www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce Intelegeti Prin Chitara Custom?


BCRich
 Share

Recommended Posts

Dupa cum toata lumea stie exista serii custom mai sunt si handmade ale unor Firme mai mult sau mai putin cunoscute.

Vreau sa stiu,prin acest topic,care e diferenta intre Chitara "CUSTOM" si Chitara CUSTOM(cum stiu eu,platesc oricat da faci ce vreau eu).

 

Am trimis mail la firma X, chitara pe site costa 3000$, ei imi trimit mail si spun ca pretul incepe de la 4000$...in fine.

Le cer sa imi puna pe ea:

-un kit fernandez (necesita gauri in corpul chitarei)-ei nu fac asa ceva...nici macar gaurile sa nu mai zic de kit

-am vrut sa scrie ceva pe ea-ei nu pot sa scrie pe ea

Pana la urma care e faza de custom?Cu ce e deosebita de una de serie?Trebuie sa fi un star international sa se roage ei de tine sau care e faza?Nu i-am pus sa imi faca corpul cum vreau eu sau alte chestii mai grele....

Adevarul este ca daca comanzi o chitara si nu vrei doze dimarzio si vrei EMG...cam tot "custom"se numeste...asta o fi?

 

P.S.Nu are nici o legatura cu firmele din tara,sa nu se mai interpreteze,unii sunt buni la asta.

Edited by BCRich
Link to comment
Share on other sites

Guest titus

eu prin custom(personalizat) inteleg o chitara facuta dupa specificatiile clientului...forma instrumentului nu se schimba, dar lemnul, podul, cheile, dozele, partea electrica, etc... ar trebui sa fie la alegerea celui care o cumpara...vezi strat-ul lui eric jhonson..

mai gasesti serii custom(asta e un nonsens pt ca, prin definitie, o chitara personalizata nu poate sa faca parte dintr-o serie) dar aici cuvantul 'custom' apare doar ca nume, pus sa ia ochii.

se pare ca nu ai ales firma destul de serioasa pt a face custom-uri adevarate :) ...

Edited by titus
Link to comment
Share on other sites

Am cerut custom handmade...firma..e cat se poate de serioasa...eu ma gandesc ca e prea serioasa si ishi alege clientii,dar urat din partea lor ca m-au luat peste picior.

Le-am dat buget nelimitat,sa vad cat poate sa ajunga o chitara asa cum o vreau eu. (ok,nu sunt nebun sa platesc mai mult de 10.000$ pe o chitara-nu de alta da mai mult nu pot lua de la banca imprumut hahahaha)

Edited by BCRich
Link to comment
Share on other sites

Dupa cum toata lumea stie exista serii custom mai sunt si handmade ale unor Firme mai mult sau mai putin cunoscute.

Vreau sa stiu,prin acest topic,care e diferenta intre Chitara "CUSTOM" si Chitara CUSTOM(cum stiu eu,platesc oricat da faci ce vreau eu).

 

Am trimis mail la firma X, chitara pe site costa 3000$, ei imi trimit mail si spun ca pretul incepe de la 4000$...in fine.

Le cer sa imi puna pe ea:

-un kit fernandez (necesita gauri in corpul chitarei)-ei nu fac asa ceva...nici macar gaurile sa nu mai zic de kit

-am vrut sa scrie ceva pe ea-ei nu pot sa scrie pe ea

Pana la urma care e faza de custom?Cu ce e deosebita de una de serie?Trebuie sa fi un star international sa se roage ei de tine sau care e faza?Nu i-am pus sa imi faca corpul cum vreau eu sau alte chestii mai grele....

Adevarul este ca daca comanzi o chitara si nu vrei doze dimarzio si vrei EMG...cam tot "custom"se numeste...asta o fi?

 

P.S.Nu are nici o legatura cu firmele din tara,sa nu se mai interpreteze,unii sunt buni la asta.

Unele companii care produc chitãri la nivel industrial au o aºa numitã linie custom. În acest caz, "custom" poate însemna o chitarã cu specificații diferite de cele standard, produse la o scarã mai micã. Evident, aceste chitãri vor costa ceva mai mult decât celelalte pentru cã acestea au alt traseu în linia de producție. Nu trebuie sã fie foarte diferite de celelalte pentru a fi custom. Pot fi diferite doar dozele, cheile de acordaj, etc...

Acest proces de "customizare" are niºte limite ºi pentru ei. Nu pot face ceva ce nu sunt specializați sã facã. Dacã nu au fost instruiți sã instaleze anumite device-uri pe chitarã, nu o vor face.

 

Ai douã soluții.

1. Sã te îndrepți spre companii care fac chitãri custom în sensul în care îl înțelegi tu (ex.warmoth).

2. Sã cumperi chitãri "project". Acestea se vând cu componente lipsã (doze, hardware, chiar ºi fãrã finish). De acolo poți "construi" tu mai departe chitara.

Link to comment
Share on other sites

nu exista asa ceva(dealer autoriza),cel putin in Europa.Merge si direct sa faci comanda.

Faza e ca au vazut Romania si poate deaia au strambat din nas,da lasa ca le-am zis si eu cateva.:)

 

Sunt handmade(de mana lucrate)...deci nu e vorba de linie...asa cum scrie logo-ul...de ce nu se poate sa mai scrie inca ceva (pe spate am cerut,nu pe fatza sa se vada si sa le dauneze firmei)

 

Acelasi kit Fernandez e instalat la unii instrumentisti,e adevarat...foarte mari.

Edited by BCRich
Link to comment
Share on other sites

Nu poti sa spui firma?Daca ii care o cred eu Handmade sunt chitarii de "serii" tot is prelucrate de lutieri profesionisti dar respectand standardele Bolt On, Standard, Deluxe, Supreme.

Iar cele Custom de duci la un dealer mare(nu cred ca se poate prin email) de firma x si incepi acolo sa spui cum vrei....

Edited by SIC
Link to comment
Share on other sites

da, e posibil,am crezut ca sunt batut eu in cap si nu stiu ce inseamna Custom handmade.

Stiu sa fac diferentza intre Handmade Series si Custom handmade..adica cel putin asa cred :)

 

 

Faza e urmatoarea,de ce pentru alti se poate si pentru mine nu?!

Aceasi firma acelasi atelier.

Edited by BCRich
Link to comment
Share on other sites

Guest razvan_the mohawks

www.ranguitars.com iti face chitara cum vrei tu cu specificatiile pe care le vrei tu ...si iesi foarte convenabil ca pret.

Link to comment
Share on other sites

Trebuie sa te gandesti ca o comanda serioasa nu se face niciodata prin e-mail.

Este ca si cum ai da masurile si ti-ai comanda un costum haute-couture prin e-mail, ori la croitor trebuie sa te duci sa faci vreo 5-6 probe.

Daca este fender, jackson sau charvel, te duci la proguitar si tratezi la fata locului, daca este gibson vorbesti cu midnight rider, daca este ibanez te duci la mcmusic, etc....

Cate e-mailuri din astea de test crezi ca vin pe zi? 1000? doua?

 

Pana la urma oamenii au un nas destul de fin ca sa discearna intre un test al preturilor si un client adevarat. In afara de faptul ca sub 10.000$ (suma pe care nu ai de gand de fapt sa o cheltuiesti), nu iti va face nimeni nici modificari, nici artwork, cel mult iti va pune un grif de un alt tip la un corp din alta serie, si o electronica deja disponibila in magazie.

Link to comment
Share on other sites

wwwaaahhahahhahaha

Ce amuzant a fost postul asta ,dqeekoo,...ce dracu sa fac la magazinele la care mi-ai sugerat sa ma duc?.

Tocmai, ca am de gand sa cheltuiesc suma aia, mai mult de 10.000$ nu am posibilitate,nu ofera banca...de unde ai tras concluzia ca nu am de gand sa o cheltuiesc?

Chitarile CUSTOM de obicei se comanda de la un DEALER. Nu avem asa ceva in tzara si sunt foarte putini in Europa.

Prefer de la sursa sa evit comisioanele(fabrica ofera reducere, reducere care intra la dealer in cazul unei comenzi ca si comision)

Se face contract inainte,se trimit bani, nu e chiar asa cum crezi.

Se discuta la telefon (mail-ul e ceva doar de...atentionare,atat)

 

Asa e tin foarte mult la marca,asa aveam chitara(cum se zice) ieri. :)

Edited by BCRich
Link to comment
Share on other sites

Vine ca si la femei cu rochie de seara la comanda si nu cumparata de pe raftulunui magazin universal .Dar trebuie sa aiba firma si custom peste tot ca sa aprecieze lumea .Bineinteles stilul de aporecieri este de genul ..." uita draga la "aia" are 3000 de coco pe ea .."

 

Important este sa scrie pe ea peste tot mare ca-i "custom" si sa aiba si pretul "MARE" , asa la o receptie te va baga in seama lumea.

 

Altfel n-are nici un rost, poti canta ( daca stii) si pe o chitara de pravalie ce costa maxim 30 Euro. ( daca ai ce sa canti )

 

daca nu are pe freatboard din sidef numele tau ( mare ) si niste intarzii cu diamante n-are rost ..

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Am deja o chitara custom si e diferenta de la cer la panat cu ori ce chitara de serie vrei tu (are 14 ani si e in perfecta stare) Oricum, multumesc, karpi, pentru apreciere...in primul rand nu stii cine sunt si cat de bine stiu sa cant.

Am 14 ani numai de cantat pe scena sa nu mai zic de restul de studiu...

Nu vreau sa intorc ideea topicului in alta parte.Am cantat si pe chitari de 30 de euro si cat pe una de 3000$,nu asta are importanta,asa e , ai dreptate la faza cu omul care o canta, da....macar daca invatzam o nota pe saptamana tot astiam ceva la varsta asta...nu crezi?

Paste fericit.

Link to comment
Share on other sites

.

Tocmai, ca am de gand sa cheltuiesc suma aia, mai mult de 10.000$ nu am posibilitate,nu ofera banca...

 

:D:) TU ESTI NEBUN!!! :). 10 000$ pe o SINGURA CHITARA!?!?!?!??! WOW!

 

Dupa parerea mea, ar fi o idee buna sa te duci direct la fabrica lor, vorbesti fata in fata cu cei de acolo si ti-o fac ... cred/sper.

 

Mult noroc cu chitara! :)

Link to comment
Share on other sites

E un vis pe care vreau sa mi-l indeplinesc,fiecare are un vis. Sa nu credeti ca sunt full de bani si numai asta imi ramane de facut,sa cheltui pe o chitara. E rata la o banca pe 10 ani,sunt bani din salariul meu,destul de multi...nu vreau compatimiri dar nici sa fiu luat in ras.

Acest topic a fost deschis din cauza unei dezamagiri primite de la un asa numit dealer si surprinzator, prin acest topic am gasit,multumita lui SIC, alt dealer.

Link to comment
Share on other sites

Am deja o chitara custom si e diferenta de la cer la panat cu ori ce chitara de serie vrei tu (are 14 ani si e in perfecta stare) Oricum, multumesc, karpi, pentru apreciere...in primul rand nu stii cine sunt si cat de bine stiu sa cant.

Am 14 ani numai de cantat pe scena sa nu mai zic de restul de studiu...

Nu vreau sa intorc ideea topicului in alta parte.Am cantat si pe chitari de 30 de euro si cat pe una de 3000$,nu asta are importanta,asa e , ai dreptate la faza cu omul care o canta, da....macar daca invatzam o nota pe saptamana tot astiam ceva la varsta asta...nu crezi?

Paste fericit.

Hai sa fim seriosi

 

chitara de 60$ si chitara de 6000 &

 

a doua este de 100 de ori mai buna ????????? in ce si la ce

 

Eu zic ca este doar un SIMBOL de STATUT

 

Daca poti si ai si ce canti si pe o chitara de vai si amar .

 

Am un DVD cred ca Irish Tour a lui Rory Gallagher ...cumpara omu o rabla veche intr-o consignatie si seara canta cu ea pe scena , se vede pana si in video ce nasoala era chitara .DAR omul avea ce sa cante .Daca ma gandesc eu nu prea aveam ce sa fac cu acea chitara!

 

Daca ai ce sa canti poti canta pe orice , daca nu ai ce sa canti degeaba ai scule de oricare .

Link to comment
Share on other sites

Da intelegem ca putem canta orice pe orice chitara dar atunci de ce sau facut chitari specializate pentru un anumit gen muzical si !daca ai posibilitatea sati alegi! dintre o chitara de 30e si una viisurilor tale de 5000$(care repecta gustul tau muzical,tonul) care va rezista ani buni,de ce sa nu tio iei?

Edited by SIC
Link to comment
Share on other sites

Si dacia are 4 roti si te duce in punctul A in B cu aproximativ acelasi consum de carburant.

 

 

Cosu a pus punctul pe i.:)

Daca visul omului este sa'si ia o chitara de 10.000$, si poate (are posibilitate financiara) sa faca acest lucru, de ce nu ar face'o. Nu a spus nimeni ca el crede ca viitoarea chitara este de X ori mai buna decat cea veche, sau decat una de 100$. Fiecare este liber sa cante pe ce vrea si pe "cat de scump" vrea.

Link to comment
Share on other sites

Hai sa fim seriosi

 

chitara de 60$ si chitara de 6000 &

 

a doua este de 100 de ori mai buna ????????? in ce si la ce

 

Eu zic ca este doar un SIMBOL de STATUT

 

Daca poti si ai si ce canti si pe o chitara de vai si amar .

 

Am un DVD cred ca Irish Tour a lui Rory Gallagher ...cumpara omu o rabla veche intr-o consignatie si seara canta cu ea pe scena , se vede pana si in video ce nasoala era chitara .DAR omul avea ce sa cante .Daca ma gandesc eu nu prea aveam ce sa fac cu acea chitara!

 

Daca ai ce sa canti poti canta pe orice , daca nu ai ce sa canti degeaba ai scule de oricare .

 

Uite ce bine canta Satriani pe scule de 2 lei:

DAR calitatea sunetului este infecta!

 

Nu inteleg de ce sustii ca BCRich nu are ce sa cante si nici legatura dintre cat de bine stii sa canti si a avea o chitara custom. Daca omul este pe cale sa-si indeplineasca visul, nu cumva ar trebuie sa ne bucuram pentru el?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.