www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Large Hadron Collider


rokyronnie
 Share

Recommended Posts

Guest costi iorga
http://www.humanitas.ro/carti/colectie.php...ience%20masters

Daca esti la fel de lovit in debla ca mine si nu ai ce face cu cateva milioane...

In general imi place mai mult fizica decat matematica dar http://www.humanitas.ro/carti/carte.php?id=2017 face banu'

In carte apare un exemplu care da raspuns la eterna intrebare legata de scopul practic cercetarii stiintifice:

 

Prin secolul XV cativa oameni au inceput sa studieze vibratiile corzii de vioara... dupa vreo 200 de ani au inceput sa apara primele formule care explica matematic miscarea corzii... Euler a elaborat ecuatia de unda (care deriva din legile miscarii ale lu' Newton) si a rezolvat-o... Bernoulli a rezolvat si el ecuatia da altfel iar astia 2 au inceput sa se certe cativa ani pana au generalizat formula... Pe fundal alti cetini ca Galvani, Volta, Faraday au inceput sa se joace cu electricitatea si magnetismul (regele catre Faraday: la ce sunt bune experimentele tale? Faraday: nu stiu dar sigur o sa le impozitati odata) iar prin 1860 Maxwell a definitivat legile electromagnetismului.

Iar aici apare faza misto: cu ce seamana ecuatiile lui Maxwell? Daca ai zis "ecuatia de unda" BINGO.

Fara Maxwell nu am avea radio, comunicatii, chitari electrice :) , teoria relativitatii, cuantica, LHD.

Iar fara niste imbecili care s-au apucat sa studieze de nebuni fara nici o utilitate practica vibratiile corzii de vioara nu am avea ecuatiile lui Maxwell pentru ca, fara o intelegere prealabila a conceptului de unda (Euler and shit...), sunt ata de complexe si abstracte incat nimeni nu ar sti de unde sa inceapa in a le elabora.

@soiuz:

Merci pentru raspunsul... neconcludent. Trec peste tonul usor "ex cathaedra", si eu am fost tanar si imi placea sa ma aud vorbind.

A propos: linkurile acelea duc la niste coperti de carti inchise. Si eu, care credeam ca voi vedea niste articole despre utilitatea practica imediata a experimentului.

Concluzia mea: Acest experiment nu are nici o utilitate practica imediata. Este posibil (nu si proababil) insa, ca peste cateva sute de ani (in masura in care tehnologia si stiinta aplicata vor fi asa de departe iar noi, pamantenii nu ne-am exterminat inca), urmasii nostri sa creeze propriul lor Big Bang sau sa se teleporteze prin gauri negre si wormholes in alte universuri paralele (cf Hawking si Chandrasekar).

O zi buna si sa dea Domnul, Bosonul lui Higgs si Antimateria sa nu fie bani aruncati de pomana! :)

A propos: Excelenta caricatura cu omul de stiinta :))

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 91
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Guest costi iorga
ce este cert e ca decat sa fabricam mitraliere cu utilitate imediata, mai bine "aruncam" niste bani in cercetarea de ultima generatie:)

 

Tzz tzz tzz! Si asta vine din partea Apocalipsei! :)

 

@costi iorga: Aici este vorba de fizica teoretica. :) Ce intelegi prin "utilitate practica imediata"?

 

De studiat:

http://energiegratis.wordpress.com/2008/05...cum-a-campului/

http://www3.fizicaparticulelor.ro/index.ph...3&Itemid=47

 

Ia sa vedem, oare ce as putea intelege eu prin "utilitate practica imediata"? Am sa incerc sa traduc: "La ce ne-ar putea folosi intr-un viitor previzibil concluziile trase de pe urma sirului de experimente in LHC? Am putea de ex inlatura dependenta de sursele de energie fosila? Am reusi sa facem "cold fusion"?"

Fizica teoretica? Imi vine putin a rade. Insusi numele de FIZICA ne sugereaza ca TREBUIE sa aibe ceva in legatura cu praxa.

Mie mi-e teama ca se arunca banii intr-o groapa stearpa si fara fund.

Link to comment
Share on other sites

@soiuz:

Merci pentru raspunsul... neconcludent. Trec peste tonul usor "ex cathaedra", si eu am fost tanar si imi placea sa ma aud vorbind.

 

Si eu am fost tanar :) dar nu am constatat ca, odata cu trecerea timpului, sa dispara in vreun fel satisfactia adusa de exercitarea exprimarii unor calitati retorice ce abuzeaza de capacitatea adresantului de a intelege constuctii logice sintetizate in fraze mai complexe decat cele acceptate in general intr-o discutie normala.

blink.gif

 

A propos: linkurile acelea duc la niste coperti de carti inchise. Si eu, care credeam ca voi vedea niste articole despre utilitatea practica imediata a experimentului.

Concluzia mea: Acest experiment nu are nici o utilitate practica imediata. Este posibil (nu si proababil) insa, ca peste cateva sute de ani (in masura in care tehnologia si stiinta aplicata vor fi asa de departe iar noi, pamantenii nu ne-am exterminat inca), urmasii nostri sa creeze propriul lor Big Bang sau sa se teleporteze prin gauri negre si wormholes in alte universuri paralele (cf Hawking si Chandrasekar).

O zi buna si sa dea Domnul, Bosonul lui Higgs si Antimateria sa nu fie bani aruncati de pomana! :)

A propos: Excelenta caricatura cu omul de stiinta :) )

 

Poate vrei sa imi explici utilitatea practica a muzicii, zic...

Nush altii cum sunt da science is music for my brain.

 

Vorba prietenului Richard Feinman (by the way, merita studiat omul):

Physics is like sex. Sure, it may give some practical results, but that's not why we do it.

Link to comment
Share on other sites

Guest costi iorga
Si eu am fost tanar :) dar nu am constatat ca, odata cu trecerea timpului, sa dispara in vreun fel satisfactia adusa de exercitarea exprimarii unor calitati retorice ce abuzeaza de capacitatea adresantului de a intelege constuctii logice sintetizate in fraze mai complexe decat cele acceptate in general intr-o discutie normala.

blink.gif

Atat timp cat costructiile sunt logice pot fi urmarite, chiar daca sunt prezentate in stil juvenil-arogant. Cat despre satisfactia abuzului retoric: e mult mai simplu sa construiesti fraze spumoase decat sa explici ceva la obiect si fara ocolisuri. Esenta, formula universala, ecuatia aia unica, oare nu asta vrea si fizica?

 

 

Poate vrei sa imi explici utilitatea practica a muzicii, zic...

Nush altii cum sunt da science is music for my brain.

 

Vorba prietenului Richard Feinman (by the way, merita studiat omul):

Physics is like sex. Sure, it may give some practical results, but that's not why we do it.

Utilitatea practica a muzicii? Simplu: piloerectia si orgasmul ca derivate ale fiorului de placere cauzat de perceptia acustica.

Link to comment
Share on other sites

Atat timp cat costructiile sunt logice pot fi urmarite, chiar daca sunt prezentate in stil juvenil-arogant. Cat despre satisfactia abuzului retoric: e mult mai simplu sa construiesti fraze spumoase decat sa explici ceva la obiect si fara ocolisuri. Esenta, formula universala, ecuatia aia unica, oare nu asta vrea si fizica?

 

 

 

Utilitatea practica a muzicii? Simplu: piloerectia si orgasmul ca derivate ale fiorului de placere cauzat de perceptia acustica.

 

Utilitatea practica imediata precis va fi o bomba cu gaurele negre asta asa pentru a cunoaste mai bine universul si ca sa vedem de ce stie sa creasca ceapa cu verdele'n sus .

 

Asa pentru linistea sufleteasca a unora , nu prea se stie cate inventii foarte folositoare omeniri sunt dosite ca sa nu tulbure afacerile unora.Acestia au bani si pentru "experimente" asa ca este foarte clar care sunt avantajele imediate .

 

Physics is like sex. Sure, it may give some practical results, but that's not why we do it.

 

asta-i o prostie aleasa dar oricum gagiul este in cautarea gauri negre ptr a-si satisface instinctele sexuale .

Intre timp masoara masa luminii din ochii iubitei ca a vada daca s-a transmis sau nu energia .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Eram in Londra cind am citit si eu in ziare despre aceasta masinarie care va inghiti Pamintul, va atrage minia lui Dumnezeu, etc ...

 

Ca de fapt divers : cu o zi inainte, casa de pariuri William Hill oferea 666,666,666 la 1 pentru cine pariaza ca Pamintul va disparea inghitit de gaura neagra. Patronul a zis ceva de genul : "pai, daca vom muri cu totii, macar sa oferim clientilor nostri sansa sa moara putred de bogati".

Edited by Eldrian
Link to comment
Share on other sites

Una din rețelele informatice care monitorizeazã acceleratorul de particule folosit în experimentul de la Geneva a fost piratatã de hackeri. Activitatea cercetãtorilor nu a fost afectatã, dar sunt voci care spun cã hackerii au fost foarte aproape de a accesa sistemul central care controleazã experimentul.

 

Grupul de hackeri autointitulat ?Echipa Greacã de Securitate? a creat ºi o paginã web în care îi descria pe experții IT responsabili cu securitatea informaticã a acceleratorului ca fiind ?ºcolari?.

 

Prostii mai mari nici nu se putea sa scoata "media" .

 

Asta-i la fel ca si cand ai spune : ".. computerele de comanda al vestitului bombardier strategic "Stealth" au fost atacate de hackeri , si piratate .Acum se vand programele in talcioc pe DVD -uri fara timbru .Cu mici modificari se poate utiliza la avioane de hartie .Asa ca elevi se pot juca in ore aruncand cu avioane invizibile .Intra in pregatirea de viitori hackerii .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Problemele tenhice cu care se confruntã echipa de cercetãtori de la Geneva sunt mai serioase decât s-a estimat. Acceleratorul de particule, menit sã recreeze momentele ce au urmat imediat dupã apariția Universului nu va funcționa pânã la primãvarã din cauza unei scurgeri de heliu lichid.

 

Se pare cã problemele survenite sãptãmâna trecutã la sistemul de rãcire necesitã cel puțin douã luni de reparații ºi, în plus, acceleratorul urmeazã sã fie oricum închis pe perioada iernii. Prin urmare, oamenii de ºtiințã preferã sã amâne pentru primãvarã mult mediatizata ciocnire a fasciculelor de protoni prevãzutã inițial pentru luna octombrie.

 

Specialiºtii din cadrul Centrului European pentru Cercetãri Nucleare sunt însã de pãrere cã incidentul este o loviturã care afecteaza moralul celor implicați in proiect, considerat cel mai mare experiment ºtiințific de pânã acum.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Noutati:

 

By January, the machine should be running with at least three times as much energy as the current world-leading particle smasher, the Tevatron at Fermilab near Chicago.

 

"It's been a frustrating time, but what we do know is that the machine works beautifully," Evans said. "By Christmas, I expect we will take the high-energy frontier, if only by a whisker."

 

http://www.guardian.co.uk/science/2009/nov...ern-lhc-startup

Link to comment
Share on other sites

a innebunit lupu:((

 

daca e adevarat ce zic acei protestanti ne-am dus cu totul:(

 

poate ca nu se formeaza o gaura neagra...si nu va inghitzi pamantul:(...Dar cu sigurantza se vor produce seisme si cidatzenii ale naturii:(

 

Damn...si noi nu avem ce face decat sa asteptam si sa vedem ce urmeaza:)

 

cautatzi pe youtube "Large Hadron Collider" si gasitzi niste filmuletze documentare despre asta:)

 

eu nu as fi de acord(asta daca ar conta parerea noastra)

 

Asha ca hai sa studiem chitara mai repede si mai bine ca nu mai avem mult(gluma)

 

Cu siguranta? :) Ciudatenii ale naturii? Explain please. Stii macar in ce consta experimentul?

Link to comment
Share on other sites

^In Rromînika nu-i nevoie de niciun LHC pentru obtzinerea de gauri negre. Spatziul mioritic fiind el o zona a protocronismului, romanii au creat ei gauri negre înaintea celor de la Geneva. Dovada, Bancorex, care e (sau cel putzin, a fost la vremea ei) o ditai mai gaura neagra in buzunarele contribuabililor.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Lookie here (stiu ca e vechi topicul, ma mir ca nu a mai scris nimeni)

 

http://lhc.web.cern.ch/lhc/News.htm

 

http://cdsweb.cern.ch/journal/CERNBulletin...s/1246424?ln=en ,,Yes, we did it ! ''

 

http://cdsweb.cern.ch/journal/CERNBulletin...s/1261777?ln=en

 

http://cdsweb.cern.ch/journal/CERNBulletin...s/1274486?ln=en

Edited by Razvan S.
Link to comment
Share on other sites

Am fost si l-am vizitat anul trecut in decembrie cand re-incepusera testele. E un loc impresionant incepand cu mini-oraselul(CERN), datacenterul si terminand cu aparatul in sine.

Am reusit sa vizitez doar statia de calibrare a magnetilor si LHCb fara sa cobor in subteran (era nevoie de aprobare speciala, contor de radiatii personal, etc).

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.