www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

De Ce..


Razvan Alexandru
 Share

Prezentul RGC, parerea ta  

63 members have voted

  1. 1. alege una din cele de mai jos

    • Am aflat lucruri noi si am devenit mai destept
      17
    • Mi-e din ce in ce mai neclar, nu inteleg nimic
      4
    • Inca mai sper (nu ma bag)
      9
    • N-am aflat nimic nou
      1
    • Ma deranjeaza infruntarile dintre oamenii de la care ar trebui sa invat altceva decat sa vorbesc urat
      23
    • Daca ar mai aparea un forum de gen m-as muta acolo direct
      7
    • RGC FOREVER!
      5
    • Moderatorii si adminii ar trebui sa fie mai fermi si mai stricti indiferent de statutul vinovatului
      24
    • Altele, offtopic, n-am chef de asta, pleaca...
      4


Recommended Posts

Parca era vorba despre cantat la chitara, toate genurile.

Parca era vorba despre chitara, din nou, de toate tipurile.

Si parca era vorba si despre tot ce e legat de astea doua, nu?

Sau rgc a devenit un top300 sau poate un birt de tara si unii ar trebui sa se reorienteze catre alte forumuri de comunitate de gen? (retorica)

Nu doresc a fi ofensiv sau jignitor, insa rgc s-a cam stricat, asa simte idealistul din mine :)

 

Glumesc, desigur :D. Dar, serios, acum: de ce e lumea asa de incinsa? Pune cineva o intrebare si topicul ala devine o vendetta personala (sa zica cineva ca nu e asa si sa ii puta gura toata viata). Isi da cineva cu parerea si e catalogat drept dusman (personal mi s-a intamplat sa fiu sunat si amenintat si "rugat" sa nu mai postez pe topicul ala, vezi dl 'nebunu si minunata lui "afacere") sau rauvoitor.

 

Si am mai observat ceva: cei mai multi isi dau cu parearea asupra unor chestiuni pe care le-au vazut doar in poze sau au citit despre ele si sa nu va aud ca sariti ca inseamna ca voi sunteti aia :) Si asta >> :).

 

Deci intrebarea mea si la care mi-ar placea sa ramaneti ontopic este urmatoarea: Incotro RGC? Doar niste pareri usoara, asa ca un "spritz de vara" si fara sa ne ftm si aici. Deci?

Edited by Razvan Alexandru
Link to comment
Share on other sites

Adevarul este ca aproape orice topic interesant - putine dealtfel - se transforma de la pagina 2 intr-un razboi personal intre doi useri (cu fani de o parte si de alta), care de cele mai multe ori ajunge la jigniri si vorbe grele, dupa care unul din ei anunta ca se retrage de pe forum (ceea ce nu se intampla). :) Cam asta e peisajul

Link to comment
Share on other sites

Pai problema cu userii cu greutate e in felul urmator: un chitarist foarte bun nu e neaparat un caracter deosebit, dimpotriva, de cele mai multe ori sunt mai frustrati decat altii care au motive sa fie, urmarea e faptul ca la cea mai mica provocare explodeaza. In contrapartida, exista useri cu o experienta si cunoastere a instrumentului superioara celor amintiti mai sus, care din varii motive nu sunt vip-uri, acestia - culmea - fiind niste caractere de nota 10. Duceti voi teoria mai departe

 

PS Nu fac parte din nici o categorie amintita mai sus

Edited by finics
Link to comment
Share on other sites

ai uitat sa treci categoriile :

 

--nu ne intereseaza mai nimic , nu citim nici topicurile , nici pe internet nu cautam nimic , pe forum nu cautam nimic si nici nu gasim pentru orice mica probleme deschidem un nou topic .

 

--am venit pe forum si sa ni-se spuna .Asa intr-un cuvant ,fara filosofii.Si sa nu ni-se tot spuna sa invatam .

 

--ne intereseaza tocmai barfele si dicutiile ce degenereaza

( vezi numarul de vizitatori si posturi la topicurile ..."Se rupe Phoenix" si "Ce inseamna un chitarist Bun? )

 

din numarul de vizitatori reiese clar ce este interesant , asa ca nici nu vad rostul unei noi statistici cand avem cifre .

din posturi reiese ca nu-i intereseaza de loc teme topicului nici nu citesc numai posturile de "show"

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Guest Ender_Eugen

se vede ca un om fustrat la batranete, ca nu poate sa cante mai repede ca un chitarist mai mic de varsta decat el, adopta un stil si cei care canta altceva sunt de cac at. de aici si polemica. de aici si "crezul" V.I.P. ce in unele cazuri (frecvente pe R.G.C.), starnesc un aer de superioritate nejustificata, in cel care foloseste acest apelativ de altfel foarte prost distribuit de catre admini. ideea de a nu te baga in discutie cand 2 V.I.P. vorbesc normal, in contradictoriu, sau pe un ton "de scndal", mi se pare idioata. nu poti sa incepi un topic, iar cand se "vara" in discutie "un cineva" sa te retragi. nu e constructiv si nu mai inveti nimic. aceeasi chestie dpdvp se aplica si intre alti useri. de la o vreme a aparut chestia asta... eu am 10000000000000 de posturi cum esti asa de tare in gura cu mine? eu sunt vip sau board admin cum iti permiti sa ma contrazici? eu sunt cutarica am cantat in sfinx... coitze oi fi cantat tu in sfinx dar mai trag o piesa si te-am depasit la numarul lor... incercati fratior sa vorbiti la fel indiferent cu cine vorbiti nu mai sariti asa de cur in sus cand va contrazice cineva. si nu mai abuzati haotic de statuturile voastre ca nu e deloc frumos... nu mai traim in COMUNISM!

Link to comment
Share on other sites

se vede ca un om fustrat la batranete, ca nu poate sa cante mai repede ca un chitarist mai mic de varsta decat el, adopta un stil si cei care canta altceva sunt de cac at. de aici si polemica. de aici si "crezul" V.I.P. ce in unele cazuri (frecvente pe R.G.C.), starnesc un aer de superioritate nejustificata, in cel care foloseste acest apelativ de altfel foarte prost distribuit de catre admini. ideea de a nu te baga in discutie cand 2 V.I.P. vorbesc normal, in contradictoriu, sau pe un ton "de scndal", mi se pare idioata. nu poti sa incepi un topic, iar cand se "vara" in discutie "un cineva" sa te retragi. nu e constructiv si nu mai inveti nimic. aceeasi chestie dpdvp se aplica si intre alti useri. de la o vreme a aparut chestia asta... eu am 10000000000000 de posturi cum esti asa de tare in gura cu mine? eu sunt vip sau board admin cum iti permiti sa ma contrazici? eu sunt cutarica am cantat in sfinx... coitze oi fi cantat tu in sfinx dar mai trag o piesa si te-am depasit la numarul lor... incercati fratior sa vorbiti la fel indiferent cu cine vorbiti nu mai sariti asa de cur in sus cand va contrazice cineva. si nu mai abuzati haotic de statuturile voastre ca nu e deloc frumos... nu mai traim in COMUNISM!

imi pare rau sa iti comunic faptul ca parerea ta intra pe un bit si iese pe altul :) de ce? simplu...vioara ta nu are ton de strat :):)

imi pare rau sa fiu cel care te anunta(si nu numai pe tine,aici generalizez larg) ca orele de studiu va sunt inutile daca nu le faceti pe STRAT!!!

iata-ma cu lacrimi in ochi,dupa o zi de munca,in fata laptopului care nu e al meu cum adresez celui de sus rugamintea:da -le doamne LOR Straturi sau ce vor ei acolo si da-ne noua puterea sa ne vedem de ale noastre"

Edited by Squier
Link to comment
Share on other sites

imi pare rau sa iti comunic faptul ca parerea ta intra pe un bit si iese pe altul :) de ce? simplu...vioara ta nu are ton de strat :D;)

imi pare rau sa fiu cel care te anunta(si nu numai pe tine,aici generalizez larg) ca orele de studiu va sunt inutile daca nu le faceti pe STRAT!!!

iata-ma cu lacrimi in ochi,dupa o zi de munca,in fata laptopului care nu e al meu cum adresez celui de sus rugamintea:da -le doamne LOR Straturi sau ce vor ei acolo si da-ne noua puterea sa ne vedem de ale noastre"

:) :) :D:P Chestia cu stratu e priceless, desi are dreptate in anumite puncte de vedere Ender

Link to comment
Share on other sites

de ce?....de prosti!!!

 

unii sunt atat de ingusti la minte incat au impresia ca, daca sunt chitaristi decenti si au concerte numeroase la public de 50 de persoane in locatii obscure sau sunt muzicieni de bar, sunt adevarati profesionisti pe domeniul lor si mai mult de atat, se considera si mari intelectuali...

 

mult snobism, multa ipocrizie,multa infumurare, multa neintelegere fata de altii...

 

mesaj de la mine:

 

bai vip-ule, "imbecilul" ala care te intreaba cum se acordeaza chitara, de care tu iti bati !@#$% si il numesti prost s-ar putea sa-ti proiecteze casa sau urmatorul amplif sau sa-ti scoata polipii peste cativa ani......gandeste...

 

asta nu e un atac, e un dus rece pt cei descrisi in primul paragraf...se stiu ei.

 

numai :) pentru oamenii cu bun simt.

Link to comment
Share on other sites

haha aici nu este vorba de cantatul la instrument ? E vorba despre personalitate ! De ce ? pentru ca romanul este programat in asa fel incat sa-si demonstreze superioritatea. Acest comportament nu este originar din RGC este mult intalnit si pe alte forumuri si este caracterizat de tupeul si credinta in anonimat din fata monitorului. Cat despre VIP ... gramatica. E ciudat sa vezi cum multi citeaza pe "VIP" chiar daca oamenii aia de multe ori au pareri foarte subiective si lipsite de sens, inca odata sa nu vorbim de gramatica in gen : i-mi place. Ma bucur ca aici am o oportunitate sa critic lipsa scolii din multi : i-ti place.

Link to comment
Share on other sites

de ce?....de prosti!!!

 

unii sunt atat de ingusti la minte incat au impresia ca, daca sunt chitaristi decenti si au concerte numeroase la public de 50 de persoane in locatii obscure sau sunt muzicieni de bar, sunt adevarati profesionisti pe domeniul lor si mai mult de atat, se considera si mari intelectuali...

 

mult snobism, multa ipocrizie,multa infumurare, multa neintelegere fata de altii...

 

mesaj de la mine:

 

bai vip-ule, "imbecilul" ala care te intreaba cum se acordeaza chitara, de care tu iti bati !@#$% si il numesti prost s-ar putea sa-ti proiecteze casa sau urmatorul amplif sau sa-ti scoata polipii peste cativa ani......gandeste...

 

asta nu e un atac, e un dus rece pt cei descrisi in primul paragraf...se stiu ei.

 

numai :) pentru oamenii cu bun simt.

 

titus, ia-o mai incet ca nu e in regula :) . zici ca "public de 50 de persoane in locatii obscure"... vad ca iti faci o trupa... ok, tu crezi ca in urmatorii 5 ani de scena metalica locala, cu un gen mai extrem si o trupa nou nouta ca inca 100 care au aparut in ultimii doi ani, vei avea mai mult de 50 de oameni in fata? iar in bucuresti cel mai fericit ar fi un LMC, deci mai obscur de atat..si ala e parfum :D). mai gandeste-te. si crede-ma, vorbim despre asta daca vrei, dar nu acum.

si zi domne pe fata cine e vip-ul ala ca va referiti la ei de parca ar fi un stigmat..

 

asa, acum..

 

domnilor, un lucru nu voi permite pe topicul meu, anume, degenerarea ca in celelalte despre care instrument e mai tare asa ca, va rog eu frumos de tot, cu tot respectul, MAI DA-TI-LE-N PLM DE STRAT-URI ca n-or fi icoane facatoare de minuni, sa ma ierte Bunul Dumnezeu. NU asta e subiectul aici. E un subiect f serios si vad ca in continuare pe unii ii doare sub centura de respect. Fie si pt subiectul unui topic. Reveniti si spuneti care e parerea voastra, atat. Fara invinuri si fara c a ca t suplimentar.

 

PS: la naiba, sunt vip, imi cer scuze :)

Edited by Razvan Alexandru
Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Mai, Razvane, erai curios de ce e lumea incinsa si tocmai tu iti bagi organu'? Lasa oamenii sa-si expuna parerile, sa voteze. :)

Link to comment
Share on other sites

man, eu ii las, da macar sa nu ma ia de prost ca daca nu am strat sunt un loser si am pierdut 20 de ani de cantat pana acum, intelegi? cam asta e tendinta in general pe rgc, "ba a mea e mai tare si tu esti prost ca nu ai" sau "tu esti incepator, deci sugi, stai jos"... nu asa trebuie... in alta ordine de idei, rog inca o data sa se ramana la topic si nu a raspuns nimeni pana acum: Incotro RGC?

 

va las acum, am repetitie, facem un disc frumos de metal, vorbim mai tarziu. toate bune.

Edited by Razvan Alexandru
Link to comment
Share on other sites

man, eu ii las, da macar sa nu ma ia de prost ca daca nu am strat sunt un loser si am pierdut 20 de ani de cantat pana acum, intelegi? cam asta e tendinta in general pe rgc, "ba a mea e mai tare si tu esti prost ca nu ai" sau "tu esti incepator, deci sugi, stai jos"... nu asa trebuie... in alta ordine de idei, rog inca o data sa se ramana la topic si nu a raspuns nimeni pana acum: Incotro RGC?

 

va las acum, am repetitie, facem un disc frumos de metal, vorbim mai tarziu. toate bune.

frate you should read this and take note: http://uncyclopedia.org/wiki/HowTo:Sing_The_Blues

 

"According to the 1987 treaty, R&B singers should stay away from Gibson Les Pauls, and blues singers should never, under any circumstances, film a video where they are shirtless in the rain."

 

Incotro?catre balacaleara :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Ender_Eugen

Razvan, nu se schimba discutia deloc. hai ca o spun eu cu riscul de a imi pune pe cap tot forumul. unu' crede ca daca nu ai strat poti sa fi vai ca tot de caca t esti. altu abia isi taraie oualele zbarcite de batran incapabil sa faca un sollo, chiar si la un jam, si da sfaturi despre cum se poate canta la chitara. altul spune ca a lasat "legacy" mare in spate si ca nimeni nu mai e ca el. si de aici pleaca tot. nu spune nimeni dintre noi, cei fara statut pe rgc, pleava, mizeria forumului pentru unii, asa ceva. o spun chiar cei de "teapa" ta.

 

 

ON TOPIC!!!!!

incotro rgc? la balaceanca dpdvp. de ce? paranoia este la un nivel foarte crescut acum, oamenii se ataca daca nu esti de acord cu ei chiar daca spun imbecilitati si prin natura spuselor lor isi dezvaluie caracterul, ori iti iei warn ori ban definitiv. nu e normal. cred ca cel mai in masura sa ne raspunda, fara nici o chestie este Cosmin, cred eu ca cel mai lucid si impartial dintre noi toti. si Rares dar el avand un spirit mai de justitiar in el mi-e ca se va lupta cu morile de vand asa cum fac eu acum... sunt singurii 2 oameni de pe rgc pe care ii respect, dintre cei cu statut. pleava o respect toata ca daca noi nu tinem de noi... va fi rgc-ul un forum DEDICAT Very I...t Person!

Link to comment
Share on other sites

frate you should read this and take note: http://uncyclopedia.org/wiki/HowTo:Sing_The_Blues

 

"According to the 1987 treaty, R&B singers should stay away from Gibson Les Pauls, and blues singers should never, under any circumstances, film a video where they are shirtless in the rain."

 

Incotro?catre balacaleara :)

 

:) e genial articolul acela... that was THE funniest thing...

Link to comment
Share on other sites

man, eu ii las, da macar sa nu ma ia de prost ca daca nu am strat sunt un loser si am pierdut 20 de ani de cantat pana acum, intelegi? cam asta e tendinta in general pe rgc, "ba a mea e mai tare si tu esti prost ca nu ai" sau "tu esti incepator, deci sugi, stai jos"... nu asa trebuie... in alta ordine de idei, rog inca o data sa se ramana la topic si nu a raspuns nimeni pana acum: Incotro RGC?

 

va las acum, am repetitie, facem un disc frumos de metal, vorbim mai tarziu. toate bune.

 

 

As fi votat si eu, dar cred ca ai uitat sa treci in poll si "Din lipsa de bun simt"

Spor la metale :)

Link to comment
Share on other sites

o mare problema, din punctul meu de vedere, este atitudinea celor mai experimentati dintre noi (in muzica exclusiv).

pune un incepator o intrebare simpla si banala (ce rol are pedala aia?,cum imi fac sunetul asemanator cu x?, etc.) si jumatate din oamenii cei mai in masura sa raspunda il iau in ras ca nu stie, iar restul nu se baga.

 

scopul unui forum este comunicarea pe o tema anume intre oameni dintr-un anumit domeniu, nu "concursul pt un premiu inexistent".

Link to comment
Share on other sites

Salut alex, am votat si eu si sunt de acord cu multi dintre voi: Atitudine in primul rand trebuie sa se schimbe, sa fim toti un pic mai moderati, sa avem mai multa rabdare cu persoane mai dificile si cum se intampla in armata, daca persoane dificile nu se potolesc trebuie ignorate si izolate. Din lipsa de' cu cine ma cert sau pe cine atac astazi..' o sa se potoleasca.

Sunt si de acord de altfel sa intervina admini cand se depaseste o anumita limita al buon simtului.

In sfarsit nu cred ca rgc este diferit de alte forumi, eu sunt si pescar si ma sto pe forum de pescari, acolo pot sa va zic ca este mult mai greu (acolo sunt chiar amenintari de moarte etc...).

Un forum este exact reflectari societate din care facem parte, cu bunele si cu relele!! Sa ne ausim cu bine!!!

Link to comment
Share on other sites

........................

pune un incepator o intrebare simpla si banala (ce rol are pedala aia?,cum imi fac sunetul asemanator cu x?, etc.) si jumatate din oamenii cei mai in masura sa raspunda il iau in ras ca nu stie, iar restul nu se baga.

........................

scopul unui forum este comunicarea pe o tema anume intre oameni dintr-un anumit domeniu, nu "concursul pt un premiu inexistent".

 

+1000!

Link to comment
Share on other sites

Guest EvilCat

Da , aia e chestia.Superioritatea. Ca daca unu canta de 10 ani la chitara si "stie sa cante" si mai vine unu care canta de 2 si iti zice ca "stie sa cante too" e luat la argumente rigide [ai auzit de asta? stii sa faci asta? nu? ok deci nu stii sa canti]

Eh, dar asta se intampla peste tot nu numa pe forum.E si in real life. Se pare ca multi uita ca nu sunt cei mai buni.Mereu, dar mereu exista cineva si mai bun.

Eu mai stau pe rgc, am mai invatat cateva chestii totusi.Si cat despre viitor...fiecare tot face ce vrea, nu?

Link to comment
Share on other sites

eu cred ca de la colegi ca Trigger au foarte multi colegi incepatori de invatat. numai sa fie intrebat si probabil va raspunde.

http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=26971&hl=

 

:) MS fain de incredere! Sigur ca daca voi putea ajuta cu ceva ... oricand!

 

Da, e putin trist ca unii useri au tendinta de a deveni violenti in exprimare, de multe ori plecandu-se de la lucruri simple care in mod normal nu ar trebui sa degenereze, mai ales cand sunt implicati niste oameni de la care te astepti la o anumita tinuta morala.

Totusi, forumul (in general, nu numai RGC), prin prisma faptului ca user-ul se afla in siguranta in camera lui in fata unui monitor, da curaj unora sa scrie lucruri de care s-ar mira probabil si ei daca le-ar spune direct cuiva, adica daca oamenii s-ar afla fata in fata la o discutie, nici intr-un caz nu cred ca s-ar ajunge la dispute cum am vazut in cateva topicuri.

Oricum eu cred ca putina moderatie in atitudine si respect pentru ceilalti, indiferent cat de cunoscut sau bun instrumentist esti, sunt binevenite, si altfel te apreciaza cineva cand ii dai un sfat decat atunci cand il privesti de sus si faci misto de el.

 

Am ales a cincea varianta la votul propus de tine.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.