www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce Intelegeti Prin Chitara Custom?


BCRich
 Share

Recommended Posts

Am intzeles,nu sunt vedeta,recunosc, chiar nu sunt.Am sa ii rog sa faca alt semn distinctiv.

Eu am zis ce am avut de zis si am aflat ce am avut de aflat, restul...distractie placuta incontinuare.

Ce e asa ieshit din comun nu inteleg,faptul ca preferi sa faci rate la un comp de (1200e) decat o chitara,ca iti iei un harb de dacie cu 2000e decat o chitara,sau faptul ca esti prea zgarcit cu tine si canti pe o chitara de 30e?

Merg pe premiza, o viatza ai si trebuie sa o traiesti cum iti place.

Daca pentru voi e un hobby zranganitul la chitara si va complaceti in puzderia de scule proaste care au aparut pe piatza, e problema voastra,eu tin la calitate si la firma, precum si la indeplinirea unui vis de aproape 14 ani cand am pus mana pe prima chitara custom handmade.

O chitara VAI e 1200-2000E, ce va opreste sa faceti o rata de 3 ani,da nu,mai bine fac rata la comp si stau pe mes eventual imi fac cont pe hi5 si le cant la gagici balade la harbul meu de 30E(ele sunt proate si nu fac diferenta de scula)

Oare de ce cumperi o chitara de 100E si poi iti doresti alta de 200e ca apoi sa o iei de la capat si faza asta se intinde pe ani de zile si pe nesatisfactia pe care o ai ca nu poti avea un sunet bun.De ce nu ramai cu aia de 30E?Tare sunt curios...

Chiar si asa ...cum sunt...nu am habar ce e aia chitara si noroc de altii ca imi aduc aminte,precum si propunerea de concurs cu modul stupid de a cheltui 10.000$...da,poate sunt stupid,da barem eu am sa mor fericit ca am avut ce mi-am dorit (sper sa reusesc sa am).Voi?

 

Ma repet,fac rate,platesc 10 ani pentru ea,am salariul de 1200ron si rata e 800ron.Chiar e un efort,nu cersesc compatimire dar nici nu va permit sa fiu luat in ras,indifernt ca sunteti voi sau aia din America.

 

Special pentru Karpi: nu am nimic cu tine,de ce as avea ceva nici nu stiu cine esti,dar sa iti explic cum sta treaba:

Chitarile ca si celelalte lucruri se fura.Nu scrie nicaieri pe chitara CUSTOM,nici macar la vedere. Am vrut un kit fernandez pe ea si o semnatura pe spatele capului chitarii tocmai sa fie unicat (nu au serie de identificare). Daca iti fura masina o gasesti dupa serie sau numere, pe asta....mai sunt 20 la fel in toata Europa. Dute tu la unu si zii ca e chitara ta si ala saracu a dat bani pe ea de la un "om de bine"Oricum nu inteleg frustrarea ta.

 

Era un topic undeva...nu mai stiu unde,,Chitara visurilor noastre" oare de ce a postat atata lume...dar nimeni nu face ceva in sensul asta? E mai buna o copie,nu?

Edited by BCRich
Link to comment
Share on other sites

Am intzeles,nu sunt vedeta,recunosc, chiar nu sunt.Am sa ii rog sa faca alt semn distinctiv.

Eu am zis ce am avut de zis si am aflat ce am avut de aflat, restul...distractie placuta incontinuare.

Ce e asa ieshit din comun nu inteleg,faptul ca preferi sa faci rate la un comp de (1200e) decat o chitara,ca iti iei un harb de dacie cu 2000e decat o chitara,sau faptul ca esti prea zgarcit cu tine si canti pe o chitara de 30e?

Merg pe premiza, o viatza ai si trebuie sa o traiesti cum iti place.

Daca pentru voi e un hobby zranganitul la chitara si va complaceti in puzderia de scule proaste care au aparut pe piatza, e problema voastra,eu tin la calitate si la firma, precum si la indeplinirea unui vis de aproape 14 ani cand am pus mana pe prima chitara custom handmade.

O chitara VAI e 1200-2000E, ce va opreste sa faceti o rata de 3 ani,da nu,mai bine fac rata la comp si stau pe mes eventual imi fac cont pe hi5 si le cant la gagici balade la harbul meu de 30E(ele sunt proate si nu fac diferenta de scula)

Oare de ce cumperi o chitara de 100E si poi iti doresti alta de 200e ca apoi sa o iei de la capat si faza asta se intinde pe ani de zile si pe nesatisfactia pe care o ai ca nu poti avea un sunet bun.De ce nu ramai cu aia de 30E?Tare sunt curios...

Chiar si asa ...cum sunt...nu am habar ce e aia chitara si noroc de altii ca imi aduc aminte,precum si propunerea de concurs cu modul stupid de a cheltui 10.000$...da,poate sunt stupid,da barem eu am sa mor fericit ca am avut ce mi-am dorit (sper sa reusesc sa am).Voi?

 

Ma repet,fac rate,platesc 10 ani pentru ea,am salariul de 1200ron si rata e 800ron.Chiar e un efort,nu cersesc compatimire dar nici nu va permit sa fiu luat in ras,indifernt ca sunteti voi sau aia din America.

 

Special pentru Karpi: nu am nimic cu tine,de ce as avea ceva nici nu stiu cine esti,dar sa iti explic cum sta treaba:

Chitarile ca si celelalte lucruri se fura.Nu scrie nicaieri pe chitara CUSTOM,nici macar la vedere. Am vrut un kit fernandez pe ea si o semnatura pe spatele capului chitarii tocmai sa fie unicat (nu au serie de identificare). Daca iti fura masina o gasesti dupa serie sau numere, pe asta....mai sunt 20 la fel in toata Europa. Dute tu la unu si zii ca e chitara ta si ala saracu a dat bani pe ea de la un "om de bine"Oricum nu inteleg frustrarea ta.

 

Era un topic undeva...nu mai stiu unde,,Chitara visurilor noastre" oare de ce a postat atata lume...dar nimeni nu face ceva in sensul asta? E mai buna o copie,nu?

 

Iti dau dreptate in totalitate. Sper ca iti vei realiza dorinta/visul. :)

Link to comment
Share on other sites

Uite ce bine canta Satriani pe scule de 2 lei:
DAR calitatea sunetului este infecta!

 

Nu inteleg de ce sustii ca BCRich nu are ce sa cante si nici legatura dintre cat de bine stii sa canti si a avea o chitara custom. Daca omul este pe cale sa-si indeplineasca visul, nu cumva ar trebuie sa ne bucuram pentru el?

 

ca sa vezi cum e treaba mergi pe pagina mea de pa AP am acolo 190 de piese /teme ...cantate cu tot felu de chitare , dac nu-ti spun n-o sa ghicesti care piesa cu ce chitara a fost trasa .

 

pe de alta parte toate chitarele male si ieftine si scumpe sunt foarte bune , nu prea vad diferenta itre una scumpa sau una ieftina .

 

Singura faza ce trebuie urmarita este materialul gatului daca acesta nu este OK chitara nu este stabila si nu tine acordajul in caz de schimbare de temperatura.

Bineinteles ca materialul ( otelul) din care-i facut vibratorul la cele mai scumpe eset mai calitativ la cele ieftine unele sunt inutilizabile si trebuie schimbate daac merita chitara ( daca are sustain si gat bun)

 

DAR pe Willkinson am vibrator sistem copie Fender si este mai bun decat cel original !! plus are pragusul din ceva material grafitat si nu se agata la bombdive revine perfect , bratul nu este cu surub ci cu o bucsa de teflon si nu are nici un pic de joc , cheile au doua orificii la 90 grade introduci coarda prin am,bele orificii si nu mai scapa coarda la bombdive asa ca si fara menghina este super .

 

http://www.acidplanet.com/artist.asp?songs=386149&T=5229

 

poti sa asculti linistit ca nu conteaza la "charts" ( la "charts" conteaza numai notarea de la review-uri)

 

http://youtube.com/storytellerguitar

 

am aici video cu Strat , cu Hohner ,si cu o chitara facuta in jurul unui gat de Framus acustic cu dozele facute de mine din bobine de releu si cu magnet de HDD , suna exact ca sii GLP a lui peter Green cu cele doua doze cuplate simultan.O sa mai pun videouri cu VINTAGE-Willkinson FatStrat ,..( mai incolo dupa ce reinstalez XP ca nu mai functioneaza SP2ca lumea)

Doar timbrul chitarelor mele difera ( de fapt acest lucru si urmaresc )

 

dar daca vrei sa fi suta 100% pe linie trebuie sa-ti ui si diamant in incisiv , ca sa ai zambet pro. LOL

 

Faza este ca dupa ce ai scula ravnita i-ti dai seama ca nu-i mare branza , mai mult este o psihoza sau in cel mai bun caz o moda .

Nu inseamna sa nu cumpere cineva daca doreste sa cumpere si sa se bucure de ea .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Asta nu schimba faptul ca tonul lui Satriani, in acel video este urat de tot.

 

M-am uitat la 2 video-uri pe youtube si am ascultat si niste inregistrari. Din ce am ascultat, tonul din video-uri este mai bun.

 

In cazul in care compari chitarile pe un multiefect de doi lei, e normal sa nu prea fie diferenta. Dar daca le compari pe un amp pe lampa la maxim, sunt mai mult decat sigur ca o sa vezi diferenta.

 

Singura chitara ieftina decenta pe care am pus vreodata mana este o Yamaha EG112. Dar NICI NU SE COMPARA de exemplu cu un JEM, sa nu mai vorbim de PRS. Am cantat pe destule chitari bune, si pe destule chitari nasoale (Stagg, Ibanez-uri la 300 euro etc ...) si crede-ma ca stiu sa apreciez o chitara. Intr-adevar, am pus mana si pe vreo doua Stratocaster-uri USA care nu erau prea departe de EG112, dar si pe Stratocaster-uri USA care nu-ti venea sa le dai jos din mana. Deci nu se poate zice ca TOATE chitarile IEFTINE sunt NASPA si ca toate chitarile SCUMPE sunt SUPER! Ci MAJORITATEA chitarilor IEFTINE sunt NASPA si MAJORITATEA chitarilor scumpe sunt BUNE.

 

SINGURA chitara ieftina care as folosi-o ca rezerva pt. JEM sunt RG550-urile din anii 90. Nu este la fel de buna ca un JEM dar este destul de aproape si costa 1/3 din pretul JEM-ului (ma refer la pretul la mana a 2a).

 

Daca chitarile tale ieftine SUNA la fel de bine ca cele scumpe, ma bucur pt. tine! Dar sper sa nu confunzi cat de bine canti pe una sau pe cealalta cu cat de bine SUNA.

Link to comment
Share on other sites

Se vede ca ai o placere deosebita sa imi aduci injurii. Poate o sa imi bag si un dianat in incisiv asta dupa ce termin cu rata la chitara. LOL

Esti bun in materie de chitara,jos palaria, dar doar pe felia ta.

Eu fac alta muzica,am alta metalitate despre cum se canta la o electrica si am si pretentii,nu ma multumesc cu putin.

Nu inteleg de ce vorbesti fara sa cunosti un om?Sunt constient ca nu ai sa intelegi muzica pe care eu o fac si de aceea ma consideri un snob care vrea custom ,sau unu care abia am pus mana pe chitara si e varza in materie de chitara...poate ai dreptate...dar poate nu.

Nu vreau sa iti demonstrez cat sunt de bun sau nu ,dar nu mai face afirmatii despre oameni pe care nu ii cunosti.

 

Pentru guitar 88:

Asa este, mai nimeresti si o ieftinatura care e facuta bine,dar majoritatea sunt varza.

Custom...nu am auzit de chitara custom sa fie facuta prost sau sa sune prost(daca tu ceri prostii si aia accepta sa le faca e partea a doua)

****TREBUIE SA SPECIFIC IAR A NU SE INTERPRETA, MA REFER LA FIRMELE CONSACRATE DE AFARA****

 

Faza cu 30 euro chitara e copilarie ,de obicei sunt noi chitaristi aparuti peste noapte care vor o chitara dar dupa care sa nu sufere cand se lasa de cantat.(am intalnit aici pe forum...nici nu se apuca bine si se gandesc ca o sa se lase)

 

Am cantat pe un Reghin 7 ani,apoi pe o copie ordinara Fender(Gipson scria pe ea) 4 ani....dupa care am facut o investitie buna,un BCRich.

Stiu cum e sa canti pe o chitara ieftina,nu am timp sa fac customizari la domiciliu si de ce sa nu recunosc,nu ma pricep (faze cu bobinatul si altele).

La electronica sun varza...am scos o doza cu 2 cabluri si habar nu am cum sa instalez una cu 4 cabluri,recunosc.

 

 

SIngurul care a inteles la ce ma refer si m-a ajutat,la propriu, a fost SIC...in rest...va intereseaza daca sunt nebun,daca sunt stupid,daca stiu sa cant,precum si Karpi care incearca sa ma convinga ca o chitara de 30 de euro e mai buna decat una de 3000$ :)

 

Sunt minoritate in materie de METAL pe forumul asta da asta nu inseamna ca am picat din plop,ca nu fac o muzica comerciala e alegerea mea.

Am fost la un concert doar sa vad si sa aud o chitara anume,pentru ea m-am dus,pe planul doi au fost instrumentistii (Bucuresti -Cannibal Corpse)

Si nu au venit cu chitara pe care am vrut sa o vad "Rich by BC Rich V custom handmade USA 7 strings head Beast" au venit cu cea cu 6 corzi.

Iar ca sa va mai plictisesc putin...era diferenta mare intre cei doi chitaristi legate de sunet,se cunostea de la o posta Rich-ul de Dean delux bla bla tot USA tot handmade...

Sunt un fanatic al acestei marci,asa sunt eu...nu imi place fotbalul la altii e invers :)

Edited by BCRich
Link to comment
Share on other sites

nu aduc injurii , doar fac observatii si incerc sa arat ca uni exagereaza .

La tine pare-se ca-i vorba de speranta ca daca dai un ban sigur stai in fata , adica precis o sa ai o chitara buna .Sper sa ai noroc si sa primesti chitara dorita /dar tot raman la parerea ca intre o chit de 60$ si una de 6000$ nu exista diferenta de calitate de 100 de ori .

 

Chiar am vrut sa pun intrebarea ce intelegeti voi prin chitara buna ???

 

Cand comand o chitara la comanda ma gandesc ca ai niste dorinte in legatura cu anumite caracteristici tehnice ca si :

 

instalatie de mixare a dozelor speciala cu filtre in plus , splitare , armonicii , sau de ex nu iei modelul cu 24 taste ca doza neck nu-i la locul potrivit , humbuckere speciale cu un anumit timbru . chei/vibrator.calus /pragus anume cu anumite posibilitati de setare , dispozitiv de schimbat acordajul si de mentinut in tuning in caz de se rupe o coarda .Lungimea gatului . radiusul la fretboard ,inaltimea tastelor .Corpul din cate bucati sa fie ce masa sa aiba , gatul din cate bucati si din ce material, cate bare de otel sa aiba gatul sioce tip ....la dorinta preamp incorporat in chitara cu reglaj de ton activ ....etc

 

dupa un sir luung de specificatii extra urmeaza design-ul personalizat la dorinta

 

In legatura cu chitarele ieftine . Te duci si incerci faci teste cumperi la mana a doua si alegi chitara care-ti convine ptr un anumit stil de cantat.Daca ai gresit macar n-ai dat o groaza de bani si cumpei inca una de data aceasta cu experienta dobandita deja stii sa alegi mai corect o chitara si tot asa pana te specializezi .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

10.000 usd pe o chitara.........pentru unii e o suma mare pentru altii nu.Eu am facut socoteala acum o saptamana ca sa vad cat imi trebuie sa cumpar chitarile pe care le doresc, am sarit de suma de 600.000 euro, si nici nu sunt prea multe la numar.

Daca fac vreodata rost de suma cu siguranta o sa imi cumpar acele chitari (cateodata pasiunea duce la nebunie :) ).Asa ca sfatul meu e sa munciti cat mai mult ca sa va indepliniti visul si cu siguranta o sa capatati ceea ce va doriti.

Link to comment
Share on other sites

Guest EPSYLON_CURSE

Eu as lua 2 stackuri ENGL cu Powerball :). Oricum chitara este imaginea ta, asadar mult succes. :) S-o vad in concert.

Link to comment
Share on other sites

nu aduc injurii , doar fac observatii si incerc sa arat ca uni exagereaza .

 

Este foarte bine ca faci observatii, DAR ar trebui sa tii cont ca observatiile sunt PERSONALE, deci variaza in functie de OBSERVATOR. Cat despre faptul ca incerci sa arati ca unii exagereaza, iar, asta este opinia ta. Este respectata, dar ramane personala. Ceea ce probabil tie ti se pare exagerat de mult, unora li se pare exagerat de putin. Nu are absolut nici un sens sa ne contrazicem.

 

La tine pare-se ca-i vorba de speranta ca daca dai un ban sigur stai in fata , adica precis o sa ai o chitara buna .Sper sa ai noroc si sa primesti chitara dorita /dar tot raman la parerea ca intre o chit de 60$ si una de 6000$ nu exista diferenta de calitate de 100 de ori .

 

Vazand ca probabil nu exista unitate de masura pt. calitate, o chitara nu poate fi de X ori mai buna/proasta decat alta. Diferenta care se poate observa dintre doua chitari depinde de experienta celui care le compara.

 

 

Chiar am vrut sa pun intrebarea ce intelegeti voi prin chitara buna ???

 

Prin "chitara buna" eu inteleg o chitara construita in asa fel incat sa fie in stare sa suporte fara probleme abuzurile utilizatorului si sa aibe un sunet apropriat genului de muzica pt. care a fost creata. In cazul meu, trebuie sa fie foarte versatila (sa treaca prin toate genurile de la jazz la metal fara probleme), sa mentina acordajul perfect (trag de floyd la maxim in ambele parti) si lemnul sa fie destul de vechi sa nu trebuiasca sa umblu des la ea. Nu vorbesc despre finituri pt. ca depinde de gusturi. Nu o sa se compare niciodata finiturile de pe un Washburn N4 cu cele de pe un PRS Custom, dar amandoua sunt chitari EXCELENTE!

 

Cand comand o chitara la comanda ma gandesc ca ai niste dorinte in legatura cu anumite caracteristici tehnice ca si :

 

instalatie de mixare a dozelor speciala cu filtre in plus , splitare , armonicii , sau de ex nu iei modelul cu 24 taste ca doza neck nu-i la locul potrivit , humbuckere speciale cu un anumit timbru . chei/vibrator.calus /pragus anume cu anumite posibilitati de setare , dispozitiv de schimbat acordajul si de mentinut in tuning in caz de se rupe o coarda .Lungimea gatului . radiusul la fretboard ,inaltimea tastelor .Corpul din cate bucati sa fie ce masa sa aiba , gatul din cate bucati si din ce material, cate bare de otel sa aiba gatul sioce tip ....la dorinta preamp incorporat in chitara cu reglaj de ton activ ....etc

 

dupa un sir luung de specificatii extra urmeaza design-ul personalizat la dorinta

 

Total deacord.

 

In legatura cu chitarele ieftine . Te duci si incerci faci teste cumperi la mana a doua si alegi chitara care-ti convine ptr un anumit stil de cantat.Daca ai gresit macar n-ai dat o groaza de bani si cumpei inca una de data aceasta cu experienta dobandita deja stii sa alegi mai corect o chitara si tot asa pana te specializezi .

 

Banuiesc ca cineva, cand decide sa-si faca o chitara custom are deja o vasta experienta in domeniu deci ce chitara si pt. ce stil nu cred ca este o problema. Singura chestie naspa este ca nu este posibil sa o probezi inainte. Deci daca nu este bine echilibrata (aici depinde de gusturi) sau grif-ul nu este pe placul clientului, ori trebuie sa se obisnuiasca ori sa o vanda (in cazul asta pierde si timp si bani).

 

Sunt de acord cu tine ca este mai bine sa cumperi la mana a doua, Am facut niste SUPER afaceri asa! Dar vazand ca sansele sa-ti gasesti la mana a doua chitara care ti-ai face-o custom sunt probabil aceleasi cu sansele sa castigi la loterie ... mai bine te duci direct la lutier :).

Link to comment
Share on other sites

Sa nu credeti ca mie mi se par putini 10.000$, e o suma enorma si fac eforturi enorme,dar pentru un vis ...e mica.

 

Tare sunt curios cine iti face chitara custom asa cum ai descris tu :

"instalatie de mixare a dozelor speciala cu filtre in plus , splitare , armonicii , sau de ex nu iei modelul cu 24 taste ca doza neck nu-i la locul potrivit , humbuckere speciale cu un anumit timbru . chei/vibrator.calus /pragus anume cu anumite posibilitati de setare , dispozitiv de schimbat acordajul si de mentinut in tuning in caz de se rupe o coarda .Lungimea gatului . radiusul la fretboard ,inaltimea tastelor .Corpul din cate bucati sa fie ce masa sa aiba , gatul din cate bucati si din ce material, cate bare de otel sa aiba gatul sioce tip ....la dorinta preamp incorporat in chitara cu reglaj de ton activ ....etc"

 

Eu i-am rugat doar de un kit fernandez care necesita 3 gauri in corpul chitarei si...bla bla...

 

Exact, nu mai sunt la varsta la care sa nu mai stiu ce vreau...au trecut prin mana mea cel putin 20 de chitari (ale mele in proprietate de incercat am incercat sute)dar tot la BC Rich am ramas.(vechea mea chitara)

 

Injurii...poate nu directe dar care ma vizau pe mine.Chestiile cu, cantatul si etc...serios, eu nici unui incepator nu ii zic ca nu stie sa cante ...dar unui om pe care nu il cunosc ...tu poate esti altfel, stii cum cant si sunt varza...asta e,atat pot sa fac.

Cine ma cunoaste stie ca nu imi dau cu parerea chiar daca mi se cere, despre cum canta unu, altul sau o trupa.

Dau un ban dar am ce mi-am dorit.Sa stau in fatza? In fatza cui? Tu chiar crezi ca eu cred (sorry de repetitie)ca o chitara ma face mai artist decat sunt?Nu cred asta stai linistit.

Karpi,oare tu nu ai nici un vis?

Da e copilaresc ce fac si nu ma gandesc la viitor(rate,banca etc,10 ani) dar sa nu crezi ca am 18 sau 25 de ani...am 28 de ani si daca nu fac asta acum cred ca nu am sa o mai pot face niciodata.E greu de inteles,dar asta e.

Edited by BCRich
Link to comment
Share on other sites

Ce v-ati mai infierbantat aici. Cu toate astea toata lumea a zis ceva bun. :) Incep cu karpi...omul asta zice din experienta, iar faptul ca la varsta sa nu mai pune accent pe aspect, e alta problema. Ce a incercat sa zica el de fapt e ca diferenta dintre chitarele ieftine si cele foarte scumpe, nu se justifica absolut deloc, in conditiile in care diferentele de sunet pot fi uneori destul de mici! In ceea ce priveste valoarea unei chitare, sunt de acord cu guitar88...nu poti spune ca o chitara e mai buna decat alta de nu stiu cate ori. Intervine in primul rand subiectivismul fiecaruia. De asemenea e foarte important ca atunci cand iti iei o chitara sa stii exact cum o sa sune, lucru greu de anticipat mai ales cand e vorba de un custom! Acum, BCRich, daca vrei neaparat si poti sa iti cumperi o chitara custom made, nu te tine nimeni, si e bine (asta din punctul de vedere al unui om care sufera de GAS, adica eu), chiar daca asta inseamna sa platesti nu stiu ce rata la banca (sunt si eu in aceeasi situatie). Dar, ce garantie ai ca o sa iti sune cum vrei tu, mai ales ca nu poti sa o testezi inainte? IN al doilea rand, mi se pare revoltator faptul ca o firma de chitare nu vrea sa iti puna ce vrei tu pe chitara! Asta, nu stiu de ce imi aduce aminte de Ferrari care isi alege clientii pe spranceana...mie treaba asta mi se pare o porcarie! Macar de-ar da masina unui om care stie sa o conduca, dar tot snobii le primesc. In cazul firmei asteia, chiar nu inteleg...mi se pare o atitudine de doi bani, ca de altfel si umileala asta cu trimisul de mailuri la care nu iti raspund. Eu sincer nu as face nicio comanda la ei!

In cele din urma, gandindu-te ca imprumuti 10000 de euro, gandeste-te ca poti sa iti iei nu numai o chitara foarte buna, chiar doua, plus un setup adecvat care sa le si puna in valoare!

In ceea ce priveste customizarea, daca tine de nu stiu ce inlay pe headstock, sunt din ce in ce mai multe firme care fac la comanda astfel de inlay-uri mother of pearl, care cu ajutorul unui lutier (chiar de la noi) pot fi incastrate oriunde pe chitara! In orice caz, parerea mea sincera e ca nu se merita sa iti iei o chitara la pret de "custom" atat timp cat nu se incadreaza in statutul de custom - de comanda! Din cate am vazut eu, ei te comanda pe tine!

In orice caz, spor la cumparaturi! :)

 

LE; acum am vazut ca e vorba de lacasuri pt 3 doze...hmm, asta chiar e de-a dreptul ridicol sa nu iti faca!

Edited by AddRien
Link to comment
Share on other sites

Mai BCRich.

Nu te supara dar eu cred in continuare ca prinzi fluturi.

Ai vazut vreodata cum arata 10.000$ ?

Ai facut macar o data un gig la care sa pleci cu cel putin 1200Roni acasa? (salariul tau lunar)

 

Sa fim seriosi...

 

Daca vinzi casa bunicii... asta este alta treaba. Dar o scula de 10.000 trebuie sa o meriti. Adica trebuie sa produci cu ea, nu gluma (muzica pura, sau muzica pentru bani).

 

LE: anyway... discutia a fost interesanta.

Edited by dgeekoo
Link to comment
Share on other sites

La Kitul fernandez 101 e o singura doza, trebuiesc 2 gauri pentru comutatori 1 pentru circuit,1 pentru baterie.

 

Dqeekoo,vorbesti ca taicamiu, tot ce iei trebuie sa produca,asa e romanul,numai dupa bani...cand ti-ai satisfacut ultima data o dorinta de a ta? (adica ceva de genul azi ma duc si mananc in cel mai luxox restaurant si nu ma iontereseaza cat costa, sau vreau si eu un tort chiar daca nu e ziua mea)...ce sa iti mai zic de alte vise mai mari...

 

Am vazut cum arata 10.000$- am lucrat 3 ani la un schimb valutar :D LOL

 

Nu am facut niciodta asta...acel gig de care amintesti.

 

Da mai...poate aveti dreptate,sunt un visator...(sa nu repet, stupid...etc)...da eu chiar nu tin la bani,atat cat am... ii cheltui si imi satisfac placerile(pedalutze,cabluri,corzi,chitari chiar...etc)

 

Ideea e urmatoarea: de ce sa astepti 10 ani sa strangi sa pui la ciorap(ca in reclama aia cu motorul) sa ai ceva care dupa 10 ani deja nu mai are aceeashi valoare pentru tine ca om, sentimental,etc...cand pot sa am acum si sa platesc 10 ani.

 

Oricu nu tin cont de parerile voastre :) Le studiez le respect,dar pot sa am si eu o parere personala,nu? :)

Faza a fost de acel dealer...am gasit altul oricum datorita acestui topic,poate m-am exprimat gresit si s-a intzeles greshit... chitara nu costa 10000$,dar in disperarea mea am spus ca sunt dispus sa platesc si atat.

La 10.000$ in 10 sau la 6.000$ la 10 ani...diferenta e mica la rata undeva la 3mil/luna

 

Gaurit,scris,frezat :) Sunt oameni care fac,stiu ca sunt, dar...dupa ce iti vine chitara si te gandesti ca ...daca nu da bine gaurile,daca se intampla ceva in atelier...ce faci? Cred ca sunt buni in ceea ce fac...dar care e protectia mea...o sa deschid un topic cu subiectul asta cand o sa fie nevoie de el,daca nu face altul inaintea mea.

 

Eu ma bucur ca v-am antrenat intr-o discutie,constructiva pentru altii,folositoare pentru unii si interogatoriu pentru mine :P

 

Karpi acu prieteneste, eu nu am gasit chitara sub 500euro sa sune bine si sa aibe tot ce trebuie la locul lor asa cum trebuie...si am colindat magazine in lumea asta...fara ca sa ii faci tu modificari(mutanti genetici) si vorbesc de cele noi nu cele second (mai gasesti prosti care vand si nu stiu ce comoara vand)

Asa am cumparat si eu de la un lautar chitara lui DImebag de la Pantera(bine...semnatura) cu 200$ si ea la mana a doua face 800Euro+ ca nici nu se mai fabrica (cea cu floyd) fara floyd am vazut pe thomann si este 555euro-Washburn Dime 333

Edited by BCRich
Link to comment
Share on other sites

Pai eu cred ca banii astia ar fi infinit mai cu cap cheltuiti daca ai cumpara 5 chitari BCRICH de $3500-4000 second hand undeva pe la $2000 fiecare si ai alege pe cea mai buna iar restul le-ai vinde. Sigur ca pierzi niste bani pe transport, si poate nu mai iei tot atit pe fiecare, dar la final ai o chitara care sa fie perfecta pentru tine. Si daca iti place doar una vinzi restul de 4 si mai cumperi 4 si pina la urma tot gasesti perfectiunea. Mai ales ca daca le cumperi de la americani si le vinzi in germania nu cred sa pierzi bani la afacere. Ideea e sa nu iti pui toti sacii intr-o singura caruta si sa ai vreo dezamagire. S-au intimplat cazuri cu propietari fericiti de scule scumpe, scule care nu au justificat pretul comparate fiind cu alte scule ieftine.

Bafta mare la indeplinit vise.

P.S. Urmarirea visului e cel mai misto lucru. De citeva zile am ampul viselor mele, pe care l-am visat in ultimii citiva ani, iar acum, desi foarte fericit, nu mai am un scop, si sint dezorientat. Ce fac acum, ma concentrez pe cintat ? :)

Link to comment
Share on other sites

hahaha ce simplu suna,le-as cumpara pe toate 4 fara sa le mai vand :)

Second hand...unde gasesc asa ceva? Acu 2 ani era una in Germania si am facut rost de bani,imprumutati, in 2 zile (1800euro) am sunat si era deja vanduta.

Astept raspuns sa vad care e treaba cu handmade USA series sa vad care e faza....anu' trecut prin vara mi-au oferit aceeasi chitara la 2500$ cu tot cu case...acu cica incepe de la 4000$ cu toate ca pe site e 3099$...sincer nu mai inteleg nimic :)

Insist la mai multi dealer-i cu faza de custom...daca nu merge,asta e, ma multumesc si cu handmade series.

 

Cand realizezi un vis...mereu se gaseste altul ca sa te tina ocupat :)

 

Singura chitara noua,cred ca au ramas cu ea de la o comanda, e asta:

http://www.thomann.de/gb/bc_rich_mockingbird_master_euro.htm

dar nu e ce vreau eu.

Iar asta:

http://www.thomann.de/gb/bc_rich_warlock_master_euro.htm

Nu are caracteristicile prea bune mai buna e asta de serie:

http://www.thomann.de/gb/bc_rich_kerry_kin...re_wartribe.htm

 

Plus ca eu caut V- 7 strings. sau Warlock ca cea de mai jos:

http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewI...bayphotohosting

Edited by BCRich
Link to comment
Share on other sites

Pai eu cred ca banii astia ar fi infinit mai cu cap cheltuiti daca ai cumpara 5 chitari BCRICH de $3500-4000 second hand undeva pe la $2000 fiecare si ai alege pe cea mai buna iar restul le-ai vinde. Sigur ca pierzi niste bani pe transport, si poate nu mai iei tot atit pe fiecare, dar la final ai o chitara care sa fie perfecta pentru tine. Si daca iti place doar una vinzi restul de 4 si mai cumperi 4 si pina la urma tot gasesti perfectiunea. Mai ales ca daca le cumperi de la americani si le vinzi in germania nu cred sa pierzi bani la afacere. Ideea e sa nu iti pui toti sacii intr-o singura caruta si sa ai vreo dezamagire. S-au intimplat cazuri cu propietari fericiti de scule scumpe, scule care nu au justificat pretul comparate fiind cu alte scule ieftine.

Bafta mare la indeplinit vise.

P.S. Urmarirea visului e cel mai misto lucru. De citeva zile am ampul viselor mele, pe care l-am visat in ultimii citiva ani, iar acum, desi foarte fericit, nu mai am un scop, si sint dezorientat. Ce fac acum, ma concentrez pe cintat ? :)

 

Un informatician de exemplu, isi castiga painea folosindu-se de computer. Nu stiu eu prea multe despre informaticieni, dar sunt destul de sigur ca in momentul in care unul foloseste computer-ul pt. a-si castiga painea, are un computer foarte bun, care functioneaza asa cum vrea el. Ei bine, tot la fel un chitarist isi castiga painea cantand la chitara. Deci chitara este un obiect de foarte mare importanta pt. chitarist. Pt. ca chitaristul sa se exprime cat mai bine in arta sa, are nevoie de chitara potrivita. Sunt unii care au noroc sa-si gaseasca chitara potrivita intr-un magazin si unii care au nevoie de una facuta la comanda. Din punctul asta de vedere, BCRich a luat cea mai buna decizie. Trebuie mentionat ca deciziile sunt luate in baza cunostintelor pe care le are cel care i-a decizia in momentul in care i-a decizia. Deci, din punctul asta de vedere este imposibil sa iei o decizie gresita. Admitand faptul ca exista decizii bune sau rele.

 

Imi pare rau pt. tine ca esti dezorientat, dar cred ca este important sa observi ca de fiecare data cand pierzi ceva, ai ocazia sa inveti ceva mult mai valoros decat lucrul pierdut.

Link to comment
Share on other sites

Tataia avea o vorba : "ceasul e omul" - eu nu pun intrebari de ce port eu Raketa si altii Louis Vuitton de zece mii de dolari . Daca chitara aia e visul omului, nu aruncati in el cu frustrarile adunate de-a lungul anilor.

Daca fabricantul are o problema cu Romania, trimite-l la origini si instruieste un bun prieten din Germania (sau Franta, Italia, etc.) sa repete din fir-a-par ce ai vrut tu initial, si apoi sa trimita chitara pe adresa lui. Poate ca la el va costa 3099$, nu 4000 sau mai stiu eu cit.

 

(ot:) Nu stiu daca mai tii minte - Cind mai treci prin Bucuresti sa-ti fac cinste cu niste Carpati ? :)

Edited by Eldrian
Link to comment
Share on other sites

BCRich,intreabal pe larry de pe forumul bcrich sau magazinul lui daca mai are(mai mult ca sigur are)BCRich pat O'Brien signature 7 strings!!!!parca era 2mii si 300 de $

 

Plus pe magazinul de pe ebay The MUsic FARM de bc rich aduc in fiecare luna un model handmade nou nout chiar in acest moment sunt 3 pe http://stores.ebay.com/THE-MUSIC-FARM_B-C-...3QQftidZ2QQtZkm

Edited by SIC
Link to comment
Share on other sites

am intrebat pe forum,am facut si un topic dar parca intrebam de avioane in limba chineza :)

De larry nu stiam,intru acum acolo sa vad care e treaba, thx!

 

Acu am intrat pe www.bcrich.com handcrafted :

To order an American Handcrafted or Custom Shop piece you must contact your dealer. We do not quote instruments by phone or by email. We also do not sell direct to the customer. All ordering and sales must be done through an Authorized B.C. Rich Handcrafted Dealer. (deci nu e vorba de vedete aici,unde gasesc unul ca astia de la Thomann nu se baga,am vorbit cu ei)

Ce bou sunt,aia de la Thomann mi-au dat adresa de la WARWICK si am zis ca fac misto de mine :) si astia sunt dealer autorizati BC RIch...ce faza. :)

Edited by BCRich
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.