www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

M&c Musical Instruments Distributor - Workshop 2008


Guest Calin
 Share

Recommended Posts

Am fost si am stat pana aproape de final...

 

Am picat pe la 7 si ceva si am prins o mica parte din prezentarea americanului (David Spann). Lume multa si sunet bun. Interactivitatea mult trambitata in clipul radio nu prea era (si nici nu prea a fost overall) poate si din cauza limbii straine multora dintre spectatori. Nu am fost extrem de atent la prezentare insa a nimerit cateva tonuri de brian may. Un aspect dubios a fost raspunsul lui Mugurel Vrabete oarecum la misto: "cat costa chitara ?" (o chitara vox recent lansata) "mult!". Cam ciudat. Au dres-o dupa dar parca in capitalism am trecut de nivelul de "mult".

 

Au urmat Cristi Gram. De cantat a cantat bine, pe anumite faze m-am ofticat ca se ocupa de Phoenix si nu de treburi mai palpitante. A cantat 3 sau 4 piese cu 2 chitare Ibanez. Momentul maxim de interactivitate a fost cand a intrebat publicul daca stie ce chitare are in mana. Pauza, probabil ca RGT inca e "mult". Overall mi s-a parut misto treaba, oleaca exagerat prin unele parti dar cum am zis per total bun.

 

Adrian Tetrade a avut o prezentare foarte interesanta cu multe aspecte practice. Controlul lingvistic la Adi Tetrade inca e subred, de multe ori folosind termeni opusi pentru aceeasi chestie insa daca treci peste asta ai ce invata. Eu nu stiu cu toba deloc si mi s-a parut interesant. Pentru cineva in bransa probabil ca e si mai si.

 

A urmat Rares cu Marshall-urile si Gibsonurile. Am vauzt un Slash Signature si un Gold Top superb. Numai pentru a asculta chitarele astea a meritat sa stau in fumul ala de tigara. Punctul culminant a fost la inceput: Marshall JVM, o scula foarte versatila. L-am vazut pe Rares si in zile mai bune insa oricum o dai canta nemaipomenit.

 

Din ce am inteles prezentarile in zilele urmatoare vor fi mai multe la numar si anumite elemente din seara asta se vor repeta. Localul e scump asa ca veniti cu bani din belsug sau inghititi in sec.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 115
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Stie careva ce se intampla in seara asta? Ca as fugi de la munca mai devreme, numai sa am motiv. :)

A fost nasol, bine ca nu ai fugit de la munca!

Link to comment
Share on other sites

eu il felicit pe Cãlin si pe toti baietii de la M&C, precum si pe muzicienii demonstratori pt munca depusa la acest workshop. stiu prea bine ce presupune o treaba din asta si nu e simplu deloc. multi bani si multa transpiratie. si pt ce? ca sa vada poporu si pt ca exista oameni care fac asta din pasiune, nu pt averi. lasand mici scapari deoparte, si fumul care pe mine m-a terminat :) mi-a placut. mi-a placut ac30-ul (cui nu-i place asa ceva), mi-a trezit curiozitatea software-ul de la VOX, chitarile nu ma atrag dar recunosc ca sunt f versatile si au sunat f bine in mana dlui Spann. Cristi Gram ne-a aratat din nou ca este fara drept de apel unul din marii chitaristi de la noi si mi-a placut mult ultima lui compozitie. Despre tonul lui nu comentez, mie nu imi place, dar din nou, e o chestie de optiuni si gusturi. Abia astept sa-si infiga chitara direct in Mesa. Iar despre Rareº nu se pot zice prea multe lucruri noi, ºtie toatã lumea ce îi poate "pielea", ºi l-aº fi uºurat de cateva pedale pe acolo. :) Deºi nu sunt fan Marshall, JVM-urile imi plac f mult cum sunã, asta asa ca o mica paranteza.

 

Bravo.

Edited by KIKO
Link to comment
Share on other sites

A fost nasol, bine ca nu ai fugit de la munca!

Hai ca n-a fost chiar atat de nasol... :D

Am prins ceva David Spann. Nu m-a impresionat nici Virage (mai bine o baga in Marshall, ca pe Vox nu prea arata mare lucru, cel putin pentru banii aia), nici Satchurator, nici JamVox. Prezentarea mi s-a parut in regula, pana la JamVox, unde s-a observat ca baietii inca nu-s familiarizati cu noua scula si mai mult au butonat decat au demonstrat.

Raul Kusak a fost vedeta serii: a facut o demonstratie excelenta de multitrack recording pe Korg Oasys, pe langa demonstratia de virtuozitate in interpretare. :)

Din pacate, Cristi Gram s-a prezentat doar pe sine. Excelenta prestatia, insa cred ca a scos doar doua-trei fraze despre Ibanez-urile pe care a cantat aseara (un Universe, un RGT220Z si un RG350DX), descriind foarte pe scurt doar RGT-ul. Chitarele au sunat toate cam la fel, probabil si datorita GT10-ului din dotare, nu numai a virtuozitatii lui Cristi.

Din pacate, a trebuit s-o tai pe la 10 si n-am mai apucat prezentarea Hartke a lui Kiba, cu toate ca ma tragea ata sa stau pentru ca incepuse bine. :)

 

:)

 

PS: O bila alba pentru organizare si pentru prezenta publicului, cel putin aseara: carciuma a fost plina ochi.

Edited by Doctor X
Link to comment
Share on other sites

Cristi Gram ne-a aratat din nou ca este fara drept de apel unul din marii chitaristi de la noi si mi-a placut mult ultima lui compozitie. Despre tonul lui nu comentez, mie nu imi place, dar din nou, e o chestie de optiuni si gusturi. Abia astept sa-si infiga chitara direct in Mesa.

 

Sper totusi ca n-o sa puna procesorul si in fata ampului!!!

 

Desi nu mi-a placut in mod deosebit nici ac30 si nici pedala lui Satriani (despre chitara vox nu prea am ce comenta), au sunat totusi mult mai organic, mai consistent, mai plin decat procesorul, care e plat, liniar, fara consistenta. Dar totusi cand il vezi pe Cristi Gram, nu te mai intereseza decat ce si cum canta. E un chitarist de exceptie :)

Link to comment
Share on other sites

Da domne, a fost corespunzator. Am fost si in 2006 si in 2007 si se simte un progres. Ca observatii negative:

1. N-ar fi rau ca instrumentistii romani , care e drept ca nu sunt demonstratori profesionisti, sa-si pregateasca putin inainte prezentarile pentru o coerenta mai buna si o comunicare mai eficienta.

2. Asta n-are legatura cu work-shop-ul in sine ci cu locatia: BAAAAAAAAAAAA! CAND IMI LUATI 9 LEI PE O STICLA DE BERE, AM PRETENTIA SA NU MA IMBACSESC DE FUM DE TIGARA DUPA JUMA DE ORA DE STAT IN PIVNITA AIA A VOASTRA!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Guest hututui

am fost si eu la workshop, in prima zi si in ultima a zi.

prima zi evenimentul a debutat cu david spann (mi-a dat impesia ca nu si-a facut temele, sau poate a avut probleme - oricum prestatia lui a fost mult siub nivelul de anul trecut).

cristi gram a prezentat doua chitari si a cantat cu negativ in spate, in linie, a folosit GT 10 si in ultima seara un Triaxis Mesa Boogie, o adevaraciune de preamp, pentru cei ce nu stiu. Cristi a cantat ca de obicei, bine, insa a dat cam putine informatii despre chitarile sale. Sincer sa fiu, am fost surprins ca a cantat in linie, nu stiu de ce nu cantat printr-un amp, ca toata lumea, dar el stie mai bine..

adi tetrade a facut o prezentare foarte buna (chiar a insistat sa ii puna lumea intrebari, insa au fost destul de putine), chiar a facut workshop, nu a cantat doar (in prima seara am vazut prezentari de fete de toba, cu diferente intre ele si in ultima seara am vazut chiar cum se acordeaza premierul....as fi vrut sa intreb cum isi da seama cat de tare se strang suruburile alea - fiind complet pafarist la tobe- dar nu am indraznit, sincer sa fiu, sa nu ma fac de kko... :)

rares a pus accent de asemenea pe caracterul informational al evenimentului, a facut prezentari detaliate si a cantat foarte, foarte bine, cu trupa sa

a urmat un jam session de zile mari, la care a participat si mirel.

in ultima seara am fost foarte impresionat de trupa lui adi tetrade, un show de zile mari, de rares totu si formatia si am fugit acasa in timpul showului lui cristi gram.

 

 

concluzii:

1. nu suntem obisnuiti cu workshopurile (unii confunda wirkshopul cu concertul, dar sunt sigur ca se va rezolva) si cred ca ar trebui sa ii asaltam/agasam cu intrebari pe cei care prezinta...timiditatea asta.... :)

2. avem artisti foarte valorosi, poate ar trebui sa ii apreciem mai mult (asta in general)

3. e un pas inainte pentru firma organizatoare (s-a auzit mai bine decat anul trecut, s-a folosit si un retroproiector pentru cei din spate, pe care se proiecta filmarea si lo0catia arata mai bine decat coyote. sa fim seriosi, o fi berea mai scumpa, dar genul asta de evenimente nu se organizeaza in fiecare saptamana).

 

daca mai are cineva completari sau pareri, sa iasa la interval, ca de aia e forum.

Edited by hututui
Link to comment
Share on other sites

Eu am fost la ultima sera sa ma uit la 'ai nostri' de pe rgc!!! Frumos, mi a placut, felicitari pentru organizare, se vedea ca baieti se sbateao pe acolo sa iasa toate bine.

Felicitari la concorentzi de la concurs, au cantat bine toti trei! Si felicitari la toti artisti de pe acolo.

Aspetam urmatoare!! Numai bine

Da, asteptam si video sa ne uitam. Merci

Link to comment
Share on other sites

are cineva idee cand apar filmarile?

as fi curios in ce hal am prestat :)

aaaa,tu erai???? :)

n-aveai moaca de dentist :))

filmarile cam intr-o saptamana,din cate stiu eu.E de facut rendering la o tona de material,cu 2 camere,chiar.

Link to comment
Share on other sites

aaaa,tu erai???? :)

n-aveai moaca de dentist :D )

filmarile cam intr-o saptamana,din cate stiu eu.E de facut rendering la o tona de material,cu 2 camere,chiar.

eu :)

pai asteptam...o saptamana e chiar ok la cat material e..vb ta.

de unde stii ca sunt dentist..asa sadic am cantat :) ?just curios...eu m-am prezentat alex balintoni... :P

Link to comment
Share on other sites

Guest anonimu'
Din cate stiu eu Cristi Gram a cantat cu un GT Pro aseara nu cu GT10!!!

 

 

Cristi a cantat cu GT10 si Triaxis, iar dezamagirea ta ar trebui sa fie nu pe artist ci pt sunet in cazul asta... era pe fatza cu totul (fara boxa in spate) si se auzea groaznic de tare, iar negativul groaznic de incet... ce crezi, artistul e vinovat? Spuneti domnu' sunetist! :)

Am fost in toate cele 3 zile. Am stat de vorba cu David Spann (un tip extraordinar) de la care am primit si un disc cu autograf :D (and I'm damn proud of it!) si am fost impresionat poate cel mai mult de reprezentatia lui Kusak si de softul de VOX (misto rau dracia). Nu am inteles mare lucru din reprezentatia lui Adi Tetrade, care desi se considera a fi o demonstratie TAMA, am remarcat mai mult claparul. Parca nu toba trebuia sa iasa in fata, ci clapa. Cum pana la urma nu am inteles (in ultima zi) nici "cum se acordeaza premierul?" In rest, trupa de nota 10.000, iar kiar daca nu m-au convins asa cum ar trebui sa o faca un workshop, macar m-au convins sa incerc sa prind cat mai multe din concertele lor :P. Raresh mi-a placut foarte tare, cu o singura observatie si anume ca in locul in care stateam eu, tonul lui era atat de "intepat"; incat erau momente in care mi se inchideau ochii din reflex (ca atunci cand auzi creta scartaind tabla). Kiba... no comment, misto ca de obicei. Iar lui Gram i-am spus personal parerea mea. Fireste, mi-a placut :). Per total, sunt sigur ca vorbesc prostii, iar voi v-ati mai pierdut cateva minute din viatza citind un post fara rost :).

 

Sa speram ca asa cum au promis, cei de la mc-music, workshop-ul va fi unul interactiv, iar atunci lucrurile vor sta altfel.

 

Numai bine si la mai multe evenimente de acest fel!

Edited by anonimu'
Link to comment
Share on other sites

1. Aplauze artistilor care au participat M&C Musical - Workshop 2008 -.

2. Multumim celor care si-au rupt din timpul liber si au venit la actiunea noastra!

3. Vom tine cont de parerile voastre si speram ca M&C Musical Workshop 2009 sa devina evenimentul anului ( workshop, prezentare, demonstratie )!

 

M&C Musical Instruments Distributor SRL

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.