www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Grosmann Superstrat Custom


dkmg
 Share

Recommended Posts

Guest Baumwolle
unde vezi u nefinisat? vad acolo o culoare neagra si un luciu frumos nu imi dau seama

taiat la traforaj? ok atunci cu ce sa taie forma corpului daca sculele din atelier nu sunt bune pentru voi e bun traforajul e mic e mult de munca si face o treaba excelenta PATETIC!!

grifful este facut dupa wizard 1 care e problema ? ai vazut doar poze nu ai tinut chitara in mana poate asta e profilul pe care canta

 

eu de exemplu cant cel mai bine pe o chitara 25.5" cu griff U shape 43mm chiar 42mm

 

fiecare cu gursturile nu stii u ce a distutat omu cu cristi poate sunt unele chestii care nu vrea sa le spuna sau altceva fiecare cu gusturile asta imi palce la grosmann poti sa iti faci totul dupa gust daca nu iti palce se modifica putin de ce vrezi ca cel care a comandat chitara are acces in atelier sa vada cum se face sa simta la mana grifful si sa mai adauge chestii de finete

 

oameni prosti si kkti in plm mai incetati

 

daca ar fi dreptate pe forumul asta adminul ar sterge absolut tot si ar lasa doar recenzia dar in plm.

 

Te sfatuiesc sa recitesti gramatica limbii romane, sa nu mai raspunzi provocarilor, sa folosesti un limbaj decent, fara sa pomenesti organul la fiecare doua fraze si, din nou, sa recitesti gramatica limbii romane. Ia-o ca pe un cartonas galben.

Link to comment
Share on other sites

Ii vad lucrarile in shop zilnic, m'am saturat de grossman ieftin si prost, nu un singur ci mai multi chitaristi au spus ca toate chitarile lui sunt proaste numai ca difera pretul, le'am incercat in mare parte si suna ca dracu, sarme pe magneti, aschii care iit intra in mana cand incerci sa iti plimbi podul palmei pe griff, poate sa fie Grosu un om cu mult caracter, daca produsele lui sunt proaste asta e. Sunt multi "frizeri" care le cumpara.

 

exagerezi...

Link to comment
Share on other sites

Ii vad lucrarile in shop zilnic, m'am saturat de grossman ieftin si prost, nu un singur ci mai multi chitaristi au spus ca toate chitarile lui sunt proaste numai ca difera pretul, le'am incercat in mare parte si suna ca dracu, sarme pe magneti, aschii care iit intra in mana cand incerci sa iti plimbi podul palmei pe griff, poate sa fie Grosu un om cu mult caracter, daca produsele lui sunt proaste asta e. Sunt multi "frizeri" care le cumpara.

 

Eu zic sa se duca sa le vada toti cei care si-au dat cu parerea. Ca multi vad, putini pricep, e adevarat, dar sa se duca sa le vada.

Link to comment
Share on other sites

au existat, exista si vor exista straturi cu floyd, si produse in masa si customuri...daca a trecut pe ibanez, a trecut nu pt floyd ci pt altceva.

Sigur, cand aveam eu 16 ani greg howe canta pe un 'STRAT' Fender asa se numea si avea floyd si opritoare de corzi, acest cam 17 , 18 ani anorma. Nu era custom, asa se gasea de cumparat de fabrica, cred ca daca cauti inca se mai gaseste, un fender mai hot...numai bine.

Edited by Musaro Adriano
Link to comment
Share on other sites

Nu zau, aici gresesti total, ia fi atent la reteta: Fender Stratocaster - DOD YJM - Marshall DSL 401 - Marshall 1912, si o sa te saturi de "squeals" :)

 

tu stii macar cum se fac alea? nu-i vorba de coaiele distorsului neaparat, ci de cat poti abuza de floyd in "tehnica" respectiva; cu alte cuvinte, fara "menghina" sau locking tuners, n-ai nici o sansa sa faci asa ceva la strat; cauta un iutub ceva, nu ma refeream la pinch harmonics

Link to comment
Share on other sites

Guest Superman
Te sfatuiesc sa recitesti gramatica limbii romane, sa nu mai raspunzi provocarilor, sa folosesti un limbaj decent, fara sa pomenesti organul la fiecare doua fraze si, din nou, sa recitesti gramatica limbii romane. Ia-o ca pe un cartonas galben.

 

ok.. scuze... dar a cam imceput sa ma sece discutia asta...prea multe atacuri

 

daca eram admin topicul asta era inchis de mult.

Link to comment
Share on other sites

Amice :) daca erai admin eu de mult timp nu ma mai aflam pe forumul asta si impreuna cu mine inca jumatate din membrii actuali, daca nu mai bine de jumate. Asa ca potoleste'te cu injurile si limbajul de taran coclit, civilizeaza'te si invata sa respecti pe cei mai importanti ca tine, exemplu: adminii. Nu esti in masura sa le dai sfaturi!

 

ok.. scuze... dar a cam imceput sa ma sece discutia asta...prea multe atacuri

 

daca eram admin topicul asta era inchis de mult.

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle
Amice :) daca erai admin eu de mult timp nu ma mai aflam pe forumul asta si impreuna cu mine inca jumatate din membrii actuali, daca nu mai bine de jumate. Asa ca potoleste'te cu injurile si limbajul de taran coclit, civilizeaza'te si invata sa respecti pe cei mai importanti ca tine, exemplu: adminii. Nu esti in masura sa le dai sfaturi!

 

Nici tu nu esti in masura sa folosesti un limbaj atat de acid cand te adresezi altuia. Cred ca a prins mesajul. :)

Link to comment
Share on other sites

in discutie, pana la urma, conteaza doar floyd-ul si cum e montat?

lemnul nu e important? doar traforajul, daca are lama ascutita? conteaza, pana la urma, o chitara facuta din lemn bun sau un "nume" sub a carui vopsea sunt lipite cateva resturi de lemn de catre mexicanii care lucreaza cu acte legale in usa? ca cica asa e "ultimul strigat" al tehnicii si asa ii da "coi" (?), cum i-au raspuns cei de la fender unui cumparator roman de buna credinta.

"este" multi baieti care stiu sa dea cu pana in corzi, si care la shushele la care participa trebuie sa aiba o chitara de "firma", ca sa ia 50 de euro in plus la eveniment, cheltuieli de amortizare. nu stiu de ce isi dau cu parerea pe tema fabricatiei, probabil ca nici eu nu stiu, dar ce mai conteaza, cand sunt cei mai buni chitaristi de pe palierul blocului?

eu zic ca cei care dau cu pietre sa se duca sa vada ce fabrica grosmann acum (mai putin neinteresatu' felix pentru care manolovici e un novice care nu stie ce face iar cleiul de lipire e o chestie maronie care strica chitara)

PS. ma **** pe orice fender cu prostia ala de plastic peste gauroiul din corp

Link to comment
Share on other sites

Guest Superman
Care-i problema? Te-a oprit cineva sa iei de la Grosu?

nu vezi ca multi tipa sa nu se cumpere de la grosu?

 

 

Fiecare face ce vrea cu banii lui.

 

da adevarat. dar unora le pasa de asta si sa nu cumpere de la grosmann

 

punete in locul lui. si grosmann si cumparator.

 

 

prea multa zarva pe tema asta .

Link to comment
Share on other sites

nu vezi ca multi tipa sa nu se cumpere de la grosu?

 

 

 

 

da adevarat. dar unora le pasa de asta si sa nu cumpere de la grosmann

 

punete in locul lui. si grosmann si cumparator.

 

 

prea multa zarva pe tema asta .

 

Auzi bai pustiulica, nu crezi ca e cazul sa stai in banca ta ?

Criticile care i se aduc lui Grosu i se aduc pentru lucrurile pe care le-a facut si zis. De fapt, pt lucrurile pe care a zis ca le face si nu le-a facut.

 

Ti-am mai zis-o o data, dar vad ca tie iti intra pe o ureche si iti iese pe cealalta - cand o sa muncesti si o sa vezi cum se fac banii in LUMEA REALA, o sa intelegi de ce lumea are ceva cu Grosu.

Link to comment
Share on other sites

punete in locul lui. si grosmann si cumparator.

 

Mi-e greu sa ma pun in locul lui Grosu ca sunt facut altfel. In locul cumparatorului m-am pus, am fost la el, m-am dus cu gandul sa dau comanda, am vazut ce a mai facut, am probat, dar n-am mai dat comanda. Poate am fost prea pretentios, nu stiu, pana la urma am mers pe mana baietilor de la Gibson, dar si din Les Paul-uri am refuzat, e clar ca perfectiune nu exista. Asta a fost parerea mea, altii pot sa faca ce vor. Cel putin pe acest forum (dar si pe xbass) sunt informatii garla, care daca esti baiat destept te ajuta sa iei decizia corecta chiar daca esti incepator de tot si nu te pricepi atunci cand probezi. Totusi, daca esti incepator mi se pare aiurea sa bagi 1000 de euro intr-o chitara, mai ales ca marea majoritate a incepatorilor renunta la chitara dupa o luna.

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Chiar daca nu stiu sa se exprime, cred ca multi se refera la faptul ca este foarte greu sa i se dea credit brand-ului Grosmann acum, avand in vedere esecurile din trecut, este vorba de o reticenta mai mult sau mai putin explicata si, de ce nu, de o anumita doza de incapatanare.

 

LE: in comparatie cu ce se poate vedea pe forum-ul Grosmann, chitara din topicul asta arata tare rau. :)

Edited by Baumwolle
Link to comment
Share on other sites

Voi mai puteti cu topicul asta?

Lasati-l in ma-sa si haideti sa incepem topicuri mai aproape de ceva constructiv. Poate si-a meritat banii, poate nu, poate e buna, poate nu, nici n-avem de unde sa stim pana nu o incercam personal, si ca sa fiu sincer nici nu cred ca are vreo importanta. Pana la urma proprietarul stie daca a meritat, sau daca nu stie isi va da seama in timp. Singurul lucru adevarat care s-a spus aici este ca valoarea la revanzare va fi mult mai mica. Restul sunt speculatii :)

Edited by mihaitarta
Link to comment
Share on other sites

Este vorba despre o recenzie. Daca vrei sa cumperi ceva citesti o recenzie. Dar cum poti avea incredere intr-o recenzie in care una se scrie in cuvinte si alta se arata in poze?

 

este vorba de recenzia unei chitari custom . nu cred ca va mai cumpara cineva una perfect identica ! :)

singurul lucru bun din recenzie e ca viitorii clienti ai lui grosu vor fi mai atenti la fiecare detaliu cand isi vor comanda un custom pe gusturile lor.

Link to comment
Share on other sites

Ai inteles gresit. Nu se discuta despre a meritat sau nu. Este vorba despre o recenzie. Daca vrei sa cumperi ceva citesti o recenzie. Dar cum poti avea incredere intr-o recenzie in care una se scrie in cuvinte si alta se arata in poze? Asta-i tot.

 

Aproape ca iti dau dreptate, dar singura problema este ca in afara de doza aia montata stamb (care ma indoiesc ca ar avea vreo influenta notabila asupra tonului) nu ced ca ai cum sa-ti formezi o parere despre chitara aia privind o poza. Hai sa presupunem ca vorbesti cu proprietarul si te intalnesti cu el ca sa testezi chitara si sa presupunem(doar asa de dragul discutiei, ca n-avem de unde sa stim) ca suna foarte bine, what then? :)

Edited by mihaitarta
Link to comment
Share on other sites

tu ai vazut la vreo chitara custom de mii de euro doze montate stramb ? eu nu.

 

Bun, aici ai dreptate, dar la restul capitolelor sunt doar supozitii. Eu nu zic nici ca-i buna, nici ca nu-i, nici ca ma intereseaza in mod deosebit cum e. Singura observatie a fost ca se discuta in necunostinta de cauza. Este imposibil sa imi dau seama daca este o chitara buna privind niste poze.

Ar fi interesant sa mearga cineva sa o incerce, ca prea s-a intins acest topic fara sa se aduca prea multe argumente.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 3 weeks later...
1.Dupa cum am zis,experienta mea nu e foarte vasta, n-am incercat prea multe chitari,dar sunt in stare sa imi dau seama macar comparand direct daca ceva suna bine sau nu. Insa, oameni cu ceva vechime in domeniu mi-au spus ca este o chitara foarte buna.

2.Am trecut la electrica dupa 2 ani si ceva de acustica si deocamdata nu prea ma gandesc la vanzare, s-ar putea chiar sa nu o vand niciodata pentru ca e prima mea electrica si are valoare sentimentala..

mersi!

 

felix: ai tot dreptul sa ai rezervarile tale, sunt curios totusi ce le determina. Nu uita ca totusi este vorba de o chitara custom, nu de una standard ( referindu-ma la linkul cu chitara la care i s-au tocit tastele, lucru care se poate intampla si la nume mai mari in categoria de pret). In legatura cu celelalte 2 linkuri, stiu povestea inca de cand a aparut, mult inainte de a-mi comanda instrumentul, dar nu prea vad legatura cu chitarile si calitatea lor..

:)

 

Tinere, cred ca eu am chiar mai putina experienta ca tine.

 

Si totusi, cred ca ti-ai luat o tzapa de zile mari (fara suparare)

 

La mica publicitate, AICI PE RGC, este Dl. Rares (midnightrider cred) care vinde un fender stratocaster vechi de 20 de ani cu 950eur.... Chitara aia se cam urineshte pe orice alta chitara pana in 1500eur. PAREREA MEA! (ca ziceai ca vrei versatilitate, ca si mine, de altfel)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.