezi pe ceva, nu doar pe presupuneri. Faptul ca tu nu ai auzit de marcile/modelele respective, nu le face neaparat proaste. Am intalnit (destul de rar ce-i drept) chitare pe care nu as fi dat doi bani si care in realitate erau mult peste asteptari si mult subevalutate ca pret de vanzare, tocmai pentru ca erau no name-uri sau brand-uri mai putin populare. Nu zic neaparat ca se aplica si in cazul de fata, dar nici nu e imposibil. Tocmai d-asta, o chitara trebuie probata!

 

Deci hai s-o lasam mai moale cu axiomele astea baxate pe nimic, cine intreaba pe-aici de obicei nu are experienta si are nevoie de niste pareri avizate, eventual bazate pe practica sau pe experienta altora, nu de simple presupuneri. Ai cantat pe chitara X, da-ti cu parerea, n-ai cantat, abtine-te! Si nu ma refer doar la tine, e general valabil. Romanul are o tendinta usor megalomana de a-si da cu parerea despre lucruri despre care habar n-are. Zic si eu....

 

Puteti uita :)

 

https://www.youtube.com/watch?v=N8kQ7QetkdQ

Edited by sam
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Mai ușor cu cearta. 

 

On topic, @andreilica, am un Epiphone EJ-200 de aproximativ un an. Sunt extrem de mulțumit de această chitară! Îmi place pentru că are cutia de rezonanță mai mare și se aude excelent (din punctul meu de vedere), iar faptul că are două doze pe care le poți combina, este un plus. Aș alege-o din nou, cu ochii închiși.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Am primit niste poze cu o chitara care intentionez sa o cumpar. Cine vrea sa ma ajute cu o parere ?

Nu are bara de tremolol, o coarda e rupta dar vine cu stativ. Se merita - 325?

 

Chitara este un Squier Affinity Strat HSS care in magazin costa 945 ron: http://www.guitarshop.ro/chitara-electrica-squier-affinity-fat-stratocaster_p39.html

 

Pozele sunt proaste, nu cred ca isi poate da nimeni seama exact in ce stare e. Daca e in stare buna/rezonabila, asta insemnand fara uzura foarte mare la taste, fara lovituri importante sau fisuri/rupturi, cu gatul drept, cu truss rod-ul functuional, la fel si partea electrica, parerea mea este ca da, merita 325. RON presupun...

 

Totusi, mie mi se pare ca are ceva uzura la primele taste si sunt sigur ca doza de bridge nu este cea originala. Asta cu doza nu e neaparat o problema ca mai prosta decat cea de fabrica banuiesc ca nu e... Din contra, poate ai noroc de un upgrade :)

 

Cere si niste pozele cu spatele. Eu cred ca este de prin 2000-2010, China sau Indonezia. Serialul va confirma sau va infirma. In rest, trebuie probata si vazut ce-i cu ea...

 

Bafta!

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

Spate.

De probat nu pot pentru ca nu stiu sa cant si sunt din alt oras...

 

China 2006. Chiar daca nu stii sa canti poti sa-i soliciti vanzatorului 'livrare cu verificare'. Mai multe firme de curierat ofera serviciul asta, printre care si Fan Courier. Asta inseamna ca poti desafce pachetul inainte de a-l achita ceea ce te fereste si de eventualele probleme survenite la transport si de posibilia neseriozitatea a vanzatorului. Daca vanzatorul e de buna credinta si chitara e OK, teoretic nu are de ce sa nu accepte. Bafta!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Îmi poate spune cineva câte ceva despre Ibanez AEG24II . Îmi place cum arată şi la cât costă cred că are un sunet bun măcar pentru un începător ca mine . Învăţ de câteva luni . Am o Aria AEN-15CE(450 lei) şi vreau peste umpic de timp să îmi iau ceva mai bun . M-am uitat pe internet şi chitara asta mă tentează culoarea (Transparent hibiscus red) şi forma , dar cel mai mult pentru că e slim body . Vreau cu ea să cânt şi fingerstyle şi acorduri şi poate nu numai pentru mine (în câţiva ani) . Ce părere aveți despre această chitară şi credeți că se potrivește nevoilor mele ? 

 

 

 

 

Am gasit si B.C. Rich Series 3 electro acustica . http://www.musiciansfriend.com/guitars/b.c.-rich-series-3-acoustic-electric-cutaway-guitar?pfm=sp 

Edited by Timotei
Link to comment
Share on other sites

Salut, imi puteti spune o parere sincera despre chitara Epiphone Les Paul Special II si daca se potriveste genurilor de muzica metal si rock? Aveti vreo idee pentru o pedala decenta si un amplificator bun care sa se potriveasca genului de muzica ales de mine? (daca se poate sa incapa in bugetul total de 12-13 milioane) Multumesc mult, o zi buna sa aveti!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.