www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

N00b


Guest VladCocan

Recommended Posts

Guest VladCocan

Mi`am cumparat de ceva vreme o chitara clasica (Stagg C530 pack) de la mcmusic. :) , dupa ceva vreme am primit o hora electronica ....vai de capul ei ... (dar asa rea cum e , am inceput sa fac progrese, fara amplificator, doar cu placa de sunet onboard de la PC :| ) acum m`am hotarat sa`mi cumpar o chitara electronica, cu amplif si cam tot ce as avea nevoie, insa sunt cam stramtorat pe plan financiar.

M`am tot uitat pe site`ul celor de la thomann si MCmusic. Optiunile mele ar fiii (pentru a ma incadra financiar :)( ) :

Thomann : HARLEY BENTON HBST-SET 2 BLACK

THOMANN GITARREN SET G13

THOMANN GITARREN SET G16

MCmusic : Ibanez GRX40J Jumpstart Pack

Peavey Guitar Stage Pack®

 

Problema este ca as vrea sa cant si ceva mai heavey dar si ceva mai spre blues .... chiar nu stiu daca unul dintre aceste modele mi`ar permite. :((

 

Imi cer scuze daca am gresit pe undeva B)

 

PS : prima chitara mi`am cumparato dupa capul meu (dar nu`mi pare rau) ...si am invatat sa cant de pe net :)

Link to comment
Share on other sites

Guest VladCocan

hmmm .... ok ... in cazul in care mai stiti si alte "pack`uri" sau cumva sa ma incadrez in 1000 RON :)( stiu ca este o suma ff mica dar mai mult nu cred ca reusesc sa ma incadrez . si chiar doresc sa`mi iau ceva mai bun decat "batranica" hora care o detin :)

Link to comment
Share on other sites

o parere obiectiva (zic eu)

exista si varianta sh. gasesti aici pe forum scule bune...la preturi bune (uneori).

 

daca vrei doar chitara noua...poti merge linistit pe pack-urile de la ibanez...peavey...etc.

 

pt inceput sunt bune. ideea e ca peste catva timp...(1-2 ani) o sa vrei ceva mai bun.

 

...si atunci...o iei de la capat...cu cautarile :)

Link to comment
Share on other sites

NU iti lua Harley Benton! Chitara nu e foarte rea pentru cat costa, dar amplificatorul e bataie de joc. Alt pack nu am mai testat. Dar, o chitara foarte buna http://www.guitarshop.ro/produs.php?pid=39 (am avut si m-a slujit cu bine - in afara de tremolo(la o chitara atat de ieftina nu ai ce tremolo sa ceri)-) + http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...ndProductID=715 (mai mult decat suficient pentru o camera,cel mai bun avand in vedere ca am mai incercat Fender Frontman 15R si Roland cube 15X). Eventual ia-ti si un tuner. Nu iti recomand sa-ti iei efecte sau procesor de chitara pentru ca iti vor fi inutile. Doar chitara, amp,cabluri,tuner. Succes!

Link to comment
Share on other sites

Guest titus

eu propun sa iti ei o aria seria mac (se gasesc la mcmusic)... sunt ff bune pt pretul lor si nu sunt chitari doar de incepatori, adica cu 1 rig bun poti sa canti oriunde cu ea... cat despre amplif, iti raman vreo 2/3 milioane din alea 10 pe care zici ca le ai, cu care poti cauta ceva aici pe forum :) ...

 

succes :). ..

Link to comment
Share on other sites

Poti sa incerci si Ibanez GRG170. Eu sunt foarte multumit de a mea. Au gatul subtire si rapid (ca si aria mac) iar configuratia HSH e foarte versatila (cu toate ca eu nu ma mai satur cantand pe h-ul din bridge). Doze stock bune si lipsa desavarsita a floyd-ului (are floating tremolo, pe care poti sa il folosesti si ca fixed bridge). Iar de banii ramasi cred ca poti sa iti iei un amp decent, cat sa iti stresezi vecinii.

Link to comment
Share on other sites

Guest VladCocan

pff .. nu ma asteptam la asa multe si diversificate raspunsuri :| ... cam grea alegere am de facut . tinand cont ca nu am experienta :)

Link to comment
Share on other sites

Guest blackraven

Recomand si eu Ibanez GRG170DX. Am eu una si, desi sunt constient ca este de o calitate joasa, nu imi vine sa o dau. M-am indragostit de versatilitatea ei. :X

Link to comment
Share on other sites

Recomand si eu Ibanez GRG170DX. Am eu una si, desi sunt constient ca este de o calitate joasa, nu imi vine sa o dau. M-am indragostit de versatilitatea ei. :X

 

Pai esti constient ca e de calitate joasa si totusi o recomanzi. Nu-ti vine s-o dai, in schimb la semnatura zice ca o dai... Nu ti se pare ceva in neregula?

 

Ontopic: Vot si de la mine pentru Squire-ul ala.

Link to comment
Share on other sites

Guest VladCocan

deci se pare ca raman la squire :) .... deja balanta tinde foarte mult spre squire ... si se pare ca sunt ff fericit .. :) am primit un amplif doina pe lampi. nu stiu exact ce model este. o sa revin cu poze eventual. urmatoarea intrebare ar fii ...ce difuzoare sa`mi cumpar ..si va rog nu celestion :).

Link to comment
Share on other sites

deci se pare ca raman la squire :) .... deja balanta tinde foarte mult spre squire ... si se pare ca sunt ff fericit .. :) am primit un amplif doina pe lampi. nu stiu exact ce model este. o sa revin cu poze eventual. urmatoarea intrebare ar fii ...ce difuzoare sa`mi cumpar ..si va rog nu celestion :) .

 

squier.felicitari pt amp

Link to comment
Share on other sites

Eu nu-ti recomand sa-ti iei si kitara si amp... mai bine mai asteapta putin, strange banuti si ia-ti o kitara decenta de la bun inceput, care sa te tina o perioada, pana ce vei ajunge la nivelul la care sa-ti permiti si sa simti nevoia de ceva mai tare... o spun din experienta... am facut si eu greseala sa-mi iau pack la inceput, apoi o kitara mai slaba si tot asa... NU RECOMAND NIMANUI SA FACA ASTA!!! Un instrument prost de la inceput, iti va aduce doar neplaceri...

 

Parerea mea... sper sa nu ma injure nimeni...

 

 

LE: uite... in cele 10 mil, mai pui 50 de lei si iei asa ceva http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...randProductID=8 Pt inceput ar trebui sa-ti fie ultra suficient... eu voiam sa iau una d'asta pt studiu ca sa nu mi mai frec kitara mea... 170-ul nu-l recomand nimanui... iar pt 2 mil in plus... :) Apoi, o alta idee... daca mai faci rost de bani si totusi nu ai destui... NU CUMPARA NIMIC CU SISTEM FLOYD-LIKE!!! Oricat de mult ti-ar placea cum arata si ideea de manete si nebunii... Deci dupa mine, pt inceput asta ar fi cea mai buna alegere :)

 

Multa bafta, sa-ti gasesti kitarutza pe care o vrei si sa ai un viitor kitaristic stralucit! :)

Edited by LORD-C
Link to comment
Share on other sites

Guest Paul-Sebastian
PS : prima chitara mi`am cumparato dupa capul meu (dar nu`mi pare rau) ...si am invatat sa cant de pe net :)

Urmeaza sa imi cumpar si ei prima mea chitara, nu in totalitate dupa capul meu pentru ca am am cerut ajutor aici pe forum, si sper si eu ca voi invata de pe net. Stiu ca suna a gluma, probabil ca si este, insa nici eu nu sunt convins inca. Daca pana la urma nu se poate doar cu net-ul, o sa imi caut un profesor sau mai intai o carte buna (care hey, poate o gasesc tot pe net! :)).

Apropo, poate imi dai si mie niste linkuri utile!? :)

Link to comment
Share on other sites

Guest VladCocan

primul site ...care l`am gasit ff util a fost http://www.freeguitarvideos.com/ apoi am dat peste RGC , Iarasi un site care imi place foarte mult este http://tabulaturi.ro nu pentru lectii ...ci pentru tabulaturi ...este foarte bogat si doar piese roamanesti. Recent , mi`am cumparat o carte pentru incepatori scrisa de prof. Lucian Suciu...ca sa invatz si ceva teorie ...mi se pare super ok (in pachet este si un DVD cu filmulete)... in curand am de gand sa o scanez si sa fac un upload ...

Oricum ..bafta in continuare ...daca iti place cu adevarat ..poti invata si fara prof. cel putin parerea mea

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.