www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Dozele Cele Mai Bune


Guest EldesT
 Share

Recommended Posts

Guest EldesT

Buna!..sunt incepator in materie de componente de chitara electrica.

Ash vrea sa stiu ce doze sunt bune pentru chitarile electrice pentru hard rock, metale.

Link to comment
Share on other sites

Depinde ce vrei.

Personal recomand urmãtoarele setup-uri:

 

- În cazul în care vrei doze active, click aici.

 

- În cazul în care vrei doze pasive,

- pentru poziția "bridge" click aici,

- pentru poziția "neck" click aici.

În cazul alegerii altor modele de doze pasive pentru poziția "bridge", mare atenție cum ți le comanzi... (le gãseºti ºi în România).

Dacã ai chitarã cu bridge fix iți comanzi modelul SH, iar dacã ai vibrator îți comanzi modelul TB.

 

Sper sã-ți fi fost de ajutor :) .

Edited by Seru
Link to comment
Share on other sites

Guest En1gma

Dozele active au un preamplificator incorporat, deci trebuie alimentate cu baterie de 9V, cele pasive nu au.

Astfel, au output mai mare, si zgomot foarte redus.

Link to comment
Share on other sites

Guest EldesT
Dozele active au un preamplificator incorporat, deci trebuie alimentate cu baterie de 9V, cele pasive nu au.

Astfel, au output mai mare, si zgomot foarte redus.

 

 

Deci cele active is mai bune?

Si cum alimentezi doza cu bateria de 9V?

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Nu exista cele mai bune doze, este o chestiune de gust. Incearca toate modelele peste care dai, eventual documenteaza-te si asupra dozelor folosite de chitaristii tai preferati si intr-un final, alege.

Link to comment
Share on other sites

Guest EldesT
Nu exista cele mai bune doze, este o chestiune de gust. Incearca toate modelele peste care dai, eventual documenteaza-te si asupra dozelor folosite de chitaristii tai preferati si intr-un final, alege.

 

 

Baumwolle ... de exemplu....un ESP LTD JH-200(chitara semnatura a lui Jeff Hanneman de la Slayer)--

are 2 doze ESP EMG LH 300 Humbucker..si suna foarte klumea. Dar nushtiu daca sunt active sau pasive, Edited by EldesT
Link to comment
Share on other sites

Baumwolle ... de exemplu....un ESP LTD JH-200(chitara semnatura a lui Jeff Hanneman de la Slayer)--
are 2 doze ESP EMG LH 300 Humbucker..si suna foarte klumea. Dar nushtiu daca sunt active sau pasive,

 

Pentru sunetul cu pricina omul are in afara de cele 2 doze:

2 maini

o chitara (sau mai multe care asteapta in standere)

un munte de amplificatoare si altfel de scule in spate

ani buni de studiu si experienta, poate inclusiv documentare in ce priveste ce-i aceea o doza activa, sau pasiva, simpla dubla, etc...

Link to comment
Share on other sites

Guest EldesT
Pentru sunetul cu pricina omul are in afara de cele 2 doze:

2 maini

o chitara (sau mai multe care asteapta in standere)

un munte de amplificatoare si altfel de scule in spate

ani buni de studiu si experienta, poate inclusiv documentare in ce priveste ce-i aceea o doza activa, sau pasiva, simpla dubla, etc...

 

 

Mda..mai lamurit:|

Link to comment
Share on other sites

Guest EldesT

Am un preten care are un ESP KH-202BK...aceleasi doze k si la ESP JH-200 un amplificator nu prea grozav(un Fender bushit de 10w) experientza de 3 ani in chitara electrica.A incercat sa cante aceleasi sunete k ala din filmuletzu de mai sus .insa sunetul e aproape la fel cu cateva diferentze, de aceea am spus.

Edited by EldesT
Link to comment
Share on other sites

JunkYard EMG_KK sunt de fapt un set 81 - 85. Nu e nimic altceva special la ele in afara de un mic booster de +20db fara de care poti sa traiesti linistit :)

Dupa parerea mea Slayer nu au cel mai bun sunet din lume dar au coi cat sa suplineasca :)

 

Din ce citisem pe un forum de metalisti unde baietii incercasera si Bill Lawrence si SD DImebucker concluzia era ca Dimebucker suna ceva mai infundat si si mai nedefinit decat L500XL. Acu dracu stie cum le-au testat si aia si ce urechi de tabla au.

 

EldesT sa presupunem prin reducere la absurd ca ai nimerit doza cea mai cea (nu ca ea ar exista). Fara o chitara, un amplificator si o mana buna e egal cu 0. Asta ti-a explicat si dgeekoo mai subtil in postul lui. Nu alerga dupa scule cu disperare gandindu-te ca daca le ai, ai sa canti ca nu stiu care mare chitarist. Nu aia e cheia. Nu zice nimeni sa nu iti cumperi scule dar cumpara-le cand ai nevoie de ele :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Superman

un mic offtopic daca se paote numi asa:P

 

imi poate spune si mie cineva de doza foloseste Daczi in Neck? si daca stie cineva ceva despre chitarele Kramer modelul acela nu ma supar Body lemnul as vrea sa stiu grifful e vizibil clasicul maple rosewood floyd rose bla bla... mai are un marshall 9100 power amp si niste preampuri nu le-am recunoscut ... si difuzoarele asta nu conteaza

 

ce ma intereseaza pe mine este doza aceea are un output foarte mare din cum suna akolo imi da impresia de doza activa oricum imi palce soundul ala si as vrea sa stiu mai multe daca stie cineva :)

 

 

 

 

 

 

 

 

parerea mea despre dozele de metal cred ca EMG si SD ... si DiMarzio au niste chestii interesante destul de interesante as putea spune ar trebui sa verifici si pe acolo ceva sample www.dimarzio.com

Edited by Superman
Link to comment
Share on other sites

Baumwolle ... de exemplu....un ESP LTD JH-200(chitara semnatura a lui Jeff Hanneman de la Slayer)--
are 2 doze ESP EMG LH 300 Humbucker..si suna foarte klumea. Dar nushtiu daca sunt active sau pasive,

 

 

de unde auzi tu sunetul dozei pe aceasta inregistrare ?

 

sau ai in cap ceva analizor de spectru ?

 

acesta este un tob "fabricat" cu diferite formatoare de sound , aproape ca nu mai are nici o importanta doza, sun al afel si daca pui o doza piezzo sau captezi un microfon si dupa procesezi.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Buna. Te rog mult lamureste-ma ce sunt active si pasive. Am inceput de 6 luni sa cant , am un Vintage SG, ma uitam dupa un humbucker ca sa trec la nivelul urmator, si m-ai lasat pe ganduri cu activele si pasivele...Daca te si pricepi, te rog zi-mi pe scurt ce humbucker imi recomanzi sa-mi pun -(doresc sa scot sunet gen Angus Young ). Mersi, si astept nerabdator rasp tau.

Link to comment
Share on other sites

Buna. Te rog mult lamureste-ma ce sunt active si pasive. Am inceput de 6 luni sa cant , am un Vintage SG, ma uitam dupa un humbucker ca sa trec la nivelul urmator, si m-ai lasat pe ganduri cu activele si pasivele...Daca te si pricepi, te rog zi-mi pe scurt ce humbucker imi recomanzi sa-mi pun -(doresc sa scot sunet gen Angus Young ). Mersi, si astept nerabdator rasp tau.

 

Nivel "urmator" ?

 

In rest ma adresesz initiatorului acestui topic.

 

Cel mai a chitara suna diza vintage de Strat pe un Strat bun,

 

Humbucker = compromis intre ton si reducerea zgomotului captat deci styrica si sunetul pierzi joase si inalte .

 

Mai bine decat toate ar suna dozele condensator dar ca si cele active au nevoie de ppreamplis/EQ si alimentare.

 

Cel mai convenabil este doza pasiva buna sau care tip i-ti convine din diferitele singlecoil sau humbucker .

 

Doxele active pot fi cu magnet slab caci au un preamplif in acest gfel chiar daca este ridicat aprooape de corzi poti avea sustain mare deparece nu freneaza magnetul oscilatia corzilor .Acest lucru ar fi marele avantaj .

 

Semnalul mare dat de o doza este neimportant , DAR ! ca sa nu te complici si sa cari cu tine un preamplif/buffer in deplasari e mai buna o doza decenta cu volum mare ,nu ai cel mai bun ton dar suna tare si scori overdrive fara inca o cutie .Bineinteles sunt inventate ptr statii cu tuburi vintage Marshall ,Fender,Vox ce nu aveau toate sensibilitate mare ,

Intre timp au montat in amplifuri preampkil in plus din care de la clean pana la distors maxim poti scoate cu orice doza.Plus au statiile moderne reglaj de ton mai complex ca sa sune ce vrei tu,plus mai multe canale ca sa poti schimba setarile de sound pe scena apasand doar cateva switch-uri pedala.

 

Singlecoil blade este super ptr bridge , ptr neck un singlecoil normal tip Strat .Ptr reduxerea zgomotului captat exista montaje foarte eficiente ce nu schimba caracterul tonului ca si humbucker-ele.

 

Iar in cea ce priveste . maini ,idei , conceptie ,,ptr ton este cale lunga si grea .

 

S-au inventat sintetizatoarele , descarca un program synth si ai absolut totul ptr ca sa faci tonuri fantastice , sa vedem daca scoti un ton fantastic nou mai bun mai innteresant mai "Ton" ,Aici e buba pana cand nu sti ce si cum tot cauti .

Asta-i un lucru bun numai sa nu uitam de muzica de cantat de interpretat .

 

TONUL se vede si aici in studioul lui Steve Vai :

http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=38189&hl=

 

Ia vezi ce scule doar ptr ton ..

Link to comment
Share on other sites

un mic offtopic daca se paote numi asa:P

 

imi poate spune si mie cineva de doza foloseste Daczi in Neck? si daca stie cineva ceva despre chitarele Kramer modelul acela nu ma supar Body lemnul as vrea sa stiu grifful e vizibil clasicul maple rosewood floyd rose bla bla... mai are un marshall 9100 power amp si niste preampuri nu le-am recunoscut ... si difuzoarele asta nu conteaza

 

ce ma intereseaza pe mine este doza aceea are un output foarte mare din cum suna akolo imi da impresia de doza activa oricum imi palce soundul ala si as vrea sa stiu mai multe daca stie cineva :)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

parerea mea despre dozele de metal cred ca EMG si SD ... si DiMarzio au niste chestii interesante destul de interesante as putea spune ar trebui sa verifici si pe acolo ceva sample www.dimarzio.com

 

RIP Daczi Zsolt. We will always remember you :) .

 

Doza din neck

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.