www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Probleme De Sunet La O Chitara Eftina


Guest PostaL
 Share

Recommended Posts

Salut!

Deja presimt ce cometarii o sa primesc la postul asta:

mai baiete, ia si tu ceva mai bun, nu te mai umilii cu ultimele rahaturi de chitari si echipament.

 

Ei bine, eu cant la chitara doar ca sa umplu timpu liber, nu vreau sa fac cariera din asta, si nici nu vreau sa investesc foarte mult.

 

Dar sa trecem la subiect :).

 

Pana acuma ceva vreme am folosit o chitara electrica de la Reghin (Hora Solo (I know.... lame name :))) ) si eram ok cu ea. Adica nu suna ce stiu eu ce, da ne, avea corzi...

 

Weekendu trecut am stat eu mult si m-am gandit si am zis ca ar fi cazu sa iau una noua. Si mi-am mai luat si un Stagg V400 VT (http://www.mcmusic.ro/product_view.php?BrandsID=10&BrandCategsID=141&BrandProductID=667).

 

Exceptand faptu ca mi-am prins urechile in sistemu Floy-Rose si am rupt 2 corzi 'in the process', dupa ce baietii de la magazin mi-au reglat-o frumos si am ajuns cu ea acasa am observat ca nu se aude asa clar ca si heciu de la Reghin :) .

 

Sunetul pare gatuit, parca nu se aude tot spectru, doar joasele.Am incercat sa reglez tonul, dar nimic .Ca nota, nu am amp, folosesc compu pe post de amp, si ca distorsii folosesc un DigiTech Grunge. Cand pun castile direct la pedala, parca se mai observa o inbunatatire, dar tot nue bine...

 

In afara de a cumpara o chitara noua, si mai scumpa, mai are cineva alta idee? Poate nishte doze noi? Sa inversez ceva file la asta?

 

Merci anticipat!

Link to comment
Share on other sites

Reghinul are doze single-coil (bobina simpla) care suna mai cristalin (mai multe inalte).

Acest Stagg are doze humbucker double coil (bobina dubla) cu inalte mai putine (doze de calitate inferioara).

Incearca sa studiezi daca poti sa le splitezi (adica sa folosesti numai una din bobine) cu un comutator suplimentar. Pentru asta ar trebui sa aiba 4 fire (fiecare doza) adica sa ai acces separat la cele doua infasurari.

Daca nu, singura solutie este sa schimbi dozele, sau sa te adaptezi cu acest sunet.

 

(nu lua in seama carcotelile, nu este de placaj)

Link to comment
Share on other sites

Reghinul are doze single-coil (bobina simpla) care suna mai cristalin (mai multe inalte).

Acest Stagg are doze humbucker double coil (bobina dubla) cu inalte mai putine (doze de calitate inferioara).

Incearca sa studiezi daca poti sa le splitezi (adica sa folosesti numai una din bobine) cu un comutator suplimentar. Pentru asta ar trebui sa aiba 4 fire (fiecare doza) adica sa ai acces separat la cele doua infasurari.

Daca nu, singura solutie este sa schimbi dozele, sau sa te adaptezi cu acest sunet.

 

(nu lua in seama carcotelile, nu este de placaj)

 

 

EXACT

 

nici o doza humbucker nu are inalte si joase , exista doar variante cu diferite medii.

 

SPLIT este rezolvarea .

 

Ca sa ai sunetul frumos si balansat dozele nu se apropie prea mult de corzi .

 

 

daca ai cumparat chitara dupa parerea carcotasilor atotstiutori rau ai facut ,trebuie sa inveti un lucru.Acesti carcotasi n-o sa-i satisfaci niciodata .Nu te mai lua dupa fiecare .Dupa ce o sa ai toatechitarele signature cu semnatura si stampila de la FBI si MUZEUL DE ARTA SU TEHNOLOGIE din PARIS o sa spuna ca nu ai lemnul din anul yyy luna M si ziua Dtaiat la luna plina pe o zi cu ploaie .Deci tot o copie proasta o sa ai ,dupa parerea lor " probabil facuta in china"

 

Fiecare chitara este buna , tu trebuie sa canti si sa alegi chitara potrivita ptr genul/stylul potrivit.

 

Ai Reghinul , il folosesti ptr anumite tonuri , iar alta chit ptr alte tonuri.

Link to comment
Share on other sites

Mersi fain la toata lumea pentru sfaturile si parerile prompte, profi si la subiect! Adevarul e CA Chitara am cumparat-o mai pe negandite (si nu am luat-o la parerea carcotasilor, si nici nu-i bag in seama :)), nu m-am interesat inainte de ea sau de ceva similar. Am ales cu doze humbucker pentru ca aveam impresia (aparent falsa dupa spusele lui dgeekoo) ca is de calitate mai buna ca si single coil.

 

Oricum, nu cred ca o sa split-uiesc cat de curand... Credca o sa pastrez si reghinu, si o sa-l folosesc pentru alte tonuri, cum a spus karpi.

 

O sa incerc sa o pun pe un amp sa vad daca se observa o imbunatatire majora (am uitat sa mentionez ca atunci cand am cumparat-o nu am mai incercat-o in magazin ca ma grabeam... stiu... stiu... stupiiiid.... da no... I tend to be like that some time(s)....).

 

Merci mult de tot!

Link to comment
Share on other sites

Pai ai facut cel putin 3 greseli mari:

 

1. ai cumparat o chitara ieftina in loc sa strangi bani sa iti iei un obiect de calitate

2. ai cumparat chitara fara sa o probezi si sa vezi daca iti place

3. inainte sa faci achizitia nu te-ai interesat pe forumurile de specialitate si in review-uri si nu ai intrebat pe cineva care se pricepe la chitari daca alegerea ta e ok.

 

Ma ierti dar prostia se plateste. Acum nu iti dai seama pentru ca probabil esti fascinat de un floyd rose de 15$ si de o chitara care la poarta fabricii costa 25$.

 

Si nu asculta de carcotasi... chiar te invidiez ca ai stagg si nu sti cat de mult imi doresc si eu una si d-aia ma iau de chitara aia :)

 

Asculta-i pe aia care vorbesc din auzite si care n-au pus in viata lor mana pe o chitara adevarata.

 

Din partea mea n-aveti decat sa cumparati ce vreti si sa va dati dupa aia cu capul de pereti. Si poate nu crezi, dar in cel mai bun caz chitara ta e din placaj sau rumegus presat si tratat chimic.

 

Mult succes

Link to comment
Share on other sites

Felix are tendinta sa vada viata in gri si in nuante de gri :) (pun intended).

 

Mergi cu chitara la cineva sa ti-o regleze cum trebuie si probeaz-o pe un amplificator (eventual ia-ti si tu unul cand ai banii) . Cu o pedala si un calculator nu intelgi prea mult.

 

Acu intreb si eu "ca proasta", corzile le-ai schimbat dupa ce ai luat chitara? Chitara aia poate sa stea in vitrina si luni de zile. Corzile nu au o durata de viata asa de mare.

Link to comment
Share on other sites

Nu Cosu, dar ma doare sufletul sa vad cum oamenii arunca banii fara sa se documenteze inainte... spun asta pentru ca si eu am facut greselile astea in loc sa ascult de aia mai priceputi. Chiar daca va schimba dozele cu alte doze care probabil costa mai mult decat chitara in sine si va rezolva oarecum problema sunetului, din punct de vedere calitativ si constructiv stim cu toti la ce sa ne asteptam de la firma stagg. Deci parerea mea este ca a investi alti bani in chitara asta, e o alta mare greseala.

Edited by felix
Link to comment
Share on other sites

Nu Cosu, dar ma doare sufletul sa vad cum oamenii arunca banii fara sa se documenteze inainte... spun asta pentru ca si eu am facut greselile astea in loc sa ascult de aia mai priceputi. Chiar daca va schimba dozele cu alte doze care probabil costa mai mult decat chitara in sine si va rezolva oarecum problema sunetului, din punct de vedere calitativ si constructiv stim cu toti la ce sa ne asteptam de la firma stagg. Deci parerea mea este ca a investi alti bani in chitara asta, e o alta mare greseala.

 

Cred ca omul s-a pacalit deja cumparandu-si o chitara nu tocmai grozava. Si eu ii recomand sa se duca cu ea la cineva care sa ii schimbe corzile si sa ii faca un setup foarte bun si sa o lase asa, sa nu mai bage nici un ban in ea dupa aceea. Nu cred ca merita sa investeasca in doze pentru ca nu e o chitara care sa aibe un sunet grozav cu orice doze i-ai pune, corpul chitarii nu da ceea ce trebuie. In momentul in care o sa vrea ceva mai bun sa o vanda cu cat poate si sa isi cumpere ceea ce isi doreste, dupa ce s-a documentat serios in prealabil. Si inca ceva, in momentul in care te-ai hotarat sa iti cumperi un anumit model de chitara, probezi toate exemplarele care sunt in magazin si o alegi pe cea mai reusita dintre ele.

Link to comment
Share on other sites

Felix, nu am intrebat cat de prost is, stiu asta si singur, si nici nu te-am intrebat ce greseli am facut, iarasi, stiu si singur asta. Am intrebat ce-mi recomanzi. Cand am zis ca nu ascult de carcotasi, ma refeream la posturi de genu l-a al tau: intreaba omu de o problema, vine carcotasu si spune ca ala nu stie sa aleaga, ca e noob si sa arunce in dunare cu chitara la gat, sa-si ea ditamai scula, ca dupaia sa cante odata pe saptamana la ea, etc. Merci fain, dar ma pot lipsi de posturi de genu asta :).

 

In alta ordine de idei:

Blackthorn, corzile le-am schimbat cu DR Black Coated, nu le-am lasat pe cele care au venit cu chitara.

Link to comment
Share on other sites

Daca folosesti computerul, mai bine renunti la pedala si incerci un soft de procesare de sunet, care sa aiba si amp-sim.

Si daca gasesti o doza buna la un pret acceptabil poti sa o iei linistit...doza poti sa o pastrezi si pe viitor, chiar daca vinzi chitara.

Si eu am avut un Stagg (copie de strat) si intr-adevar nu sunt chitare prea grozave (freturi cu diferente - de aici actiune mare si buzz, hardware prost, suruburi care trebuiau strinse regulat, doze slabe, la lemn nu stiu ce sa zic, pe site-ul lor zic ca body-ul este din alder, etc )

Bafta!

Link to comment
Share on other sites

Felix, nu am intrebat cat de prost is, stiu asta si singur, si nici nu te-am intrebat ce greseli am facut, iarasi, stiu si singur asta. Am intrebat ce-mi recomanzi. Cand am zis ca nu ascult de carcotasi, ma refeream la posturi de genu l-a al tau: intreaba omu de o problema, vine carcotasu si spune ca ala nu stie sa aleaga, ca e noob si sa arunce in dunare cu chitara la gat, sa-si ea ditamai scula, ca dupaia sa cante odata pe saptamana la ea, etc. Merci fain, dar ma pot lipsi de posturi de genu asta :) .

 

In alta ordine de idei:

Blackthorn, corzile le-am schimbat cu DR Black Coated, nu le-am lasat pe cele care au venit cu chitara.

 

La chitara ta nu stiu daca dozele au 4 fire ca sa le poti splita. Daca da, s-ar putea rezolva cu un pot push-pull, ceva genul http://www.thomann.de/de/goeldo_ep296.htm . Schema electrica pentru coil split o gasesti sigur pe net. Daca vrei sa schimbi si dozele trebuie sa te gandesti bine cam cum vrei sa suni. De exemplu un set de doze care suna bine splitate sunt SD JB pentru bridge si Jazz pentru neck. O alternativa mai vintage, dar si ceva mai scumpa ar fi Pearly Gates in bridge si Alnico II Pro in neck. Oricum tot ar trebui sa iti probezi chitara pe un amplificator de chitara bunicel ca sa vezi cam ce pot dozele, pe boxele de la calculator nu cred ca e concludent.

Edited by Blackthorn
Link to comment
Share on other sites

@Felix: ai taiat tu in bucati o chitara Hora sa vezi ca e din rumegus...?nu e o intrebare ironica...ma intereseaza sa aflu...pentru ca io stiam ca Reghinurile sunt din lemn :)

@PostaL: ma gandesc ca problema ar putea veni si de la amplificare...tin minte ca si in cazult meu, pe cand nu aveam amp si foloseam boxele de calculator, chitara suna foarte ciudat :) spui ca ai pedala DigiTech Grunge...ai incercat iesirea pentru mixer...?ar trebui sa observi o diferenta simtitoare daca o folosesti pe aia B)

referitor la doze...nu-i vorba ca dozele humbucker sunt mai bune sau mai proaste decat single-coil...e vorba ca suna diferit, avand, in general, un output mai mare.

cel mai bine ar fi, zic io, sa iti iei un amp micut si sa te joci cu chitara pe ala...poate poti sa scoti totusi un sunet decent, pana cand iti iei una mai buna...

in orice caz, ai nevoie clar de un setup la sange, as zice pentru ambele cetere...pentru ca am vazut ca ai ceva probleme si cu vibrato-u' de la chitara Hora :(

bafta :)

Link to comment
Share on other sites

@CernoBill: ca orice roman care se respecta, am avut si eu reghin... pe care intamplator l-am facut bucati... nu stiu exact ce lemn e dar se sparge foarte usor si se macina ca o paine uscata... deci e ceva necurat pe acolo. Daca vrei dovada, te invit sa vezi ce a mai ramas din el (respectiv, corpul).

Link to comment
Share on other sites

Nu mai innebuniti omu cu o mie de probleme tehnice. Schimba prima data corzile si s-ar putea sa ai o surpriza. Chiar daca chitara ii din "placaj" cum zic unii, aduna ceva bani si pe viitor ia-ti o doza activa, dar nu merita chitara aia asa ceva. Schimba corzile, daca suna tot asa... asta este. Incearca un amp din care sa-i poti da inalte.

Edited by nymus
Link to comment
Share on other sites

... Si ca sa vedeti cam cat valoreaza real o chitara din placaj, uitati-va pe linkurile astea si mai scadeti cam 10$ la bucata (atat estimez eu ca e transpotul per bucata la un container de chitari no name din china). Pentru cei amatori sa-si deschida magazin si sa se faca lutieri, e cea mai simpla solutie:

 

- super strat:

 

http://cgi.ebay.com/NEW-2006-ELECTRIC-GUIT...4QQcmdZViewItem

 

- sg:

 

http://cgi.ebay.com/ELECTRIC-GUITAR-FERRAR...oQQcmdZViewItem

 

- imitatie ibanez iceman:

 

http://cgi.ebay.com/NEW-2006-ELECTRIC-GUIT...4QQcmdZViewItem

 

- les paul:

 

http://cgi.ebay.com/NEW-ELECTRIC-GUITAR-BL...4QQcmdZViewItem

 

- stratocaster:

 

http://cgi.ebay.com/ELECTRIC-GUITAR-WHITE-...4QQcmdZViewItem

 

- prs:

 

http://cgi.ebay.com/NEW-ELECTRIC-GUITAR-BL...4QQcmdZViewItem

 

- jaguar or smth like that

 

http://cgi.ebay.com/ELECTRIC-GUITAR-DODGER...4QQcmdZViewItem

 

- telecaster:

 

http://cgi.ebay.com/NEW-2008-ELECTRIC-GUIT...4QQcmdZViewItem

 

- ciudatenie cu floyd rose:

 

http://cgi.ebay.com/NEW-ELECTRIC-GUITAR-BL...4QQcmdZViewItem

 

Acum va intreb eu pe voi... Chiar credeti ca astea sunt facute din lemn ????

Edited by felix
Link to comment
Share on other sites

... Si ca sa vedeti cam cat valoreaza real o chitara din placaj, uitati-va pe linkurile astea si mai scadeti cam 10$ la bucata (atat estimez eu ca e transpotul per bucata la un container de chitari no name din china). Pentru cei amatori sa-si deschida magazin si sa se faca lutieri, e cea mai simpla solutie:

 

 

Acum va intreb eu pe voi... Chiar credeti ca astea sunt facute din lemn ????

 

Hehehe :)

Solid Alder Body

One Piece Maple Neck

Rosewood Fretboard

 

Ce spun astia. De curiozitate am trimis mesaj unuia care vinde asemenea scule si mi-a spus ca e lemn solid. Sa i-o spuna lui mutu' :)

Link to comment
Share on other sites

... Si ca sa vedeti cam cat valoreaza real o chitara din placaj, uitati-va pe linkurile astea si mai scadeti cam 10$ la bucata (atat estimez eu ca e transpotul per bucata la un container de chitari no name din china). Pentru cei amatori sa-si deschida magazin si sa se faca lutieri, e cea mai simpla solutie:

 

- super strat:

 

http://cgi.ebay.com/NEW-2006-ELECTRIC-GUIT...4QQcmdZViewItem

 

- sg:

 

http://cgi.ebay.com/ELECTRIC-GUITAR-FERRAR...oQQcmdZViewItem

 

- imitatie ibanez iceman:

 

http://cgi.ebay.com/NEW-2006-ELECTRIC-GUIT...4QQcmdZViewItem

 

- les paul:

 

http://cgi.ebay.com/NEW-ELECTRIC-GUITAR-BL...4QQcmdZViewItem

 

- stratocaster:

 

http://cgi.ebay.com/ELECTRIC-GUITAR-WHITE-...4QQcmdZViewItem

 

- prs:

 

http://cgi.ebay.com/NEW-ELECTRIC-GUITAR-BL...4QQcmdZViewItem

 

- jaguar or smth like that

 

http://cgi.ebay.com/ELECTRIC-GUITAR-DODGER...4QQcmdZViewItem

 

- telecaster:

 

http://cgi.ebay.com/NEW-2008-ELECTRIC-GUIT...4QQcmdZViewItem

 

- ciudatenie cu floyd rose:

 

http://cgi.ebay.com/NEW-ELECTRIC-GUITAR-BL...4QQcmdZViewItem

 

Acum va intreb eu pe voi... Chiar credeti ca astea sunt facute din lemn ????

 

 

Nu cred ca conteaza prea mult daca-i din lemn masiv sau nu , dar nu vad nici o problema sa fie din lemn !!

 

Am mai pus o poza pe aici ( din pacate lucrul enervant topicurile deschise aiurea , sa fie la un loc intr-un forum si subtitluri in forum ...eu nu gasesc niciodata nimic nici propriile topicuri..hehehe )

Asa , o garnitura de sufragerie din stejar masiv 1200 RON ( masa mare , calitativ finistat , 6 scaune tapitate ) si la aceasta castigul fata de valoarea materialului terbuie sa fie vre-o 50 % .

 

Chitarele ietine au o singura problema nu ai garantia ca lemnul este calitativ ,cu densitatea si directia nervurilor corespunzatoare si uscat corespunzator.

 

Dar la 40$ sunt super bune .Daca nu-ti convine cumperi una cu 5000$ diferenta intre cele doua chitari nu este de 4960 $ in nici un caz.

 

Diferenta poate fi sa zicem 50% ( la lemn si hardvare ) adica 80-100 $

 

Am vazut acu doua zile o chitara minunata cu lacul de pe ea numa valuri si usor crapat ,in rest era super >( lemnul nu-i uscat )

 

Dar am vazut si alte cateva la 500-600 RON minunate si sunau de mama focului , sustain ton etc ...si este PLIIIIN cate vrei si de care vrei . cred ca nu-i un secret in Timisoara MCMUSIC si TRIOLA ptr care intreaba ...Uuuunde ai vazut tu ???

 

Daca gasesti din lemn ce-ti convine merita un mic upgrade la Floyd ( daca este cazul) , potmetre ( care scartaie de noi ) si daca neaparat vrei doze Dimartio sau EMG , de care tip vrei.An vazut si piezzo .Piezzo mi-sa parut exagerat de scump.Nu suna mai rau cu piezzo din ceas sau telefon lipit cu gel sub calus .

 

 

Cred ca uni au probleme psihice , nu cumpar chitara ieftina ca nu da bine .Ce zic ceilalti , nu ai chitara scumpa si de firma nu esti mare artist (???)

 

Eu cant 90% din timp pe chitarae din acestea de max 60 Euro ( atat am dat eu ) si sunt foarte bune .La noi in magazine ajunge pretul pe la 350Euro .

 

Iar prieten ce a comandat chitara super scumpa la comanda si mult laudata a ajuns cu ea sa nu poata sa cante din cauza ca s-a indoit gatul cum s-a lasat inserarea !!( nu stiu de la racoare sau de la intuneric ..lol )

 

Asa ca dai un ban si tot nu stii ce ai cumparat daca nu te pricepi .

 

Chitare ieftine au din trei bucati corpul .La cele date cu bait si lacuite ...se vede clar lemnul se vede unde-i inadit , se vede si gatul si fibrele lemnului , unde-i placajul ????? doar sa ai noroc sa fie lemnul uscat .Lovesti cu degetele si asculti ca si la pepene daca are rezonanta suficienta este uscat.

 

Am mai scris nu luati chitare vopsite ( mai ales noname ) dar asta nu inseamna ca toate-s din "placaj".

 

Din placaj cred ca-s mai scumpe , totusi este inca o faza de lucru ba chiar mai multe .

 

Pana una alta si din placaj poate sa sune .Ce am vazut eu chitare acustice tip OVATION sunt cu placa de rezonanta din placaj si au un sunet interesant si mai au lipite "intarziile" decorative .( deci nu sunt intarzii ci lipite deasupra ..si tot suna cumva )

 

Prin '70 ere nebunie cu chitare din placaj !!! Framus facea reclama la ultima inventie in materie .

 

Gatul din fasii de 4 mm lipite intre ele cu nervurile in "contracurbura" cu un lac tip bachelita , gat ce ramanea drapt si fara bara de otel !! Corpul la fel era din straturi de 4mm .

 

Am un bass Framus care are corpul din placaj din acesta si acum suna si are sustain NUMAI CA , de la umezealla corpul se desface ca o floare gatul este inadit sus ( ca si la chitarele acustice ) si tot de la umezeala s-a desprins , am lipit cu aracet si am pus si patru suruburi ( hahaha) .Apoi am cumparat alta chit bass .

 

Deci cu placajul ar fi problema CAT TINE ? de sunat suna daca-i uscat .

 

Nu cred ca in ASIA ar fi vre-o problema cu lemnul ieftin , sunt paduri cate vrei , lucru de mana ieftina , preturile scad .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Ok. Am decis sa uploadez nishte sample-uri, desi stiu ca iar o sa provoc un val de bobarnace la adresa mea referitor la tehnica mea de cantat, sau mai bine zis, lipsa ei :)

 

Dar dupa cum urmeaza:

 

Asa suna Reghinul meu clean (singura inregistrare care am gasit-o, pentru CA Chitara nu o am la mine):

The_Tap_Chord_g.mp3

 

Apoi, asa suna Stagg-ul clean, decent, da parca se observa ca REghinul suna unpictuz mai clar (ignorati pacaniturile, ca nu am avut cu ce sa inregistrez alceva decat cu sound recorderu din vista si ori ala ori eu estem bou :) ):

Untitled__13_.wma

 

Iat apoi catastrofa: Stagg + distort :)

Untitled__4_.wma

 

Sper sa ofere cuiva cat de cat un indiciu...

Edited by PostaL
Link to comment
Share on other sites

fsdsfdsfdsdffdsfdfsdfsdfdsfsddsfsdfsdsfdsfdsdffdsfdfsdfsdfdsfsddsfsdfsdsfdsfdsdf

fdsfdfsdfsdfdsfsddsfsdfsdsfdsfdsdffdsfdfsdfsdfdsfsddsfsdfsdsfdsfdsdffdsfdfsdfsdf

d

sfsddsfsdfsdsfdsfdsdffdsfdfsdfsdfdsfsddsfsdfsdsfdsfdsdffdsfdfsdfsdfdsfsddsfsdfsd

s

fdsfdsdffdsfdfsdfsdfdsf...

 

That bad, ha....?

Link to comment
Share on other sites

ma..chitara ta e infectga...eu avand acasa numai gibsonuri si fenderuri..si fiind mai prost ca o ###### ..iti spun ca nu ai posta unde trebuie... aici se discuta CHITARE>>SI ECHIPAMENTE..ai inteles?

 

Uau!Super util postu tau! Acuma am realizat ca nu suna chitara fain. Merci ca mi-ai zis

 

Atitudine de manelist autentic! Esti sigur ca tu ai nimerit bine FORUMU asta...?

Edited by PostaL
Link to comment
Share on other sites

Ok. Am decis sa uploadez nishte sample-uri, desi stiu ca iar o sa provoc un val de bobarnace la adresa mea referitor la tehnica mea de cantat, sau mai bine zis, lipsa ei :)

 

Dar dupa cum urmeaza:

 

Asa suna Reghinul meu clean (singura inregistrare care am gasit-o, pentru CA Chitara nu o am la mine):

The_Tap_Chord_g.mp3

 

Apoi, asa suna Stagg-ul clean, decent, da parca se observa ca REghinul suna unpictuz mai clar (ignorati pacaniturile, ca nu am avut cu ce sa inregistrez alceva decat cu sound recorderu din vista si ori ala ori eu estem bou :) ):

Untitled__13_.wma

 

Iat apoi catastrofa: Stagg + distort :)

Untitled__4_.wma

 

Sper sa ofere cuiva cat de cat un indiciu...

 

Nu suna rau , doar ca suna altfel te obisnuiesti.

 

La prima inregistrare cu Stagg ai distorsiuni "digitale " urate de tot .

 

reduci volumul de "record" , daca nu merge si tot ai distors acelea ce scartaie -paraie...departezi dozele de corzi.

 

Ce placa de sunet ai la mine daca folosesc AC97 ( de altfel sunet super ) patesc din astea .

 

Deacea folosesc un Creative Live 24 bit , acesta are limitator pe intrare ( nu ai acces sa setezi nimic doar are limitator ca sa nu ajungi la distors digital de clipping)

 

Iar cel distorsionat nui -rau doar ca trebuie sa mai corectezi un pic cu EQ sau alt reglaj de ton sa ridici un pic mediile pe la 2KHz .Ca sa ai definitoe si pe corzile subtiri.

Link to comment
Share on other sites

Nu suna rau , doar ca suna altfel te obisnuiesti.

 

La prima inregistrare cu Stagg ai distorsiuni "digitale " urate de tot .

 

reduci volumul de "record" , daca nu merge si tot ai distors acelea ce scartaie -paraie...departezi dozele de corzi.

 

Alea nu a deranjeaza, Numa pe inregistrare apar, in realitate nu aveam clippingu (VISTA SUCKS)

 

Ce placa de sunet ai la mine daca folosesc AC97 ( de altfel sunet super ) patesc din astea .

 

Da, asta e inregistrat pe un AC97, da tre sa merg zilele astea pe la un preten cu un Creative, si sa vad la el ce si cum. Amp nu am gasit inca la nimeni...

 

Iar cel distorsionat nui -rau doar ca trebuie sa mai corectezi un pic cu EQ sau alt reglaj de ton sa ridici un pic mediile pe la 2KHz .Ca sa ai definitoe si pe corzile subtiri.

 

Merci fain, o sa vad ce reusesc sa fac.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.